'Kadınlar Anlamaz' Diyenlere İnat Birçok Anneye Teknolojinin Karmaşıklığından Sıyrılarak Yol Gösteren: Teknolojik Anneler

88PAYLAŞIM

Teknolojiyi seven anneler!

Hayatımızdaki birçok şey gibi teknoloji de her geçen gün hız kesmeden değişime uğruyor. Bizler de bu yeniliklere bir şekilde ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Özellikle çocukların ve gençlerin bu hıza daha çabuk yetiştikleri de bir gerçek. Hemen adapte oluyorlar ve bilgileri sünger gibi çekiyorlar. Bu nedenle 1 yaşından itibaren teknolojik cihazlarla kurdukları bağı da hiçbir zaman yadsıyamayız.

Hal böyle olunca da ebeveynlere büyük bir iş düşüyor. Çocuklarıyla birlikte teknolojiye ayak uydurmak ve sağlıklı bir iletişim kurmak ebeveynler için önemli hale geliyor.

Fakat "Kadınlar teknolojiden anlamaz" yargısı, kadınların teknolojiden uzak durmalarına neden oluyor. Doğal olarak da bu konuda uzmanlaşmak onlar için daha zor bir iş haline geliyor. 

Çocuklarına ve çağa yabancılaşmamak adına bir şekilde bu yenilikler ve değişimler her ne kadar karmaşık da olsa işin ucundan tutup bilgilenmeleri gerekiyor. Böylece de bu alanda bilgilendikçe hayatlarını daha da kolaylaştırabilirler.

Teknolojinin önemini kavrasalar da birçok anne ne yazık ki "teknoloji" kelimesinden korkup onu öcüleştiriyor. Derya Divrikli ve İpek Süer de "Teknolojik Anneler" isimli bir girişimle bu algıyı tamamen tersine çevirmek için yıllardır çalışmalar yürütüyor.

Biz de sizleri onlarla tanıştırmak istedik.

TRT 6'da Kürtçe bir teknoloji programında çalışan Derya'yı ve turizmci iken çocuklara bilgisayar öğretmeye başlayan İpek'i teknolojiye olan ilgileri bir araya getirmiş.

Kadınlara ve çocuklara teknolojinin karmaşıklığını bir kenara bırakarak tamamen sade, anlaşılır ve hayatları için fayda sağlayacak bilgileri onlara ulaştırma hedefiyle yola çıkmışlar.

Ocak 2014 yılında "Teknolojik Anneler" isimli bir websitesi kurarak bu girişimin temellerini atan ikili, aklınıza gelebilecek her sosyal medya platformunda bulunarak birçok kadına/anneye ulaşmak için büyük bir çaba gösterip bu çalışmalar sonucunda da istedikleri kitleye ulaştılar.

Kadınların teknolojiden anlamadığını düşünen toplumun empoze ettiği korkuyu aslında bir şekilde yıkmak için ellerini taşın altına koydular. Bu alanda uzman olmadıkları halde verdikleri eğitimlerle ve seminerlerle kadınların/annelerin nasıl teknolojik bireylere dönüştüğünü gösterdiler.

"Şarjları Asla Bitmez" sloganıyla kurdukları websitelerinde binlerce konuyla ilgili anlaşılır ve eğlenceli bir dil kullanarak oluşturdukları metinleri bulabilirsiniz.

Birçoğunuz sıkıcı konular olduğunu düşünse de aslında sadeliğin yanında renkli paylaşımlarıyla da bilgileri eğlenceli bir hale dönüştürüyorlar.

"Annelerin Şarjları Asla Bitmez" başlıklı TEDx konuşmalarını da annelere ilham olması için buraya bırakalım.

Websiteleri: Teknolojik Anneler 

Instagram profilleri: teknolojikanneler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
looktothetabela

şu tedx olayı da iyice baydı. yakında ben bile çıkacam.

Görüş Bildir