Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dehanın İzleri: Da Vinci'nin Çizimleri Arasında Keşfedilen Devrim Niteliğindeki Fizik Buluşu

-
Abone ol

Leonardo da Vinci'nin ölümüyle birlikte ardında bıraktığı pek çok çizim bugüne kadar araştırmacılar tarafından gözardı edildi. Ancak son olarak bu çizimler arasında keşfedilen bir sayfa, konuyu araştıran bilim insanlarını şoke etti:

Cambridge Üniversitesi'nden profesör Ian Hutchings tarafından keşfedilen bu sayfa, 1493 tarihliydi.

Bu çizimin bilim dünyasında büyük şaşkınlık uyandırmasının sebebi, sürtünme kanunlarına dair bilinen en eski kaynağı oluşturmasıydı.

Da Vinci'nin sürtünme üzerine ilk sistematik çalışmayı yürüten isim olduğu biliniyordu ancak, bu kanunları ne zaman ve ne şekilde elde ettiğine dair tek bir fikrimiz yok.

Bu sebeple Hutchings, Da Vinci'nin çizimlerini kronolojik olarak sıralama ve düşünce sürecinin ilerleyişini ortaya çıkarma işine girişti.

Söz konusu sayfanın ilgi uyandırması aslında 20. yüzyılın başlarına dayanıyor.

Ancak bu sayfanın ilgi çekmesinin sebebi, o zamanlar Da Vinci'nin yaptığı müthiş buluş değil, sayfanın üst kısmında yer alan kadın tasviri ve altında yazan “Cosa bella mortal passa e non dura” yazısıydı. Türkçesi ile söylersek, "Güzellik gelip geçicidir ve asla sonsuza dek sürmez".

Ancak bu sayfanın geri kalanı, 1920'lerin araştırmacıları tarafından önemsiz çizimler arasında değerlendirilmişti.

Aradan neredeyse bir yüzyıl geçti ve Hutchings, bu sayfayı tekrar gözden geçirmenin iyi olabileceğini düşündü. Farkına vardığı ayrıntı ise, kabataslak yapılmış geometrik çizimlerin, bir makaradan sarkan ağırlıkları temsil ettiğiydi.

Bizler, bugün sürtünme yasaları üzerinde çalışırken, farkında olmadan ilk kez Da Vinci tarafından yapılmış çizimleri kullanıyoruz.

Hutchings'in incelediği çizimler, Leonardo da Vinci'nin sürtünme kanunlarını henüz 1493 yılında ortaya çıkardığını kanıtlıyor. Bizler bugüne kadar bu kanunların Fransız bilim insanı Guillaume Amontons tarafından ortaya çıkarıldığını düşünüyorduk. Ancak Amontons'un çalışmaları esasında Da Vinci'nin keşfinden iki yüzyıl sonrasına dayanmakta...

Da Vinci'nin zamanının çok ötesinde bir bilim insanı olduğunu söylemek için elbette bugünleri beklememiz gerekmiyordu.

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin en büyük matematik, fizik, mimarî ustalarından ve en büyük sanatçılarından biriydi. Aynı zamanda bugün kullandığımız pek çok teknolojinin ve icadın prototipini tasarlamış olan Da Vinci, zamanının, hatta belki de bizim zamanımızın da ötesinde bir isimdi...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lauren

Guillaume Amontons adamı yücelt sonra a zaten bulmuş ki de yerin dibine sok şimdi ayıp...

derya2

Da vinci adam değildir adam olsa dibini dövdürmezdi, hadi bakalım

ayzinguard

Da vinci nin Vitruvius adamı çizimini gördükçe kötü kedi şerafettin in dünyaya nasıl geldiği aklıma geliyor. huehuehe.

kubilayakyol

eski zamanlarda kimin yayıncısı iyiyse onun buluşuymuş gibi gösterilmesine bi örnek Guillaume Amontons ın durumu :-)

jvc1903

öngörüsüne hayran olduğum kişidir, sözleri buna kanıt niteliğinde; ''***Çizdiğim her resim kendi yaşamıma sorduğum bir soruydu. ***Bilimle sanat, mantıkla hayalgücü arasında denge geliştir. ***Bilgiyi deneyimle ve inatla test etmeye bağlı ol ve hatalarından öğrenmeye açık ol. ***Deneyimlerini zenginleştirme yolunda hislerini, duyularını, özellikle görme duyunu devamlı geliştir, rafine et. ***Bir gün hayvanların öldürülmesine de insanların öldürülmesi gibi bakılacak. ***Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim. ***Gecenin sessizliği içinde düşüncenizde, gündüz gördüğünüz nesnelerin konturlarını çizersiniz. ***Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde ne sanat, ne de sanatçı vardır. ***İnsanın bilgisi arttıkça sevgisi de çoğalır.'' -Leonardo da Vinci-

Görüş Bildir