Hamsterlar ve Fareler arasındaki 7 fark.

Aramızda farelerden iğrenebilcek kişiler olduğunu düşündüğümden fare fotoğrafı koymadım dostlar sadece hamster fotoğraflarıyla anlatıcam. Tabii hamsterlardan da iğrenen olabilir onlar için tıklama mod lu resimler yapıcam Gönül rahatlığıyla galeriyi gezebilirsiniz.

Hamster lar, Türkiyede pek bilinmeyen bir ırktır sanırım nedeni Türkiyede yeni yeni satılmaya başlanması ve fareyle karıştırılabiliyorlar herkes hamster sevmek zorunda değil ancak bu konunun biri tarafından artık açıklanması lazım. Hamsterlar fare değildir arkadaşlar ilk hamster  George Robert Waterhouse tarafından 1839 yılında (Golden denen kahverengi beyaz hamster) almanyada bir ormanda bulunmuştur.

1. Kuyruk

İlk olarak farelerin uzun bir kuyruğu olur ancak hamsterlar kütük kuyrukludur.

2. Keseler

Hamsterlar sevdikleri yiyecekleri sincap gibi keselerine koyup (bayağı büyüktür keseleri) yaşadıkları yere götürürler ki istedikleri zaman yeniden yiyebilsinler. Farelerin böyle bir imkanı yoktur. Sanırım bu durum bizim film izlerken cips yememiz gibi bir şey.

3. Temizlik

Hamster lar yıkanırsa ölürler soğuğa pek dayanıklı değillerdir, aynı kedilerdeki gibi dillerinde antiseptik bir madde vardır yani hamsterlar bir insandan temizdir buna emin olabilirsiniz ellerini fotoğraftaki tutup dillerine sürterler dilinin ulaşamadığı yerleri bu şekilde temizler. Eğer dili eriyorsa bizzat diliyle yalayıp temizler. Kendini bu şekilde temizleyen bir fare daha görmedim.

4. Isırma konusu

Bir hamster sizi ısırırmı ? Evet ısırır ancak korkutursanız ısırır ve ya sizi tanımıyorsa kendini korumak amaçlı ısırır. Ancak en geç 3 güne sesinize ve kokunuza alıştıktan sonra ona yaklaşan kişinin hep aynı kişi olduğunu ve ondan bir zarar gelmediğini anlıycaktır ondan sonra asla ısırmaz. Yemeğe kokuyorsa eliniz sadece dişini sürter elinizmi değilmi anlamak için eğer elinizi çekerseniz bir daha dişini bile sürmiycektir. Başka birisi eline alırsa ısırabilir ancak sizin sesinizide duyarsa o kişiyi istediği kadar tanımasın dokunmıycağına yemin edebilirim. Farelere gelirsek bir farenin size alışması imkansızdır bu yüzden sizi temelli ısırabilir. Evcil fareler tabii ki var ama daha yavruyken annesinden ayırmalısınız ve elinizde büyümeli.

5. Türler

Hamsterların 3 türü vardır, farelerin türleri yok diye biliyorum varsa da bu yanlış analizim için beni affedin. Türleri aşağıdakilerdir.

Suriye

Ele daha yatkın olanlarıdır daha yavaş ve kendini sevdiren. Petshoplarda en çok satılan türüdür hamsterların.

Cüce rus(Gonzales)

Petshop diliyle Gonzales olmuştur isimleri suriyeler den daha hızlılardır ve biraz daha asabidir. Türkiyedeki petshoplar da çok olmasada bazılarında bulunuyor.

Roborovski

Gonzalesler le çok karıştırılan bir türdür tabii internette, çünkü Türkiyede roborovski hamsterları yoktur yinede özellikleri gonzaleslerden daha hızlı, ele asla gelmeyen hamsterlardır gelenleri var tabii yakalayabilirseniz. Kafeste elinizle yarış yapabilirler.

