Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Dr.Gökçen Erdoğan Profil Resmi

Dr.Gökçen Erdoğan

Gökçen Dio Ki

icon

Tüm İçerikler

görsel

Sosyal Medyanın İlişkilere Yansıması Üzerine

“Mahvolduk, bittik, kavrulduk, dejenere olduk, mağduruz…” dan başka ve bence önemli de bir şey söylemek istiyorum; bence bu konudaki olumsuz örneklere doyduk. Ayrıca kişisel özgürlükler ve sınırların tanınması ve korunması anlamında da sürekli sosyal medyayı “tü kaka” gösteren içerikleri sakıncalı buluyorum. Bir imkan, sizin onu nasıl kullandığınıza bağlı olarak sonuç verir. Sosyal medya bunun en iyi örneği. Bilinçsizce, resmen bir uzvunuz gibi kullanırsanız ve onu, sahip olmadığınız hayatı sunmak için bir perde olarak görürseniz elbette iyi sonuç vermez. Klavye askerlerini de insanları ağına düşürmek için sahte profiller yaratanları da görüyoruz. Ama aynı zamanda sosyal medya, toplumun gerçek bir tamamlayıcısı olarak da işlevini başarıyla yerine getiriyor. Bunu da görmek lazım.
21 Ocak, 13:25
görsel

Gerçekten Severek Çalışmak

En tanınmışlar arasında yer alan bir meslektaşımın, ekibinde çalışan kadınların özlük haklarından çaldığını ve haklarının çok altında bir maaşa ek olarak “kendisiyle çalışmanın büyük şans olduğu” bilgisini ikramiye olarak verdiğini öğrendiğimden beri içim içimi yiyor. Meslek etiğine ters düşmekten daima kaçınmışımdır ancak insani olarak bazı şeyleri dillendirmek konusunda da hassasım.
31 Aralık 2021
görsel

90'lar Pop Gerçeği ve Sosyal Medya

Hayatımın her döneminde müzikle aram iyi olmuştur. Sesim de fena değildir laf aramızda. Ud çalar Türk sanat müziği şarkıları söylerim. Türküleri de severim çocukluğumdan beri. Müziğin her türünde bir favorim, bana kilometreler ve bazen okyanuslar aştıran favorilerim vardır. Ancak bu favorilerim, her ortamda tanıdığım herkesle ortak noktam olmayı başarmış değildirler, tanımayanları da çoktur. Ama 90’lar popun herkes için, hepimiz için neden ve nasıl bu kadar önemli ve benzersiz olduğunu düşündüm birden. Nasıl böylesi bir ortak nokta olabildiğini? Bunun bir tema olarak nasıl keyif verdiğini, en bilmediğimizi sandığımız şarkıları nakarata gelince nasıl da bağır çağır söylediğimizi, bu garip ve etkileyici tanışıklığımızı, sığdırdığımız bunca anıyı… Bunlar nasıl oldu? 90’lar popunu buraya getiren ve kalbimizin zirvesinde tutan neydi?
15 Aralık 2021
görsel

Bence Komik Değil

Kestane balının diyarı Zonguldak’tan selam söyleyen adamın selamını almıyorum. Birileri iletsin. Gülmüyorum da kendisine. Çünkü komik değil. Öfkeliyim hatta zira haklı sebeplerim var. Bu ülkede bir kadını öldüremeyen adamlar, hiç değilse delirteyim diyor. Bahsi geçen adam da kadını türlü psikolojik, ekonomik ve bilmiyorum belki de fiziksel şiddetle delirtmiş. Zaten psikolojik şiddetin olduğu yerde fizikseli aramayın, olmasa da olur. Mahvettiği hayatları umursamayan adam, sattığı balın reklamını yapmaya çalışıyor; pişkin pişkin gülüyor bir de. Kusura bakmasın ben gülmüyorum.
30 Kasım 2021
görsel

Kadınlar da Yapar, Biliyor musunuz?

