ABD Senatosu'na Ermeni Tasarısı

15PAYLAŞIM
ABD Senatosu'na Ermeni Tasarısı

Senatoda sunulan karar tasarısı, ABD Başkanı'na 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıması çağrısında bulunuyor. Tasarı, kabul edilse bile, bağlayıcı özellik taşımıyor.

Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois senatörü Mark Kirk tarafından ABD Senatosu'na sunulan tasarı, ABD Başkanı'na 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'ne sunulan tasarıda, "Başkan, Ermeni 'soykırımıyla' ilgili gerçeklerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından tam biçimde tanınmasını içeren adil, yapıcı, istikrarlı ve kalıcı bir Türk-Ermeni ilişkisi doğrultusunda çalışmalı" ifadesi kullanıldı.

Demokrat senatörler Barbara Boxer ve Ed Markey'nin de imzacıları arasında yer aldığı tasarının, önce Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülmesi ve oylamaya sunulması gerekiyor.

Tasarı komitede onaylanması halinde, Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid'in takdiriyle Senato Genel Kurulu'nun gündemine getirilebilir.

Ancak karar tasarısının, kabul edilse bile bağlayıcı özelliği bulunmuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir