Görüş Bildir

denizanası Haberleri

denizanası ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. denizanası ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Yeryüzüne Yıldırım Düştüğü An
NASA Dünya Gözlemevi, Aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) çekilen yıldırım düşmesine ait fotoğrafı yayımladı. UUİ, kısa süre önce yüklenen yeni donanımla yıldırımlar üzerindeki araştırmalarını yoğunlaştırdı.NASA, Kuveyt üzerinde çakan bir yıldırımın UUİ'deki bir astronot tarafından çekilen fotoğrafını yayımladı. Fotoğrafta, yıldırım ortadaki parlak disk şeklinde belirirken, altında Kuveyt Şehri, yukarısında ise Suudi Arabistan'ın Hafer El Batin kenti yer alıyor. Sol alt köşedeki ışık kümesi ise yine Suudi Arabistan'ın Hafci kentini temsil ediyor.NASA tarafından yapılan açıklamada, dünyanın dört bir yanına saniyede yaklaşık 50 yıldırım düştüğü, bu sayının günde 4.3 milyon, yılda ise 1.5 milyara ulaştığı ifade edildi. Dünya'ya düşen yıldırımlardan bazıları, süpernova patlamaları ve nükleer füzyonla bağlantısı olan gama radyasyonu saçıyor. NASA'nın TGFs (karasal gama ışını aydınlanmaları) adını verdiği nadir yıldırımları incelemek için, UUİ üzerindeki yeni donanımların kullanılması amaçlanıyor. NASA Goddard Uçuş Merkezi'nden Doug Rowland, yıldırımların fırtınalarda genel olarak nasıl oluştuğunu ve TGFs'lerin kaynağını çözmek istediklerini belirterek, 'TGFs'lerin ortaya çıkmasının büyüleyici bir olay olduğunu' ifade etti. Astrofizikçi Rowland, 'TGFs'lerdeki elektron ve gama ışını enerjileri genelde nükleer patlamalar, güneş fırtınaları ve süpernovalarda görülen bir olay. Ancak aynı enerji çıkışının atmosferde yaşanıyor olması oldukça şaşırtıcı' dedi. Araştırmacılar, TGFs'lerin dağınık bir şekilde atmosfere yayılan red sprites (kırmızı hayaletler) yıldırımlarının farklı bir türü olabileceğini düşünüyor. Gökyüzünde denizanası görünümü verecek şekilde dağılan kırmızı yıldırımlar, bilim insanlarının sırrını çözmeye çalıştığı birçok yıldırım türünden sadece bir tanesini temsil ediyor. Kabul edilen teori, sıcak havanın sıfırın altındaki sıcaklığın bulunduğu yüksekliğe eriştiği zaman ortaya çıktığı yönünde. Bu noktada, buz kristalleri ve donmuş haldeki parçacıklar etkileşime girerek geniş çaplı bir elektrik yüklenmesi meydana geliyor. Atmosferdeki bu şarj etkileşimi belli bir seviyeye ulaştığında, elektrik yeryüzüne bir yıldırım olarak iniyor. Kaynak: NASA
Dünyanın En İlginç ve En Bilinmeyen Hayvanları
Kulakları sayesinde okyanus tabanından kolay bir şekilde yiyecek alan, burunları ile dişileri ilişkiye çağıran, hem finoya hem güveye benzeyen, avını yumruğu ile öldüren pek çok ilginç canlı mevcuttur. Bu canlılar ve daha fazlasını sizler için derledik.
İzmir Körfezi'nde Denizanası İstilası
İZMİR Körfezi’nde Pasaport Vapur İskelesi ile Konak arasında, ay denizanası istilası görüldü. Sahilde yürüyen İzmirliler, denizin üzerini kaplayan denizanalarını görünce şaşırıyor. Herkes neden bu kadar çok olduklarını ve niçin kıyıya vurduklarını merak ediyor. Körfezdeki denizanası istilasının sebebini, artan hava sıcaklığından dolayı deniz suyunun ısınmasına bağlayan uzmanlar, şu bilgiyi verdi: 'Denizlerimizin hemen hepsinde görülen bu deniz anasının aurelia aurita (ay denizanası) olduğu biliniyor. İnsan vücuduna temas etmesi halinde iğne batması hissi veriyor daha sonra ise kaşıntı yapıyor. Zehirli olduğu bilinen ay denizanası kalıcı ve ciddi bir hasara neden olmuyor. Kısa süre içinde zehrin etkisi geçiyor. Deniz suyunun yeniden soğumaya başlaması ile birlikte ise patlayarak körfezin dibine gömülüyor.' Balık çeşitliliğinin ve miktarının azalmasının da deniz analarının kontrolsüzce yayılmasına sebep olduğu belirtildi. AY DENİZANASI Ay denizanası Türkiye’de en sık görülen zehirli omurgasız deniz canlısı olarak biliniyor. Büyüklükleri genellikle 25-30 santim arasında değişirken 50 santim olanları da bulunuyor. Şemsiye şeklinde olan deniz analarının yanlarından saçaklar halinde ’tentakül’ denen dokunaçlar, alt tarafından yakıcı kollar sarkıyor. Sayısız dokunaç, koku alma hücreleri ve denge sağlayıcı organları bulunuyor. Ay denizanası saydam görünüme sahip olurken, kirli beyaz ve mavi beyaz olanları da bulunuyor. Ay denizanasının tepesinde dört farklı yöne bakan beyaz çizgiler yer alıyor. Sınırlı hareket yeteneğine sahip olan ay denizanaları akıntıya uyum sağlıyor. Ana besinlerini planktonlar, balık yumurtaları ve küçük organizmalar oluşturur. Üreme dönemlerinde üreme organları mor-menekşe rengini alıyor. Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
İklim Değişikliği Dünya Güzelliklerini Yok Etmeden Önce Yapılması Gereken 32 Şey
Düşünün ki hiçbir şeye alerjiniz yok, kış mevsimini seviyorsunuz ve şampanyanızın Fransa'nın Champagne bölgesinden gelmesini istiyorsunuz. Kirazlı pastalara bayılırsınız, istiridye yersiniz, balık favori yemeğinizdir, gezip görmekten hoşlanırsınız, doğayı ve doğaya ait olan her şeyi büyük bir aşkla seversiniz. O zaman, iklim değişiklikleri her şeyi mahvetmeden önce derhal işe koyulmalısınız ve dünyanın yok olup gitmekte olan güzellerini görmeli, yemeli, tatmalı ve deneyimlemelisiniz. Size bu anlamda rehberlik edecek bir galeri hazırladık. Ama bu galeriyi hazırlamaktaki asıl amacımız, iklim değişikliğinin korkunç sonuçlarına dikkat çekmek ve sizleri bu konuda bilgilendirmek. Belki de bu galeride bulunan hiçbir şey ilginizi çekmeyecek. Fakat yine de, dünyanın böyle bir yok oluş sürecine girmesi canınızı yakmıyor mu? Gelecek nesilleri ve dünya üzerindeki diğer canlıları düşünüp üzülmüyor musunuz?