Mesleki yaşamımın her evresinde erkeklerle tartışmak zorunda kaldım. Sinmedim, kusura bakmasınlar. Canlarını sıktığımı epey belli ettiler ama elimi sıkıp “haklısınız hocam” diyenler de oldu, haklarını yemeyeyim. Kadın varlığını ispata uğraşmak zorunda kalmamıza ezelden dargınım ama sırtımı dönüp gidecek değilim, kalıp savunacağım. Her alanda kadın varlığıyla ilgili mücadele sürerken, sekste kadının varlığından söz ettiğim için ayıplandığıma şaşırır mısınız? Kadınlar da seks yapar. Kadınlar da üreme amacı dışında, yalnızca haz için, dilerse birden fazla erkekle seks yapar.
12 Kasım 2021
görsel

Başarı Ölçüt Olmaktan Çıktı

Geçtiğimiz günlerde telefonum çaldı, açtım ancak ameliyata yetişmek üzere olduğum için dikkatimi veremedim ve sadece bir davet olduğunu anladım. Detaylara bakabilmek için elektronik posta yollamalarını rica ettim. Sağ olsunlar, dediğim gibi de yapıp davetlerini bir de o şekilde ilettiler. Gösterdikleri ilgi ve de nezaketleri için teşekkür ederim ancak elektronik postayı ilk okuduğumda gerçek olduğunu bile düşünmedim. Hayatımda hiç duymadığım ve bir üniversite adı olduğunu da hiç tahmin edemeyeceğim bir kurum postası. Eminim değerli bir akademik kadrosu ve ümit vaat eden öğrencileri vardır ve de olacaktır. Ancak gerçekten bu ilerleyiş sağlıklı mı; onu da düşünmeden edemedim. Büfe açmanın üniversite açmaktan zor olduğunu düşünüyorum. Kalifiye işsiz yetiştirmeye bu denli gönül vermiş olmamızı yalnızca ben acıklı buluyor olamam. Eskiden üniversite kazanmanın ve okumanın büyük bir anlamı vardı. O anlamı da kaybediyor olmayalım.
3 Kasım 2021
görsel

Sağlıkta Şiddet, İntihardır

Sevgili Günlük,Vakti zamanında herkes sana yazıp kendini ifade etme, kendisiyle yüzleşme ve çevresinde olup biteni yorumlama kabiliyetini geliştirmiş olsaydı, bugün değişime kapalı, eleştiriye düşman, saygısız, hoyrat ve iletişim kuramayan bunca insanla muhatap olmak zorunda kalmazdık. Çünkü sabır dediğin de bir yere kadar.
24 Eylül 2021
görsel

Vekaletin Gereği

Yaşamım boyunca, evimizde memleket konuşuldu. Bu da demektir ki siyaset konuşuldu. Çünkü memleketi, yönetimden ayrı düşünemez ve var edemezsiniz. Vekalet verecek, sonra da vekilinizi ve vekiliniz olmaya aday olanları değerlendirecek, eleştirecek, takdir edecek ve daima geleceğe hazır olacak, hazır edeceksiniz. Beklentileriniz olacak ve onları dillendireceksiniz. Elbette içine doğduğum çekirdek ailenin de, kendi kurduğum çekirdek ailenin de bir siyasi görüşü vardı. Alkış tutup sandıkta mükafatlandırdığımız siyasiler vardı.
1 Eylül 2021
görsel

Her Nesil Bir Öncekinin Öğretmenidir

Nesiller arası farkları konu alan bir yazı yazdığıma göre ben de bir miktar yaşlandım. Çok değil ama yine de anne ve babalarımızın kınadığımız, oflayıp puflayarak savuşturduğumuz muhabbetlerine eriştim artık. Yadırgadığımdan değil, daha ziyade benim için de yeni bir deneyim ve öğrenme biçimi olduğu için konu etmek istedim bunu. Dünyada hiçbir şey aynı kalmıyorken bizimle çocuklarımız arasında anlayış, bakış ve davranış farkları olmasını son derece olağan buluyorum yoksa. Bilim insanı yanım olağan buluyor ama anne insanı olan yanımın arada kaşı kalkıyor, yalan yok. Yine de bu değişimi gerçekten kucaklıyorum.
17 Ağustos 2021
görsel

Bu Yaz

Eylül yaklaşırken; yılın son çeyreği, basınınsa açılış sezonu için planlamalarımızı yaparız. Eksisine artısına bakarız yazın, nerede neyi yetersiz yapmışız ve nerelerde kendi omzumuza vurup ‘aferin’ demişiz kendimize. Eylül yaklaşıyor. Böğrümdeki öküz kalkarsa, bu toplum için ve elbette şahsi gelişimim için ne yapabileceğimize, nelerden vazgeçebileceğimize ve nelerin üstüne gidebileceğimize bakmak niyetim. Ağırdan alıyorum bu sene.  Eminim bilir bazılarınız; birden gelen o ‘boşuna mı çabalıyoruz’ hissi. Onu bir süredir yenemiyorum. Ama biliyorum ki halledeceğim.
2 Ağustos 2021
görsel

Kadınlar Ped Alamıyor

Ülkemizde tanınan, sevilen bir reklamcıyla yıllar önce yaptığımız uzun bir sohbette reklamların çocuk ve kadınları ana hedef kabul ederek yazıldığını ve çekildiğini öğrenmiştim. Satın alma kararının, erkekteymiş gibi görünse de kadında ve ailelerini ikna etme kabiliyetlerinin yüksek oluşu ayrıca herhangi bir analiz yapmaksızın satın alma kararı almaları nedeniyle çocuklardan geçtiğini uzun uzadıya konuşmuştuk. Otomobil reklamlarında kullanılan kadın, yeşil alan, sonsuzluk imgelerinin kaynağında neler olduğu da uzunca bir konu. İlgisini çekenler için bu konuda yazılmış çokça makale ve tez var; okumalarını öneririm. Bugün başka bir şeyden söz etmek istiyorum. Satın alma gücümüz, orta gelirli ve dar gelirli bağlamında bu denli hızla düşerken reklamları insafsız bulma eğilimindeyim. Ancak bazı şeyler var ki onların alınmaması, kullanılmaması mümkün değil. Sırtını kadın algısına dayamış olan reklam sektörü, kadının en temel ihtiyacı için kadını doğru biçimde anlamadan reklamlar çekiyor.
26 Temmuz 2021
görsel

Çocukluk, Cinsellik ve Hatalarımız

Okulda ped dağıtmayı cinsel eğitim sandığımızdan beri belimiz doğrulmadı.
21 Haziran 2021
görsel

Biz de Kimiz, Bu İş de Ne?

Ben mesleklerin, toplumdaki rollerin ve başka herhangi bir şeyin 'insan olma'nın önüne geçmesini kabul edemiyorum. Doktor böyle olmalı, böyle konuşmalı, böyle inanmalı... Bunların tümü şekilcilik.
7 Haziran 2021
görsel

Çocuk Mutluluğu Onurumuzdur!

Büyük acılardan sonra buluştuk, büyük sabır direnişlerinden sonra. Henüz yüreğimizde koca bir alev topuyken kayıplarımız ve bizi ayakta dimdik tutan yine oyken. Kadın bedenleri toprakla bütünleşti ve insan olanlar bir devrim başlattı sonra içlerinden. Bir devrim ki kadına uzanan ele karşı, bir devrim ki arkasına sığınılan hormonlara, bir anlık dedikleri o ömürlük hatalara karşı. Bu adeta sessiz bir devrim! Ama burada da olduğu gibi yazılı. Söz uçsa da yazı kalır.
24 Mayıs 2021
görsel

Ne Sandık Ne Sanmadık

Ben siyasetçi değilim. Hayatımın hiçbir döneminde herhangi bir seçimi kazanmak, herhangi birinin tercihini değiştirebilmek, oyunu alabilmek için yapmayacağım bir şeyi vaat edebileceğimi sanmıyorum. Nihayetinde herkes dağıldığında, kendinizle kalırsınız. Ve benim kendi yalanlarıma, kaypaklığıma tahammül edebilecek biri olmadığım çok açık. Ben bir şeyin doğrusunu fark ettiğimde, eğer yanlışında ısrar etmişsem, eşimi uyandırıp yanlışımı kabul edip onunla paylaşarak ancak rahat nefes alarak uyuyabilen biriyim. Aksi halde yastık kuş tüyü olsa bana taş gelir.
23 Mayıs 2021
görsel

Kadınlar...

“İçeriğini bilmiyorum ama karşısındayım.” Cümle bu değil ama anlatılan bu. Sözcükler değişir ama anlayış aynı kalır. Bilgi sahibi olmadığımız konuda fikir sahibi olduğumuzda öfkelenmiyorum hayır, üzülüyorum. Kadınların, öğrenmeye mecbur hissetmemesine ve bilgiden uzağa itilmesine üzülüyorum. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemize dair malum videoyu izlerken alay edecek bir şey bulamadım ben. Daha ziyade kalbim kırıldı. Gidip sarılmak, “gel oturalım şöyle” demek istedim. Düşüncelerini değiştirmek için değil hayır, belki istesem yapabilirim. Ama amacım benim gibi düşünmesini sağlamaktan daha öte bir şeyi başarmak; düşünmesini sağlamak.
2 Nisan 2021
görsel

Yaşamın Kendisi Bir İllüzyon

İnsanın, yaşadığı ülkenin ve bir arada yaşadığı insanın gerçeğine uzak olmasından hiç hoşlanmıyorum. İnsanım, belki zaman zaman ben de ana dalıp, düşünsel hassasiyetimi kaybedip bu yanılgıya düşüyorumdur ama ne olur rastlayan olursa beni uyarsın. Birbirine güç vermek, ilham olmak, moral düzeltmek, teselli etmek başka; gizli bir kibirle onun yaşamını görmezden gelmek başka.Bakın mesela şu yeni moda dekorasyon kanallarına, sayfalarına; her şeyin yalnızca hayal etmekle, istemekle, okumak ve araştırmakla, sanatçıları tanımakla, yüksek zevke sahip olmakla ilgili olduğuna nasıl da inanmışlar zaman içinde. Ya para?
22 Şubat 2021
görsel

Yaşlara Göre Cinsel Beslenme Rehberi

İnsan yaşamının her evresinde cinsel performans gözle görülür biçimde farklar gösterir. Bu farklar, fizyolojik dengeye bağlıdır ve yaşanacaklar kronolojik olarak az çok bellidir. Ama yine de cinsel güce ve performansa doğal katkı sağlamanın bir yolu da beslenmedir. Yaşa göre beslenme ya da cinsel yaşa göre beslenme; nasıl söylemek isterseniz. Bakalım cinsel yönden beslenmede hangi gıdalarla dostuz, erkeklerde etkili besinlerden bahsedelim.
8 Şubat 2021
görsel

Para, Zaman ve Duygusal Enerji

Yıllardır ülkemizde ve yurt dışında meslektaşlarımla çeşitli projelerin içinde yer aldım. Sosyal medyanın hayatımıza soktuğu sosyal deneylerin bir önceki versiyonu, basit anketlerdi. 2014’te yine bir sosyal çalışmanın içinde dikkat çeken üç soru vardı:  1) Girdiğiniz kafe/restoranın fiyat politikasının size uymadığını ve karşılamakta güçlük çekeceğiniz oranda yüksek fiyat aralığında olduğunu gördünüz. Oturduğunuz halde kalkıp orayı terk eder misiniz, yoksa bundan çekinip orada kalır ve siparişinizi mi verirsiniz? 2) Çeşitli biçimlerde tanıştığınız ya da tanıştırıldığınız biriyle ilk görüşmenizde beklediğiniz etkiyi alamadınız ve iletişimi kuramadınız. Nezaket kuralları gereği, buluşmanızı tekrarlar mısınız, yoksa ilk buluşma sonrası bunun son olduğunu açıklıkla izah eder misiniz? 3) Bitmesine karar verdiğiniz bir ilişkinizi, bu kararınızı açıklamakta güçlük çektiğiniz için uzattığınız, kırmamak, üzmemek adına bir süre daha rol yaptığınız oldu mu?
12 Ocak 2021
görsel

Benim Yıla Vedam Böyle

Acısıyla, acısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Yer hareketlerinden orman yangınlarına, kadın cinayetlerinden hasta çocuklara, pandemiden ekonomiye dört bir yandan acıyla dolu bir yıl oldu. Gezegenlerin adeta omuz atarak dalaştığı, onun şuraya bunun buraya kaydığı, kimsenin yerinde rahat duramadığı ama herkesin bir de kilitli kaldığı bir yıl. Öyle çok fatiha okuduğumuz bir yıl oldu ki bu satırları sinirden gülerek yazıyorum.
29 Aralık 2020
görsel

