Demirtaş: 'Torunlar, AKP'nin Sponsoru; Müfettişten mi Korkacak?'

 > 
33PAYLAŞIM

10 işçinin yaşamını yitirdiği Mecidiyeköy’deki Torun Center şantiyesi önünde toplanan bir grup işçi eylem yaptı. Eyleme HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı.

Torunlar İnşaat’ın sahibi Aziz Torun’un “Eylem yapanlar bizim işçiler değil, başka yerlerden gelip eylem yapıyorlar” sözlerine tepki gösteren işçiler, iş yeri kartlarını kameralara gösterdi. İşçiler adına konuşan Maruf Eren, “Dün akşamdan beri şirketin yoğun baskısı var. 150 işçi kaldı içeride. Çoğu da korkudan eyleme katılmadı. Eyleme katılacağız diye çıkışlarımız verildi. İşten çıkarıldık. Biz işçiyiz, her yerde iş buluruz. Ekmeğimizi taştan çıkaran insanlarız” dedi.

İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol da eylem yapan işçilere destek verdi. Akyol, inşaatta çalışan işçilerin dışarı çıkmasının engellendiğini söyledi.

10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatının önüne gelen HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da şirket sahibinin açıklamalarına tepki gösterdi. Demirtaş, “Elli bin defa sizin şirketiniz batsın. Tek bir işçi arkadaşımın tırnağına sizin şirketleriniz kurban olsun” dedi.

Şimdiye kadar inşaatın 11 işçiye mezar olduğunu söyleyen Demirtaş, “Toplu mezarların mezar taşı gibi şimdi burada dikiliyor. Beyefendi şirketinin isminin kirletilmemesi derdinde. Bir defa da çıkın onurluca özür dileyin işçilerden. Çıkıp onurluca, ‘şu kuleler yıkılsaydı da tek bir işçi kardeşim ölmeseydi’ diyecek kadar insan olun önce” dedi.

Bölgede polisin önlem almasını da eleştiren Demirtaş, “Sizin güvenliğiniz için tedbir almayan devlet 2 gündür burada gazla, copla, TOMA’yla patronu koruyor” dedi.

Hükümet denetlemeye geldiğinde eksik bulsa bile bir şekilde şirketin bunu hallettiğini öne süren Demirtaş, “Beyefendi zaten AKP’nin sponsoru. Gelen müfettişten mi korkacak? Bir telefona bakar. Bakanı arar, müfettiş raporunu yırtıp çöpe atarlar” diye konuştu. 

  • DHA
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir