Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Bunu da Açıkladı: Orta Dünya'da Tek Yüzük'ü Yok Etme Yolunda Ne Kadar Lembas Lazım?

SinemaSanat-

Yüzüklerin Efendisi gibi bir yol hikayesini izlerken aklınıza gelmiştir. Bu kardeşlik ne yer, ne içer? Bu ‘beklenmedik serüvende’ onca insanın doyması için ne kadar gıda gereklidir?

Evet, karanlık lordu alt edebilmek için çıkılan bu yolda, gerekli lojistiği sağlamak için nelere ihtiyacımız var diye düşünüyoruz.

Fakat bu hesaplamayı bizim yerimize çoktan yapan iki bilim insanı olan Skye Rosetti ve Krisho Manoharan’a kulak veriyoruz.

OMNOM

Orta Dünya’da yaşayan insanların günlük kalori ihtiyacı 1700 civarında. Yani bizler gibi.

Hafif ve dayanıklı Elf’lerde bu sayı 1400.

Hobbit’lere de 1800 kalorilik bir ihtiyaç yazılmış.

Ufacık olmalarına rağmen obur yaradılışlı dostlarımızın kapladığı alana oranla daha fazla yüzeye sahip olmaları bu yüksek sayıyı ortaya çıkarmış. Daha fazla enerji sarf ediyorlar ve daha fazla kaloriye ihtiyaç duyuyorlar.

Eh, gelelim toplam hesaba. Serüven 92 gün sürüyor.

Dört hobbit, bir elf, üç insan ve bir cüceyi hesaba kattığımızda 1.780.214 kalorilik bir açık oluşuyor. 

Ne yiyecekler?

Neyse ki, elde olan büyülü bir diyar. Bu diyarın getirilerinden biri de, kendini yeme içme alanında gösteriyor.

Elflerin maharetli elleriyle pişirdiği Lembas ekmeklerini hatırlarsınız...

Bir lokması bile uzun süreli tokluk hissi veren bir acayip bir nimettir bu.

Elf’lerin Lembas’ı nasıl tarif ettiklerini kitaptan satırlarla dinleyelim:

“…biz buna lembas, diğer bir deyişle yolazığı deriz; insanlar tarafından yapılan bütün yiyeceklerden daha çok güç verir ve her halükârda kram'dan daha lezzetlidir.”

“Yine de size yiyeceklerinizi dikkatli kullanmanızı öneririz," dedi elfler. "Her seferinde azar azar yeyin, o da sadece “mecbur kalınca. Çünkü bunları diğer yiyecekler tükenince kullanmanız için veriyoruz. Peksimetleri bölmez ve size getirdiğimiz şekilde yapraktan sargıları içinde tutarsanız uzun süre tatlarını korurlar. Tek bir tanesi bir yolcuyu yorucu ve uzun bir gün boyunca ayakta tutmaya yeter; hem de bu yolcu Minas Tirith'in uzun boylu insanlarından biri olsa bile.”

Bizim çılgın bilim insanları da, bu tariften yola çıkarak bir bütün Lembas ekmeğini 2.638.5 kalori olarak hesaplamışlar.

Küsüratlı hesaplayalım da salladığımız anlaşılmasın mı demişler bilmiyorum.

Yani tüm yolculuk için gerekli olan Lembas sayısı: 675!

Hobbit’ler için 304, Gandalf, Aragorn ve Boromir için 214, Gimli için 99 ve Legolas için 60 adet Lembas. Sekteye uğramamış, acil durumların yaşanmadığı bir yolculuk tabii bu...

Boromir biraz haklı mıymış ne?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

şimdi elf ler ölümsüz ya onlarında yemesi gerekiyor mu ? yok yemeyince ölüyorsa yemişim öyle ölümsüzlüğü...

alper-caygan1

yalnız gandalf''ı insandan saymışsınız. gandalf insan değildir, maiar'dır. 5 istari büyücüsünden biridir eru iluvatar tarafından orta dünyaya gönderilmiş bir meleğimsi varlıkdır. geldiklerinde ise yaşlı insanlar şekline bürünmüşlerdir. silmarillionda böyle anlatılır.

Gizli Kullanıcı

hergün ihtiyacımız olan kaloriyi almadanda yaşanabilir hatta savaşılabilir bakınız Çanakkale Zaferi

lutfendikkat

Herkesin merak ettikleri, ufakta olsa dertleri, sıkıntıları, problemleri vardır. Ancak kimi zaman bu dertlerini çeşitli sebeplerle yanındakilerle paylaşamazsın veya paylaşmak istemezsin. Bazen derdini anlattığın kişi derdine derman olamayabilir veya çözüm üretemeyebilir. İşte böyle zamanlarda "bon.ist"'e derdini yazman yeterli! Bize yazdıklarından dolayı kimse seni yargılayamaz veya aşağılayamaz. Tüm dertlerini, sorunlarını, merak ettiklerini tamamen anonim olarak paylaştığında uzman ekibimizle sorununa çözüm bulmak, seni rahatlatmak için elimizden geldiğince çaba sarfedeceğimize söz veriyoruz! - -

feyk

9 kisinin bile bir kac aylik yiyecek ihtiyaclari bu kadar mesele olurken ortacagda onbinlerce, yuzbinlerce kisilik ordularla aylarca yillarca sefere cikiyorlar. nasil bir lojistik kabus oldugunu dusunmeye gerek yok. genelde buyuk imparatorluklarin farkida bu oluyor, kalabalik ordulara gerekli lojistigi destegi sagliyabiliyorlar. ornek vermek gerekise kizilderililer binlerce kisi bir araya gelip little bighorn da amerikan suvarilerin cok agir bir darbe vurup buyuk bir zafer kazaniyorlar ama sonrasinda tek carpisma kaybetmeden savasi kaybediyorlar, uzun sure kalabalik orduyu bir arada tuttamiyorlar, aclikdan dagilmaya basliyorlar. cogu biraz yiyecek ve battaniye yardimi icin amerikan hukumetiyle anlasip teslim olmak zorunda kaliyor.

Görüş Bildir