Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dillerden Düşmeyen İddiaya Göz Atıyoruz: Filler Gerçekten de Farelerden Korkar mı?

191PAYLAŞIM

Fillerin farelerden korktuğu, hayvanlar alemiyle ilgili en yaygın bilgilerden biri. Peki bu bilgi doğru mu, yoksa tamamen uydurmaca mı?

Kaynak: http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/12...

Baştan söyleyelim, yapılan araştırmalara göre fillerin farelerden korktuğuna dair hiçbir sonuca ulaşılamamış.

Bu yalanı uydurup bu kadar kişiyi kim inandırmayı başardıysa bir adım öne çıksın, gerçekten plaket vereceğiz. Büyük iş.

Fillerin korktuğu şeyse, ani hareketler.

Fareler de malum, baya bir ani hareket eden dostlarımız olduğu için, bu iddianın çıkış noktasını anlamak bir derece mümkün; ama bir derece, daha fazla değil.

Fillerin farelerden korktuğu iddiasını, Discovery Channel'ın meşhur "MythBusters" programı test etmiş.

Ve görmüşler ki, filler önlerine aniden çıkan her cisimden veya canlıdan korkuyor; buna fare de dahil.

Fakat aynı filler, karşılarına aniden çıkanın bir fare olduğunu fark ettikten sonra durumu hiç ama hiç umursamadan yollarına devam etmiş.

Aynı mit, daha sonra bir kez daha deneye tabi tutulmuş. Bu sefer bir sirk sahibi ile anlaşılmış ve fare görmeye alışık olmayan 10 civarında file fareler gösterilmiş. Fareler gayet normal şekilde, yere bırakılarak gösterildiğinde filler en ufak bir korku durumu bile yaşamamış.

Daha sonra fareler bir kutu içerisine konmuş ve filler tam önünden geçerken birden açılmış, filler aniden hareket eden fareleri görünce korkmuşlar. Sonrasında ise hareket eden şeyin fare olduğunu anlar anlamaz korkuları geçmiş, farelerin yanından yürüyerek yollarına devam etmişler.

Özetle bu sevimli dev dostlarımız, fareyle ilgili özel bir fobiye falan sahip değiller.

Zaten doğada doğal avcıları bile yok, insan haricinde hiçbir canlı, aslanlar dahi, fillere saldırmayı pek denemiyor bile. Yani korku namına pek bir şey yok bu dostlarımızda, olan tek şey her canlıya özgü olan ani refleksler...

İşte bu yalanın doğrusu da tam olarak böyle, bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

Zaten doğada doğal avcıları bile yok, insan haricinde hiçbir canlı, "İNSAN HARİCİNDE HİÇBİR CANLI" yine kendime bi tiksinme oldu.

nebusimdi

Bağzılarının kültürü Amerikan çizgi filmleri seviyesindeyse yapılacak bir şey yok.

melih182

Bazı.

nebusimdi

Muhattap değil muhatap! "Dahi" anlamındaki de de ayrı yazılır. Böyle.

ayna-efendi

fareden değil ama ateşe verilmiş domuzdan korkar

oguz-ari

ondan ben de korkarım aq

murekkepadam

aslında çıkış noktası öle değil,filler insanların bildiği karadaki en büyük hayvan ve en güçlüsü,fareler ise bizim için karadaki en küçük ve korkak hayvan,filler farelerden korkar bilincinin asıl temel nedeni,bişeyi başarmak için illaki çok büyük ve güçlü olmak gerekmez hayat tezatlardan ibarettir,mantığı,yani koca bi fil fareden korkabilir,önemli olan farenin cesurca filin üstüne gidebilmesi, tamamen temeli buna dayanır.

Görüş Bildir