Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözler İçin Faydalı mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz
Gözler İçin Faydalı mı?

Kahvenin içindeki klorojenik asit adlı madde, görme yeteneğindeki bozulma ve retinada oluşan dejenerasyon sonucu ortaya çıkabilecek körlüğü engelliyor.

Journal of Agricultural and Food Chemistry ismine sahip bilimsel dergisinde yer alan çalışma, kahvede büyük oranda bulunan klorojenik asit ismine sahip maddenin görme yeteneğindeki azalmayı önlendiğini ortaya çıkardı.

Çalışma, saf kahvede % 7-9 oranında bulunan antioksidan özelliğine sahip bu maddenin , glokom, yaşlanma ve diyabet sonucu retinada oluşan bozulmaya bağlı ortaya çıkan körlüklere de mani olabileceğini gösterdi.

Araştırmada farelerin gözlerine oksidatif stres ve retinada bozulmaya yol açan serbest radikallerin oluşmasına sebep olan nitrik oksit maddesi uygulayan bilim adamları, bu durumun retinada bozulmaya sebebiyet verdiğini gözlemledi. Ancak, bu işlemden önce gözlerine klorojenik asit uygulanan farelerin retinalarındaysa hasar meydana gelmediği belirlendi.

Profesör Chang Y. Lee başkanlığında yapılan araştırma, Journal of Agricultural and Food Chemistry adlı bilimsel dergi ve Cornell Üniversitesi’nin internet sayfasında bilim dünyasına tanıtıldı.

Göz küresinin iç yüzeyini kaplayan, ince, yarı saydam bir zar olan retina, içinde ışığa duyarlı milyonlarca hücre ve görsel bilgiyi alma ve düzenleme işlevi gören diğer sinir hücrelerini barındıran gözdeki hayati öneme sahip bir tabaka . Retinanın, metabolik olarak son derece faal dokulara sahip olması nedeniyle yüksek seviyelerde oksijene ihtiyaç duyması, bu zardaki serbest radikaller ve antioksidan savunma hatları arasında olan dengenin bozulması olarak tanımlanan oksidatif strese yol açıyor. Retinanın oksijensiz kalması ve serbest radikallerin üretilmesi doku hasarı ve görme kaybının başlıca nedenlerini oluşturuyor.

haber kaynağı: 365haber.org

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimşeker hastalığı
Görüş Bildir