İşte İnternetin Doğduğu Oda!

 > 
32PAYLAŞIM

İşte İnternetin Doğduğu Oda!

İnternetin doğduğu odaya küçük bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? İşte her şeyin başladığı yer!

İnternetin tam olarak nerede başladığını söylemek zor. Ancak yukarıda gördüğünüz yeşil boyalı oda, ilk ARPANET 'in kurulduğu odaydı. Bir ağ üzerinden gönderilen ilk mesaj, bu odadan Standford üniversitesindeki bir başka birime iletilmişti.

Kleinrock Center for Internet Studies'in bilgisayar bilim adamı Leonard Kleinrock , bu makinenin internetin ilk nefesini alan, onun ilk sözlerini konuşan cihaz olduğunu söylüyor. Aynı merkez, bugün birkaç araştırma projesini devam ettiriyor ancak merkezdeki bu oda, 1960'lardaki tüm ihtişamıyla korunuyor.

Kleinrock, MIT'in yüksek lisans öğrencisiyken "packet switching" teorisini geliştirmişti. Teori, verileri paketlere ayırıyor ve ağ üzerinden gönderip almayı tarif ediyordu. İnternetin doğmasını sağlayan bu teknoloji, ABD Savunma Bakanlığı'nın da ilgisini çekmişti.

Daha sonra APRA, bu tür bir ağ için pilot program geliştirmek üzere çalışacak bir takım arayışlarına başladı. İlk router sayılan Interface Message Processor (IMP), bu iş için uygun görülen Bolt Beranek and Newman (BBN) mühendisleri tarafından geliştirildi. Ağın ilk birimi UCLA'ya yerleştirildi. Kleinrock'un da katıldığı fakülte, sistemi test etmek ve çeşitli deneyler düzenlemekle sorumlu tutuldu. Kleinrock'un takımı, varolan altyapı üstünden, yani telefon hatları üzerinden mesaj gönderebilen bir ağ geliştirmişti.

Chiponline

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir