Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Domatesin Meyve Olması Kadar Şaşırtıcı! Buzdolabında Saklanması Sakıncalı Olan Meyveler

-
Abone ol

Tüm ürünlerinizi daha uzun süre taze tutmak için buzdolabına atıyorsanız ne yazık ki yanlış yapıyor olabilirsiniz. Şoklama süreci, bazı meyvelerin olgunlaşmasını, kokusunu ya da tadını bozar.  Bunun yerine oda sıcaklığında bekletmek daha iyi bir fikir olabilir. Buzdolabında bekletmenin pek de iyi fikir olmadığı 7 meyveyi sizler için hazırladık.

Kaynak: http://www.delish.com/kitchen-tools/g397...

1. Sert Çekirdekli Meyveler

Sert çekirdekli meyveleri (şeftali, erik, nektarin, kiraz) buzdolabında bekletmeniz tatlarını kaybetmelerine neden olur. Bunun yerine, olgunlaşıncaya kadar bekletin ve kısa bir süre sadece yemeden önce biraz soğuması için buzdolabında bekletip, tüketin.

2. Karpuz

Kapuzun muhteşem tadını maksimum seviyeye çıkarmak istiyorsanız, buzdolabında bekletmemeniz gerekiyor. Tabii bunun yanı sıra sağlık açısından da dışarıda tutulması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, içerdiği antioksidanların aktif kalabilmesi için oda sıcaklığında tutulması gerekiyor. Tabii ki kestikten sonra soğuması için koymanızın bir sakıncası yok.

3. Domates

Domatesin meyve olduğunu öğrenince yaşadığımız aydınlanmadan üstüne, şimdi de buzdolabında bekletmememiz gerektiği eklendi. Domateslerinizin tatlı tadını korumasını, ekşileşmemesini istiyorsanız tam olarak olgunlaşmamış domatesleri buzdolabında saklamayın.

Tabii ki eğer satın aldığınız domatesler tam olarak olgunlaşmışsa hemen bozulmalarını engellemek için buzdolabında saklayabilirsiniz.

4. Elma

Elma buzdolabına koymamanız gereken değil, koymanıza gerek olmayan bir meyvedir. Oda sıcaklığında 1-2 hafta çok rahat kalabilen elmaların raf ömrünü uzatmak istiyorsanız tabii ki buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bunun yanı sıra elma, etilen üreten bir meyvedir ve bu da yanındaki diğer besinlerin daha hızlı olgunlaşmasına ya da çürümesine sebep olabiliyor.

5. Avokado

Çoğu meyvede olduğu gibi soğutmak, olgunlaşma sürecini durduruyor, bu nedenle avokodınızı en kısa sürede yemek istiyorsanız oda sıcaklığında bekletin.

6. Çilek, Ahududu, Üzüm vb.

Kısa sürede küflenebilecekleri için, en leziz halinde tüketmek istiyorsanız 1-2 gün içerisinde oda sıcaklığında beklemiş haliyle tüketmenizi öneririz. Ama daha uzun sürede tüketebilecekseniz, tabii ki küflenmemeleri için buzdolabında muhafaza etmek daha iyi olabilir.

7. Muz

Eğer olgunlaşmamış muzu buzdolabında bekletirseniz, enzimlerine tamamen zarar vermiş olursunuz. Olgunlaşmalarına izin vermek için oda sıcaklığında bekletmek isteseniz bile ne yazık ki enzimler aktif hale gelmeyecektir ve muzlarınız olgunlaşmayacaktır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hadi.ravullu

Tel dolap neydi yaa o zamanlar geri gelse keşke. Firma Ekle iyi çalışmalar diler...

ak-gandalf

Dolap bomboş kaldı amk.

morpolar

evdekinin yerine daha küçük bi tane alayım bari. eskiden bi tel dolabımız vardı bizim, bi tane de ondan yaptırırım yanına yeter.

Görüş Bildir