6. Hastalık konusu

Hamsterlar herhangi bir hastalık taşımamaktadırlar bu %100 kesinleşmiş ve onaylanmıştır. Farelerin ise veba hastalığını taşıdıkları bilinmekte.

7. Yeme içme konusu

Fareler peynir yiyebilir ve çok severler hatta kola bile içebilirler. Ancak peynir hamsterları zehirler peyniri yiyemezler, Kola ise hamster bir damla kola içerse midesi eriyip yok olur.

Her ne kadar fareleri sevmesem de onların da bir canlı olduğunu unutmamalıyız iğrenin sevmeyin normal bir durum. Ancak geçen ay bir video gördüm internette çocuğun biri fareyi pirana akvaryumuna atıp gülüyordu fareyi sevmememiz onun o akvaryum atıldığında acı çektiği gerçeğini değiştirmez. Hamsterları da sevmeyebilirsiniz ancak onlarda kedi köpek gibi bir canlı.

Ben alıp hamster besleyin demiyorum arkadaşlar sadece hamsterlar ve fareler farklı canlılardır. Kedi ve köpek nasıl bir değilse fare ve hamster da bir değildir.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muzaffer-tabanli

"Ben fare sevmem, onlar veba taşır, feranin cinsleri yoktur" ne demek, çok cahil ifadeler bunlar.. Farenin milyondan fazla cinsi vardır ve dünyada en fazla türü olan hayvanlardan birisidir. Hamsterde bir faredir ancak insanlar tarafından farenin yamultulmuş türüdür. Fare gerçek canlıdır, dostluğu inanılmazdır! Hamster ise aşı içindeki mikrop gibidir, yarı canlıdır, sanki hijyen düşkünü obsesiflerin bir hayvana yaklaşabilmeleri, yakınlık duyabilmeleri için satıştadırlar, gerçek fareyi zor bulursunuz.

smmsek

Birçok yanlışı olan bir yazı peynir hamsterları zehirlemez hatta faydalıdır ama mümkün olduğunca tuzsuz az yağlı bir peynir verilmelidir hatta haşlanmış tavuk vs protein içeren gıdalarda verilmedir. Evet hamster ve fare farklı türlerdir ama birçok kemirgenin benzerliği gibi birbirine benzeyen birçok noktasıda vardır fareyi kötülemeye de gerek yok farelerde çok güzel hayvanlardır ve hamsterlardan daha çok türü vardır. Her hayvandan olduğu gibi yavruyken alıp alıştırmak ısırma durumlarını tamamen bitiricek yada azaltacaktır. Suriye hamsterları tek yaşarlar ikili bakılması zor ve risklidir özellikle yetişkinliğe ulaşmış suriye hamsterlarını bir araya getirmek oölümle bile sonuçlanabilecek kavgalara sebebiyet verir.Gonzales diye tabir edilen cüce hamsterlar aynı kardeşlerden olduğu sürece beraber bakılabilirler roborovskilerde cüce hamsterdır ama ülkemizde bulunmamaktadır bir diğer tür ise çin hamsterıdır ve oda ülkemizde yoktur.

murat-kdyfc

birde tabi hemstır diye aratanlar var :D

neko-non

aşsada boş yapanlar olmuş fakat güzel bir yazı doğrusu bende hamster besliyorum ve çok araştırdım sizi bu yazdıklarınızı göstersem kabullenemezler eyer hamster fare bir tutan olursa onları primat ailesine katabiliriz aralarrında fark yok :3

kadir-umar

Neymiş onaylanmışmış...Geçen dmax te izlediğim bir hastalık belgeselinde bir çocuğun hamster yüzünden enterovirüs d68 kaptığını gördüm.Çok araştırmıssınız gerçekten.

genelle_me

Bu virüs ölümcül değil basit bir grip şeklinde komplikasyonları var ve genelde 1-2 haftada kendiliğinden geçer.

Görüş Bildir