Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Hüsamettin Oğuz Profil Resmi

Hüsamettin Oğuz

Dünyadan Masallar

icon

Hakkında

İletişimci. Hikaye, masal, insan biriktirir. Çok gezer. Gurme olamadı ama yediğinden de anlar. Fotoğraf çeker. Sâfderun.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Dijital Aktivizm Üzerine Paolo Gerbaudo ile Bir Sohbet

Dr. Paolo Gerbaudo ile Twitler ve Sokaklar kitabının yayınlandığı 2014 yılında tanışmıştım. Kitapla ilgili kafama takılan soruları not almış ve Dr. Paolo Gerbaudo’ya göndermiştim. Daha önce pek çok yabancı yazarın okuduğum kitabından merak ettiklerimi sormuştum. Ama hiçbiri Paolo Gerbaudo kadar hızlı cevap vermemişti. İlk kitabının yayınlandığı o yıldan beri sosyal medya üzerinden sohbet etmeye devam ettik.
24 Aralık 2021
görsel

Dövmenin Kısa Tarihi: Bedene Nakşedilen Tarih

Mardin Müzesi’nde Antropolog olarak çalışan sevgili dostum Ahmet Yavuklu ile “Kadim İzler, Bedene Nakşedilen Tarih: Daq (Dövme)” kitabı üzerine söyleşi yaptık. Ahmet Viranşehir’de ben İstanbul’da dijital ortamda yaptığımız söyleşiyi yazıya döküp Onedio takipçileri için söyleştik.
7 Kasım 2021
görsel

15 Gıda Efsanesi

Doğum günü pastasındaki mumları neden üfleriz? Nasıl oldu da herkes o gün domatesten bu kadar korkuyordu? Viktoryenler’in süte asit koymasının nedeni nedir? İnsanlar her gün yediğimiz yiyecekler hakkında oldukça tuhaf şeylere inanıyorlar. İnsanların yüzyıllar önce inandıkları en çılgın yemek mitlerinden bazılarını bulup paylaşmak istedim. Her gün yediğimiz yiyecekleri genellikle hafife alırız. Kolayca markete gidip patates, bir avuç adaçayı, elma, makarna gibi gerçekten canımızın çektiği her şeyi alabiliriz. Ancak eski günlerde, kaşifler uzak diyarlardan yabancı meyve ve sebzeleri gemilerine yükleyip getirdiklerinde bunca lezzete maalesef güvenmediler. Korku, yanlış anlama ve şüphecilik, ilk kez gördükleri ve denedikleri yiyecekler hakkında oldukça ilginç hikayeler uydurmalarına neden oldu. Bazı hikayeler günümüze aynı şekilde geldi, bazıları değişime uğradı. İşte bildiğiniz ve sevdiğiniz yiyecekler hakkında farklı düşünmenizi sağlayacak, karşılaştığımız en iyi yemek efsanelerinden birkaçı.
17 Ekim 2021
görsel

“Neden Hata Yapıyoruz?” Saçmalığı Üzerine

Hayatın küme akışı (Hayatın olağan akışını bir küme olarak kabul edecek olursak, sonsuz alt kümesi olduğunu söyleyebiliriz.); her şeyi bilmek mümkün değil. Mümkün olsa bile bu başarınızın formülünü sağlayamaz. Mesela işler umduğun gibi olmadı. Olur ya!  Sezgilerinize çok mu güvendiniz? Kadere küstahça, fütursuzca meydan mı okudunuz? Yakınlarda bir yerde yel değirmenleri mi göründü?
12 Ekim 2021
görsel

Taliban, Afganistan ve Olan Biten…

Taliban, Afganistan'da ABD'nin yirmi yıllık maliyetli bir savaşın ardından geri çekilmesiyle iki hafta önce yönetimi ele geçirdi.Asıl şaşırtıcı olan ise; Amerika’nın milyar dolar harcayarak Afgan güvenlik güçlerini ABD ve müttefikleri tarafından eğitilip donatılırken, isyancılar ülkeyi birkaç gün içinde ele geçirmeleri ve ciddi bir direnişle karşılaşmamalarıydı.
3 Eylül 2021
görsel

Cumhurum ve Yanıyorum!

Neden yanıyor bu ormanlar? Neden?Bu soruyu kendime sormak için çok geç kaldım. Çünkü bir ülkenin ciğerleri, doğası, habitatı alevlere teslim oldu. Haberlerdeki görüntüler bile yüreğimi yakmaya yetiyordu. Yanmadan önce yani o cehennemi alevlerin bir öğlen vakti ormanlarımızdan yükselmeden önce sadece ne kadar sıcak bir hafta diye düşünüyordum! Bilmiyorum!Ben devlet değilim. Cumhurum! Kendi itiraflarımı yapıp ve içimi dökerek isyanımı buradan yapmak istiyorum!
30 Temmuz 2021
görsel

Kahkahanın 11 Ciddi Faydası

Gülebildiğimizde hayatın iyiliği ile temas halindeyiz. Hayatın bir amacı olduğunu hissediyoruz.Kahkaha insanları birleştirir. Aynı mizah anlayışını paylaşırlarsa çok farklı türden insanlar bir arada olabilir. Kahkaha, farklı yaşam görüşlerine sahip insanları birleştiren en güçlü ilaçtır.Biliyor muydunuz, çocukken günde yüzlerce kez gülüyorduk ancak yetişkinler olarak hayat daha ciddi bir hal almış olmalı ki daha seyrek kahkaha atıyoruz.
23 Haziran 2021
görsel

Üstat Necip Fazıl Kısakürek ile Bir Hatıra…

Babıali'de Sabah gazetesinde yazıyordu Üstat. Halen Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şeref Oğuz Babıali'de Sabah (sonradan Dünyada ve Türkiye’de Sabah) Gazetesi'nde muhabirdi. Rahmetli dayım İsmail Oğuz'da gazetenin hem sahibi hem de baş yazarı ve yayın yönetmeniydi. Yaz aylarını gazetede geçirmeyi severdim. Gazeteciliğin en iyi zamanlarına şahit oldum. Şartları zordu ama her bir gazeteci mesleğini bu şartlara göre yine de iyi icra ediyordu. Gazete Cağaloğlu'nda Ticarethane Sokak Fetih Han 3. kattaydı.
25 Mayıs 2021
görsel

Dünyayı Tamamen Değiştiren Sekiz Müslüman Buluşu

Son yıllarda hem geçmişten gelen korkuların hem de gerekçesi ne olursa olsun yaşanan terör olaylarının demokrasi ve insan haklarının beşiği olarak kabul edilen Batı dünyasında Müslümanlara karşı var olan ön yargıları iyice pekiştirdiğini ve gün yüzüne çıkardığına tanık olmaktayız.  İslamofobi, bir kısım entelektüel ve siyasi elitin tıpkı antisemitizmde olduğu gibi ısrarla kullanmak isteyip büyük bir kısmının da ideolojik kaygılarla ısrarla kullanmaktan kaçındığı kavramlardan biridir. İslamofobinin tanımı hakkında sosyal bilimlerde de ırkçılık ve ırksal ayrımcılık gibi tüm devletler ve organizasyonlarca kabul edilmiş bir kavramsallaştırmaya gidilememiştir.Bununla beraber, bu kavramın özellikle 11 Eylül olaylarından sonra Müslümanlara yapılan fiili ve entelektüel saldırıları ifade etmek amacıyla yaygın bir kullanıma kavuştuğu söylenebilir. Yaklaşık 150 yıldan beri hem İslam düşüncesini hem de Batı’yı çok iyi bilen Müslüman âlimler yetişmiştir. Tarihte özellikle İmam-ı Azam Ebu Hanife, Ebu Hasan el-Maverdî, Ebu Hamid Gazali, Bedreddin İbn Cemâ’a, Namık Kemal, Cemaleddin Afgani, Ahmed Cevdet Paşa vb. gibi kendi dönemlerinin sorunlarını iyi kavramış teorisyenler, karşılaşılan çok ciddi krizleri aşmada teorik destek sağlamışlardır.  Çok az bilinmesine rağmen gerçek şu ki bugün içinde yaşadığımız modern dünyanın büyük bir kısmı, İslam medeniyetinin Altın Çağı sırasında Müslümanların ortaya koyduğu yıldız başarılar ve icatlarla şekillendi. Matematik, tıp, felsefe, mühendislik, hatta yiyecek: günümüzdeki başarılar ve gelişmeler aslında Müslüman mucitlerin başarıları üzerine inşa edildi! Müslümanlar tarafından icat edildiğini asla bilmediğiniz, devrim niteliğindeki 8 günlük icat.
22 Mayıs 2021
görsel

