Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Cem Kınay Profil Resmi

Cem Kınay

Deneyimler

icon

Hakkında

Birçok önemli otel yatırımları ve uluslararası ödülleri ile Dr. Cem Kınay turizm sektörünün dünyaca tanınmış en önemli isimlerindendir. Dr. Cem Kınay Avusturya, Viyana merkezli Gulet Turistik(1987) ve Magic Life Oteller(1990) zincirinin kurucusu ve CEO'su olarak Avrupalı turistleri Her Şey Dahil deneyimi ile tanıştırdı. Avusturya, Türkiye, Yunanistan, İspanya, Mısır, Tunus ve Bulgaristan'da toplam 23 Magic Life Otelinde çalışan 8000'den fazla kişiye istihdam sağladı. 2019 Ocak ayında "Be Smart. Be Human" adlı kitabı Destek Yayınları tarafından yayımlandı. 2018 Ağustos ayında deneyimlerini topladığı ilk kitabı "Akıllı Ol. İnsan Ol" Destek Yayınları tarafından yayımlandı. 2017 Cem KINAY XPD (Experience Design) Danışmanlık şirketini kurdu, yerli ve yabancı yatırımcılara yatırım ve konsept dizayn danışmanlığı veriyor. 2006'da Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından "Avusturya Devlet Nişanı" gibi birbirinden önemli ve değerli ödüllerle onurlandırıldı ve Dr. Cem Kınay'ın yönetimi altında Gulet Turistik ve Magic Life Oteller zinciri önemli kuruluşlardan 50'nin üzerinde değerli ödüller kazandı. 1997'de Avusturya'nın önemli ekonomi dergisi "Trend Magazine" tarafından "Yılın Adamı" ve1996'da Otel ve Turizm dergisi "Traveller" tarafından "Yılın Turizmcisi",1958 İstanbul doğumlu Dr. Cem Kınay, Avusturya Lisesi ve Viyana Tıp Fakültesi mezunudur. 1958-1969 arasında Aşkale/Erzurum, Diyarbakır ve Ağrı'da yaşayan Cem Kınay Ağrı Alpaslan İlkokulu'ndan mezun oldu. 1969-1977 Avusturya Lises'inde okudu ve mezun oldu. 1977-2004 Viyana'da Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okudu ve mezun oldu.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Metaverse’i Anlamak

Son haftalarda gündemimizde yoğun bir yer kaplıyor bu sihirli kelime “Metaverse”.Hele bizi sosyal medya ile tanıştıran Mark Zuckerberg uzun uzun bu konuyu anlatınca ve de yatırımlarımızı Metaverse’de yoğunlaştıracağız deyince ciddiye almamak mümkün değil.Mark Zuckerberk şirketinin çatı markasını bile “Meta” yaptı.2013 yılında Facebook’un “Oculus” şirketini satın almasından beri takip ediyorum gelişmeleri.Sizinle Temmuz 2021’de çıkan en kapsamlı bir rapordan paylaşımlar yapacağım ana hatlarıyla Metaverse’i anlamak için.
28 Ocak, 10:56
görsel

Büyüklüğe İnsanların Üzerine Basıp Yükselerek Erişemezsiniz

Yaşamım ve kariyerim boyunca dünyanın birçok yerinde pek çok farklı insanlarla tanıştım, farklı milletlerde, çeşitli hayat hikayelerine sahip sayısız insanla beraber çalıştım, onları dinledim, onların hikayelerini öğrenmek için zaman ayırdım.
22 Ocak, 11:22
görsel

Şahane Bodrum

Bir Urban Resort tatil beldesi nasıl isterseniz ne derseniz, karşılığıdır Bodrum.Yeni neslin istediği tarihin, coğrafyanın, kültürün, gastronominin, müziğin, 12 ay ideal mevsimlerin birleştiği Bodrum.Her yaş gurubuna dokunan Türkiye’nin dünyada belki de en farkındalıklı, en seksi destinasyonu Bodrum.Ben turizme 1987 yılında çok değerli kardeşim Bodrum’un bu günlere gelmesinde katkısı olanlardan Sinan Özer’in destekleri ve motivasyonu ile Bodrum’da karar vermiştim ve başlamıştım.İlk turizm faaliyetlerimiz de Aktur Evleri’ni kiralamak (Bir nevi AirBNB modelini başlatmıştık diyebiliriz) ve bize özgü bir tekne GULET kiralamaktı. Şirketimizin adı da GULET idi.
17 Ocak, 11:10
görsel

Daha İyi Bir Dünya, Daha İyi Bir Seyahat

Kış, pandemi, ekonomi bezginlikleri içinde bizi hayata bağlayan en güzel şey seyahat ve onun bitmeyen rüyaları.Bu süreçte en önemli kazancımız gelecekte kıymetliyi daha iyi değerlendirecek olmamız bence.Kim daha iyi bir dünya istemez?Kim her iyi şeyin sürdürebilir olmasını istemez ki?
10 Ocak, 21:37
görsel

Hoşgeldin 2022!

Seneye başlarken iki konu gündemimizin en tepesinde.Ekonomi, özellikle dolar kuru.Covid, Omicron.Belki bu iki endişeyi ortadan kaldıramayacağım.Ama azaltacağıma inanıyorum.
9 Ocak, 11:35
görsel

Z-Nesil’e Kulak Verin

Bu ara nihayet Z-Nesil bayağı gündemde.Siyaset de moda, kitap, seyahat, araba vs. sektörleri de onları anlamaya, onlara göre strateji tespit etmeye çalışıyor.Ben de son senelerde öncelikle seyahat ile ilgili katıldığım konferanslarda geleceği onların beklentilerine göre tasarlamamız gerektiğini vurguluyorum.Geçenlerde bu konu ile ilgili bence Sezai Hazır liderliğinde Türkiye’nin en istikrarlı ve güçlü sivil toplum örgütlerinin en başlarında gelen HABİTAT bir araştırma yayınlayınca ben de okuyayım ve sizinle de paylaşayım dedim.
16 Temmuz 2021
görsel

Nihayet Avrupa Ligi Kuruluyor

Uzun zamandır hayalimde olan elit, güçlü takımların kendi ligini “Avrupa Süper Ligi” kurması nihayet gerçekleşiyor.Son yıllarda bazı ülkelerde futbol seyircisi azalıyor, ilgi ve dolayısıyla yayın ve  reklam gelirleri hızla aşağıya iniyor. Örnek ülkemizde son iki yılda yüzde otuz azaldı.Nerdeyse her ülkede 2-3 takım dışında şampiyonluk kazanan takım yok gibi.Liglerden düşen takımlar ile şampiyonlar arasında fark gün geçtikçe artıyor.Güçlü ve güçsüz farkı sıkıntılı bir show haline geldi.Her ikisine de yazık aslında, dengeler bozulmuş vaziyette.Evet futbol bir show ve ne kadar çok adrenalin yükseltirse o kadar daha fazla ilgi odağı oluyor ve gelirler artıyor.En iyi futbolcuların sahne aldığı, ilk dakikadan son dakikaya kadar haz alındığı bir sahne.Futbolcular birer artist ve en güzel formalarıyla, en güzel saç şekilleriyle ve dövmeleriyle sahne alıyorlar.Bizler de elimiz patlarcasına onları alkışlıyoruz.Futbol ile ilgili bakalım neler  yazmışım “Akıllı Ol İnsan Ol” kitabımda:İster atlet, ister bir sanatçı, ister bir bilim adamı, ebeveyn ya da iş insanı olmak isteyin. Büyük olma tutkusu olmaksızın büyüklüğe ulaşmanız imkansızdır.Anthony Robbins
20 Nisan 2021
görsel

Evde Kalma Tatile Çık!

1 seneden fazla oldu ilk Corona hayatımıza gireli.Şok olduk, anlamaya, öğrenmeye çalıştık, TV’lerin başından ayrılmadık, nerdeyse tıp tahsili yapmış kadar hocalarımızı dinledik, okuduk, Whatsapp gruplarda yayılan aslı olmayan teorilere bile inanır olduk, hatta başkalarını da ikna etmeye çalıştık.Uzaktan çalışma ihtisası yaptık.Zoom’cu, Google Meet’çi, Microsoft Team’ci, Skype’çı olarak bölündük; onların zayıf ve güçlü tarafları hakkında ders verecek hale geldik.Çocuktan yaşlısına, bakkalından mühendisine, doktordan otelcisine hepimiz dijitalleştik, daha bilgili, daha akıllı olduk. Günlük dijital dünya/ sosyal medya kullanma vakitlerimiz 15 dakikadan 4-5 saate çıktı.3 tip insan oluştu:1) 3 kurala, MESAFE, MASKE ve SIKÇA EL YIKAMA kurallarına harfiyen uyanlar.2) Bana “bu ufacık virüs bana komaz, teğet geçer” diyenler.3) Kısmen kurallara uyanlar, örnek sadece sosyal mesafeye uymayanlar mesela.Boşanmalar, kırgınlıklar, psikolojik arızalar çoğaldı.Neyin doğru neyin yanlış olduğunun bu kadar tartışıldığı bir dönem olmamıştı.Bu durumdan herkes bir çıkış yolu arıyor.Çıkış yolu bulamazsak işler iyi değil.Bulacağız, umudumuzu, inancımı kaybetmeden, kafamızı toplayarak ve uzun ve kaliteli bir hayat yaşamak için bulacağız.Benim terapim gezmek, keşfetmek, deneyimlemek, öğrenmek ve hep bardağın dolu tarafından bakmak.
15 Nisan 2021
görsel

Birleşmiş Milletler ve Türk Misafirperverliği

“Tasarım işlevselliktir.” Steve Jobs Post Corona yeni nesil misafirperverlik ancak özenli tasarımla yükselişe geçecektir. Yerleşik çevrenin tasarımı, doğal çevrenin tasarımı, sosyal mesafenin tasarımı, yeni güvenlik ve hijyen tasarımı, dijital destekli hizmetlerin tasarımı, anıların tasarımı ve yeni iletişimin tasarımı…  Hepsi, misafirlere benzersiz yeni deneyimler yaşatmak için... Onların kafasındaki korkuları, endişeleri ortadan kaldırmak ve bu yolculuklarında onların çok mutlu olmalarını sağlamak için. Tasarım, belirli bir sorunla ilgili insan deneyimini geliştirmek amacıyla bir ürün veya hizmet yaratma eylemidir.  Belirli bir amaçla yapılan bilinçli bir eylemdir.  Tasarımın amacı insan deneyimini geliştirmektir ve insanın kafasındaki sorulara cevap vermektir. Tasarımın, misafir üzerinde anlamlı bir etkisi olursa, yaşattığı his ve deneyim de unutulmaz olacaktır.  Unutmayalım en iyi tasarımın önceliği insandır. Tasarım, bir şeyi sırf hoş görünsün diye yaratmak değildir. Tasarım bir çözümdür. Tasarım, bir ülke markasının sahip olabileceği en güçlü varlıktır.
4 Aralık 2020
görsel

Gezginin Yeni Şifreleri 2021

Yeni nesil gezgin var artık, daha dijital, daha akıllı, daha çok deneyimleme istiyor, keşfetmek ve heyecanlanmak istiyor.O gezgini tanımak, anlamak lazım.Peki ilk yazımda bahsettiğim trendlere ilaveten başka ne değişiklikler bekliyor bizi gelecekte?
24 Kasım 2020
görsel

Gezginin Yeni Şifreleri 1001

Dünya değişirken yolculuklar da değişiyor. Artık yeni nesil yolculuk zamanı…. Artık yeni bir dünya var, eskisinin etrafında dönen yeni bir dünya ….İster kabul edelim ister reddedelim ister farkında olalım ister olmayalım; yeni çağ paralel bir evrenden geldi. Bazıları dijital dünya, bazıları internet diyor.Ancak insan insandır; ihtiyaçlar, duyular, duygular aynı…Değişen bunlara bakışımız, yaklaşımımız, bunlara ulaştığımız yollar.Bu nedenle, yeni nesil markalar, yeni dünyanın vatandaşlarına ulaşmak için geleneksel yolların üzerine yeni uyarıcılar ekleyerek stratejilerini bu yeni dünyanın insanlarına göre kurmalıdır.Onlarla sadece etkileşim zamanında bağlanmak için değil, ayrıca mümkün olduğu kadar uzun süre onlarla iletişimde kalmak için yeni araçlar kullanmaları ve uygulamaları gerekir. Yeni çalışma biçimi bu yeni dünyanın vatandaşının ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman hazır olmalıdır: 7/24Yeni dünyada hedef kitlelerin tanımları da değişti.Daha önce tanımlanan yaş, cinsiyet, milliyet arasında fark yok artık.Şimdi önemli olan tek şey kendinizi iki dünya arasında nasıl adapte ettiğiniz nasıl konumladığınızdır.Tek önemli konu yeni dünya vatandaşın ne ve kim olduğudur.Bazıları buna adapte olmanın Yeni Çağ’ın sadece insan olmanın gerçekliğini görmezden gelerek sadece dijital düşünmek olduğunu düşünürken, bazıları ise yeni dünyaya dokunmanın sadece elimizdeki alışık olduğumuz yollardan geçtiğini düşünüyor.İkisi de doğru değil!İnsanlar insan, duygular duygu, yani hiçbir şey değişmedi aslında.Tek değişiklik onların ilgisini çekmenin, teşvik etmenin, onlarla iletişim kurmanın araçları…Bir markanın en belirgin farkı, bu yeni araçların nasıl kullanılacağı, gelişmekte olan araçların hızına uyum göstermesi ve her iki, geleneksel aracın da yeni olanlarla nasıl birleştirileceği olacaktır. “Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” GoetheGezgin sadece zorunlu bir yolculuğa çıkan değildir gezginlik bir ruhtur. Her an her yerde içimizdedir o ruh. Bakan, inceleyen, gören, renkleri kokuları ayırt eden bir ruhtur gezginin ruhu…
20 Kasım 2020
görsel

Herkes Bir Gün Dijital Göçebe Olacak!

Geçtiğimiz senelerde 2030 yılına kadar bir milyar insanın dijital göçebe olacağı söyleniyordu. İnanılacak gibi değildi, birçok insan için, pek ciddiye alınmıyordu. İlk dijital göçebeler ise Portekiz, Sri Lanka, Filipinler vs. gezmeye, yaşamaya ve topluluklarını fiziksel ve dijital kurmaya başlamışlardı bile. Peki kim bunlar? Dijital göçebeler internet ortamında çalışan konumdan bağımsız genç profesyonellerdi. Hızla gelişen teknoloji geleceğin çalışma modellerini yeniden tasarlamamızı gerektirecekti. Bunlar normal seyrinde devam eden trendlerdi. 2020 yılı sanki bir milat. Boyunu ve ağırlığını bile gözümün önüne getiremediğim Corona virüsü her şeyi bütün dünyada altüst etti.
22 Ekim 2020
görsel

Yumuşak Güç

İlk yazıma göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkürler. Çok motive oldum, mutlu oldum. Yumuşak Güç nedir, Yumuşak Gücü anlamak lazım. Sene 1990. Bu kavramı ilk defa ünlü siyaset bilimci Joseph S. Nye Jr kullanmış. Amerikan hükûmetlerinde etkin görevler almış, Harvard Üniversitesi mezunu, daha sonra aynı üniversitede Kennedy School of Government’ta dekanlık yapmış. Milli İstihbarat Konseyinde başkanlık yapmış. Clinton döneminde Savunma Bakanlığı yardımcılığını üstlenmiş.
30 Eylül 2020
görsel

Alparslan-Mustafa Kemal Atatürk- Elon Musk

Ağustos’un son günlerinin gündemi bu üç insan oldu. Üçü de devrimci, üçü de tarihe geçmiş. Üçü ayrı tarihlerde yaşamış. 1071, 1922, 2020…
18 Eylül 2020