Hamilelikle İlgili Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Garip Ama Gerçek 9 Bilgi

15PAYLAŞIM

Hamilelik hakkında neler biliyoruz? Bu dönemde olan mide bulantıları, bel ağrıları ve değişik yemek seçimleri herkes tarafından biliniyor. Fakat bebeklerin daha doğmadan ağlayabildiklerini ya da yeni doğan bebeklerde diz kapağı olmadığı gibi yaygın bir bilginin sadece bir efsaneden oluştuğunu biliyor muydunuz? Sizler için hazırladığımız bu içerikte, hamilelik ve yeni doğan bebeklerle ile ilgili birbirinden garip bilgiler öğreneceksiniz. Buyurun!

1. 1 yıl süren hamilelik bir efsane değil.

Normalde gebelik, 266 gün yani 38 hafta sürer. Fakat bu sayısı azalabilir ya da artabilir. Örneğin, Beulah Hunter'ın hamileliği tam 375 gün sürmüş. Anne karnındaki fetüs normal zamandan çok daha yavaş büyümüş ve bebeğin gelişmesi 1 yıl sürmüş. Bu sürecin sonunda ise sağlıklı bir kız çocuğunu kucağına almış.

2. Hamileliğin ikinci yarısında, fetüs günlük olarak yaklaşık 0,95 ml idrar yapar ve daha sonra bir kısmını içer.

3. Rahim hamilelik sırasında eskisine göre 500 kat daha büyüktür.

Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar rahim büyür fakat doğumdan 2 ay sonra eski haline geri döner. Hamilelikten önce rahim boyutları bir şeftali kadarken hamileliğin son zamanlarına doğru bir karpuz büyüklüğünde olur.

4. Bir kadın hamileliğinin son 3 ayında her zamankinden daha fazla östrojen üretir.

Bu 3 ayda ürettiği östrojen, hamilelikten önceki 3 yıldan daha fazladır ve toplam hamileliği süresince ürettiği ise bütün hayatı boyunca ürettiğinden fazladır.

5. Kadınların ayakları hamilelik süresince büyüyebilir.

Kadınların sadece karın ve göğüsleri büyümez, hamilelik süresinde ayakları da büyür. Bu durumun genellikle iki nedeni vardır; birincisi ayaklarda fazla sıvıdan dolayı oluşan ödemler ve ikincisi vücut ağırlaştıkça ayaklara yaptığı baskı.

6. Bebekler anne karnında ağlayabilir.

Bebekler bu yeteneklerini hamileliğin son 3 ayında geliştirirler ve genellikle anne karnındaki düşük desibelli seslere cevap olarak ağlarlar. Ultrason görüntüleri, bebeklerin ağlıyormuş gibi ağızlarını açmaları ve normal zamanlardakinden daha düzensiz nefes almaları ağladıklarına bir kanıt olarak görülüyor.

7. Bebeklerin parmak izleri, hamileliğin 10. ve 19. haftaları arasında oluşur.

Ve bir kere oluştuktan sonra bütün ömürleri boyunca asla değişmiyor.

8. Kadınların hamilelik süreçlerinde cilt tonları değişebilir.

Annelerin neredeyse %90'ı bu problemle karşı karşıya kalıyor. Alın bölgelerinde, burunlarında, çene, elmacık kemiklerinde ve göz bölgelerinde belirgin benekler ve renk değişimleri oluşabiliyor. Bu pigmentasyonun rengi ise annenin cilt rengine bağlı olarak değişiyor; örneğin açık tenler daha koyulaşıyor ve koyu renkli tenler ise açılıyor.

9. Doğmamış bir bebek, annesinin tükettiği yiyecekleri hissedebilir, tadını ve kokusunu alabilir.

Bu yiyecekler amniyotik sıvı tarafından emilir ve bebeğin gelecekteki temel seçimleri buna göre şekillenebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir