Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Mehmet Ali Deniz Profil Resmi

Mehmet Ali Deniz

HumanWell

icon

Hakkında

'Bio Antrenman' sisteminin mucidi. Sağlıklı Yaşam, Egzersiz, Fizyoterapi, Beslenme, Genetik ve Sportif Performans çalışmaları yapan 'MAD Wellness Concept 'in kurucusu. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Spor/Sağlık uzmanı.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Çekiciliğin 3 Kuralı

Çekici birini görünce hemen fark ederiz. Bu yüzden çekiciliğin ne olduğunu bildiğimizi zannederek yaşarız. Fakat şimdi bir güzellik tanımı yapın diye yazsam şuraya, pek de öyle olmadığını anlarsınız.Peki güzellik nedir?Estetik görünüm aslında sağlık ve doğurganlık ile ilgilidir. Beynimiz ve bedenimiz geçmişten gelen bütün bilgi miraslarını taşır ve sağlıklı bir eş bulup onunla çoğalmak için kullanır. Bu doğal seçilim ve genetik uyum için gereklidir.Bugünlerde sağlık ile ilgili çoğu bilgiyi hastanelerden edinebiliyoruz.  Ancak bu geçmişte mümkün değildi ve sağlıklı genler ile çoğalmak için kimin sağlıklı olduğunu bilmemiz gerekiyordu.Bu yüzden beynimiz sağlık ipuçlarını toplamayı öğrendi.Bunun sonucunda bilinçli farkındalık düzeyinin altına kazınmış, mükemmel hızla çalışan nöral ağlarımız oluştu. Bu ağlar bir saniyenin altında bir sürede karşısındaki insana dair sağlık ipuçlarını topluyor ve bir karar veriyor.  Bu insan sağlıklı, ya da değil! Siz buna ne diyorsunuz? Güzel, yakışıklı, yani çekici… Peki beynimiz çekici olduğumuza neye bakarak karar veriyor?İşte çekiciliğin 3 kuralı:
28 Kasım 2021
görsel

Esneklik Seksilik Değildir

Bu bilgiyi sizlere açıklamak zorundayım. Bu zorunluluk çok eski yıllara dayanan bir mesele ile ilgilidir.
14 Kasım 2021
görsel

Genetiğe Göre Kahve Tüketimi

Kahvesiz bir hayat düşünebilir misiniz? Ben düşünemem. Baştan söyleyeyim çok severim. Kahve benim kırmızı çizgimdir.Çoğu insan kırmızı çizgide bile değil çoktan çizgiyi aşmış durumda. Hatta bir günde sayısız fincan kahve içen insan bile gördüm. Bildiğim bir şey varsa o da şu. Daha tüketmeyen bir topluluk görmedim, öyle bir coğrafyaya da gitmedim.
16 Ekim 2021
görsel

Beşiktaş'ta Artan Sakatlıkların Şoku Sürüyor

Son haftalarda birçok sporcusundan sakatlık sebebiyle yararlanamayan Beşiktaş kulübünde sakatlık haberleri devam ediyor. Takımda birçok oyuncunun sakat olmasının yanı sıra ilk haftalar geçtikçe sakatlık haberleri de artmaya devam ediyor.
25 Eylül 2021
görsel

Kilo Almanın Sebebi Genetik mi?

Kilo alma ve zayıflama konusu o kadar çiğnenmiş bir konu ki aslında hiç bulaşmak istemiyorum. Çünkü yanlış bilgilerle dolu bir ortamda yanlışları düzeltmeye çalışmaktan doğruları anlatmaya sıra gelmiyor.
24 Eylül 2021
görsel

Metabolizma Hızını Arttıran Genler

Ne zaman konu sağlığa gelse sabah programları tadında reçeteler havada uçuşur. İşin fenası insanlarda ciddi bir ihtiyaçtan olsa gerek hemen reçete sorarlar. Sen sağlıklı olmak için ne yapıyorsun? Ben mi? Armudun sapı ile ebemin çöpünü kaynatıp suyunu içiyorum. İyi gelmiyor tabi ama bu konuya olan sinirimi alıyor en azından.
15 Eylül 2021
görsel

Ormanlar ve Yaşam Dengesi

Ülkemizdeki ormanlar ve dünyaya baktığımızda gördüklerimiz o kadar üzücü ki kelimeler boğazımızda düğümleniyor. Deyim yerindeyse dünya ateş topu gibi yanıyor. Eskisi gibi…Bakın bugün hava çok sıcak diye motosikletime bindim. Saatte 100 km hıza ulaştığımda bile cayır cayır yanan bir alev topunun içinden geçiyormuş gibi terledim. Ülke yanıyor, ormanlar nasıl dayansın diye iç geçirirken birdenbire köşeyi döndüm ve inanılmaz bir serinlikle oh çektim. Sağlı sollu ağaçların arasında uzanan bir sokaktan geçiyordum. Sokak adeta nefes alıyor gibiydi. Bir kez daha ağaçlarımız olmadan nefes alamayacağımızı hissettim.Eskisi gibi yanıyor dünya diyorum çünkü dünyada henüz yaşam yokken dünya bir ateş topu gibiydi. Bu yangın bir milyar yıl sürdü ama yavaş yavaş soğudu. İşte yaşam böyle imkânsız bir yerden gelip kendini var etti. Geçen zaman içinde dünya cehennem topundan, içinde canlıların yaşadığı bir yuvaya dönüştü. Her şey çok güzel gidiyordu.
3 Ağustos 2021
görsel

Egzersiz, Tansiyon ve Genetik

Bazı insanları gördüğünüzde hemen kanınız kaynar ne kadar sıcak kanlı biri dersiniz. Kıpır kıpır yerinde duramaz bazıları, bazı insanlarsa buzdolabı gibidir soğuk ve uzak gelir. Bunların sebebi hep karakterle ilgili diye düşünürüz. Ya değilse?
15 Temmuz 2021
görsel

Eklem Sağlığı için Genetik Yapı ve Kolajenler

Genetik yapımız ile fizyolojimiz arasında güçlü bağlar vardır. Genetiğimiz bizi inşa eder ve bedenimizin potansiyel alt yapılarını belirler. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi ülkemizde de yoğun çabalar sonucunda genetik araştırma ve geliştirme laboratuvarları kuruldu ve kişinin kendi gen profilini bilme imkânı ülkemizde de mevcut.Kaslarımızdaki motorlar isimli yazımda kaslarımızdaki genetik varyasyonları anlatmıştım. Bugün de eklem sağlığımızı belirleyen genetik kodlardan bahsederek kasları eklemlere bağlayacağım.
2 Temmuz 2021
görsel

Genetik Antrenman ve Beyin Temelli Egzersiz

Dünyada bir bilim devrimi yaşanıyor. İnsanın fabrika ayarları anlaşıldıkça her insanın biricik olduğu gerçeği daha çok ön plana çıkmaya başlıyor.
16 Haziran 2021
görsel

Şampiyon Beşiktaş

Süper Lig de 2020-2021 sezonunun şampiyonu Beşiktaş oldu. Beşiktaş camiasının şampiyonluğunu ve süper ligde mücadele eden bütün kulüpleri tebrik ediyorum.
16 Mayıs 2021
görsel

Kaslarımızdaki Motorlar

İnsan doğası öylesine bir destandır ki okudukça okuyasınız gelir. Nasıl olur da her insan birbirine bu kadar benzeyip birbirinden farklı olur? İşte bu genetik biliminin mucize senfonisi. Sayısız nota insanı birbirine benzer inşa ederken birden bir nota besteyi diğer bütün şarkılardan ayırır.Bu ayrım vücudumuzun motorları olan kaslarımızda da mevcuttur. Her insanın hareket kabiliyeti ve yönü farklıdır. Bu farklılığı ACTN3 adında bir gen kodlar. Adı önemli değil bilgiye odaklanın.Bu genin kodları kasların neye yatkın olacağını, güçlü ve zayıf yönlerini belirler.
1 Mayıs 2021
görsel

Cenk Tosun Neden Sakatlandı, Nasıl İyileşir?

Beşiktaş’ın Everton kulübünden kiraladığı Cenk Tosun, Erzurum spor maçında sakatlandı. Ciddi bir sakatlık geçiren futbolcunun diz kapağını alttan bağlayan Patellar Tendon koptu. Sporcu bu sakatlık sebebiyle 1 yıl sahalardan uzak kalacak.İşin ilginç olmayan yanı ise bu sakatlığın ardından Türkiye’de yaşanan sebep savaşıydı. Sakatlığın Erzurumspor’un stadının zemininden kaynaklandığını iddia edenler kulübü suçladı. Bu son derece olağan bir şey çünkü Türkiye futbolunda kim ne yaşarsa yaşasın suçlu karşıdakidir.Daha sonra doktor açıklaması geldi. Diyor ki sakatlık kas zayıflığından kaynaklanıyor. Şimdi bu sakatlıktan mağdur olanlar kimi suçlayacağını düşünüyor. Aynaya baksınlar. İşte gerçek sebepler.
14 Nisan 2021
görsel

Beyin Temelli Egzersiz: Genetik Ayarları Bilmek

İnsan gibi geçmişi milyonlarca yıl geriye dayanan bir canlı türünün genetiğini bilmekle ilgili konuştuğu bu günleri görmek inanılmaz bir duygu. Diğer yandan da bu canlı türünün bir mensubu olarak diğer bütün canlılar gibi normal bir şekilde doğup, normal bir hayat yaşayıp normal bir şekilde ölemeyecek olmakta oldukça gücüme gidiyor.Altı üstü insan olarak doğduk, hiçbir suçumuz günahımız yok. Bir canlı türünün kendi genetiğini bilmek zorunda olması nedir Allah aşkına bu da nereden çıktı? Yok efendim yediklerine dikkat etmek, egzersiz, genetik bunlar ne ya?..Etrafına bir bak, herhangi bir canlı yavrusu doğduktan sonra sorumluluklarının, bilmesi ve öğrenmesi gerekenlerin altında eziliyor mu? Hayır. Kendini araştırmak zorunda kalıyor mu? Hayır. Çünkü aslında öyle bir ihtiyaç yok. Yani yoktu.
6 Nisan 2021
görsel

Beyin Temelli Egzersiz: İnsan Ayarlarının Keşfi

İnsan fiziksel sınırları olan ve bu sınırlara ulaştığında doğası gereği ölen bir canlıdır. Ölüm ve yaşam canlı türlerinin tazeliklerini ve doğaya uyumlarını sağlamak için ayarlanmış bir döngüdür bu yüzden bununla kimsenin sorunu yok ve olmamalı.Bu mesele doğal yaşam sınırları içerisinde korunmaktadır. Doğal yaşam deyip duruyoruz, nedir doğal yaşam biliyor musunuz? En gelişmiş haliyle köylerden başlayın ve zamanda geriye doğru gidin, işte orası.
29 Mart 2021
görsel

Yeniliğin Kısır Döngüsü

İnsanın ayarlarına baktığımızda sahip olduğumuz bütün sistemlerin sınırlılıklarını görmeye başlarız. Kas gücümüzün sınırları, yiyebileceklerimizin sınırları, gidebileceğiniz en uzun mesafe, boyumuz, boyutumuz hep birtakım sınırlar içerisindedir. İşte bu sınırlar vücudumuzun normal olarak alışkın olduğu her şeyi içerir.
19 Mart 2021
görsel

Açık Uçluluk

Bedenimizin doğa yapısı hareketleri algılarken kullandığı bir özellik açık uçluluktur. Açık uçluluk diye bir şey varsa kapalı uçluluk diye bir şey olduğunu da anlamak güç değil. Kapalı uçlu bilgi ve hareket akışını bir hedefe doğru ateşlenmiş akılsız bir füze ye benzetebiliriz. O füze ateşlendikten sonra ay vazgeçtim füzeyi durdurun diyemezsiniz ya da vay efendim yanlış adamı vuruyorum hedefi değiştireyim yapamazsınız. Nasıl ateşlendiyse öyle gider.
14 Mart 2021
görsel

Aşırılığın Kısır Döngüsü

Ne zaman konu sağlığa gelse insanlar sağlıklı olmak için hemen bir formül kapmaya çalışırlar. Ondan olacak ki konu ne zaman sağlığa gelse birileri de formül dağıtmaya başlar.
11 Mart 2021
görsel

Azlığın Kısır Döngüsü

Böyle olacağını bilseydim bu işe hiç bulaşmazdım. Oysa ki başta her şey çok kolaydı. Söz konusu sağlık olduğunda iyi ve kötü şeyler vardı. İyilere artı kötülere eksi koyardık topla çıkar hoop sonuç artıysa sağlıklısın eksiyse değilsin. Olay bu kadar basit. Sanıyorduk avcumuzu yaladık.
2 Mart 2021
görsel

Kelebek Etkisi ve İnsan

Doğada gerçekleşen bütün olayları birbiri üzerine inşa edilen binalar gibi düşünebilirsiniz. Her olay bir sonraki katta olanları belirler, etkiler, değiştirir, büyütür ya da küçültür.
17 Şubat 2021
görsel

Hastalık ve Sağlığın 3 Kuralı

Şimdi sizinle bütün hayatımı adadığım hakikat arayışımdan çıkardığım 3 kuralı anlatacağım. Tabi hakikat arayışı önemli bir yolculuktur ve herkes bu yolculuğu farklı araçlarla yapabilir. Kimi yerde kimi gökte arar.
9 Şubat 2021
görsel

Kaos ve İnsanın Dansı

Belirsizlik doğanın en temel huylarından biridir. Bugünlerde son derece yüksek teknolojiyle bile doğa olaylarını incelediğimizde geleceği tahmin etmek konusunda son derece başarısız oluyoruz. Bunun sebebi doğadaki irili ufaklı çok fazla değişkenin birbiri ile etkileşme girerek büyük karmaşık olaylara yol açabilmesidir.
1 Şubat 2021
görsel

Modern İnsanın İlkel Fiziksel Ayarlarına Uygun Bir Antrenman Bulmak Neden Gereklidir?

Cevabı çok basit. Dikkatlice okuyun…Bir önceki yazımda ilkel insanın egzersizi hayattır demiştim. Bizim bedensel ayarlarımızın en iyi çalıştığı yer ilkel yaşamdır. Fakat biz modern yaşam formatına geçince içinde yaşamaya programlandığımız ilkel hayatı geride bıraktık. Yani matematiksel olarak düşünün tartının bir tarafında eksilen bir doğal hayatımız var.
15 Ocak 2021
görsel

İlkel İnsanın Egzersizi Hayattır!

Hayır bu bir slogan değil. Gerçekten öyle! Egzersiz konusunda yeni bir bakış açısına sahip olabilmeniz için egzersizin insan hayatındaki işlevini anlamanız çok önemlidir.
21 Aralık 2020
görsel

Egzersize Yeni Bakış

Bunca yıldır yapılan geleneksel egzersiz devri bitti. Geleneksel derken hepinizin şimdiye kadar yaptığı bütün egzersizlerden bahsediyorum. Neden mi geleneksel? Çünkü bilimsel araştırmaların insanı anlamak konusunda hızla adımlar attığı bu çağda değişmeden devam eden her şey gelenekseldir. Spor diye yaptıklarınız ise hiç değişmedi.
12 Aralık 2020