Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beynimizle Alakalı Geçtiğimiz Günlerde Keşfedilen Bir Gerçek, Bilim Dünyasını Karıştırdı!

1.4bPAYLAŞIM

Eğer beynimiz, onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı o zaman öyle aptal olurduk ki, yine anlayamazdık onu.

snowbrains.com

Örneğin, bizimkinden çok daha basit yapıda beyinler var. Bir solucanın beyninin nasıl işlediğini anlayabiliyoruz mesela, en azından büyük ölçüde…

Solucanın kendisi anlayamaz bunu, çünkü beyni fazla basittir bu iş için.

Sahiden de öyle değil midir?

İnsanın kendi beynini tam manasıyla anlamlandırma, tüm gizlerini çözme çabası beyhude bir amaçtan başka nedir ki?

Tüm bilim insanlarının ve hatta bizlerin de kabul ettiği bir gerçek var ki, o da beynin en karmaşık organımız olduğu.

Fakat işin komik yanı, bizlerin beynin gizemlerini çözmek için yine beynimize ihtiyacımızın olduğu.

Beyni anlamak için, yine beynimizi kullanmak ise bizleri kısır döngünün, sonsuz bir paradoksun içine sokuyor haliyle.

Bu karmaşayı en iyi anlatan cümlelerden birisi de şu: “İnsan beyni anlayamayacağımız kadar karmaşık bir sistemdir. Gerçi karmaşık olmasaydı yine anlayamazdık…”

Madem durum böyle, beynin gizli dünyasını nasıl çözeceğiz? Hep bir muamma olarak mı kalacak bu organımız?

Cevap elbette ki hayır.

Şöyle bir düşünün, bir çıkmazın içindesiniz ve bu çıkmazı çözmek için yine bu çıkmaza ihtiyacınız var. Ne yapardınız?

Elbette bir şekilde bu çıkmaza dışarıdan bakıp, onun bir parçası olarak değil de dışarıdan bir göz olarak incelemeniz gerekir.

İşte bu amaçla, insanlık olarak beyni simüle edip, ona dışarıdan bakmak bilim insanlarının son dönemlerdeki en büyük uğraş alanı.

Bu doğrultuda sürdürülen en önemli projelerden birisi de Blue Brain Project, yani Mavi Beyin Projesi.

Proje kapsamında çalışmalarını sürdüren bilim insanları, belki de en önemli keşiflerinden birisini geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre insan beyni, uzun zamandır inandığımızın aksine 3 boyutlu değil, tam 11 boyutlu yapıları üretebiliyor ve algılayabiliyor.

Şu an için sadece 4 boyutu algılayabiliyor olsak da, beynimizin algılama şeklini düşününce işler öyle değil kısacası.

Biz insanlar, 11 boyutlu evrenin dördüncü boyutunda (zaman) yaşayan canlılarız. İlk üç boyutta ileri geri, sağa sola ve yukarı aşağı kolaylıkla hareket edebiliyoruz. Dördüncü boyutu, yani zamanı ise an be an deneyimliyoruz, hissediyoruz, ancak bu boyut içinde hareket edemiyoruz.

Diğer 7 boyutu algılayamıyor ve göremiyoruz.

Fizikçiler, büyük patlama sonrasında 11 boyutun meydana geldiğini ancak 7 boyutun yoğunlaşarak kıvrıldığını, diğer 4 boyutun genişleyerek şu an bizim algıladığımız kozmosun meydana geldiğini ve 11 boyutlu kozmosun aslında iç içe olduğunu matematik olarak açıklayabilmektedir.

Mavi Beyin Projesi ile bizler geri kalan 7 boyutu algılayamasak da, beynimiz gayet üretebiliyor ve algılayabiliyor.

İnsanlık olarak henüz sadece farkında olduğumuz ve algılayabildiğimiz, lakin içerisinde hareket edemediğimiz zaman boyutunun (4. boyut) ötesinde ne olduğunu ise öyle sanıyorum ki yine ‘zaman’ gösterecek…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rrr

yavrum benim be, işte böyle haberlerle gelin zevkten uykum kaçtı şu mis gibi haberle

damla-a.

İnançlı biriyimdir ama bilimde bazen inançsız düşünülmesi gerektiğini savunanlardanım. Acaba gerçek, somut diye adlandırdıklarımız tamamen beynimizin bir ürünü olabilir mi? Yani beyni bir bilgisayar gibi düşünsek, sadece beyinden var olan canlılarız ve geriye kalan her şey aslında beynimizin yine beynimize bir oyunu? Bilemiyorum bu konuda çok fazla bilgim yok ve ne demek istediğimi de tam olarak aktaramıyorum. Bildiğim ve kesin olan tek bir şey var, o da beynin mükemmel derecede karmaşık ve harika bir organ olduğu.

sunflower

yıllar önce bilim insanları beynin bir şeye inanma ihtiaycı olduğu hakkında bir keşif yapmışlardı. bu din olur dinsizlik yada başka her hangibir şey hiç fark etmiyor. bunu bilen biri olarak Allah inancım hiç eksilmedi. AMA b,liyorum ki aslında din yaratılmıştır ve çok da uzak olmayan bir zamanda çökecektir tüm dinler. İşin bu kısmnı ruhsal çalışmalarm yapan kişiler çok detaylı olarak bilir.

damla-a.

Belki de beynimiz gerçekten basit yapılıdır ve biz aptal canlılarızdır. Korkunç olan ise bunu hiçbir zaman öğrenmeyeceğiz.

layd

beyni çözerseniz evreni, kainatı ve yaradılışı da çözersiniz. oda imkansız zaten..

rrr

neden tarihte haksızın yanında yer almayı seçiyosun? ne kadar bilgin var da imkansız diyosun, bilim adamları hakkında?

xeamonix

5. boyutun bile ne olduğunu bilmezken 11 boyut olduğunu nerden biliniyor acaba? Bilen varsa lütfen açıklasın bana. Matematikte kanıtı var gibi açıklama yapmayın lütfen. Baştan sona bilimsel olarak açıklayın.

rrr

matematikte kanıtı var. bu zaten bilimsel bi açıklama. birinin sana solucan deliklerinin kıvrılmış kağıtla anlatıldığı gibi kafanda hayal ettirmesini bekliyosan 11 boyutu, ya da popüler tarzda bi beklentin varsa boşuna bekleme.

xeamonix

Matematiksel olarak açıklama bekliyorum diyorum. Matematikte kanıtı var diyip işin içinden sıyrılma açıkla bana özel mesaj olarak makaleni bekliyorum.

rrr

ne mezunusun?

Görüş Bildir