Dil Her Şeydir

İspanyol meslektaşlarımdan biriyle 2021 için bir projeyi konuşurken bana, üzerine düşüneceğim bir şey söyledi: “Siz Türkler sosyal medyayı çok güzel ve efektif kullanıyorsunuz.”  Bizim memlekette analar evlatlarının kafasına vuruyor genelde bu sosyal medya batağına düştükleri gerekçesiyle ama demek ki dışarıdan başka türlü görünüyor.  Yıkılan yuvaların, anlamsız şöhretlerin, spekülasyonların, dijital şiddetin kaynağı olarak görenlerin epey fazla olduğu bir durumda, dilimizi bilmeyen ve çoğu şeyi anlamak için Google Translate’den destek alan bir İspanyol hekim, çok sosyal ve zeki bir İspanyol arkadaşımın bu yargısının neden ve nasıl oluştuğunu merak ettim. Doğrusu tüm olumsuz yanlarına rağmen ben de onunla hemfikirim. Ama ben kendi düşüncelerimin nedenini biliyorum, onunkine açım. Sordum.  Aldığım yanıtları, o sohbetin derinliğini size en samimi biçimde geçirebilmek amacıyla yazıyorum.  “Bir doktor, mühendis ya da öğretmenin, mesleğine dair etkileşim içinde olduğunu çok gördüm ama sizdeki kadar değil. İnsanlar uzmanlarla gerçek bağlar kuruyor, soru-cevaba, yoruma dayalı ve güven bağınız kuvvetli. Ayrıca bir profil asla yalnızca mesleki biçimde kullanılır, özel yaşam için kullanılır gibi keskin ayrımlarınız yok. Ülkenin siyasileri de en alt sosyal sınıflar da sosyal medyayı ikisinin bir karışımı olarak kullanıyor. Ve senden yola çıkarak da söyleyebilirim ki sosyal yaşamı, dünyayı, yaşayışı, evreni anlamlandırmak, yorumlamak konusunda çok cesursunuz. Ve bu olumlu anlamda bir cesaret. Benim alanım bu değil demiyor, kendi görüşünüzü paylaşıyorsunuz. Ve çok hızlı etkileşim alıyorsunuz. Çünkü kitleniz de cesur.”
14 Aralık 2020
görsel

Bir Sofra Yalnızca Bir Sofra mıdır İnsan İçin?

Karnınızı doyurmak için mi yiyorsunuz, keyif almak için mi? Elbette keyif aldığım bir yemeğin beni doyurmasını da beklerim ama keyif almadan yemek ve doymak pek bana göre değil. Çünkü ben sevdiklerimle masaya otururum. Aramda bağ olmayan insanlarla yemek masalarında bir araya gelme adetim pek yoktur, başka bir alternatifini bulurum. Çünkü yemek yalnızca meyvelerin, sebzelerin, bakliyatların, yağların bir araya geldiği alelade bir karışım değildir. Birleştiricidir yemek. Anlatıcıdır. İnsanlar yemeklerde tanışır, yemeklerde kaynaşır, yemeklerde dertleşir, yemeklerde susar hatta. Sofralar, insanlığın kavşaklarıdır. İnsan ilişkilerinde öyle önemli dönemeçlerde bir sofrada oturmuşsunuzdur ki düşünün, şaşarsınız.
30 Kasım 2020
görsel

Bir Kadın Bir Erkek

Kadın erkek ilişkilerinin mizahı çokça yapılmıştır bu ülkede. Ve bu elbette bel altı meselelerle de ele alınınca kahkaha gücü yüksek bir silah olmuştur. Ama benim en beğendiklerimi sorarsanız Bir Kadın Bir Erkek ve Düz Adam Sami. İkisinin türünün çok farklı olduğunu düşünebilirsiniz ki öyle; biri sit com diğeri ise karikatür. Tarzları da farklı mı; evet. Ama ikisi de çok tanıdık ve eğlenceli. İkisinin de karakterlerini alıp ciğerime sokasım geliyor. Peki sorun bakalım ben bunları neden anlattım?
22 Kasım 2020
görsel

Geçti mi Geyşalıklar, Tükendi mi Geyşa Ruhlar

Bir dönem kuşe kağıda basılan en önemli magazin dergilerinin kapaklarında ‘geyşa ruhluyum’ diye beyanat veren genç ve güzel kadınlar, modeller, şarkıcılar olurdu. Geyşalık itirafı bir moda akımı gibi gelip geçse de toplumun tabanında fiilen sürüyor. Elbette gerçek anlamıyla değil. Yahu ‘geyşa’ denen kadınlar, Japon kültürünün ayrılmaz bir parçası. Öyle sandığımız gibi ayak yıkamak, burun kılı kesmekle falan da görevli değiller. Azalsalar da hala varlar ve disiplinel sistemden uzaklaşsalar da hâlâ saygı görmekteler. 1600’lü yıllarda Edo Dönemi’nde oluşan Geyşalık kurumu, erkeklerle başlayıp kadınlara da geçmişti. Geyşalar, seksi giyinen, sürekli şuh kahkahalar atan, erkeğine tapan ve başka da bir şey yapmayan kadınlar değildi. En az birkaç sanat dalında eğitim almak zorundaydılar. Erkeklerini, ev işlerinde de eğlencede de zevkten ve konfordan dört köşe yapmakla yükümlüydüler ve ucuz da sayılmazlardı. Üstelik geyşalık ölene dek sürebilirdi. Yani bizdeki gibi modası geçene dek değil.  Ceyla Aysal, Derya Tuna, Merve Sevi, Ajda Pekkan, Nebahat Çehre, Helin Avşar, Arzu Yanardağ, Leyla Bilginel, Petek Dinçöz, Burcu Esmersoy, Reyhan Karaca ‘geyşa ruhluyum’ açıklamasını röportajlarının bir yerine sıkıştırarak aklımda yer eden isimlerden sadece bazıları. Bugün hiç hatırlamadığım, kalıcı olmayan geçmiş zaman ünlüleri de vardı ki bunların yeniyetme olanları, her nedense geyşalığı adından söz ettirmenin bir yolu gibi görmekteydiler.  Bugün fikirleri değişmiş midir bilmiyorum. Bu saydığım kadınlar hâlâ kendilerini geyşa ruhlu buluyor ya da bunun doğruluğuna inanıyorlar mıdır, doğrusu fikrim yok.
21 Ekim 2020
görsel

Cinsel Açlığınızın Nedenini Açıklıyorum

Kadın da erkek de cinsel hayatta iki büyük riskle karşı karşıya: Birincisi cinsel açlıkla sınanmak, ikincisi cinsel cesaretinin kırılması. Peki bunlar neden oluyor dersiniz? Sevişmek isterken sevişemeyen, kendini yatakta doğru ve istediği gibi ifade edemeyen kadının ve erkeğin makus talihinin müsebbibi kim, bunlar neden oluyor?
3 Ekim 2020
görsel

Çok Okuyan mı Bilir, Çok Sevişen mi?

Cinselliğin pratiksiz bir hiç olduğunu düşünebilirsiniz. Bir yanıyla pratik yapmak bilginin üzerinden geçmektir; haklılık payınız hiç mi yok, elbette var... Ancak cinsellik yalnızca cinsel ilişki yaşamak değildir.
21 Eylül 2020
görsel

Hoş mu Buldum?

6 düşüklü, 12 adam kaçırmalı, 2 nikah basmalı Türk dizilerinde sıkça kullanılan bir cümle vardır: “Keşke başka şartlar altında tanışmış olsaydık”. İçimden o geçiyor. Dünyayı kasıp kavuran salgından mı, ufak anlaşmazlıklarda bile birbirini boğazlamaya hazır insanlardan mı, kelle koltukta gezen ve her biri bir diğerinin ölüm haberini takiben ölüme konu olan kadınlardan mı, çocuk tacizinden, hayvan tecavüzünden, yaşamaya yetecek kadar bile rahatlatmayan geçim derdinden mi bahsediyorum; inanın ben de bilmiyorum. Ama ayağımızı yola atar atmaz araçların durduğu bir ortamdan sesleniyor olmak isterdim, ne yalan söyleyeyim. Trafik lambalarının yayalara geç demesini bekleyemeyeceğimden değil tabii ama insan değer görmek istiyor.
2 Eylül 2020