'Paramız Yok Nasıl Gezelim?' Diyen Gençleri Tembellikle Suçlayan İlber Ortaylı Tepkilere Neden Oldu

1.7bPAYLAŞIM

Bazılarımız il bile değiştiremiyor ki...🙃

Cahillere açtığı savaşla hepimizin söylediklerini önemsediği tarihçi İlber Ortaylı her fırsatta gençlere nasihatler verip bazı uyarılarda bulunuyor.

Her fırsatta da gençlerin dünyayı gezmeleri gerektiğini dile getiriyor.

İlber Ortaylı: 'Evlenip Mobilyacı Gezeceğinize, Dünyayı Gezin' - onedio.com
İlber Ortaylı: 'Evlenip Mobilyacı Gezeceğinize, Dünyayı Gezin' - onedio.com

Şimdi de İlber Ortaylı gezme meselesiyle ilgili kendisine "paramız yok, nasıl gezelim" diyen gençlerle ilgili açıklama yaptı. Bunun mazeret olmadığını ve tembellik olduğunu dile getirdi.

Fakat bu açıklama "işsizlik almış başını gidiyor, ekonominin durumu ortada, öğrenciler zorluklarla okuyor." diyenler tarafından epey eleştirildi. Twitter ikiye bölündü.

@Dppjhnny

@alalunar

@LOUSEHTFOPAM

@mizantropadam

@emrahgulsunar

@ahlaksiizim

Tüm bu eleştirilerin yanında İlber Ortaylı'ya hak verenler de vardı.

@muratonderman

@BerkUlubeli

İlber Ortaylı'nın bunları söylerken sadece yurt dışından bahsetmediği kesin. Bırakalım yurt dışını Türkiye'yi gezmek bile bir lüks mü artık? Ya da "paramız yok" mazeretinin arkasına mı sığınıyoruz?

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bozcann

Yurt dışını geçtik TR de bir erkek parasız otostopla falan kısmen gezebilir amma bir kadın gezmeye kalkarsa sonucun ne olacağını tahmin edersiniz, %80'i bıyık burkmaya kalkar. Gerçekçi olalım burası Türkiye. Kısacası parasız işemeye dahi zor gidersiniz

ertan-aga

Gençler, hiç kimse size alın bu parayı da gidin gezin demez, önce kazanmanız gerekir. Haklısınız işsizlik çok kötü bir şey ama iş yok deyipte oturmak da hayat mücadelesinde sizleri karamsarlığa itmesin. Biraz gayret

reshontheway

Adam zaten herkes için bunu söylemiyor. Ben 14 yıldır Dünya'yı geziyorum. Babam işçi, adamcağız zar zor okuttu bizi. Ben daha 2006'dan itibaren sırf dünyayı gezme hayalim için garsonluk, fotoğrafçılık, rehberlik, anketörlük vs. yaptım. Biriktirdiğim tüm parayla gezdim. Yani İlber Hoca gezin diyince illa Amerika'ya gidin demiyor. Bütçenize göre ufak ufak başlamalısınız Atıyorum vizesiz, kuru daha düşük vs. yerlerle başlarsın. Bazen konferanslarda öğrencilere soru soruyorum. Dünyayı gezmek isteyipte gezemeyen var mı diye ve sebebi ne? Yarısından fazlası paramız yok diyor. Aynı kitleye kaçınız sigara içiyor diyince. O kitlenin de yarısından fazlası günde 1 paket sigara içiyor. Totalde yıllık 4000 lira demek. O parayla öğrenci kafasıyla en az 2 kere yurtdışı yapabilirsiniz.

gece_siyah39

Biz ki ekmek arası ekmek yiyen bir milletiz anca mevsimlik işçi diye başka yere gideriz orada da anamîzı ağlatırlar

panzer_wittmann

istanbul da oturuyorum fransa parise italya romaya almanya berline gidemiyorum diye üzülmeyin arkadaşlar size bu avrupa ulkelerini gezmis tadi vercek yerler söyleyim istanbulda oturanlara tarihi sirkeci gari balat sahil ordan halic köprüsü ordan eminonu kapali carsi balat sokaklari yayan yürüyün hersokaga girin tarih tütsün burnunuzda gittiğiniz heryeri arastirin hikaye dolu bos yere avrupaya milyon dolar eurolar harcamayin yasamayi bilmiyorsanız istanbulu bilen birisiyle gezin

Görüş Bildir