Efsaneyi Masaya Yatırdık: Kanuni Yazdığı Tek Bir Mektupla Fransızlara Dansı 100 Yıl Unutturdu mu?

112PAYLAŞIM

"Bu rezaletin memkeletime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed'inize vusulünden itibaren derhal son verilmediği takdirde bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men'e muktedirim."

Kaynak: https://teyit.org/analiz-kanuni-sultan-s...

Belki tarih dersinde belki de internetin dehlizlerinde Kanuni Sultan Süleyman'a dair şu bilgiyle karşılaşmayan kimse yok. 👇

Gelin bu bilgiyi bir daha, detaylıca hatırlayalım.

Dansın ilk yapılmaya başladığı ve Avrupa'da yaygınlaştığı sıralarda Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman, Fransa Kralı Fransuva'ya bir mektup yazıyor.

"Ben ki, kırk sekiz krallığın hakanı Sultan Süleyman Han'ım."

"Sefirimden aldığım habere göre, memleketinizde dans namı altında kadın-erkek birbirine sarılmak suretiyle, alamele-innas (herkesin gözü önünde) icra-i lağviyyat (faydasız işler) işlenmekte olduğu mesmuu şahanem olmuştur (işitmişimdir).

İşbu rezaletin memkeletime de sirayeti ihtimali muvacehesinde name-i hümayunum yed'inize (elinize) vusulünden (ulaşmasından) itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordu-yu hümayunumla gelip men'e muktedirim."

Kanuni mektubunda belirttiği gibi dans faaliyetlerinin durdurulmasını istiyor. İddiaya göre de Fransa'da, bu mektubun ardından 100 yıl boyunca dans yapılmıyor.

Şimdi, ufak bir dedektiflik yaparak bu mektubun kaynağını araştırmaya başlayalım.

Bu metnin yer aldığı sitelerde kaynak, Necdet Bayraktaroğlu’nun 2012’de yayınladığı “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” isimli kitabı. Bazı paylaşımlarda ise kaynak Joseph von Hammer’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarihi kitabının 10. cildini.

Hatta bu mektup sadece Türkiye'de meşhur olmamış, Fransızca versiyonu da bol bol paylaşılmış.

Kaynakları incelemeye koyulursak karşımıza şöyle bir manzara çıkıyor:

Hammer’ın kitabında adı geçen bölümlerde buna benzer bir mektup yer almıyor. Gösterilen diğer kaynaklarda da bu mektuba dair bir atıf yok, ne kadar geriye gidersek gidelim bu mektuba dair güvenilir bir kaynak bulunamıyor.

Peki kaynağı bulamıyor olmamız bu mektubun olmadığı anlamına mı geliyor?

Doğrulama platformu Teyit, tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan'la konuyla ilgili görüşüyor. Bakalım Gürkan ne diyor?

“Bu iddia ile birlikte sunulan birden farklı metin var, hepsinde kullanılan dil sorunlu. Kullanılan Arapça ve Farsça tamlamaların büyük çoğunluğu uydurma. Osmanlıca ile alakası olmayan cümle yapıları ve kelimeler var.

"Uydurma bir metin olduğu açıkça belli oluyor."

"Devletler kendi içerisinde zor kullanabilir, belirli kurallar uygulayabilir ancak Kanuni’nin Fransa’da dansı yasaklatması gibi bir durum söz konusu olamaz. Akla gelen diğer soru ise neden Kanuni’nin Fransa’daki dans ile ilgilensin?”

Bunlar tarihsel bilgiler ama Kanuni'nin bu mektubu gerçekse, Fransa'da o dönemde dans yasaklanmış mıydı?

Kanuni Sultan Süleyman 1520-1566 yılları arasında hükümdardı, mektubun yollandığı tarihi de 1520 ve sonrasındaki 40 yıl arasına tekabül ediyorsa bu yasak da 1600'lerin ortalarına dek sürüyor olmalı.

Fakat bu yıllarda Fransa'da dans ara verilmeksizin sürmüş hatta gittikçe popülerleşmiş.

Burada sorulması gereken asıl soru tarihimizi ve gururla andığımız kişilikleri onurlandırmak için neden sağlam olmayan bilgilere başvurduğumuz. ..

Hele ki elimizdeki bilgiler zaten bu toprakların saygınlığını fazlasıyla ortaya koyuyorken.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
narrutoo

Kardeş katili diyenler var.. ulan bu Osmanlıya neden bu kadar karşısınız? Yoksa sizin dedelerinizle mi savaştı?

kaan-ergen

İşin tuhafı muhtemelen osmanlıyı kötülemek için Avrupalılar tarafından uydurulmuş birşeye inanmanın ötesinde bunla övünen malların olması.

kullanici-turkcell-82

kendi adıma tarih bize..halklara yanlı yanlış veriliyor..çocukluğumda Kanuni yi kültüre sanata önem veren adaletli biri olarak öğrendik..doğru ya da yanlış bilmiyoruz..bildiğim tek gerçek ATATÜRK GÜZELLİĞİ..ATATÜRK GERÇEKLİĞİ..ATAMIN..ATATÜRK GERÇEKLİĞİ ASLA UNUTULMAYACAK..UNUTTURMAMAYA..GERÇEKLERİ SAPTIRANLARA GEÇİT VERMEMEYE DEVAM EDECEĞİZ....en azından kendi adıma...

cengizkhan

Son zamanlarda Ottoman Çocukları sikim sokuk diziler, böyle yalan bilgiler ile Ottoman ı dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluğu olarak göstermeye çalışıyor. Sorsan tarihi, yalan yazıyor derler. Kanıtın nerede diyorsun götünden element uyduran üç beş yutuber, geberip giden fesli bir köpeğin palavralarını anlatıyor. Be amk Ottoman Çocuğu madem o çok sevdiğiniz aile şirketi olan devlet bu kadar büyüktü bari üç beş kayıt tutsaydı. İngiliz tarihine bakıyorsun neredeyse 2000 yıllık kayıt tutmuş adamlar. Bizim tatlı su Ottoman Çocukları zahmet edip iki satır yazamamış. Konuşan karıncaya inanan bir millete ne anlata bilirsin ki.

muhammed-yilmaz29

şu yazığı beğenen 20 kişiye acıyorum. Bu yalanı atandan bir fakın yok kardeş .. Aynı üslup sadece simetrik zıttı. hiçbir farkın yok.

blizzard

Bu tür saçmalıklara masalvari kurgusal bir tarihle Neo Osmanlıcılık oynayan rejim karşıtı meczupların olduğu Facebook sayfalarında çok sık rastlarsınız. Portsmouth FC'yi Abdülhamit'in kurması, Japonya'ya gönderilen Alamet ismindeki robot ve daha niceleri ile kafayı bulurlar.

kahraman0

Bu haberin gerçek olması veya olmaması Kanuni yi ne yüceltir ne de alçaltır. Herkes bilir ki O dönem Avrupa ya yargıyı dağıtan kişi Kanuni Sultan Süleyman ve ordusudur. Mustafa Kemal Atatürk ün de dediği gibi Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Türk tarihine gereken saygıyı göstermeliyiz.

blizzard

Kanuni Sultan Süleyman ya da bir başka padişah adına uydurulan anı, hikâye, söz, tavır, davranış... Onları zaten yüceltmez ya da alçaltmaz. Fakat bu kişileri kullanarak "karşı devrim" adı altında yapılan yobaz hareketine cevap verirken, tarihin hamasi söylemlere dayanmadığını illa ki bir şekilde vurgulamak gerekiyor. Herif 1300-1922 arasını toz pembe zannedip sonrasına "din elden gitti, bir gecede cahil kaldık..." diye saldırıyorsa, saldırırken kullandığı tarihi ona karşı kullanmak durumunda kalırım. Hem de doğrusuyla. Burada amaç ecdat düşmanlığı değil, ecdat trollüğünün önüne geçmektir.

mert-yavuz-turkoglu

Yargı dağıtan? kardeş katilleri mi avrupaya yargı dağıtacak? Avrupa devletlerinin tarihi ortada, ömürleri yaşları ortada. Osmanlı nerde? Türkiye falan deme boşuna Türkiye ulus devlettir.

Görüş Bildir