Görüş Bildir
Haberler
Laubali Ne Demek? TDK'ye Göre Labali mi, Laubali mi Olarak Yazılır?

Laubali Ne Demek? TDK'ye Göre Labali mi, Laubali mi Olarak Yazılır?

Elif Ateş
08.12.2021 - 11:34

Türkçedeki her türlü kelimenin yazımında başvurulacak pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar Türk Dil Kurumu'nun güncel veri tabanına göre düzenlenmektedir. Türk Dil Kurumu, 1932 yılında Atatürk tarafından kurulmuştur. Daha sonra ise Türk Tarih Kurumu ile birlikte Atatürk Kültür ve Dil Yüksek Kurumu'na bağlanmıştır. Türkçe'nin zenginleştirilerek dünya dillerinin arasında yaşamasını amaçlar. Kurum, Türkçe'nin bilim, sanat, eğitim gibi çeşitli alanlarda gelişmesini ve öğretim dili olarak kullanılması için büyük çabalar sarf eder. Peki, laubali ne demek? Türk Dil Kurumu'na göre laubali kelimesi nasıl yazılır? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Pek çok kişi Türkçe kelimelerin yazımında ve söyleşinde çeşitli hatalar yapmaktadır. Bu hataların yapılmasının nedeni ise bazı kelimelerin günlük hayatta çok konuşulmamasıdır. Aynı zamanda Arapça, Fransızca, Farsça kökenli kelimelerde Türkçede oldukça fazla yer alır. Bu kelimelerde yanlışlar yapılabilmektedir. Ayrıca Türkçe'nin ses özelliklerine aykırı kelimelerin bulunması da yazım hatalarına sebep olabilir. Kelimelerin cümle içinde kendi anlamları dışında kullanılması da bu durumlara yol açabilir hatta anlatım bozukluklarına neden olur. Bundan dolayı Türkçede kullanılan kelimelerin anlamları ve doğru yazımları mutlaka öğrenilmelidir. Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan yazım kılavuzları sözlüğü ve online çevrimiçi yazım kılavuzları bulunur. Bu kaynaklarda sözcüklerin anlamları, yapıları, kökenleri ve yazım şekilleri hakkında bilgi bulunur. Ayrıca sadece yazım değil, imla, atasözleri, deyimler, lehçeler ve terimler sözlüğü de bulunmaktadır. Laubali kelimesinin anlamı ve doğru yazımı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik...

Laubali Ne Demek?

Laubali Ne Demek?

Günümüzde bu kelime oldukça sık kullanılır. Türk Dil Kurumu'na göre laubali kelimesi, saygısız ve çekinmesi olmayan anlamına gelir. Ayrıca senli benli, teklifsizce; davranışları ölçülü, olgun olmayan, ciddiyetsiz ve aşırı samimi anlamlarına da gelmektedir.

Bu kelime Arapça kökenli bir sözcüktür. Arapça lâ'ubâli kelimesinden Türkçeye girmiştir. Sıfat ve zarf olarak kullanılır.

TDK'ya Göre Laubali mi, Labali mi Olarak Yazılır?

TDK'ya Göre Laubali mi, Labali mi Olarak Yazılır?

Türkçedeki pek çok kelimede olduğu gibi bu sözcüğün yazımında da bazı yanlışlar yapılabilmektedir. Türk Dil Kurumu'na göre bu kelimenin doğru yazımı ''laubali'' şeklindedir. Birçok kişi labali yazarak hata yapmaktadır. 

Cümle İçinde Kullanımı

  • Ömrümde bu kadar laubali bir kişi görmedim.

  • Bu yerde laubali davranışlara yer yoktur.

  • Onun bu laubali konuşmaları artık canımı sıkmaya başladı.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın