Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Ercan Altuğ Yılmaz Profil Resmi

Ercan Altuğ Yılmaz

Oyunca

icon

Tüm İçerikler

görsel

Antik Uygarlıklardan Dijital Kalıntılar / The Sumerian Game

Bundan iki sene önce UI arayüz tasarımcısı ve popüler kültür tarihçisi Kate Willaert, paylaştığı tweet dizisinde anlatı tabanlı ilk video oyun yazarının bir kadın olduğunu ve bu oyunun bir Wikipedia içeriğine bile sahip olmadığını söylüyordu. Willaert, The Sumerian Game’den söz ediyordu. Gerçekten de dijital oyun camiasında oyun anlatı ögelerinin ve anlatıcılığın yeri büyük bir önem taşırken The Sumarian Game’den pek az kaynakta bahsedilmiştir. Neyse ki Willaert ve Youtube kanalı Arcadology oyun hakkındaki değerli detayları bizimle paylaşıyorlar. Gelin bu detaylardan bazılarına yakından bakalım.
21 Ocak, 22:51
görsel

2021’de Oyunlaştırma ile Başaranlar

Tüm dünyada genel olarak zor geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. Pandemi’nin etkileri halen tam geçememiş okullar ve ofisler açılsa da dalgalar ve aşılanmalar gibi gündemlerle 2020 kadar olmasa da bu sene de birçok iş sektöründe pandemi etkilerini sürdürüyordu. Bill Gates’in ön görüsüne göre 2022’nin 2.ci yarıyılında pandemi tümüyle hayatımızdan çıkacak olsa da finansal ve süreçsel etkileri sanırım daha uzun yıllar bizle olacak. 2021’in son kulvarında özellikle Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in firmanın ismini de sanal dünya konsepti olan “Metaverse”ten esinlenerek “meta” olarak değiştirdiklerini açıklaması tümüyle sanal dünya ve objelerin NFT ve kripto paralarla daha da popülerleşmesini sağladı. Bir yanda Elon Musk, Jeff Bezos gibi bu dünya yerine Mars gibi gezegenlere yerleşmek üzere çalışanlar, bir yandan da bu dünyayı yine geçici de olsa terk etmeyi düşünerek “sanal alemler metaverse” yerleşmeyi düşünen bir çok silikon vadisi figürü. İlginç bir seçim ve kutuplaşma dönemi olarak görüyorum sanıyorum tek ortak nokta bu dünyadan oldukça sıkılmamız ve kötü kullanıyor olduğumuz gerçeği. Böyle bir ortamda da bu Metaverse, NFT, Blockchain tabanlı oyunlar gibi trendlerle aslında bir çok oyunlaştırma kurgusu da hayata geçmeye ve finans, eğitim, sanat gibi alanlar oyunla birleşmeye başladı. Burada da 2018’den beri Gamfed Türkiye gönüllüleri destekleriyle yazdığımız “Oyunlaştırma ile Başaranlar” serimize de bu sene oldukça özel projeler girdi. 2022’de de bu kripto ve sanal dünyalar üzerinden birçok kurum çalışan ve müşteri deneyimini oyunlaştıracaktır.
30 Aralık 2021
görsel

Oyunlaştırma Perspektifinden Squid Game

Son dönemlerde Netflix platformunda en çok izlenen dizi, adını geleneksel bir Kore oyunu olan “Kalamar Oyunu”ndan alan “Squid Game” isimli dizi oldu.
15 Aralık 2021
görsel

Oyun İstanbul / Şehri Oynayarak Keşfet!

Beyin fırtınası alanları olan hackathonlar, kısıtlı bir zaman içerisinde belirli bir probleme çözüm bulmak için farklı ekiplerin ya da kişilerin çalışması temasıyla gerçekleştirilir. Hackathonlar boyunca geliştirilen ürünler veya süreçler projelendirilmek istense de bir şekilde sahiplenilmez, orada kalır ve ürün geliştirme aşamasında fişi çekilerek hayatına son verilir. :) Ya ekip üyeleri tekrar bir araya gelemez ya da geliştirmek için yeterli motivasyon sağlanamaz. Sağlansa bile, kısa bir geliştirme süresinden sonra proje rafa kalkar. Sonuç olarak, hackathonda geliştirilen prototiplerin çok azının devamı getirilip son kullanıcıya ulaştığına şahit oluruz.
23 Kasım 2021
görsel

Aşkı Oyunlaştırmak

Hepimiz doğamız gereği yaşamımız boyunca bir çaba ile ruh eşimizi ararız. Bazen bulduğumuzu düşünür ama sıkılan duygularımız ya da uyuşmayan akıllarımız yüzünden büyük bir yanılgıya düştüğümüzü acı da olsa hissederiz.Bu durumlarda karşımızdaki insanı kaybetmemek için türlü yollar deneyebiliriz ama hiçbiri sonuç vermeyebilir. İşte bu noktada sizleri “sıkıcı” ya da “monoton” olarak nitelendirdiğiniz ilişkilerden kurtarmak için de oyunlaştırma kullanmayı teklif ediyoruz! “Oyunlaştırma” terimi hayatımıza 2010’da girmiş çok kavramlı bir terim.  GabeZichermann’a göre “oyunlaştırmanın %75 i psikoloji, %25’i ise yeni teknolojilerdir.” Haliyle psikolojinin içinde olduğu bir kavramda insan doğasını göz ardı etmememiz gerekir.
7 Kasım 2021
görsel

Oyunlaştırma ile Pazarlamada Ne Değişti?

Bir araba yolculuğunda olduğunuzu varsayalım ve daha 3 saatlik yolunuz var. Hadi sizinle yanınızdan geçen arabaları sayarak bir oyun oynayalım. Bir süre sonra sıkılırsınız değil mi? Çünkü oyun içerisinde sizi motive ederek sürekliliğinizi sağlayacak tetikleyici bir kazanım, bir ödülünüz yok ancak oyunu; ilk 5 mavi arabayı sayana mola yerinde bir çikolata diyerek; rekabet, ödüllendirme ve bir topluluğa ait hissettirerek davranışları etkileşim içerisine sokarak daha uzun soluklu hale getirebilirsiniz.
17 Ekim 2021
görsel

Teknoloji mi, Sihir mi? Metaverse ve Ötesi

“Yeterince gelişmiş herhangi bir teknoloji, sihirden farksızdır.”Arthur C. Clarkeİnternet ilk keşfedildiği zamanlarda aslında bilgi saklama ve içeriğe ulaşma için tek bir pencereden ve tek yönlü olarak tasarlanmıştı. Zamanla bu deneyim aynı anda bankamızda bir işlem yaparken diğer tarafta sosyal medyada arkadaşımızı takip edip aynı ekranın sol yanında oyun oynamak gibi birden çok pencerede ve keyifle süren bir yolculuk olmaya başladı.
2 Ekim 2021
görsel

Psikoloji Çerçevesinden Oyunlaştırmaya Bakış

Gabe Zichermann’a göre oyunlaştırmanın %75'i psikoloji %25'i ise teknolojidir.
24 Eylül 2021
görsel

Pazarlama, Oyunlaştırmayı Teğet mi Geçmeli?

Bir malın, bir ürünün ya da bir hizmetin satışını artırmak amacıyla satış elemanları yetiştirme, piyasa durumunu ve gereksinimini saptama, tanıtma, paketleme gibi etkinliklerin tümüne pazarlama diyoruz.Oyun felsefesinin oyunsal düşünmenin ve oyun mekaniklerinin oyun-dışı alanlarda, motivasyonu arttırmak ve kullanıcıları problem çözmeye teşvik etmek için kullanılmasına da oyunlaştırma adını veriyoruz. Başka bir şekilde ifade edecek olursak oyunlaştırma, motivasyon artırarak kalıcı davranış değişikliği oluşturmak diyebiliriz.
8 Eylül 2021
görsel

Gündelik Hayat Oyunlaştırması

İçinde bulunduğumuz çağda her olayın ve kavramın bir önceki güne göre hızlandığına hepimiz şahidiz. Bulunduğumuz zamana ayak uydurmaya çalışırken, yoğun iş temposunda veya yaşadığımız olaylar serisinde yeterince eğlenebiliyor muyuz? Cevap, sanırım hayır…İşte tam da burada 2010’da Andrzej Marczewski'nin literatüre kattığı değerli kavram 'oyunlaştırma' devreye giriyor.
31 Ağustos 2021
görsel

Oyun Akademisi

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca gündelik hayattaki tüm süreçler dijitalleşmeye odaklanmaya başladı ve yetişkin eğitimi alanında da bir ihtiyaç olarak dijital eğitimler ön plana çıktı. Dijitalleşme günümüz toplumunu değiştirmeye iş ve eğitim gibi farklı alanlarda güçlü etkisiyle tüm süreçlerde yansımalarını göstermeye devam ediyor. Özellikle, Covid-19 salgını dijitalleşme sürecini hızlandırarak yeni çalışma, öğretme ve öğrenme biçimlerine uyum sağlamayı gerekli kılıyor ve sosyal etkileşim için dijital araçlara olan bağımlılığı artırıyor.
26 Ağustos 2021
görsel

Help Steps ile Attığımız Her Adım İyiliğe Dönüşüyor!

Ülkece zor günler geçirdiğimiz bu dönemde bağış yapmak, ihtiyaç sahiplerine dokunabilmek adına büyük katkı yarattığı gibi birlik olduğumuzu hissettiğimiz nadide anlar yaşamamızı sağlıyor.İhtiyaç sahibi kişilere dernek, vakıf gibi kuruluşlar aracılığıyla yapılan karşılıksız yardımlar, nakdi bağış ve ayni bağış olarak ikiye ayrılıyor. Nakdi bağış, adından anlaşılacağı üzere doğrudan para ile; ayni bağış ise mal ya da hizmet olarak yapılıyor.
12 Ağustos 2021
görsel

Ercan Altuğ Yılmaz Yazıo: Çocuk Oyunu mu Bu?

“Biriyle bir yıl sohbet etmek yerine bir saat oyun oynarsanız, onu daha iyi tanırsınız” der Plato. Çünkü insanlar oyunda bütünüyle kendileri olurlar. Oyunlar bireylerin gerçek hayatta yapmaları mümkün olmayan aktiviteleri gerçekleştirmelerine olanak sağlarken, insanlar arasındaki sınırları da ortadan kaldırır. Aynı dili konuşmadığımız insanlarla aynı oyunda takım arkadaşı olabiliriz.
5 Ağustos 2021
görsel

Oynayaa Oynayaa Geziin Çocuklaa..

Size çocuğunuzla birlikte hiç sıkılmadan eğlenerek gezebileceğinizi ve hatta çocuğunuza kalıcı şekilde öğrenme deneyimleri yaşatabileceğinizi söylesem!Oyunun gücünün farkına varmaya hazır mısınız?Oyun çocuğun dilidir. Kendisini en iyi ifade edebildiği, etrafında olan olayları anlamlandırabildiği, keyif aldığı, keşfettiği yer oyunun içidir. Çocukları bir süre gözlemlesek maksimum 10. dakikadan itibaren bir oyun kurduğunu ve hayal dünyasında birçok şey yarattığını ve bundan inanılmaz bir keyif aldığını fark edebiliriz. Peki biz yetişkinler? En keyif aldığımız şeyler nelerdir? Neleri keşfetmekten hoşlanıyoruz? Ya da en çok neyin hayalini kuruyoruz? Eminim ki birçok yetişkinin bu soruya verdiği tartışmasız cevaplar “Tatil, gezmek ve dünyayı keşfetmektir.” Peki bizi mutlu edecek bu deneyimleri neden erteliyoruz? Cevabınız  “Şu an çocukluyum ben çocukla zor biraz büyüsün de o zaman bakarız…” ise bu yazım tam size göre.
1 Ağustos 2021
görsel

Oyunlarla Farklı Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Farklıyım, farklısın, farklıyız.. Hiçbir insan birbiri ile aynı değil, herkes birbirinden farklı!
14 Temmuz 2021
görsel

Rüzgâr Gibi Geçti / Gamification Hackathon Güncesi

International Gamification Confederation bağlı olan Gamfed Türkiye, kâr amacı gütmeyen İngiltere merkezli bir dernek olup, Türkiye’de de 2018 yılından bu yana Ercan Altuğ Yılmaz tarafından tamamen gönüllü katılım ile çeşitli etkinlikler düzenleyen bir topluluktur.GamFed Türkiye gönüllüleri tarafından bu yıl 3’üncüsünü düzenlenen Gamification Hackathon, 48 saatlik bir maraton macerasının ardından sona erdi. 18-19-20 Haziran tarihlerinde gerçekleşen 3. Gamification Hackathon’da gerçek iş hedefleriyle yarışan üniversite öğrencilerinden oluşan ekiplerin geliştirdiği oyunlaştırma projelerinin ardından, gerçekleştirdikleri sunumlarıyla jüri tarafından değerlendirilerek başarılı olan öğrenci ekipleri onlara katma değer sağlayacak ödüllerine kavuştu.
3 Temmuz 2021
görsel

Sürdürülebilir Bir Dünya Mümkün!

Gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılayabilme imkânlarından ödün vermeksizin günümüzde insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kalkınma modeli olan “sürdürülebilir kalkınma”, 20. yüzyıl sonlarına doğru dünya gündemine hızla girdi ve 1990’lı yıllarda imzalanan uluslararası antlaşmalarla küresel bir uygulama planı haline gelmeye başladı.
28 Haziran 2021
görsel

Öğretmenler için Oyunlaştırma / Hocam Dondunuz. Sizi Duyamıyorum. Sesim Geliyor mu?

Uzaktan eğitimdeki en büyük zorluklardan birisi öğrencilerin zaman ve mekân bağlamında öğretmenlerden ve okul ortamından uzaklaşması sonucunda karşılaşılan motivasyonel durumlardır. Öğrencilerin motivasyonunu artırarak bu zorluğun oluşturduğu engeli en aza indirmek ve öğrencilerin öğrenme süreçlerine katılımını artırmak amacıyla oyunlaştırma uzaktan eğitime entegre edilmiştir. Oyunlaştırma oyun mekanikleri kullanarak öğrencileri motive etmek ve sürece dahil etmektir. Gelin oyunlaştırmayı derslerimize nasıl entegre edebiliriz bakalım.
12 Haziran 2021
görsel

Oyunlaştırma Çerçevesinden Tasarım Odaklı Düşünme Metodolojisine Bakış

Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz Tasarım Odaklı Düşünme metodolojisi “tasarım” kelimesinin zihinlerimizde uyandırdığı ürün geliştirmekten ve estetik kaygılarla hareket etmekten çok daha fazlasını içeriyor. Stanford Üniversitesi’nde filizlenen bu yaklaşım neden bir anda popüler oldu ve iş ortamında olsun kişisel projeler için olsun nasıl tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlandı? Bu soruların cevabı oldukça basit. Çünkü bu yöntem, kurumların iş kültürlerini yenilemekten ve geliştirmekten tutun da çalışan motivasyonunun artırılmasına, eğitim ve sağlık gibi sistemlerin geliştirilmesinden kişinin kendi fikir tasarımını yapılandırmasına kadar çok yönlü alanlarda kullanabileceğiniz bir yaratıcı düşünme sürecine işaret ediyor.
8 Haziran 2021
görsel

Oyunlaştırmanın Dili / Oyunlaştırma Bireyi İncitmeden Motive Etme Sürecidir

Muhtemelen oyun oynayan çocuk denildiğinde aklımıza gelen ilk şeylerden biri ödevleriyle ilgilenmeyen ve saatlerce oyun oynayan bir çocuk portresi ya da işsiz, bekar bir gencin oyun salonundaki bir anıdır. Ancak, istatistiklere baktığımıza şaşırtıcı bir gerçek vardır.Oyunder’in yaptığı araştırmaya göre, tüm dünyada haftalık ortalama oyun oynama süresi 7 saat, oyun oynayanların yaş ortalaması 31’dir. Türkiye’deki aktif oyuncu sayısı 29 milyondur. Benzer olarak, Türkiye Oyun Sektörü 2019 Raporu’na göre ülkemizde kadınların yüzde 42,8’i oyun oynuyor. Türkiye’de yaş grubuna göre en çok oyun oynayan kesim ise % 35 ile  25-35 yaş arası; % 28,6 ile 35-44 yaşların da görülüyor. Bu ne anlama geliyor? Tüm dünyadaki her grup, her yaştan insanlar oyun oynayabiliyor.  Bunlar çalışanlar, öğrenciler veya anneler olabilir. Diğer bir deyişle herkes olabilir. Peki, oyunların her yaşı etkileyecek kadar güçlü kılan özellikleri nelerdir?Bu yazımda özellikle oyunun iyi bir şey ya da kötü bir şey olduğunu söyleyemiyorum. Ancak oyunlardan öğrenebileceğimiz bazı önemli hususların olacağını düşünüyorum.
30 Mayıs 2021
görsel

Uzaktan Eğitimi Yakınlaştıran Oyun ve Oyunlaştırma Uygulamaları

Tüm dünya da eğitim sistemleri 2020byılında hiç olmadığı kadar dijitalleşti. Bazı uzmanlara göre eğitimde 5-10 yıl arasında olması beklenen içerik, teknoloji, altyapı ve diğer konulardaki dijital dönüşüm tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle haftalar gibi kısa bir sürede tamamlandı. Birçok devlet okulu ve özel kurumlar da kendi altyapıları ya da Zoom, Teams gibi hazır yazılımları kullanarak uzaktan eğitime zorunlu bir geçiş yaptı. Ancak ne eğitimcilerimiz ne de eğitim içerikleri uzaktan eğitime hazır değildi.
24 Mayıs 2021
görsel

Beyin Neden Oyun Sever? Neuro Gamification

Aşk , sevgi , mutluluk , huzur hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu duygular değil mi? Peki bu duyguları yaşarken hangi hormonlarımız salgılanıyor? Hadi gelin birlikte bir göz atalım.  Kısa bir süreliğine çocukluğumuza dönmeye ne dersiniz? Akşam ezanı okunduğunda bırakamayıp bir türlü eve giremediğimiz oyunları hatırladınız mı? Peki neden bu kadar bağlanıyorduk oyunlara? Saatlerimizi ayırdığımız playstation da buna dahildir. Belki de zaferin verdiği o hazdı bizi oyunlara bağlayan.  Dopamin sanırım insanlar arasında en popüler hormonların başında gelir. Haz, keyif, mutluluk ve motivasyon dediğimiz zaman dopamin öne çıkmıştır. Yapılan aktivitenin, güzel bir sohbetin ya da yenen bir yemeğin keyif veren ve mutlu eden bir şey olduğunu hissetmemiz için bilinenin aksine dopamin tek başına yeterli değildir. Yanına serotonin, endorfin ve oksitosin gibi temel nörotransmitterler de gerekmektedir.
20 Mayıs 2021
görsel

7 Özgür Sanat ve 8.Sanat Olarak Oyun

Hayatın içinde en az insan kadar yer kaplayan; herhangi bir yolda yürürken, toplu taşımada kulaklığımızın ucunda, bir caddede rengârenk afişlerde, bir alışveriş merkezinin koridorlarında, sinema salonlarında, galerilerde, atölyelerde ve şimdi aklımıza gelmeyen birçok yerde bizi olağan misafirperverliğiyle karşılayan bir olgu: Sanat.   Daha önce “Sanat Nedir” diye hiç düşündünüz mü? Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğünden doğrudan alıntı yaparak söze başlamak istiyorum. ‘’1.Bir duygu, tasarı, güzellik vb.’nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık. 2. Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım. 3. Bir şey yapmada gösterilen ustalık.’’ Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olmuş, insanlıkla yaşıt bir olgudur. Sanatsal etkinliği, bazı düşüncelerin, amaçların, duyguların, durumların ya da olayların, deneyimlerden yararlanarak, beceri ve düş gücü kullanılarak ifade edilmesine ya da başkalarına iletilmesine yönelik yaratıcı bir insan etkinliği diye de tanımlanabilir. [1] Sanata nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı bakış açıları yansıtılmıştır ve tahmin edeceğiniz gibi sanat tanımı her dönemde tartışmaya açık bir konu olmuştur. Nesnel yaklaşımda sanat toplumsal etkilerle, öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır. Kant’a göre; sanatın kendi dışında hiçbir amacı yoktur. Onun tek amacı kendisidir. Güzel sanatı ancak bir deha yaratabilir. Hegel’e göre; sanattaki güzellik doğadaki güzellikten üstündür. Sanat insan aklının ürünüdür. Kendisine doğanın taklidinden başka amaç bulmalıdır. Tolstoy, “İnsanın bir zamanlar yaşamış olduğu duyguyu kendinde canlandırdıktan sonra aynı duyguyu başkalarının da hissedebilmesi için hareket ses çizgi renk veya kelimelerle belirlenen biçimlerle ifade etme ihtiyacından sanat ortaya çıkmıştır.” demektedir. İnsan nasıl duymaya düşünmeye başladığı andan itibaren kelimenin gerçek anlamıyla hayata yerleşmeye başlamış olursa insanlık da duygularını ve düşüncelerini sesler, çizgiler ve renklerle canlı ve cansız simgeler halinde şekillendirmeye başladığı andan itibaren gerçekten tarih sahnesine çıkmış olacaktır. Sanat; din ve felsefe gibi insanı günlük hayatın dar kalıplarından kurtaran bir teneffüs anı gibidir. Yalın haliyle sanat, hayata karşı tel örgülerimizi indirdiğiniz ve ağacın toprağa tutunma çabasından arınıp yaprak vermeye başladığımız döngüsel bir anlatımdır.
19 Mayıs 2021
görsel

