Türkiye'nin İlk Başörtülü Rektörü: 'Daha Huzurlu Olacağım'

 > 
66PAYLAŞIM
Türkiye'nin İlk Başörtülü Rektörü: 'Daha Huzurlu Olacağım'

Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç başörtüsü takma kararının ardından ilk kez konuştu. Saraç, artık daha huzurlu olacağını belirterek ‘aynadaki bu halimi daha çok seviyorum’ dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç’ın türbanlı fotoğrafının dün sosyal medyada paylaşılmasının ardından bu sabah Dicle Üniversitesi medya mensuplarının akınına uğradı.

Rektörlük girişinde basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Saraç, Türkiye'de kamu personeli için başörtüsü yasağının, 1 Ekim 2013'te kaldırılmasından itibaren örtünmenin sürekli aklında olduğunu, milletvekilleri ve belediye başkanlarının da örtünmesiyle daha da cesaret kazandığını söyledi.

Bu anlamda Türkiye’nin normalleştiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar’a teşekkür borçlu olduğunu belirten Rektör Saraç şöyle konuştu:

“İnançlı bir insanım. Bu da her zaman aklımda olan bir şeydi. Bildiğiniz üzere resmiyette böyle bir uygulama maalesef mümkün değildi. O nedenle bunu hiç uygulayamaz bir Türkiye vardı. Yasak kalktığı günden itibaren düşünüyordum, istiyordum. Fakat ilk olup böyle bir medya ordusuyla karşı karşıya gelmeyi çok arzu etmiyordum. Şahsi hayatımla gündemde olmayı seven bir yapıda değilim. İcraatlarımızla, Üniversite faaliyetlerimizle gündemde olmayı Türkiye açısından ilimiz açısından gündemde olmayı seviyoruz. O nedenle belki bu güne kadar biraz engelledi ama baktık bunun da sonu yok. Hepimizin inancını yerine getirmemekle o eksikliği hissediyoruz. Bir tarafımız hep eksiktir. Çok şükür ben Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız ve Türkiye’de normalleşme sürecine, bu günlere, bu yasakların kalkmasına vesile olan herkese de teşekkür ediyorum.”

İlk kutlama meslektaşlarından

Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç başörtüsü taktığı bilgisinin sosyal medyada yayılmasının ardından üniversite rektörlerinin kendisini arayarak tebrik ettiklerini, bürokrasi ve siyaset dünyasından henüz kimsenin kendisini aramadığını söyledi.

'Bu halimi daha çok seviyorum'

Örtünmesinin kariyerine bir etkisinin olmadığını da sözlerine ekleyen Rektör Saraç, çok güzel ve olumlu tepkiler aldığını, aynaya baktığında bu halini daha çok sevdiğini de ifade ederek, “hayatımda bir değişiklik olmayacak, ancak artık daha huzurlu olacağım” dedi.

D.Ü Rektörü Saraç Örtündü.

"Daha huzurlu olacağım"

Örtünen vekiller cesaret verdi."

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir