Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sonunda Hayata Geçti! Karşınızda Sürücüsüz POD'lar!

 > 
128PAYLAŞIM

Bu geleceğin araçları yıl sonunda Singapur yollarını aşındıracaklar

Bu sürücüsüz araçları, yıl dolmadan Singapurlular okul ve iş ulaşımı için kullanabiliyor olacaklar. Bu POD'lar elektrik ile çalışıyorlar ve kampüs gibi küçük yerleşim yerlerinde akıllıca yol alabiliyorlar. Lityum bataryaları ile çalışan bu araçların kendilerini şarj edebilmeleri için çıktıkları üsse geri dönmeleri gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

POD'ların Hollandalı yapımcısı "2getthere" ve Singapurlu işletici firma "SMRT" duyurdukları bildiride yıl sonuna kadar 24 yolcu kapasiteli Pod'ları bitirmeyi planlıyorlar

Bu iki firma "2getthere Asia" adında ortak bir girişim oluşturdular ve araçların bakımını ve işletimini bu girişim ortaklığı sağlayacak.

"2getthere" firmasının açıklamasına göre bu araçların tek bir yönde giderek saat başı 8000 yolcu taşıması bekleniyor

"2getthere ve SMRT" girişiminin yaptığı bu araç hal-i hazırda Masdar şehrinde kullanılıyor.

Singapur'daki yeni POD'ların, Abu Dhabi'deki (Masdar) "Cleantech İş Parkı"nda kulllanılan bu araçlardan daha büyük olması bekleniyor.

2010 yılında kurulan bu sistemde 4 ile 6 yolcu arası taşıma yapabilen bu araçlardan burada 10 tane var ve bir milyonuncu yolcusunu 2014 de taşıdı.

Masdar şehrinde çekilen bu videoda da görebileceğiniz gibi POD'ların sorunsuzca yol tutuşları ve şarj istasyonları gerçekten heyecan verici

Hollandalı "2getthere" firması bir diğer sistemi ise kendi evine kurdu.

Rotterdam'daki Rivium İş Parkı'ndaki bu POD sisteminde 6 araç bulunmakta ve her biri 20 yolcuya kadar taşıma yapabiliyor. Ve firmanın iddiasına göre bu sistemde her gün 2500 yolcu taşınıyor.

"SMRT" firması ise Singapurun ikinci en büyük toplu taşıma firması ve ülkenin bazı otobüs ve metro ağlarını işletiyor. Ülke dışında ise Hong Kong ve Ortadoğu'da işletme yapıyor.

Ve biz de darısı en yakın zamanda başımıza deyip teknolojinin nimetlerinden ayağımızı yerden gözümüzü yoldan kesecek şekilde yararlanmayı dört gözle bekliyoruz. 

Düşünsenize; Halk otobüslerimize alternatif olarak bu POD'ların geldiğini! Ne rekabet olurdu ama 😂

Sen misin beni geçen!

Benim yoluma çıkarsın ha!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir