Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Cenk Yüksel Profil Resmi

Cenk Yüksel

Deli Güllabicisi

icon

Hakkında

Beni tanımlayacak kelimeler: Sanat aşığı, hayvan delisi, iyi yürekli, dost canlısı, kırılgan, onurlu, inovatif, proje bağımlısı, çalışma delisi, aileye düşkün, yazar, çizer, okur, resim yapar, beste yapar.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Orta Doğu Duyarsızlığı

Amin Maalouf, Orta Doğu insanı hakkında der ki;'Her şeye üzülen ama hiç bir şey yapmayan insanlar.'Ne kadar da doğru der... Ülkemizde büyük bir çoğunluk, bu Orta Doğu insan betimlemesine öyle  uygun ki...
18 Eylül 2021
görsel

Hayat İnsanın Ruhunu Fahişeleştiriyor

Bu hafta, 2021 Temmuz ayında Fraksiyon Yayınları etiketiyle piyasalarda yerini alacak olan Kimse Fahişe Doğmaz adlı çarpıcı romanın yazarı Banu Yüksel ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. 
5 Temmuz 2021
görsel

Atilla Vural'dan Hafızalara Kazınacak Merhaba!

Bilenler bilir! Genç yeteneklere her zaman destek olan bir yanım vardır. Başkaları gibi Rabbena hep bana demeden bunun bir meşale olduğu bilinciyle elimden geldiği kadarıyla hak edenlere destek olmaya ve bildiklerimi de aktarmaya gayret ederim.
30 Haziran 2021
görsel

Fala İnanma

Beni bilen bilir. Bilimselliğe her zaman kıymet veren ve her şeyin altında bilimsel gerçeklik aramayı kendisine düstur edinmiş biriyimdir. Ama bir yandan da ezoterizm ve sembolizm konularına olan tutkum bazı konularda bilimsellikten beni uzaklaştırabiliyor. Aslına bakılırsa ezoterizmin içeriği tamamen bilimsel gerçeklerle bağdaşan şeylerden ibarettir ama belli bir zümre tarafından bilinen gerçekler olduğu için müsbet bilimlere sanki uzakmış gibi bir hava estirilir durulur bu konuyla alakalı.
15 Haziran 2021
görsel

Kitap Yayımcılığında Fraksiyon Devri

Onedio.com okurları ve kitapseverler için güzel bir haberim var!Türkiye’de yeni, yepyeni bir yayınevi yayın hayatına başlıyor. Fraksiyon Yayınları ismiyle yayın hayatına merhaba diyen firma, Türkiye’den seçkin yazarların eserleri yanı sıra dünyada yayınlanan eserlerin Türk okurlarla da buluşması için uluslararası anlaşmalar için çalışmalarına başlamış durumda. Firmanın isminin hikayesi ise gerçekten bir markanın oluşumuna dair motto anlamında çok güzel bir strateji barındırıyor.Ekseriyetle siyasi anlamda algılanan 'fraksiyon' kelimesi aslına bakıldığında bir bütünün farklı parçaları anlamına gelmekte. Fraksiyon Yayınları ise bu ismi, edebiyat bir bütün ise, bu büyük şemsiye altında üretilen her tür eser, edebiyatın fraksiyonları mantığından yola çıkarak, kendine marka olarak kurgulamış. Gayet akıllıca. Çok sevdim!
11 Haziran 2021
görsel

Şahane Hayat, Müzisyenler ve Herbokoloji Ana Bilim Dalı Mensupları

Şayet bu yazıyı pandemi döneminin  başında yazmış olsaydım, insanların kişisel dönüşüme daha çok kıymet vereceklerine, iyiye kanalize olacaklarına,  dünyanın bu döngüden çok ama çok şey öğreneceği ne kadar  çok büyük umutlar besleyen o saf salak gürûhun üyelerinden biri olduğum için bu başlığın şahane hayat kısmını gerçekten inanarak atabilirdim. Lakin devamına da baktığınızda anlayacağınız gibi, tamamen bir ironiden ibarettir.Neden diye soracak olursanız? (Ki biraz aklı olanın böyle bir soru soracağını düşünmüyorum elbette…) Dünyada insanın haricinde her şey ama her şey kusursuz bir uyumla çalışmakta.  Bir tek nedense insan bozguncu olarak dünyadaki her şeye, her değere, her gelişime zarar vermekte. Sanki insan dünyanın kanserli olan hücresi ve yavaş yavaş kanserli hücre tüm bedene yayılıyor.  İlahi planda insanlar yukarıyla sözleşme yaparlar ve insan olarak gelmek istediklerini dile getirirlermiş. Yani aslında bizim insan olarak dünyaya gelişimiz bir tekamül sıralaması içerisinde kendi isteğimizle gerçekleşen bir durummuş. Şayet, böyle bir dünyaya ve kötülerin çoğunluk olduğu bir ortama insan olarak gelmek benim tercihim ise beni de Allah bildiği gibi yapsın! Ne işin var kardeşim? Otur oturduğun yerde… Huriler, Nuriler, şakalar, espriler. Rahat mı battı da bedenlendin bu dünyada? Vardır bir nedeni diyorum. Hikmetinden sual olunmaz yine de :)
5 Haziran 2021
görsel

Herkes İçin Mühim Bir Akademik Çalışma: El Alem Ne Der?

Hiç abartısız, hemen hemen hepimizin hayatında kabus olmuştur bu el alem denilen olgu. Giyinirken, soyunurken, yerken, içerken, sevişirken, oynarken, gülerken, küserken, azarken, coşarken hep bir el alem kıstası vardır hayatlarımızda.
12 Mart 2021
görsel

Bir Kuşağın Daha Beyin Göçü Gerçekleşti. Çabana Teşekkürler Melih Bulu!

Güya demokrasinin var olduğu bir ülkede yaşıyoruz ya! Siyasilerin seçimle belirlendiği bir düzen içerisinde üniversite rektörünün atanması da nereden çıktı? Üniversiteler ki geleceğimizin asıl inşa edildiği ve ülkenin bekası için kalifiye, modern, özgür düşünen, fikri hür, vicdanı hür gençlerin yetiştiği yerler iken bireysel ve toplumsal düşüncenin, yaşam şeklinin ve hayat görüşünün artık şekil almaya başladığı merkez üsleridir.  Bu görüş sonradan değişir ya da değişmez. Bu ayrı bir konu. Neticede bugün sol partide varlık gösterip, güya canını dişine takarcasına politikalarını ve düşüncelerini savunan insanların dahi, iyi bir transfer teklifiyle sağ bir partinin neferi olduğunu görmek bile mümkün iken bu çocukların, çocuklarımızın hayat ve düşünce tarzlarının değişmesi de pek tabi haklarıdır. Doğaldır.  Ama asıl konu burada değişim değil de değişime hunharca kapalı olmaktır. Bugün değişime kapalı olup, bu değişimi ötelemek, engellemek isteyenler de zamanında, kendi içlerinde bir gün dünyayı değiştireceklerine inançları sonsuz olan devrimcileri değiller miydi?  Ama bir yerde bir şey oluyor ve bu düşünceler kökten değişiyor. Zamanın devrimcileri koltuk, para, güç uğruna kendi geçmişlerini ve gelecek kuşakların da geleceklerini değiştirebiliyorlar. O yüzden kişisel olarak, hiçbir siyasi partiye, hiçbir aidiyete, hiçbir tarihe inanmıyorum. İnanmayacağım. Çünkü insan siyaseti de, aidiyeti ve tarihi de kendine göre öyle güzel beziyor ki. İnanılır gibi değil.
3 Şubat 2021
görsel

Şahane mi Şahane Bir Start-Up Fikri ve Enfes Bir Armağan Önerisi/ enozelsarkim.com

Başlıktan da anlayacağınız gibi size şahane mi şahane bir haberim var. Türkiye ve dünyada ilk kez çok heyecan verici, çok yaratıcı, çok kalıcı bir hediye ve belki de hayallere giden yolda muhteşem bir adım teşkil edecek bir start up yani tabiri caizse çiçeği burnunda bir şirket doğdu. Adı mı? enozelsarkim.com
19 Ocak 2021
görsel

Sosyal İletişim Ağları ve Kavimler Göçü

Geçtiğimiz hafta malumunuz hepimiz tarih tekerrürden ibaret misali, dijital bir göç yaşadık. WhatsApp kişisel verilere erişim amaçlı güncelleme sözleşmesi gönderdi diye herkes karalar bağladı.  O kadar riskli bir durumdu ki bu, Ya Mualla’ya verdiğim üzümlü kekin tarifi Kamala Harris’in eline geçer ve biraz daha halk nezdinde sempati kazanırsa, Ya orijinal diye herkesi kandırdığım parfümümün WhatsApp siparişi ifşa olursa, Ya kendimce klavye şövalyeliği yaptığım bayrak zinciri ifşa olursa, Ya çok heyecanlı bir anımda yavukluma yolladığım öpücük dolu ya da bir tık daha fazlasını ihtiva eden videolarım paylaşılırsa…
17 Ocak 2021
görsel

Viral Bir Yaşam Manifestosu

Epi topu ortalama seksen, seksen beş yıldı hayat zaten. Bu süreç içerisinde de toplumun değer adı altında koyduğu kurallara riayet ederek ve birçoğunun da neden olduğunu sorgulama selâhiyetine bile vakıf olamadan sessizce ölüyorduk mis gibi ama artık ölümün de tadı kaçtı! Küresel güçler bizden ne istiyor? İtaat? E biz zaten itaat etmiyor muyuz her şeye?
22 Aralık 2020
görsel

Biz Sanatçıyız...Ülkenin Her Daim Üvey Evladı! Senin Forsun Bize Sökmez Eyyy Covid!

Açıkcası ne yazacağımı ya da şu an için topyekûn çektiğimiz hangi derdi yazacağımı inanın bilemiyorum. Öyle ki; Kambur kambur üstüne sözünü iliklerimize kadar  hissettiğimiz bir şey bu yaşadıklarımız. Herkes perişan bir halde ve  çaresizlikle,  açlıkla burun buruna. Bir yandan sosyal medyada, dünyada bu denli önemli bir değişim yokmuş gibi halen eski yaşantılarını sürdüren ablalar, ağabeyler kıyafet ve mekan değişimi konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.Bir yandan siyasetçiler, oylarını aldıkları halkın düştükleri bu duruma çare bulmaları gerekirken, birbirlerine hakaretâmiz konuşmalar sergileyip, sen haksızsın, ben haklıyım telaşında. Bir yandan, zamanında önünde kuyruk beklediğimiz ama şu an kapısına dönerci tezgahı açan o lüks restoranlar. Bir yandan artık üretim yapacak parası da olmadığı için duruma teslim olup kapanan o canım dükkanlar.Bir yandan 'Eba’mı?  Zoom mu? Meet mi?' diye ders dinlemeye çalışan ama ne olduğuna dair bir fikri olamayan hatta işin ciddiyetini kavrayamayacak yaşta günahsız yavrular ve bir yanda da her yaşanan kriz durumunda günah keçisi olarak bellenen ve sanatın salt bir eğlence amacıymış gibi ‘’olsa da olur olmasa da olur ‘’ bakış açısıyla engellenmesi durumunda, darbeyi yiyen biz sanatçılar.
12 Aralık 2020
görsel

Facebook, Instagram ve LinkedIn Üçlemesindeki En Popüler Tontişler

Herkes bir kimlik telaşında. Sanırsın ülke Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinin alt tabakalarının hepsini tamamlamış ve her şey bir tek kendini gerçekleştirme duygusuna kalmış… İşimiz gücümüz hayali mesleklerle caka satmak, saçma içeriklerle güldürmeye çabalamak, layyyyk ve komeeeent almak  ve sahte profillerle seks ihtiyacı karşılamak olmuş. Kimsenin kimseyi düşündüğü, ettiği, toplumsal gelişime katkı sağlamak, hadi toplumsal gelişime katkıyı da geçtim, kendini gerçekleştirme gibi bir gayesi yok. Herkes günü kotarmanın derdinde.  Aldığı like sayısı çeyrek altınmışcasına kendine bunun üzerinden bir kıymet biçme esası hakim. Bir de üstüne kıymet biçtirmek adına yeterli like’ı yoksa bunu da fake profillerle  o like’ları artırarak o seviyeye gelme hayalinin beyhudeliği filan var ya, işte tüm bunlar içimi sıkıyor yeterince.
26 Kasım 2020
görsel

Tanrı Biz Miyiz?

İnsanoğlu bu ya! Kendini yüzyıllardır, milyonlarca yıldır tüm canlılardan her zaman ayırt etmeyi başarmış, ayırt etmek için kendine bir noktada hep haklı sebep bulmuştur. Ama gözden kaçırdığı bir nokta var ki belki de insanoğlu gerçekten insan değildir, kendimizi kendi iç dünyamızda değerlendirdiğimiz için türümüz birbirimize bu anlamda yabancı  gelmemektedir fakat dışarıdan bakıldığında ise aslında insanın başka bir ırk tarafından yaratılmış olan bir robot olduğu gerçeği söz konusudur. Bugün insanoğlu kendi özelliklerine en uygun şekilde robotlar yaratmayı hedef edinmiştir. Şu anki teknolojiyle de bunu olabildiği kadar başarmıştır da. Hâli hazırda dünya dışında akıllı bir yaşam arıyorken ve başka galaksiler için çok çağ dışı olan bu yarattığımız robotları da başka gezegenleri araştırmak için yolluyorsak kim bilir belki de biz de başka galaksiler tarafından bu dünyaya dair bir şeyleri araştırmak için gönderilmiş bir tür üreyen robotlar olabiliriz ve belki de bu noktada Tanrı ve Tanrısallık kavramı baştan ele alınmalı ve bu noktadan yola çıkılmalı, kim bilir?
22 Kasım 2020
görsel

Seks Neden En Büyük Ahlaksızlık?

Hepimizin yeme içme ihtiyaçları gibi seks’in de bizler için önemli bir ihtiyaç olduğu esastır. Bu ihtiyacı insanoğlu nedense hep başkalaştırmış ve diğer ihtiyaçlardan ayrı tutup hep sanki yaşanması ayıp olan bir şeymiş gibi konuşmaya bile cesaret edemediğimiz bir tabu hâline getirmiştir. Oysa hepimiz bu 'Ayıp' ın ürünleriyiz şayet ayıpsa! Hepimizin anne- babaları bu ayıp sayesinde varolmamızı sağlamıştır. Bu ayıp sayesinde o çok sevdiğimiz hayvanlar hayatta yaşam şansı buluyorlar ya da hayvanları sevmek yerine yemek olarak görmekse tercihiz, damak tadınıza hitap eden o etlerde bu ayıp'ın ürünleri. Farklı bir boyutta olmasına rağmen sebzeler, meyveler ve tabiat tamamen bu 'Ayıp'ın' ürünü.
13 Ekim 2020
görsel

Deneme! Gözünü Seveyim Deneme!!

Geçenlerde gözüme çarptı. Düzenlenen bir basın toplantısında NASA “SETI* Projesi” yöneticisi Richard Cook, 1979 yılında dünya dışı zeki varlıkları araştırma amacıyla başlatılan SETI Projesi kapsamında faaliyet gösteren Porto Riko’da Arecibo’daki radyo teleskopunun, güçlü bir radyo sinyali kaydettiğini ama gönderilen mesajın içeriğinden dolayı, kamuoyuna açıklayıp açıklamama konusunda kararsız kaldıklarını itiraf etmiş... Etme!!!!
2 Ekim 2020
görsel

Aşkın Böylesi Yaşanmadı

Nedendir bilmem ama paylaştığım bu özel anımın, bir yanda Leman Sam’dan Gönül adlı  şarkının dinlenerek okunmasını rica ediyorum.
20 Eylül 2020
görsel

Ah Şu Oktav Kavramı

Öncelikle herkese merhabalar.Bundan böyle sizlerle, her hafta en az bir kez, köşem ‘’Deli Güllabicisi’’nde buluşacak, gündeme dair ya da o an gözlemlediğim şeyleri güllabici edasıyla buradan gayet nev-i şahsıma münhasır paylaşma gayretinde bulunacağım.  Haftada en az bir kez diyorum çünkü canım isterse belki haftada beş de yazarım. Keyfimden sual olunmaz deli güllabicisi olduğum için neticede.
7 Eylül 2020