El Nakba'dan Naksa'ya

Ulusal günler, yıldönümleri, bayramlar genellikle olumlu olayları kutlarlar. Ancak her yıl Filistinliler, Filistin toplumunun parçalanmasını ve yüzbinlerin dünyanın dört bir köşesine sürgün edilmesini simgeleyen iki tarihi hatırlar: 15 Mayıs Nakba Günü, 1948 felaketi ve 6 Haziran Naksa Günü, 1967 felaketi.Naksa kelimenin tam anlamıyla 'gerileme' veya 'nüksetme' anlamına gelir ve ikinci Nakba'ya atıfta bulunur. (Filistinlilerin 1967 savaşı sırasında Batı Şeria, doğu Kudüs ve Gazze'den sürülmesi.) Aynı zamanda İsrail'in bu topraklardaki yasadışı askeri işgalinin başlangıcını da işaret ediyor. Nakba Günü kutlamasında olduğu gibi, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne, özellikle mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin evlerine, topraklarına ve mülklerine geri dönme ve yeniden sahip olma, haklarına saygı duyulması için bir talep, direniş ve bir hafızanın yenilenmesidir.Çoğu Filistinli için Naksa, günlük askeri saldırılar, evlerin yıkılması, toprağa el konulması, genişleyen Yahudi kolonileri, tutmayan vaatler ve Filistin topraklarından geri çekilmelerle devam eden bir felaketin başka bir aşamasıdır.
15 Mayıs 2021
görsel

Hikâye Anlatımının İyileştirici Gücü

Hikâye anlatımı, hayatınızı anlamanıza ve kişiliğinizi tanımlamanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynar. İnsan kültüründe hikâye anlatmanın gücü ve yeri eskidir, becerilerinizi ve yeteneklerinizi başkalarına ifade etmenin bir yolu olarak dil ile birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir.
10 Mayıs 2021
görsel

Fareli Köyün Kavalcısı'nın Rahatsız Edici Gerçek Hikâyesi

Birçoğumuz Fareli Köyün Kavalcı’sının hikâyesine aşinâdır. Ancak çok az kişi, hikâyenin yıllar içinde çocukları korkutmak için yapılmış bir peri masalına dönüşen gerçek olaylara dayandığının farkındadır.
10 Nisan 2021
görsel

“Şemsi Nene”nin Hikâyesi

Çanakkale Savaşı’nın özeti:“Çanakkale Savaşı batılı ülkelerin oluşturduğu itilafa karşı Osmanlı Devleti'nin savunmada olduğu bir savaştır... 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında ise Gelibolu yarımadasında kara savaşları olarak yapılmıştır. İtilaf devletleri Çanakkale Boğazını ve İstanbul'u ele geçirmeyi amaçlamışlardır. 1. Dünya Savaşı'nın seyrini değiştirecek bir etkiye sahip olan Çanakkale Savaşı, dünyanın en önemli muharebeleri arasında yer alıyor.”Çanakkale Zaferi'nin 18 Mart'ta 106. yılını kutlayacağız. Şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çanakkale’de büyük bir destan yazılmıştır. Bu destanı yazan kahramanlar bu milletin kalbinde, en müstesna bölgede yerini almıştır. O kahramanlar hiçbir zaman unutulmamıştır ve unutulmayacaktır. Bugünkü yazımda Çanakkale Savaşı'nın başlangıcından, nedenlerinden, sonuçlarından bahsetmeyeceğim.
18 Mart 2021
görsel

Yeni Başlayanlar İçin 6 Adımda Masal Nasıl Yazılır?

