Cumhuriyet'ten Ara Güler'e Özür: 'Kamplaşma Tuzağına Düştük'

 > -

Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çektiği için hakkında ‘Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın’ dediği duayen fotoğrafçı Ara Güler’den özür diledi.

Ara Güler’in çektiği Erdoğan fotoğraflarının Anadolu Ajansı tarafından paylaşılmasıyla ikilinin fotoğraf çekimi için buluştuğu öğrenilmiş, sosyal medyada Güler’i destekleyen ve eleştiren birçok yorum yapılmıştı.

Ara Güler'in Objektifinden Erdoğan - onedio.com
Ara Güler'in Objektifinden Erdoğan - onedio.com

Cumhuriyet gazetesi ertesi gün Güler’i hicvederek haberi birinci sayfasından ‘Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın’ başlığıyla duyurmuştu.

Cumhuriyet, bugün Güler’le ilgili haberi nedeniyle bir özür metni yayınladı

Cumhuriyet’in Ara Güler’e özrü şöyle:

“Geçen pazar günü 1. sayfamızda, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’le ilgili bir haber yayımladık. Haberde, Ara Güler’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çekmek için randevu talep ettiği, bu talep üzerine kendisine randevu verilerek Erdoğan’ın Kısıklı’daki konutunda çekimin yapıldığı bilgisi yer alıyordu. Haber doğruydu elbette, ama ‘ Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın’ şeklinde haksız ve eleştirel bir başlıkla sunulmuştu. Dünyaca ünlü bir fotoğraf sanatçısının ülkenin Cumhurbaşkanı’nın fotoğraflarını çekmek istemesi de, bu çekimin yapılmış olması da gayet anlaşılır ve doğal bir durumdur. Buna karşın, her gün şikâyetçi olduğumuz toplumun giderek kamplaştırılması, en insani ve doğal olayların, tutumların ve çalışmaların bile bu kamplaşma bağlamında değerlendirilmesi tuzağına, zaafına ne yazık ki biz de düştük. Bu nedenle Ara Güler’e açık bir özür borcumuz var. Yaptığımız bu yanlış nedeniyle özür dileriz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir