Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Otobüste Vaaz Tartışması: 'Rahatsız Oluyorsan Allah'ın Dünyasında Yaşamayacaksın!'

-
Abone ol

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yaptığı açıklamayla gündeme armağan ettiği laiklik tartışmaları halen etkisini sürdürüyor.

Son yaşanan olay ise Adana'daki bir halk otobüsünde meydana geldi.

Otobüste İslam üzerine vaazlar verip konuşmalar yapan bir grup ile, onların yüksek sesinden şikayetçi olan bir vatandaş arasında tartışma yaşandı.

"Rahatsız olmaya hakkınız yok"

Kendilerini 'Üniversite Kıyamı' olarak adlandıran topluluğun üyesi "Rahatsız olmaya hakkınız yok" çıkışında bulundu.

"Allah'ın kitabından rahatsız oluyorsan, Allah'ın dünyasında yaşamayacaksın"

Duruma tepki gösteren vatandaş, konuşmaların daha kısık bir ses tonuyla yapılmasını talep ediyor ve karşılığında "Allah'ın kitabından rahatsız oluyorsan, Allah'ın dünyasında yaşamayacaksın" tepkisini alıyor

Kalabalığın araya girmesiyle yatışan tansiyon, yeterince kızışan gündeme büyük bir körük hamlesi yapmış oldu.

Sosyal medyada olay tepki yağmuruna tutuldu.

Sizce kim haklı?

Tepki gösteren vatandaş.
Vaaz veren vatandaş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abrek_

Bu aşağıda ki yorumlarda yardıran arkadaşlar hangi görüşle neyi savunup neyi eleştiriyo 2 şeyi birbirine katmadan, kıvırmadan dümdüz yazamıyolar mı? Bizde Müslümanız ama şöyle böyle, veya işte bunlar yobazlar bilmem neler gitsinler İran'a, Suriye'ye vs. Orası camii mi, yok bizde Müslümanız ama sana mı kaldı anlatmak, adamların aklı yok mu şu bu. Bi özeleştiri yapın bakalım kaçınız acaba hakikaten yüzeysel bilgilerden veya kendi hoşunuza giden hoca, ilahiyat prof. ya da araştırmacı-yazarlardan dinledikleriniz haricinde bilgiye sahipsiniz, her kesimi dinleyip ona göre İslam'ı veya başka bir dini anladınız ? Kaçınız yaptığınız önermede ki gibi gidip elinize Kuran aldınız bütün tefsirleri okudunuz bütün ayetlerin indirilme sebeplerine ve yerlerine, dönemin algısına ve günümüz algısına aradaki problem gibi duran şeylerin ana sebeplerine eğildiniz ?

abrek_

Diğer sıkıntı da bende-bizde elhamdülillah Müslümanım deyip saçmalayanlarda. Madem sende Müslümansın (hala videodan bağımsız yorum yapanların söylediklerine dair konuşuyorum) emri bil maruf neyhi anil münker nedir hiç mi bilmiyorsun? İman eden kimselerin bunun sorumluluğuna da sahip olduklarından haberin var mı ? Din yalnızca ibadethanede geçerlidir hayatın diğer alanına karışmaz gibi bir anlayışın İslam içerisinde kabul görmediğini ve bunun tam tersinin var olduğundan haberin yok mu ? Peygamber misin diye soran olmuş, sığ herif Peygamberin diğer inanan insanlara örnek gösterilmesi sende bir şeylerin çağrışımını yapıyor mu ? Niye namaz kılıp, oruç tutup, Hacc'a gidiyoruz biz peygamber miyiz ?

abrek_

Ayrıca yine yobazlar, işte şöyleler böyleler diyenlerin zihin yapısı karşı çıktıklarını iddia ettikleri kişi-kesimle aynı. Onlar için karşıdakiler inananlar harici yaşamasın veya söz hakkı olmasın, kurallarımıza boyun eğsinler diyenlerken, kendileri de aynı şeyi eğer laik değilsen yobaz, bilime karşı, söz hakkına, adalete, insanlığa, merhamete karşı birisi olarak lanse ediyorlar. Ve karşı çıktıklarını iddia ettikleri "Allah'ın var ettiği Dünya'da yaşıyosan sesini kesiceksin-kabulleniceksin" iddiasına benzer "eğer laik değilsen, bu sistemi kabullenmiyosan Türkiye'de yaşamıyacaksın" mottosuyla hareket ediyolar. Madem kendin gibi düşünmeyenleri bastırmak, suçlamak, herhangi bir toprak parçası dışına itmek, ötekileştirmek suç-yanlış ve yobazlık siz nesiniz kardeşim o zaman burada ? Yine kendileri gibi kabul etmeyenler tarafından "dinsiz" ilan edildiğinden şikayetçi olanlar ,sizin gibi laik olmayan veya sizin gibi dini kabullenmeyenler neden hemen "IŞİD'çi" oluveriyor ?