Kaç peri masalı listeleyebilirsin? Beş, on, belki otuz?  Çağlar boyunca, dünyanın dört bir yanından hikâye anlatıcıları, aktarıcıları yüzlerce masal yarattı. Oradaki masalların tam sayısını kimse bilmiyor. Çoğu peri masalının kökeninin 16. yüzyılda olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Aslında, Külkedisi'nin ilk hikâyesi M.Ö. 7. yüzyılda bile anlatıldı ve Mısır kralı ile evlenen bir köle kız hakkındaydı. Hint edebiyatının ürünü olan “Kelile ve Dimne MÖ 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Hintli Beydeba tarafından kaleme alınmış.
12 Mart 2021
görsel

Erkeklerin Kadınlar Hakkında Bilmesi Gereken 6 Şey

Başrollerinde Mel Gibson, Helen Hunt, Marisa Tomei’nin yer aldığı What Women Want, yani “Kadınlar Ne İster?” filmini seyretmeyen yoktur sanırım…
7 Mart 2021
görsel

Tutkuyla Yaşamak İçin 60 Neden

Bazen hayatın stresi ve endişeleri yüzünden gerçekten ne kadar şanslı olduğumuzu unutuyoruz. İşler ne kadar zor olursa olsun, her zaman bunu daha zor yapan birileri, engeller vardır. Stres, öfke, kızgınlık veya endişeyle bu kadar tüketildiğinizde sahip olduklarınızı düşünmek için zaman ayırın ve hayatın gerçekte ne kadar güzel olduğunu hatırlayın.
27 Şubat 2021
görsel

Gerçek Aşk ile Sahte Aşk Arasındaki 15 Fark

Aşk üzerine yazmak için sevgililer gününü atladığımı biliyorum. Hikâye ve masallardaki aşkları, aşıkları okudum gün boyu… Neler vardı neler:Tarık Dursun K. Uzak Aşklarla adlı kitabında “Peki, kim seni benim kadar sevecek? Kim seni alıp cumartesileri sinemaya götürecek; önce bir kulağından, sonra yanağından, sonra dudaklarından kim öpecek? diye sorduğuna şahit oldum okurken.Sular Ne Güzelse adlı eserinde Erdal Öz sevmeyi bakın nasıl tarif etmiş:“Seni bir resim gibi, bir heykel gibi düşünmek istemeyişimdi belki. Yaşayan, soluk alıp veren, konuşan, öpüşen, gülen, sırasında ağlayan, mutluluğu özleyen, ama acı çeken, yalnızlıktan bunalan ve bunalmayan, deliceleri olan genç bir kız diye sevmiştim seni.”Sabahattin Ali’nin Değirmen öykü kitabından bir alıntı:”Onu nasıl sevdiğimi anlattım: “Bana kolunun yerine kalbini veriyorsun, bir kalp bir koldan daha mı az değerlidir?”M. Bülend Sağlam, İğde Kokusu hikâye kitabında “Gözlerini kapatır, derin bir iç çekiş ile boynunu büker, gülümseme dudağına değer, fısıldardı, bir ihtiyaç, bir rica, bir dua; ‘Güzelce gülümseyenim olsun…’’ diye tarif eder kalbindeki aşkı.Hepsi gerçek aşkı, aşkın gerçeğini hissederek yazmış. Vakit akşam olunca, şairlere geçmeden hemen gerçek aşk ile sahte aşk arasındaki farkları not ettim.
19 Şubat 2021
görsel

Joe Biden Hakkında 11 Bilinmeyen Gerçek

Demokrat Joe Biden, 7 Kasım Cumartesi günü, 2020 ABD Başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Partili Başkan Donald Trump'a karşı kazanarak ABD’nin 46. Başkanı oldu.
21 Ocak 2021
görsel

İlluminati Hakkında Sormaya Korktuğunuz 8 Soru

Söz konusu dünyayı kontrol eden karanlık oluşumlara gelince, İlluminati, komplo teorisyenlerinin listesinin başında yer almasına şaşırmamak gerekir. Sembolleri günlük yaşamda her yerde... Televizyonda dizilerde, kliplerde, takılarda, paralarda, binalarda ve dekor amaçlı kullanılan pek çok tekstil üründe, tişörtlerin üzerinde İlluminati’den izlere tesadüf etmek mümkün. O zaman korkmadan hazırladığım 8 soruyla İlluminati’yi sorgulayalım:
12 Aralık 2020
görsel

Adını Masal, Hikâye, Çizgi Film Kahramanı, Oyun ve Roman Karakterlerinden Alan 12 Hastalık

Gerçek ile fantezi arasında ince bir çizgi vardır. O kadar ince ki üstesinden gelmek kolay. Yakından bakarsanız pek de çekici olmayan ve bu çizgiyi geçme konusunda iki kez düşünmenizi sağlayacak bazı masal, hikâye, çizgi film kahramanı ve roman karakterlerinden alan 12 hastalığı araştırıp okumanız için araştırdım. İçlerinden bazılarını belki de bilmeden yaşıyor olabiliriz, kim bilir!
23 Kasım 2020
görsel

Grimm Kardeşler’in Masalları Ne Kadar Masum?

Her yaştan insan için fantastik peri masalları birçok nesilde mevcuttur. Hikâyelerin tasvir ettiği masallardaki fantastik olaylar, anlatılar iyinin her zaman kazandığını ve kötülüğün her zaman acı çektiğini, kaybettiğini anlatır.
18 Ekim 2020
görsel

Pamuk Prenses’e Elmayı Veren Gerçekten Üvey Annesi miydi?

Önce Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını hatırlayalım.
10 Ekim 2020
görsel

Ulusal Bayrağında Kuş Bulunan 9 Ülke

Kartal, bayraklardaki en yaygın kuştur. Gücüyle öne çıkan bir hayvan olarak Zambiya, Mısır, Kazakistan veya Meksika gibi birçok ülkenin simgesi olmuş ve bayraklarda yerini almıştır. Bununla birlikte, İmparator Papağanı (Dominika) veya Quetzal (Guatemala) gibi daha “uysal” kuşlar da vardır... Kuşları kullanan Arnavutluk, Sırbistan veya Karadağ gibi başka uluslar da var, ancak bir farkla: bunlar mitolojik varlıklar. Bir örnek; Endonezya'nın ulusal amblemi gerçek bir hayvan değil, eski bir destandan kalma mitolojik bir kuştur. Kartal, birçok kişi tarafından göklerin kralı olarak kabul edilir. Keskin pençelere, mükemmel görüşe ve muazzam bir güce sahiptir, bu da onu havada çok başarılı bir avcı haline getirmiştir. Bu nedenle kartal, devlet bayraklarında cesareti, gücü ve özgürlüğü temsil etmek için kullanılmıştır. Kartal, gökyüzü tanrılarının evrensel amblemidir. Kartal gibi ihtişamı ve gücü simgeleyen çok az kuş vardır.
29 Eylül 2020
görsel

Dünyanın En İyi 9 Mitolojik Hikâye ve Efsanesi

Gerçek herkesin gerçeğidir. Gerçek tehlikeli olduğu kadar kurgusaldır ve kimsenin gerçeği değildir. Efsane, birinin gerçeğidir, anlatıcılarla taşınır asırlar sonrasına...
17 Eylül 2020