Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Örtünme, güzellik ve kimlik algısı...

-

Özgürlüğün Çehreleri

Azeri bir fotoğraf sanatçısının objektifinden dünyanın her yanından kadınların başı örtülü ve açık fotoğrafları.

Azeri sanatçı Alexandra Kremer-Khomassouridze, 'Özgürlüğün Çehreleri' adlı sergisi için dünyanın her yerinden, farklı meslek ve yaş gruplarından 50 kadının başı açık ve kapalı fotoğraflarını çekti.

Kremer-Khomassouridze, 2011'de Bakü'de gördüklerinden esinlendiğini söylüyor. "22 yıl önce Azerbaycan'dan ayrıldığımda, örtünenlerin sayısı azalıyordu. Özellikle genç kadınlar, çok kültürlü yaşamı benimsediklerini göstermek için jean ve mini etek giyiyorlardı"

"22 yıl sonra döndüğümde, genç Azeri kadınların tekrar çarşafa girdiklerini görünce şaşırdım. Özgürlüğün farklı insanlara farklı göründüğü yeni bir Bakü bulmuş gibiydim."

"Özgürlüğün Çehreleri, benim bu görüş ayrılıklarını, örtünme ve örtünmeme özgürlüğünü yorumlama şeklim."

"Arapça hijab sözcüğü örtünme anlamına geliyor. Batıda en yaygın kullanımı, başı ve boynu örten ancak yüzü açıkta bırakan kare bir eşarp. Niqab ise gözleri açıkta bırakan bir örtünme biçimi, ancak gözler için ayrı bir örtü olabiliyor ve eşarpla birlikte kullanılıyor."

"İslami örtünme biçimlerinin en kapalısı burka, tüm yüzü ve vücudu kapatıyor."

Sanatçı fotoğrafları çekerken zor ve duygusal anlar da yaşamış. "Kimse stüdyodan geldiği gibi ayrılmadı. Aramızdaki sohbetler, ben dahil hepimizde iz bıraktı. Davet ettiğim kadınların bir kısmı resimlerinin çekilmesini kabul etti, bir kısmı ise reddetti" diyor.

"Bazıları ağladı ve bir daha asla örtünmeyeceğini söyledi. Bunun tam tersi tepki verip, hep örtüneceklerini söyleyenler de oldu."

Alexandra Kremer-Khomassouridze, Azeri, Gürcü ve Rus kökenli, Moskova doğumlu bir fotoğraf sanatçısı. Gençliğinin çoğunu geçirdiği Bakü'yü memleketi olarak görüyor.

Özgürlüğün Çehreleri sergisi 3 Şubat 2015'te Londra'da başlıyor. Sergi, Azerbaycan'ın sanat ve kültürünü tanıtmayı amaçlayan festivalin bir parçası.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafa-yazicioglu

Özgür iradesi ile inanan ve bunun için kapanmayı seçen insan kendini din ile özgür hisseder. Onun bu haline bakıp da onun özgür hissetmediğini söyleyen kişinin aklına şaşarım. Ha bu durum zorakiliğe girerse bu sefer de o zorlamayı yapanın aklına şaşarım. Algı denilen şey kişinin bireysel tarihi ile doğru orantılıdır. Senin özgürlük dediğin şey benim için de özgürlük anlamına gelmek zorunda değil. Ama bu, kavga etmemiz gerektiği anlamına da gelmez. Biraz saygı her şeyi çözer. Ona bakıp da "sen yanlıştasın" demek büyük hata. Kendi algımızın yanılmaz bir doğru olduğunu kim söyledi bize?

huzunkovan-kusu

her haliyle güzeldir kadınlar yeter ki erkekler çirkinleştirmesinler

srcngncl

Anlamıyorum... Özgürlüğü nasıl kelimelere, fotoğraflara ...vb şeylere dökebiliyorsunuz. Tarif edilemez olmalı özgürlük, kelimelere sığmamalı, fotoğraflanamamalı, Yaşadıkça anlaşılmamalı

asklepionmusicroom

Burada bahsedilen din olgusudur. Özgürlüğü genelleme değil, sadece inanış üzerindeki yorumu fotoğraflanmış sevgili kardeşim. Öteki yandan söylediklerinde çok haklısın, sana kesinlikle katılıyorum.

srcngncl

Küçükken bir haylazlık işlediğimizde ana-babadan azar yememek için suçu kardeşe atmak gibi.. Nefsimizi korumak için HER ŞEYİN SUÇLUSU DİN KARDEŞİM.

srcngncl

Nazım Hikmet'e bir göz atacağım....

Görüş Bildir