Motivasyon ve Akış Döngüsü = Oyunlaştırma

“Her insan bir cevherdir, eğer işlenirse mücevher olur “der ruh mimarı Mevlana.Kendi potansiyelini keşfetmek uzun süreli ve ince içsel işçilik gerektirir. Tamamı dışarıdan yapılanmaz, hepimizin avantajlı olduğu eğilimler vardır ama içimizi derin kazımadıkça göremeyiz. Bununla beraber içiniz de istek yoksa bir şeyi yapabiliyor olmanız o şeyi seçmeniz için tek başına yeterli neden değildir.
12 Mayıs 2021
görsel

Bağışıklık Güçlendirici Ev İçi 20 Oyun!

Uzun süredir evde misiniz? Sosyalleşme imkanınız aile fertleri ile mi sınırlı? Arkadaşınızla, akrabanızla görüşmeniz sadece uzaktan mı oluyor? Eğlence kalmadı, motive olamıyorum ve çocuğumla oynayacak oyunlarım bitti diye mi hayıflanıyorsunuz?Durun! Bu yazıyı okumadan önce evde eğlencenin tükendiği düşüncesine asla kapılmayın!
7 Mayıs 2021
görsel

Kitap Aklın İlacıdır

Okuma yazma öğrendiğimiz günden beri bizi seven insanların hep bir ağızdan ve planlanmış bir işleyiş gibi bize önerdiği ortak bir tavsiye vardır: Kitap okumak.Evet, okuyacağız, okumalıyız. Bizi hayata bağlayan, yaşamımızı anlamlandıran hayat amacımızı bulmak için. Hayat amacımızı ararken, hayatın kendisine çok farklı pencerelerden bakabilmek için. Başkalarının tecrübelerinden faydalanıp yolumuzu aydınlatmak için. Anlama, yorumlama, analiz etme, çıkarımlarda bulunma yetkinliklerimizin kapasitesini arttırabilmek için.Kendimizi daha iyi ifade edebilme yetisi kazanmak için. Yaşlandığımızda zihnimizi genç tutmaya devam edebilmek için. Düşünmeyi prangalardan kurtarıp, ufkumuzu genişletmek için. Günün sıkıntı ve stresinden bir nebze uzaklaşabilmek için. Bilgili, bilinçli olmak ve merak ettiğimiz konuları öğrenebilmek için. Keyif yapmak için kahvenin yanında, orijinal fikirlerimizi beslemek için bilgisayarın başında, uykumuzu düzenlemek için yastığın yanında en az bir başucu kitabımız olmalı.
3 Mayıs 2021
görsel

Ebeveynler İçin Oyunlaştırma 1 - Çikolata Kaplı Brokoli

“Bugünün çocuklarını, dünün yöntemleri ile eğitirsek, yarınlarından çalarız.”                                                                                                                                                                                                  John Dewey Çikolata sever misiniz? Peki ya brokoli?  Peki biri size üstü çikolata kaplı bir şekilde brokoli yedirse? Hem çikolatanın tadı kaçar hem de yediğiniz brokoliden bir şey anlamazsınız.Amerika’da kolaycı ebeveynler için söylenen popüler bir deyim var: “chocolate-covered broccoli/çikolata kaplı brokoli”. Bazı ebeveynler çocuklarına brokoli yedirmek için çikolataya bulayarak verirlermiş. Buradan yola çıkan iki akademisyen brokoliyi eğitim, çikolatayı da oyuna benzeterek eğitim süreçlerindeki yanlış oyunlaştırmalara “çikolata kaplı brokoli” adını verdikleri bir araştırmaya imza atmışlar. Gelin birlikte önce bu araştırmayı kısaca özetleyip inceleyelim.
27 Nisan 2021
görsel

Anlat Bakalım / Oyunlaştırma Kurgusuyla Hikaye Yaratmak

Bir varmış, bir yokmuş..Eminim birçoğunuz yukarıdaki cümlenin gerisini içinden tamamlamıştır. Çocukken bu cümleyle başlayan onlarca hikâye duymuş, masalların, öykülerin dünyasında kaybolmuşuzdur. Belki ışıkları kapatıp arkadaşlarımız veya kardeşlerimizle eğlenmek ya da birbirimizi korkutmak için uydurduğumuz hikayeleri heyecanla paylaşmışızdır.
26 Nisan 2021
görsel

Ebeveynler için Oyunlaştırma 2

Ve işte belki de hepimizin oyunlaştırmayla karşılaştığı ilk an!
25 Nisan 2021
görsel

48 Saat Oyunlaştırma!

Son zamanlarda hem sıkça duyduğumuz hem de katıldığımız etkinliklerden biri de şüphesiz Hackathon başlığı altında yapılan 48 saatlik etkinlikler!
20 Nisan 2021
görsel

“Yemeğini Yemezsen Arkandan Ağlar” Cümlesini Tarihe Gömecek 8 Oyunlaştırma Uygulaması

Aramızdan kaç kişi anne veya babamızın 'Yemeğinle Oynama!' , “Evladım, tabağını bitirmezsen kalanlar arkandan ağlar.” ya da en iyi ihtimalle “Ekmeksiz yersen hepsi biter.” sözlerini duyarak büyüdü?
15 Nisan 2021
görsel

Nereden Çıktı Bu Oyun? (Etimolojik Yolculuk)

Oyun kelimesinin kökenini hiç merak ettiniz mi? Gelin kelimenin Türkçe’deki etimolojik kökenine uzanacak tarihi bir yolculuğa çıkalım.
7 Nisan 2021
görsel

Ercan Altuğ Yılmaz Yazıo: Dijital Çağın Karşı Konulamaz Yükselişi

Dijital çağın karşı konulamaz yükselişi eşi benzeri görülmemiş bir hızla devam ediyor!21. yüzyılın ilk on yılında internete bağlananların sayısı 350 milyondan 2 milyarın üzerine çıkmış durumda. Teknolojinin hızı böyle devam ederse insanlar kablosuz internet ağlarını her yerde kolaylıkla kullanabilecekler. Büyük bir ihtimalle de bugün hayranlıkla kullandığımız teknolojik ürünler, eski çevirmeli telefonlar gibi antika olarak satılacak.Bir araştırma şirketi olan Nielsen, yeni kuşak için “C kuşağı” tanımlamasını kullanıyor.“C” harfi, tüketici (consumer), bağlantıda (connected), içerik (content), iletişim kuran (communicating), bilgisayarlı (computerized) ve tıklayan (clicking) gibi anlamları karşılıyor. Doğdukları günden itibaren teknolojinin içinde olan bu kuşağın özellikle 2020 yılından sonra iş dünyasına girmesi ile şirket duvarlarının sınırları ortadan kalkacak ve çalışanlar çok daha fazla sanal projede görev alacaklar.Bugün hepimiz internet bankacılığı kullanımı, online alışveriş, uçak bileti almak gibi çeşitli gerekçelerle birbirinden farklı yüzlerce web sayfasını ziyaret ediyoruz. Pandemi ile birlikte başta eğitim ve hızlı tüketim ürünleri sektörü olmak üzere pek çok farklı sektör dijitale bağlı bir yaşam formu geliştirmek durumunda kaldı.“Dijital” artık gerçek bir çağın adı ve bu çağın yükselişini hep birlikte izliyoruz.Teknolojinin gelişmesi ile kendimizi her gün bir öncekinden daha yoğun şekilde sanal dünyanın içinde buluyoruz. Özellikle gençler bu sanal dünyada fiziksel dünyadan daha fazla zaman geçiriyor; insanların yüzlerinden çok ekranlara bakarak büyüyorlar.
5 Nisan 2021
görsel

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu / Dualingo

Duolingo, dil öğreniminin ücretsiz olması gerektiğini savunan ve bedava dil kursu hayaliyle Luisvon Ahn tarafından on kişilik bir ekiple 2012 yılında organize edilmiş mobil bir dil öğrenim uygulamasıdır. Hâlihazırda dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan ve 2013 yılında Google Play tarafından “En İyinin En İyisi” derecesiyle değerlendirilen Duolingo’yu rakiplerinden açık ara önde konumlandıran yegane etken oluşturulan eğitim müfredatı ve oyunlaştırılmış program modülleridir.
1 Nisan 2021
görsel

Keşfet, Öğren, Öğret / Kubist

Pandemi dönemi boyunca hastalıktan korunmanın üç unsuru “Maske, Mesafe, Hijyen” bundan yıllar sonra atasözü olabilecek kadar içimize işledi.Sosyal mesafe, malum virüsün yayılmasını engellemek için insanlar arasındaki fiziksel boşlukta bilinçli bir artış sağlamak demekti. İnsanlar salgın süresince sosyal mesafeyi arttırmak için zorunlu olarak evlere kapandığında, bu durum tüm kurumların işlevlerini evden çalışarak sürdürmeye çalışmasına, işletmeleri çevrimiçi platformlara geçmeye zorlayarak uzaktan çalışmaya zorunlu adapte olmalarına, tüm sosyal faaliyetlerin hatta okullarda eğitim ve öğretimin başkalaşmasına sebep oldu. Hayatımızda uzaktan eğitimlere, online öğrenme alanlarına, uzaktan çalışmaya yer açmak zorundaydık.  Bu noktada, hem evde vakit geçirmek hem de öğrenme, sosyalleşme ve kişisel gelişme sağlamak adına çevrimiçi öğrenme platformları imdadımıza yetişti.
29 Mart 2021
görsel

Ercan Altuğ Yılmaz Yazıo: Oyunlaştırmanın Kaizen Hali

Japon şirketlerinin hedeflerine ulaşmak ve mükemmelliği korumak için uyguladıkları küçük adımların adıdır Kaizen. Kelime anlamı olarak kai değişim, zen ise daha iyi anlamına gelmektedir Atılan bu küçük adımlarla yapılmak istenen sürekli iyileştirme ve sürekli geliştirmedir.
24 Mart 2021
görsel

Ercan Altuğ Yılmaz Yazıo: Müzeleri Dijital Oyunlar ile Keşfet!

Müzeler, binlerce yıl önce yaşamış insanların kullandığı eşyaları, hayranlık uyandıran sanatçıların eserlerini ya da dünyadaki bazı ilkleri sergilediği için heyecan vericidir. Ancak müzeler, birçoğumuz tarafından eğlence ve katılımcı deneyimler ile anılmaz. En azından Türkiye’deki müzeler için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Birçok müzede karşılaşacağımız manzara, yetişkinler için vitrin içinde ya da duvarda asılı duran eserlere bakıp geçtiği, çocuklar için ise keşfetme heyecanının “sessiz ol!” uyarıları ile yok edildiği bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde katılımcı deneyim ve eğlence eksiktir. Genellikle eğlence içermeyen bu müze deneyimleri de pandemi ile birlikte yok olma noktasına gelmiştir. Bu noktada müzeler sunduğu dijital içerikler ve oyunlar ile ziyaretçilerine ulaşmaya çalışmalıdır. Özellikle iyi kurgulanmış dijital oyunlar ile hem çocuklar hem de yetişkinler eğlenceli vakit geçirerek müzeyi ve objeleri keşfedebilir. Oyunun bu gücünün farkına varan yurtdışındaki bazı müzeler, müzeye kilometrelerce uzaktaki kişilere oyunlar aracılığı ile eğlence ve deneyim sunmayı başardı. Bu konuda çok az müzenin oyun ürettiğini söylemek yanlış olmaz. Bunlardan bazılarını inceleyerek derledim.
22 Mart 2021
görsel

Geleneksel Oyunlarla Geçmişe Yolculuk 3 / Peçiç

Size altın günlerinde teyzelerin sıklıkla oynadığı ve zar yerine deniz kabuklarının kullanıldığı hem çok farklı hem de çok tanıdık bir oyundan bahsetmemizi ister misiniz? İsmini hiç duymamış olabilirsiniz ama Güneydoğu Anadolu’da severek oynanan bu oyunun adı Peçiç.
10 Mart 2021
görsel

Bir Kraliçe Mezarı Duvarında Resmedilen Oyun

Oyun oynamak her yaşta insanın en sevdiği aktivitelerin başında geliyor. Sence, oyun kavramı ne kadar eskiye dayanıyor olabilir?
6 Mart 2021
görsel

Eğlenceli Mesajlaşma Oyunlarıyla Renkli Günlere Yelken Açın

Evde oturmaktan ve sürekli aynı şeyleri yapmaktan, farklı bir şey yapmamanın sohbetlerine yansımasından ve sürekli aynı konseptte konuşmaktan çok mu sıkıldın?Yeni heyecanlar, yeni eğlence alanları mı arıyorsun?“Evde kal, maskeni tak, temiz ol, ellerini yıka, dersini çalış, oyun oynama artık” gibi cümlelerden de mi bunaldın? O zaman aynı yolun yolcusuyuz ve artık yeni oyunlarla sosyalleşmek, hayatı biraz da renklendirmek gerek!İşte bu derdine deva olacak mükemmel önerilerle karşındayız.Kız arkadaşından veya erkek arkadaşından uzakta olduğunda -ki şu anda maalesef çoğumuz uzaktayız :(Tek bir mesaj bir anda o kişiye karşı farklı duygular beslemeye başlamaya neden olabilir. Eğlenceli mesajlaşma oyunları oynarken belki uzun zamandır hayalini kurduğun prensin ya da prensesin bir anda biriciğin, sevgili aşkiton haline gelebilir. Oyunlardan bazıları kız/erkek arkadaşın ile mesajlaşmak için ideal iken birçoğu daha çok flört aşamasında birbirinizi tanımaya yönelik. Her iki durumda da hem eğlenecek hem de telefonunu tutarken kıkır kıkır gülüp karşındakini de güldürebileceksin. Hadi oyunlara başlayalım o zaman…
2 Mart 2021
görsel

The Queen’s Gambit

Netflix’in ses getiren ve tüm dünyada en çok izlenen Netflix içeriklerinde ilk 10’da yer alan The Queen’s Gambit dizisini sizler için Satranç Akademisi gözüyle biraz farklı bir açıdan ele alacağız.
1 Mart 2021
görsel

Yeni Bir Dünyaya Hazır Olun; Amaç Ekonomisi Nedir?

Her yeni ekonomi modeli, bir önceki modelin üzerine inşa edilir. Binlerce yıl önce, çalışma kavramı ya da çalışan tanımlarının henüz yapılmadığı bir dönemde, insanların beslenme ihtiyacını karşılama isteğiyle ortaya çıkan Tarım Toplumu Ekonomisi; beraberinde bir iş alanı, çalışan ve işveren kavramlarını getirdi. Bu üç kavramın ortak paydası, en temel ihtiyaçlara hitap ettiğinden hayatta kalabilmek üzerine kuruluydu ve çalışanlardan beklenti güç ve dayanıklılık iken karşılığında sunulan değer beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi oluyordu.Endüstriyel devrim ile birlikte fabrikaların ve şehirlerin yükselişi sonrasında iş tanımı yeniden şekillendi, üretimin gelişmesi beraberinde yaşam kalitesini yükseltti. Endüstriyel Ekonomi dahilinde, bir önceki ekonomik modeldeki işveren ve çalışan tanımlarının dinamikleri, verimlilik ve buna karşılık performansa göre şekillenen stabil bir getiri olarak şekillendi. Bilgisayarların evlere girmesi ve internet ile birlikte “bilgi ekonomisi” kavramı ortaya çıktı. Bilgiye erişimin kolaylaşması, bilginin derlenmesi ve analizi ile hammadde yerine insanın kendisi yeniliği ve zenginliği yaratacak bir değer haline geldi. Bu durum da beraberinde şirketlerin çalışanlarının yeteneklerini yükselterek, kuruma olan aidiyetlerini arttırmayı hedeflemesi ihtiyacını oluşturdu.
22 Şubat 2021
görsel

Dungeons & Dragons

Dungeons & Dragons, “Zindanlar ve Ejderhalar” olarak Türkçemize çevirebileceğimiz ve halen Wizards of the Coast tarafından yayınlanmakta olan bir masaüstü rol yapma oyunudur. Orijinal “Zindanlar ve Ejderhalar oyunu” 1974 yılında Gary Gygax ve Dave Arneson tarafından o zamanlar Gygax'in firması Tactical Studies Rules tarafından yayınlandı. Yunan kökenli “Gigantis” kelimesinden geliyor. Dev anlamını taşıyor. Aile efsanelerine göre hepimiz Goliath’ın torunlarıyız. Savaş oyunlarının hayranı olarak büyüyen Gary Gygax 15 yaşından itibaren minyatür savaş oyunları oynar. Ve bu oyunu arkadaşlarıyla oynarken geliştirir. Oyun tamamıyla hayal ürünü bir dünyada kendi tasarladığı piyonsu askerlerle bir savaş ortamında geçmekte. Eğer izlediyseniz Stranger Things’te yer alan çocukların da oynadığı oyun tam olarak işte bu.
20 Şubat 2021
görsel

21. Yüzyıl Yetkinliklerinin Keşfi ve Gelişmesi için Oyunlaştırma ve Accelium

Stratejiler, taktikler, açılışlar ve oyun sonları ikilemleri, bu kelimeler sizin için neyi ifade ediyor? Bunların yanına güçlü hafıza ve analiz yeteneğini eklediğimizde herkesin aklına insanlık tarihinin günümüzde hala oynanan en köklü ve mükemmel oyunu geliyor değil mi? Evet, bu kesinlikle Satranç!Usta satranç oyuncuları güçlü hafızaları ile analiz sonucunda zihinlerinde oluşturdukları net görüntüler arasında bir değerlendirme yaparlar. Bunun için bu durumların zihnimizde net olarak algılanması gerekmektedir. Usta satranç oyuncusu Alexander Kotov bunu ’’Resim kafamızda ne kadar net olursa beynimizin işleyişi o kadar kolay ve doğru, düşüncelerimizin içeriği de o kadar zengin olur’’ sözleriyle açıklıyor.Tam da bugünlerde, pandemi sonrası şirketlerin dışarıda içgörüler aramaktansa dönüp, eldeki beceri ve insan kaynağını analiz etmesi, yeni gereksinimlere göre yeni becerileri elde etmesi ve şirketin kurumsal hafızasınayerleştirmesi gerekiyor.
16 Şubat 2021
görsel

Oyun Her Yerde!

Son yıllarda ağ tabanlı teknolojilerin kullanımının ve mobil cihazlar aracılığıyla veriyi yayma olanaklarının artması, haber endüstrisi üzerinde de etkili oldu.
14 Şubat 2021
görsel

Geleneksel Oyunlarla Geçmişe Yolculuk 2 / Taş - Kağıt - Makas

Bir oyun düşünün ki anlaşmazlığa düşüldüğünde bütün dünyada akla ilk o gelsin. Markete kimin gideceğine karar veremediniz mi? Peki sofrayı kimin toplayacağına… Kavga etmeye son!
11 Şubat 2021
görsel

Clubhouse / Davetiyesi Olan Var Mı?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine uygun olarak en temel ihtiyaçlarını karşılayan insanoğlunun dünya gezegeninde anlam arayışı hız kesmeden devam ediyor. Bu arayış bazen bir topluluğa ait olma, bazen o toplulukta kendine bir alan yaratma şeklinde kendini gösteriyor. Özellikle son dönemde dopamin hormonu kullanılarak bu duygumuz tetikleniyor. Hepimizi bir oyunun içine alma ve oyunda tutma isteği sonucunda karşı konulmaz bir etki yaratılmaya devam ediyor. İnsanlık tarihine baktığımızda bunu aşık atarak yapan insan şimdilerde digital uygulamalarla hormonlarımızı yönetmeye devam ediyor.
3 Şubat 2021
görsel

2020 Pandemi Döneminde Oyunlaştırma ile Başaranlar

Değişen ve dönüşen dünyada işletmelerde çalışan personelin bir taraftan motivasyon ve performansını artırıp bağlılığını sürdürmek amacıyla diğer taraftan da pazar payını korumak ve artırmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvurulmuştur. Bunlardan en önemlisi ise 2010’lu yılların başında hayatımıza giren ve her geçen yıl etkinliğini arttıran oyunlaştırma olmuştur. Günümüzde ise eğitimden, sağlığa, spordan, iş dünyasına kadar başarının sürdürülebilirliğini sağlamak için oyunlaştırmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 2020 yılında birçok işletme bu konuda çalışmalar gerçekleştirmiş ve pek çok başarıya imza atmıştır. Gelin hep birlikte bunlara bir göz atalım.
28 Ocak 2021
görsel

VUCA Dünyası’nın İşe Alım Süreçlerine Oyun Dokunuşu

Herakleitos’un ifadesi ile, “Her şey akar.”  Ona göre, “Olduğu yerde kalan hiçbir şey yoktur. Aynı ırmaklara girenlerin üzerine hep başka başka sular akar gelir. Aynı ırmaklara hem giriyoruz hem girmiyoruz, hem biziz hem değiliz.”
25 Ocak 2021