'Fuat Avni Bir Konsorsiyum'

 > -
'Fuat Avni Bir Konsorsiyum'

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi ile bir röportaj gerçekleştirdi. Selvi, Ahmet Hakan'a verdiği röportajda Musul'da IŞİD tarafından rehine alınan 49 kişinin sorumlusunun Başkonsolos olduğunu ifade etti. Ahmet Hakan'ın Abdülkadir Selvi'ye yönelttiği sorulardan biri de, Fuat Avni'nin esas kimliği idi.

Fuat Avni'ye ilişkin olarak Selvi şu iddiada bulundu:

"Fuat Avni bir konsorsiyum. Cemaat'in bürokrasideki yapılarının elbirliğiyle oluşturdukları bir konsorsiyum. Bu Fuat Avni olayı, Cemaat'in dinlemelere devam ettiğinin de bir göstergesi. Fuat Avni, bazı toplantılarla ilgili bilgileri cümle cümle yazıyor. Bunlar ancak dinlemeyle elde edilebilecek bilgiler. Ben ayrıca Cumhurbaşkanlığı'nın ve Başbakanlığın ikinci, üçüncü halkalarında Cemaat'in adamlarının olduğunu düşünüyorum. Bazı bilgileri onlar servis ediyorlar. Bunlar 12 yıllık iktidarı döneminde AK Parti'nin kılcal damarlarına kadar yerleştiler".

Orayı boşaltmayan Başkonsolos

Röportajın rehine krizine ilişkin kısmı ise şöyle: 

MUSUL'daki rehine olayı Davutoğlu'nun başarısızlığı değil mi?

SELVİ: Ben bunun Davutoğlu'ndan ya da Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'ndan kaynaklanmadığı bilgisine ulaştım. Şu anda rehine pozisyonunda olduğu için çok ileri bir şey söyleyemem ama olay büyük ölçüde oradaki Başkonsolosumuzdan kaynaklanıyor.

Uyarıldığı halde orayı boşaltmayan Başkonsolos mu?

SELVİ: Defalarca uyarıldığı, THY tahliye için uçak gönderdiği halde tehlikeyi görmedi.

Ama nasıl olur? Dışişleri kendisine "boşalt orayı" diyecek ama o boşaltmayacak. Bu olacak iş mi?

SELVİ: Bence kendisini aşırı güvende hissetti. Keşke Müsteşar Sinirlioğlu yaptığı konuşmaları ve verdiği talimatları kamuoyuyla paylaşsa... Ama o da bu aşamada, yani ortada rehinelerimiz varken bunu paylaşmak istemiyor.

Kaynak Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAhmet HakanIŞİDTürk Hava Yollarıolaytahliye
Görüş Bildir