Kafasına Düşen Elmayla Tanıdığımız Bilim İnsanı Newton'ın İncil'e Dayandırdığı Kıyamet Tahmini: 2060

157PAYLAŞIM

Dünyanın sonu yüzlerce kez öngörüldü... Ve yaşadığımız bu modern dünyada, sanki her yıl kıyamet tepemizdeymiş gibi hissediyoruz.

Din uzmanları, astrologlar, yazarlar ve hatta sıradan insanlar bile bu konuda tahminlerde bulunur oldu. Üstelik yaşadığımız 2020 yılı ise her şeyin üstüne tuz biber eker halde. Peki herkesin bu konuda bir fikri varken, zamana karşı koymuş büyük akıllar sessiz kalmış mıdır dersiniz?

Newton sessiz kalamamıştı.

İngiliz fizikçi, astronom, matematikçi ve yazar Isaac Newton, yer çekimini bulmasıyla tanınsa da, 2003 yılında 'The Daily Telegraph' gazetesinin yayınladığı makaleye göre, ünlü fizikçi hesaplarıyla dünyanın sonunun 2060'da geleceğini düşünmüştü. Newton'un teolojisini üzerine çalışanlar tarafından bu tarih bilinse de, makaleyle birlikte ilk kez dünya çapında duyulmuş oldu.

Newton bu konu üzerine birçok hesaplama yapmıştı.

'Mahşer Savaşı' ve 'İncil' üzerine teoriler geliştiren Newton, İncil'in Tanrı'nın vahyi olduğuna inanıyor ve Tanrı'nın biz insanlar gibi zamana bağlı olmadığını düşünüyordu. Tanrı, zamanın hem başını hem de sonunu görebiliyordu.

Bu yüzden dünyanın sonunun Daniel Kitabı'nda zaten anlatıldığına inanıyor, buradan baz aldığı kehanet tarihlerini inceliyordu.

Yani Newton'a göre, Tanrı kullarının önüne gerekli tüm bilgileri zaten sermişti. Gereken tek şey, bu bilgileri gizlendikleri yerlerden çıkarıp denklemi çözmekti.

İncil'deki tarihler baz alındığında ve 'yıl için gün' yöntemi kullanıldığında, bu yöntemler geleceğin tahmin edilmesine olanak sağlıyordu Newton'a göre.

Ünlü fizikçinin önemli bulduğu tarihler şunlardı: 1260, 1290, 1335, 2300.

Bu tarihleri kıyameti hesaplamak için kullanan Newton, 2060 yılına şöyle ulaşmıştı. 800 yılında Şarlman, Roma imparatoru olarak taç giymişti. Newton ise kilisenin bozulma süresini ise 1260 yıl olarak hesap ediyordu.

Bu iki tarihi toplayan Newton, dünyanın 2060 yılında sonuna ereceğini tahmin etmişti.

Yani bu hesaplar tamamen dini varsayımlara bağlı olduğu gibi, bir de Newton'ın kişisel düşüncelerini barındırıyordu.

Newton'a göre, bu tarih, 'Babil'in düşüşünü' ve 'kafir kilisesinin' sonunu da getirecekti.

Fakat Newton'un kıyamet anlayışı, dünyanın yok olmasıyla değil, İsa'nın dönüp 1000 yıl daha hüküm sürmesi demekti. Newton'a göre 'İsa İsrail'e dönecek ve varlık içinde yıkılmaz bir krallık kuracaktı.'

Newton günümüzde sık sık rasyonellikle ve ateizmle eşleştirilse de, aslında dinlere meraklı ve belki de inançlı bir bilim insanıydı.

Bu arada 2060 yılında bu yazıyı okuyan varsa, dünya ne halde?

Gerçi Newton kendinden o kadar eminmiş ki, bir yazısında "2060'dan sonra kıyamet kopabilir fakat daha önce kopması için herhangi bir neden göremiyorum" bile demiş.

Notlarındaki kendinden emin tonuna rağmen; 2020 yılı, acaba yanlış mı hesapladı diye düşünmemize neden olmuyor değil! 😅

Siz ne düşünüyorsunuz? Aslında oldukça yakın olan bu tarih, gerçekten de dini metinlerde gizli olabilir mi?

Newton hakkında daha fazlası için bu içeriğimize de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Zamanın Resmini Çizen Fizikçi Isaac Newton'la İlgili Olarak Birçoğunuzun İlk Defa Duyarak Şaşıracağı Bilgiler - onedio.com
Zamanın Resmini Çizen Fizikçi Isaac Newton'la İlgili Olarak Birçoğunuzun İlk Defa Duyarak Şaşıracağı Bilgiler - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fuzulimehmed1483

Birkaç yüz yıl daha var bence nedeni de ibneler daha yeni yeni sesleri çıkıyor ibneler müslüman bir ülkede hükümet devlet kurmaya başlarsa o zaman olabilir. Zaten küçük kıyamet alametlerinin yanlış hatırlamıyorsam 40 tanesinden 33-35 gerçekleşti 5-7 tanesi kaldı onlarda olursa büyük kıyamete geçiyoruz demektir.

queen_of_the_7_kingdoms

Okuyacak psikolojim yok.Bitse de gitsek,cehenneme mi gidiyoruz cennete mi,biran önce yanıyosak yansak da,cennete gitsek mutlu olsak hurilerimizle bari...Burda gerçek aşk,mutluluk yok çünkü..Bıktım artık.

my-degusuk-life

bi yerde okumuştum her dönemde insanlar kıyametin kendi yaşadıkları zaman aralığında kopacağını düşünecek kadar kendilerini değerli görmüşler :P

necibesena

yok yok yanlıştır o 2020 yılıdır o lqwdjkwlejdw

yusuf-aslan8

Ula koskoca Fizik ve Kalkülüs üstadısın ne diyorsun İshak.

Gizli Kullanıcı

Bu adam salgın döneminde karantinadayken çok depresif olmuştu kendini nereye adayacağını bilmiyordu dindar olmaya karar verince bilimden zamanla uzaklaştı galiba bilimle din arasındaki çizgide bu tür şeylerle uğraşmış

Görüş Bildir