Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Hayır, Olur mu ya" Diye İtiraz Edeceğiniz Bir Olasılık Problemi

46PAYLAŞIM

Monthy Hall Problemi

Monthy Hall Problemi

İlk olarak 70'lerde ortaya atılmış. 90’larda Amerika’da bir yarışma programı ile popülerleşmiş bir bilmece. Bir matematik sorusu. İsmini de bu yarışmanın sunucusundan almış. Bahsi geçen yarışma özetle şöyle: Yarışmanın final aşamasında yarışmacının karşısına 3 tane kapı çıkıyor. Kapılardan birinin ardında araba, diğer ikisinin ardında ise keçi var. Yarışmacıdan bir kapıyı seçmesi isteniyor. Araba olan kapıyı seçerse arabayı kazanacak, keçi olan kapılardan birisini seçerse eli boş dönecek. Yarışmacı bir kapıyı seçiyor. Kapılar daha açılmamışken sunucu, yarışmacının seçmediği diğer iki kapıdan keçi olan bir tanesini açıyor. Sunucu, arabanın hangi kapıda olduğunu biliyor. Sonra yarışmacıya “Artık iki tane kapı var. Kararını değiştirip diğer kapıyı seçmek ister misin?” diye soruyor. Yarışmacının ne yapması menfaatinedir. Kararını değiştirip diğer kapıyı seçmesi mi, yoksa eski seçtiği kapı ile devam etmesi mi?

Kaynak: http://olmasigereken-com.blogspot.com.tr...

İlk bakışta kararımızı değiştirip değiştirmememiz neyi farkettirir ki diyebiliriz. Olasılık %50 gibi gözüküyor.

Ama değil.

Yarışmacı kararını değiştirip diğer kapıyı seçerse, araba kazanma olasılığını 1/3’den 2/3’e çıkarmış yani ikiye katlamış olur.

Şöyle açıklamaya çalışayım: Yarışmacı üç kapıdan birini seçtiğinde o seçtiği kapıda araba olma olasılığı 1/3’dür. Seçmediği kapılarda araba olma olasılığı ise 2/3’dür. Sunucu, yarışmacının seçmediği iki kapıdan birisinde araba olmadığını kanıtlarsa (bunu kapıyı açıp keçiyi göstererek yapıyor) yarışmacının seçmediği o diğer kapıda araba olma olasılığı hala 2/3 olarak kalmaya devam eder.

Anlaşılmadıysa aşağıdaki resim olayı, olasılık hesabı ile değil, durumları tek tek inceleyerek anlatmaya çalışıyor.

Görüldüğü gibi, üç durumdan ikisinde kazanıyor.

Daha hala olmadıysa? O zaman bir de olayı abartarak anlatmaya çalışayım. Bir sepette 100 tane küçük top var. Bu toplardan birisinin içinde ise altın var. Diğerleri boş. Rastgele bir top seçiyorsunuz. Seçtiğiniz topta altın olma olasılığı 1/100’dur. Sonra, hangi topta altın olduğunu bilen arkadaşınız, sepetteki 99 toptan boş olan 98 tanesini açıyor. Evet, o sepette tek kalan açılmamış topun içinde altın olma olasılığı %99’dur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sehzade_enes

Dostum üç kapı kapalıyken birisini seçtiğimizde arabayı kazanma şansımız 1/3'tür eyvallah ama arkasında keçi olan kapının biri açıldığında önceden seçtiğimiz kapının arkasında araba olma şansı hala 1/3 kalmaz bence. Seçtiğimiz kapının olasılığı da şartlar değiştiği için 1/2'ye yükselir. Yok yükselmez diyorsan yanılırsın bence. Çünkü şartları değiştirirsen ilk durumdaki olasılık sonuçlarının hepsi etkilenir. Olasılık hesabını şartlara göre yapmıyor muyuz? Eeee diyelim arkasında keçi olan ikinci kapıyı da açtık, açılmayan kapının arkasında araba olma olasılığı hala 1/3 mü? Gülerim!

efeefekan

araba çıkarsa binerik, keçi çıkarsa keser yerik a.k niye tartışıyorsunuz nasıl olsa boş kapı yok :D

benmutlu

Oo konu hortlamış. Ben demiştim itiraz edeceksiniz diye. Ehe he.

odunq

adam haklı beyler belki daha güzel anlatılabilirdi ama olasılık doğru. % 50 filan diye sallamayın bilip bilmeden. en sonunda güzelce abartarak da anlatılmış: senin altını bulma şansın %1 bu tamam bir top seçtin elinde dursun, öbür eline de altını veriyor sen seçmediysen. yani altın kesinlikle iki elinden birinde. bir elinde %1 ihtimalle altın olabilecek seçtiğin top, diğer elinde de içinde %99 altın olacak top(%1 ihtimal senin elinde altın varsa sana boş bir top vermek zorunda).. bu şartlar sağlanınca hangi gerizekalı hala şansım %50 der?

akatsuki1971

meşhur ASILAN ADAM PARADOKS unun boktan bi uyarlaması olmuş

benmutlu

Diğer eleştirileri yapıcı bir şekilde değerlendirebilirim. Çok karışık anlatmış olabilirim. Gereksiz uzatmış da olabilirim; ama bu yorum başka. NE ALAKASI VAR ASILAN ADAMLA. Varya acayip boktan bir milletiz. Amaç bok atmak değil mi. Bilip bilmeden salla. Burda yaptığım hiçbir şey. Sadece sahip olduğum ufak bir bilgiyi paylaşıyorum. Ama nerede birisi kendinden bir şey katarak bir paylaşımda bulunuyor, oraya hemen, resmen adamın şevkini kırmakla görevlendirilmiş bir mal sürüsü üşüşüyor. Kendini bi bok sanma hali millet olarak genlerimize işlemiş amk. "Türk Mileti yücedir" hikayelerini dinleye dinleye, hakkaten kendisini bireysel olarak yüce zanneden 75 milyon hasta insan yetişmiş. Adam bu konudan ne öğrenebilirim diye bakmıyor da, kafası, "nasıl kibir yaparım, egomu nasıl tatmin ederim" diye çalışıyor. HA BU SALAK YORUMUN BİR FAYDASI DA OLDU. GİTTİM BAKTIM, ASILAN ADAM PARADOKSU NEYMİŞ ÖĞRENDİM.

akatsuki1971

kendi milletinin tamamına kendin dahil boktan bi millet diyerek bok atan bir adam hahah iste GERÇEK ASILAN ADAM PARADOKSU SENSİN. ben aynısı demedim.iyi oku uyarlaması dedim. buna benzer pek çok paradoks var. ters çevrilmiş bardakların altına para koyup bunu tahmin etmek vs. bu paradoksun can alıcı sorusu tercihin açılmadan önce tahminci tarafından bilnmesidir. bu açıdan asılan adam a benzettim ama sen 75 milyounu boktan ulus yapıp çıktın. aferin devam et. şampiyon olamadı diye rakip takımın otobüsüne yaylım ateşi açan kafa bu kafa işte. benim gibi düşünmeyen boktan insanların söz söyleme hakkı yok bravo. onedio kimlerin eline kalmış

benmutlu

He süper bi milletimiz var. Fatihin torunlarıyız. Allah allah diye dünyayı fethettik. Yav bırak. Kendini dev aynasında görmeyi geç arkadaş. Bunun farkına varamadıysan, ya bu gözlemi yapmana elverecek yaşta değilsin. ya köyde falan yaşıyorsun, acayip izole bir hayatın var. ya da sen de o sinkaf çocuklarından birisin ki ilk yorumun yüzünden bu şıkka oy veriyorum.

akatsuki1971

sen demek bu ülkeyi karış karış dolaşmısın ve herkesin kendi anan baban bacın dahil boktan olduğunuza karar vermişsin aferin ben köyde yaşamıyorum ama sen türkiyede yaşamadığın belli. madem bu milletin topu boktan ne diye böyle bizim gibi köylülerin anlayamayacağı bilimsel paylaşımlar yapıyorsun . mala dava zarar veren hastalıklardan kımıl böceklerinden falan bahset de anlayalım.

Görüş Bildir