İspanya'da Cinsiyet Eşitsizliğinin Önüne Geçmek İçin Erkek Öğrencilerine Ev İşi Öğreten Okul

30bPAYLAŞIM

Ütü yapmak, dikiş dikmek ve yemek yapmak çoğu insanın evde öğrendiği temel görevlerdir. Fakat ülkemizde ve tüm dünyada bu tarz işler yalnızca 'kadınların' göreviymiş gibi bir algı var. Çocuk yaştaki cinsiyet ayrımı ilk olarak bu şekilde öğreniliyor. İspanya Montecastelo Okulu bunun önüne geçmek için harika bir girişimde bulunmuş.

Cinsiyet ne olursa olsun ev işleri yapılır!

2018'de Vigo şehrinde bulunan okul, ev ekonomisi dersinin müfredatını açıkladı. Bu derslerde erkek öğrencilere ütü, dikiş, yemek pişirme, marangozluk, duvarcılık, sıhhi tesisat ve elektrik gibi işleri yapmaları öğretiliyor.

Öğretmenler ile veliler işbirliği yapıyor ve öğrencilere rehberlik ediyor.

Tüm bu dersler;  öğretmenler ve okul kampüsünün temsilcileri ve bazı öğrencilerin babaları tarafından gönüllü olarak öğretiliyor.

“Bir ev iki kişinin meselesidir.”

Kuruluşun yöneticisi Gabriel Bravo, gerçekleştirildiği bu faaliyetle ilgili bir gazeteye verdiği röportajda; 'bu işleri öğrenmelerinin hem şimdiki yaşantılarında hem ileride aile kurduklarında çok yararlı olacağını, bir evin iki kişinin meselesi olduğunu, temizliğin, bulaşık yıkamanın ve ütünün yalnızca kadının görevi olmadığını, bunun onların farkında olmalarını ve kendilerini evde idare etmeyi öğrenmelerini sağlayacağını söylüyor.'

Cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik empati.

Fikir, okul yönetimi öğrencileri için cinsiyet eşitliğini teşvik edebilecekleri yollar ararken ortaya çıkmış. Proje daha sonra velilere ve öğrencilere iletilmiş. Ebeveynler, fikri kabul etme konusunda herhangi bir endişe duymamışlar ama öğrenciler dikiş ve ütüyü duyduklarında rahatsız olmuşlar.

Kalıpları kırmak

Ancak, görevleri yerine getirmeye başladıkları zaman, önyargıları kırılmış, çünkü bunların, hem erkeklerin hem de kadınların, basit adımları izledikleri taktirde yapabilecekleri basit faaliyetler olduğunu fark etmişler.

Asla unutamayacağın bir hayat dersi.

Okulun yöneticisi aynı röportajda “Bazıları ilk kez ütü tutuyorlardı. Hem eğlenceli hem de öğreticiydi. Aynı zamanda oldukça şaşırdık. Ebeveynler çok mutluydu.” diyor.

Bu girişim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benzer uygulamaların olduğu başka bir okul biliyor musunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hna389

Avrupa’da yillardir uygulanan bir sistem. Ingiltere’de home economics dersi lise 3 e kadar zorunludur. yemek yapmayi, bulasik yikamayi, dikis dikme vs. ogretilir. Bunun cinsiyet esitligi ile ilgili olmadigini hayatta kalmak icin her bireyin bilmesi gereken onemli bilgiler olarak anlatilir (malum kiz da olsan erkek de olsan yemek yemeden yasayamazsin). Israrla esitlik diye empoze etmeye gerek yok.

hna389

ha soyle bir ekleme de yapayim. Ayni sekilde kizlar da marangozluk dersleri alir ve bu derslerde matkapin nasil kullanildiginda tutun ahsapdan esya yapimi bozulan elektrikli aletleri tamir etme hatta farkli ulkeye tasinirsaniz elejtrikli aletlerunizin prizini nasil dergistirebileceginiz dersi verilir.

duru.vaveyla

Güzel bir uygulama ama hala erkek sorunlarının da yeteri kadar hesaba katıldığını düşünmüyorum.Hala yemekleri erkekler ödüyor,evlenme teklifi erkekten bekleniyor,en ağır meslek sahibi değillerse yüzlerine bakılmıyor,evdeki her şeyi tamir edebilmesi bekleniyor,intihar oranı neden yüksek denmiyor,şiddet görenle alay ediliyor.

noruyonlaa

uygulama ve öğretilenler güzel de şu soruyu sormadan geçemeyeceğim... aynısı kadınlar için de geçerli mi yani onlar da erkek işi diye nitelendirilen işleri öğrenip uygulayacaklar mı? hani konu cinsiyet eşitsizliği ya ondan sordum

Görüş Bildir