'Aldım ama Nasıl Temizleyeceğim' Diyenler İçin Beyaz Spor Ayakkabıları Temizlemenin En İyi Yolları

1PAYLAŞIM

Mevsim fark etmeksizin günlük hayatımızda en çok kullandığımız ürünlerden biri beyaz spor ayakkabılar olabilir. Her kıyafete uyum sağladıkları için kurtarıcımız oluyorlar fakat kirlenmeleri an meselesi. Ayakkabıları temizlemek çok zor ve uğraştırıcı gibi görünse de pratik yöntemleri de var. İşte beyaz spor ayakkabıları temizleme yöntemleri…

Ayakkabınıza zarar verebilecek malzemelerden uzak durun!

Ayakkabı temizliği yaparken en önemli etkenlerden biri kullanılan malzeme. Ayakkabınız beyaz diye çamaşır suyu kullanabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü çamaşır suyu veya makine deterjanı gibi malzemeler ayakkabınızın yapısına zarar verir. Ayrıca sıcak su kullanımı da ayakkabınızın yıpranmasına neden olabilir.

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamayı deneyebilirsiniz!

Ayakkabılarınız duyarlı bir malzemeden yapılmadıysa bez bir torbaya koyup ağzını bağlayarak hassas veya sentetik kıyafetler için olan bir programda çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Sonuca siz de inanamayacaksınız!

Fırçalardan yardım almak daha hızlı bir çözüm sağlar!

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesine atmak istemiyorsanız farklı malzemeler kullanarak silebilirsiniz. Bu silme işlemini bez yerine küçük fırçalar ile yaparsanız hem detaylı hem de hızlı bir temizlik yapmış olursunuz. Bu noktada eski bir diş fırçası iş görebilir.

Karbonat ve su karışımı kurumuş lekeleri gidermeye yardımcı olur!

Karbonat ve suyu bir kapta karıştırdıktan sonra fırça yardımıyla ayakkabınıza uygulayın. Kurumuş lekeler varsa ılık su kullanarak daha etkili bir çözüm elde edebilirsiniz. Uyguladıktan sonra nemli bir bezle ayakkabının üstünde kalan karbonat kalıntılarını temizleyin.

Ayakkabıların taban kısımları için beyaz sirke kullanın!

Temizliğin her aşamasında olduğu gibi ayakkabı temizlerken de sirke kullanabilirsiniz. Fakat leke yapmaması için beyaz sirke olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Ayakkabınızın tabana yakın kısımlarını birkaç damla sirke ile temizleyebilirsiniz.

Asetonun ayakkabılarınızı nasıl temizlediğine inanamayacaksınız!

Ayakkabınızın tabana yakın lastik kısımlarını asetonla da temizleyebilirsiniz. Aseton sadece kirleri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda ayakkabınızı yeni alınmış gibi parlatır. Aseton kullanırken ayakkabınızın bez kısımlarına değmemesine dikkat etmenizde fayda var.

Bez ayakkabılar için sıvı şampuan ya da sabunlar kullanılabilir!

Ayakkabılarınızın bez kısımlarında yağ gibi zor lekeler varsa sıvı şampuan ya da sabun en etkili çözümlerden biri. Elinizdeki sıvı şampuanı ya da sabunu ılık su ile açtıktan sonra bez yardımıyla ayakkabınızı silin. Kirden eser kalmadığını göreceksiniz.

Çıkmayan lekeler için bir de diş macununu deneyin!

Bütün yöntemleri denemenize rağmen ayakkabınızdan çıkmayan lekeler varsa diş macununu denemelisiniz. Diş fırçası yardımı ile lekeli bölgeyi birkaç dakika fırçalamanız yeterli olur.

Kesilen Sütü Değerlendirmenize İmkan Tanıyan 8 İpucu Sizi İsraftan Kurtaracak - onedio.com
Kesilen Sütü Değerlendirmenize İmkan Tanıyan 8 İpucu Sizi İsraftan Kurtaracak - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir