Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İyi Pişmiş Et Severler Dikkat: Sağlığınız Tehlikede Olabilir!

 > -

Neden yumuşak ve sulu eti değil de kömürleşmiş halini severiz bilinmez. Ama her güzel şey gibi o da zararlı. Buyrun...

Kaynak: http://distractify.com/beth-buczynski/i-...

Bu konuda son günlerde gitgide artan araştırmalara göre eti iyi pişmiş yemek sağlığa zararlı.

İyi pişmiş et yanmış ettir; önce bunda anlaşalım.

Ve et yandığında glikotoksin denen sağlığa zararlı maddeler ortaya çıkıyor. Bu madde et ve süt ürünlerinde halihazırda bulunsa da, besinler pişirildikçe miktarı artıyor.

Amerika'da bulunan Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmaya göre yüksek miktarda glikotoksin alzaymır gibi bazı uzun süreli zihinsel hastalıklara yol açabilir.

Araştırmanın ilk aşamasında; fareler üstünde yapılan deneyle, glikotoksin tüketimi yüksek olan farelerin yaşlandıkça, glikotoksin tüketimi az olan farelere göre daha fazla bedensel ve zihinsel sorunlar yaşadığı görüldü.
Fazlasıyla glikotoksin tüketen farelerin beyinlerinde amiloid beta protein miktarı artış gösterdi. Bunlar ise; genellikle alzaymır hastalarının beyinlerinde rastlanan proteinler.

Maalesef; söz konusu insanlar olduğunda da sonuçlar aynı.

Fareler üstünde yapılan laboratuvar deneylerinin ardından; 60 yaşını aşmış 93 kişinin kanlarındaki, glikotoksin miktarları 9 ay boyunca gözlemlendi. Fazla glikotoksin tüketen, örneğin yanmış et yiyen, kişilerin diğer yaşıtlarına göre daha fazla bedensel ve zihinsel sorun yaşadıkları ortaya çıktı.

Bu çalışma küçük çaplı olsa da; yaşlandıkça daha az sorun yaşamak istiyorsak, çok sık et tüketmememiz ve tüketirken çok pişmiş tercih etmememiz gerektiğini anlamamız için yeterli.

Bu tarz araştırmalar tabii ki daha geniş kapsamlı oldukça daha net bilgilere ulaşılabilir. Ancak şu da bir gerçek ki şeker hastalığı, kalp hastalıkları ya da alzaymır gibi zihinsel ve bedensel rahatsızlıkların; yediğimiz fazla yağlı, kızarmış ve çeşitli şekillerde işlem görmüş yiyeceklerle kesinlikle bir ilişkisi var.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
himura-battousai

rosa denen kivamda pismis et en iyisi. kestikten sonra catalla bastirdin mi hafiften kan gelecek. off lokum lokum

allahinturku

sikerim lan sağlıgı et buldukta saglıga iyi olanından arıyoz

erlik

yapmayın böyle şeyler. Biz hava almak için mutfakları doğaya taşıyan insanlarız. O et kontrplak kıvamına gelene kadar illa ki ateşte duracak. Enişte bu etin içi hala kırmızı diye itiraz etmeye kalksan kavga çıkar piknikte.

Gizli Kullanıcı

rare hastasıyız. 3 sn tut, çek.. bizim halk et yemeği bilmiyo. çok pişmiş et mi yenir zaten.

helheimlinasa

et yemiyorum sorun kalmadı asdfasdf

Görüş Bildir