abrek_

Bu arada videoda 4.13'e kadar filan kimseden ses çıkmadığı gibi konuşan kişi bağırmıyorda. Hatta ilk başlarda bayaa otobüste geyik yapanları duyabiliyorum. Verdiğim dakikada diğer kişi itiraz edene kadar ve yine bi 20 saniye sonra ilk itiraz eden bağırana kadar anlatan kişinin bağırdığı filan da yok. Anlatan kişinin hatası genel olarak rahatsız olduğu durumların hepsini itiraz eden kişinin üzerinden gidermeye çalışıp, onu itham etmesi. Yoksa çıkıp otobüste veya bir başka yerde kalkıp dini anlatması hiçbir şekilde suç değil. Hani o özendiğiniz BÜYÜÜÜÜÜÜK AVRUPA MEDENİYETİ'nin beşiği İngiltere'ye bir bakarsanız parkta, otobüste, vapurda İslam'ı anlatan upuzun sakallı, takkeli insanlara kimsenin bir şey demeyip, rahatsızlık duymadığını görebilirsiniz. London Dawah Movement diye araştırırsanız neden bahsetttiğimi anlarsınız.

abrek_

Yok eğer birilerinin kalkıp hitap ettiği kesim istemeden konuşması suçsa o zaman bu ülkede herkes suçlu. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Metrobüs'ü kullandığımda her seferinde o turnikelerin oralarda suratıma suratıma bağıran Solcu kesimden rahatsızım. Kapalı caddede (Avcılar, Bakırköy vs) yürürken şunlar bunlar, şöyleler böyleler diyerek AKP üzerinden kendilerinden olmayan ve dini şiarları taşıyan ya da dini kimliğini gizlemeyen insanlara karşı yaptıkları NEFRET SÖYLEMİNDEN rahatsızım. Antalya'da okuyorum her seferinde her olayda üstgeçitlere, kampüs içindeki yollara, duraklarda her hangi bir yere afiş yapıştırıp, yol üzerinde stant açıp bangır bangır Grup Yorum veya bir benzeri PKK sempatizanı köpeklerin şarkılarını dinletetenlerden rahatsızım. O FKF veya diğer zımbırtı isimlere sahip gereksizlerin bunlara da karşı çıkmasını isterdim fakat gel gör ki zaten bu rahatsızlığı verenler tam da bu yapılanmalar.

abrek_

Eğer sizler kendinizin fikirlerinin en doğru, en uygun olduğunu iddia ediyorsanız bunu kağıt üstünde değil pratikte ki halini göstermek zorundasınız. Kendinize gelince işte Demokrasi, Laiklik, Sosyalizm, Eşitlik vs şu bu deyip realitede örnek gösterilene sırt çevirip sonra da İslam budur diye anlatılınca hemen yazılı olanları reddedip kalkıp IŞİD, İran, Suud diyerek örnek göstermek gibi bi salaklık yapmayacaksınız. Türkiye'de ki en büyük sorun birilerinin sürekli şikayet etmeleri ve hiçbir çözüm yolu üretmemeleri, diğeri ise şikayet ettikleri zihniyetin, işlerin ve kişilerin neredeyse tıpatıp benzeri olmaları.

Gizli Kullanıcı

Kardeşim roman yazmışsın be. Kusura bakma yorumlarını okumadım ama vaaz veren arkadaşı savunduğun belli. Burada vaaz veren arkadaşın dinine laf yok. Sorun toplu taşıma aracında yüksek sesle konuşması ve belki otobüste Ateist,Deist vb. insanlar olacağını düşünmemeleri.

zehra_

''Reaksiyona sebebiyet vermeyecek bir üslûp tercih edilmelidir.Mârifet, ne kötülüğün kötülük olduğunu söylemek ne de suç ve günaha bulaşmış kişiyi mahcup etmektir.Mârifet, bir şekilde o insanı kötülükten uzaklaştıracak en tesirli ve en yumuşak yolu bulmaktır.(MFG)

zehra_

Öncelikle vaaz veren arkadaşım düşünce güzel tamam milletin ahiretini kurtarmak haramlardan sakındırmak.Fakat bu iş böyle olmaz. Bir , adam haklı ses yüksek konu Kuranı Kerim değil sensin ve kendini kurtarmak için de sonrasında adama tam anlamıyla şov yapıyorsun.Allahın dünyasında yaşama nedir? buna sen mi karar veriyorsun dünyada ne insanlar var ama Allah onların bile rızkını gönderiyor hala yaşamalarına müsade ediyor.Olmamış.Sen elindekinin kıymetini düşürmüssün.Onun kıymeti düşmez orası ayrı ama sen ona zarar veriyorsun.Diyeceğin şey şu olmalıydı.''Tamam arkadaşım haklısın insanlar duysun istemiştim biraz daha kısık konuşmaya çalışayım.''Canın sıkılmış olabilir ancak bu üslup bu tarz olmaz.Elindekinin ağırlığına göre hareket ediceksin.Çocuğa yaptığın el hareketi ne bi kere?İslamı yaşa önce içselleştir, hal dilinle konuş daha etkili olursun eğer istediğin buysa. Dahası insanları suçlarcasına bir üslupla kimsenin gönlünde makes bulamazsın.

simge-aktas

Yobazlık,bağnazlık bu işte.Kimse dinsiz imansız değil ,haa olsalar bile sanane.LAİK bir ülkedeyiz,şeriatta değil.Yani gerçekten şunun gibiler yüzünden milleti karıştırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.Gereksiz yani gerçekten şov.Allahın kitabını daha iyi okuman lazım arkadaş.Kitapta inan böyle bir şey yazmıyor!Ahh Atam ahh geleceği görmüş adam da öyle kurmuş bu milleti

realitysucks

Yobazları bi kaşık suda boğamıyo muyuz?

carsikapili

Suyu haram etmeye degmez... Yagli urgan ile yetinsin pislikler...

Görüş Bildir