Sokaktan Kedi Sahiplenecekler Toplaşın! Bu Tavsiyeler Çok İşinize Yarayacak!

-

Sokakta mini mini bir minnoş görüp, dışarıda bırakmaya gönlünüz el vermediyse bu içerik tam size göre! 😻

Öncelikle doğru kararınız için sizi tebrik ederiz! Her ne kadar zor bir iş olsa da sonunda çok güzel bir şey yaptığınızı göreceksiniz…

1. İlk iş, yavrunuzu bir veteriner hekime götürün ve aşılarını yaptırın. Hasta bir kedinin tedaviye ihtiyacı olduğu gibi, size hastalık bulaştırma riski de epey yüksektir.

2. Petshoplara gidip yüzüne bile bakmayacağı minderlere ya da evlere para dökmeyin. Önce kedinizin huyunu suyunu öğrenin, sonra çok istiyorsanız o çok özendiğiniz objeleri alabilirsiniz.

3. Kum alırken ince taneli olmasına özen gösterin. İnce taneli kedi kumları idrar ve dışkıyı aynı anında kurutarak içlerinde hapseder. Topaklaştığı için de kolayca temizlenir.

Kalın taneli kumlar emme ve topaklanma açısından daha zayıftır. Aklınızda bulunsun.

4. Kum paketinde bir ay kullanılabileceği yazsa da siz üç haftada bir değiştirin. Ayrıca kakaları her gün bir kürek yardımıyla toplayın, yoksa hem kokudan rahatsız olursunuz hem de hastalıklara davetiye çıkarırsınız.

Bu küreği de petshop’larda dünya kadar paraya satıyorlar. Evinize yakın bir marketten daha ucuzunu mutlaka bulursunuz.

5. Eve geldiği ilk gün çişini yaptığında bir gazeteyi çişe bastırın ve ters çevirin; bir dahakinde çişini o gazetenin üzerine yapacaktır. Kuma alışması için de gazetedeki çişi kuma dökün. İşte tuvalet eğitimi bu kadar kolay!

İstisnalar kaideyi bozmaz elbette! Kum dışında bir yere yapmaya çalışırsa işini bitirmesini beklemeden kucağınıza alın ve kumun üzerine koyun. İşe yarayacak…

6. Ev yemeği yemesi her ne kadar daha kolay ve ekonomik olsa da kedinize mutlaka mama verin. Mamaların içinde ihtiyacı olan vitamin ve mineraller olduğu için bunların eksiklikleri daha büyük sorunlara yol açabilir.

Her gün ona özel yemek pişirecekseniz başka tabii… Veterinerine danışarak içinde tuz, soğan, sarımsak, salça olmayan; et, tavuk, balık ve sebze içeren şeyler verebilirsiniz.

7. Mama demişken; internet sitelerini ve mahallenizdeki petshopların kampanyalarını takip edin. Topluca alacağınız kum ve mama daha ekonomik olacaktır.

8. Suyunu mutlaka her gün tazeleyin. Siz nasıl beklemiş su içermiyorsanız, ondan da içmesini beklemeyin.

9. Kedinizi çok büyük bir aksilik yoksa yıkamayın. Kendi kendini sizin onu suyla temizleyeceğinizden daha iyi temizler.

10. Pişmemiş et, sosis ya da salam gibi işlenmiş gıdalar, ihtiyacından fazla süt ürünü ve patlıcan yemesine müsaade etmeyin.

Peyniri ne kadar çok sevdiğini kısa zamanda fark edeceksiniz ama oyuna gelmeyin.

11. Evi havalandırırken pencereden ya da balkondan atlama olasılığı çok yüksek olduğu için mutlaka yanınıza, kucağınıza alın.

12. Bütçe ayırabiliyorsanız, oyuncaklar alın. Çok eğleniyorlar!

13. Her ne kadar bir kısım insan aksini düşünse de, daha fazla kedi sahibi olmamak ya da çiftleşme dönemindeki sıkıntılarla uğraşmak istemiyorsanız kedinizi kısırlaştırın.

BONUS: Kedilerin eğitilemeyeceğini unutmayın. İstediği yerde uyur, istediği zaman sevgi bekler… Sizin o noktada fikirlerinizin hiçbir önemi yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
silacil97

Ama ben de istiyorum, çok istiyorum yaaaa. :( Astım hastaları da besleyebilir mi acaba?

cereenarslan

Tabi ki besleyebilir, ben de astım hastasıyım ve küçükken en küçük bir hayvan tüyünden astımım tutardı, ne zaman ki içlerine girmeye başladım öptüm kokladım astımımın hafiflemesinde etkisi olduğunu gördüm, 3 yıl önce bir kedi sahiplendim ve mümkün olduğunca başka hasta, yavru, engelli kedilere geçici yuvalık yapıyorum. Yine de öpmek vs dikkatli olmak gerekiyor ve aşılarını düzenli yaptırmak gerekiyor. Direk kedi sahiplenmek yerine geçici yuvaya ihtiyacı olan bir kediye bir süre bakabilirsiniz, bu sayede vücudunuzda ne tür reaksiyonlar olduğunu gözlemler ve bir canında belki kurtulmasına ve kalıcı yuvasına gitmesine aracı olmuş olursunuz, geçici yuva olmak hayatlarını kurtarabiliyor :)

silacil97

Yaaa çok teşekkürler umut verdiniz. Umarım altından kalkabilirim. :) <3

cereenarslan

Geçici yuva olarak deneyin önce kendinizden ya da rahatsızlığınızdan çok emin olamıyorsanız çünkü sahiplendikten sonra başka bir yuvaya gitmeleri kötü oluyor onlar adına birde büyük bir kediye geçici yuvalık yaparsanız daha iyi olur çünkü yavruların tüyleri dökülmüyor ya da tam olarak uzamamış oluyor, büyük kedide tüye karşı astımınızın ne durumda olduğunu daha net görebilirsiniz :)

silacil97

Tamamdır teşekkür ederim güzel tavsiyleriniz için :) Annemi de ikna edersem bi denemek istiyorum. :)

mehmet-ugur7

burdan anne kedilere sesleniyorum. çocuklarınıza yemek bulmak için dolaşmaya çıktığınızda çok uzaklaşmayın. yavrularınızı çalabilirler

mabada

Sen toplaş.

askito-muyum-ben

2012 yılında sokakta daha 2-3 aylık hasta ve yavru bir kedi buldum eve getirdim tedavisini yaptırayım bulduğum yere geri bırakıcam dedim. Bırakamadım. 2 aylıkken bulduğum kedi 7 yaşına girecek hala benimle. İsmi de Zuzu 😻 Kendisine kedi diyenin ağzına terlik sokarım çünkü o kedim değil evladım.

kabukichonunyildizi

Aynen abi bizde asher ı 2015 te sokakta yağmurlu bi günde buldduk besledik büyüttük tosun oldu şimdi 2 yaşını geçti. Pezevenk adeta küçük kardeşim gibi gören kedi demez sıpaya

miralay-ra

küçük taneli kum kullanmayın..Silikon kum kullanın , hem kokuyu hem sıvıyı emip şişiyor ve dışkının da etrafına yapışıp kapattığı için koku yapmıyor..Küçük taneli kum pati ve kuyruğa yapıştığı için evin her tarafından sidikli kum taneleri süpürürsünüz..

maca_as

Silika ile ilgili tartışmalar büyüyor. Şahsen Silika kumları kullanmayı bıraktım, çünkü akciğer hastalığı olan Silikozis'e yakalanma riski var deniyor. Silikozis: silika içeren kumun veya tozun solunmasına bağlı olarak ortaya çıkan, nispeten yavaş seyirli bir hastalık. Bilinen tedavisi yok. Kot taşlama işçileri arasında dul bırakan hastalığı olarak geçiyor. Sonuçta biz o kadar fazla toza maruz almıyoruz elbette ama kedilerimizin ciğerleri bize kıyasla küçücük. Aklımda "acaba?" soruları gelmesin diye, En fazla temizlikle uğraşırım düşüncesiyle normal ince taneli kuma geçiş yaptım. Size de tavsiyem bir araştırın, belki aklınıza yatar =)

kabukichonunyildizi

Çoğu yerde onlarda önerilmiyor zaten kumunun önüne paspas gibi bir şey koymalı yoksa çıkarken yine dağıtıyor

miralay-ra

Levent hocam , iyi de o da hijyenik değil , aksine idararı emmediği için bizim kızın özellikle kuyruğu sürekli idrar kokuyo.Kokuyu emmediği için sürekli bitmeyen bi kapatma çabası oluyo ..Bilemedim

maca_as

Aynı sorun ilk başta bende de olmuştu. koku, kumların dışarı gitmesi vs. Şahsen çözüm olarak çeşitli kum markalarını deneyerek en fazla emicilik + koku yapmayanı tespit ederek buldum. Her kedinin yediği + bünyesi farklı olduğu için benim kedimde işe yarayan sizin kedinizde işe yarayamayabilir. deneme yanılma yöntemi en kesin sonucu verecektir. dışarı taşan kumlar içinse açık tuvaleti kapalıya çevirdim, basit büyükçe bir karton kutu ile. tuvaletin önüne de eski, uzun bir paspas koydum. dışarıya çıkan kumlar %95 üzerinde kalıyor. Bir de istisnasız her gece tuvalet temizliği şart. şimdilik benim içime sinen çözüm bu oldu.

maca_as

Tabii asıl istediğim otomatik kedi tuvaleti ama çok pahalı... =\

Başlıklar

etminnoş
Görüş Bildir