Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Ebru Şinik Profil Resmi

Ebru Şinik

Homo Sapiens'de Wellbeing

icon

Hakkında

Wellbeing & Wellaging Uzmanı, Ayurveda Eğitmeni, Bütünsel Sağlık Yazarı, Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi Kurucusu, Dr. Deepak Chopra Programları Eğitmeni, İş&Yaşam Dengesi ve Kurumsal Wellbeing Programlarında Ülkemizdeki Öncü, Beden-Zihin Tıbbında Yaşam Boyu Öğrenci
icon

Tüm İçerikler

görsel

Beyin Nöroplastisitesi Nedir? Yaşamımızı Nasıl Etkiler?

Meditasyon entellektüel bir uygulama olmadığı halde, zihnimizin bu tekniği ve etkilerini ayrıntısı ile bilimsel açıdan anlaması ve ikna olması pratiğin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir.
9 Kasım 2021
görsel

Nefes Teknikleri ile Stres Yönetimi Mümkün mü?

Öncelikle nefes nedir, bütünsel sağlımızla direk ilişkisi nasıldır, kısaca özetlemek isterim.
1 Ekim 2021
görsel

Yaşlanmayı Durdurun!

Amerika’nın en saygın doktorlarından Dr. Dean Ornish 2011 yılında dersimize ilk girdiği zaman yaptığı giriş hepimizi şok etmişti. Tam tamına şöyle demişti: 'Taşıdığınız genler kaderiniz değildir. Uzun vadeli yaşam tarzı değişiklikleri ile genetik yapınızı değiştirebilirsiniz!'
6 Eylül 2021
görsel

Meditasyon Yapmak Günah mıdır?

Meditasyon yapmak günah değildir çünkü meditasyon bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olup, herhangi bir özel dine ait bir uygulama değildir.
24 Haziran 2021
görsel

Detoks yaparken JUICING mi yoksa SOUPING mi Yapılmalı?

Bu konu bence Doğru Bilinen Yanlışlar listesinde son yıllarda baş köşeye oturdu. Çünkü detoks yapmak sadece Juicing’den, yani meyve ve sebze sularının sıkılarak, soğuk olarak tüketilmesinden ibaret zannediliyor...
22 Mayıs 2021
görsel

İstanbul Sözleşmesi Feshinde Mahatma Gandhi Ne Yapardı?

İstanbul Sözleşmesi feshinin wellbeing köşesinde ne işi var?Hemde öyle bir ilişkisi var ki... Çünkü iyilik ve denge hali bireysel bazda ele alınamaz. GALLUP  biliminsanlarının uzun yıllar boyunca 150 ülkede gerçekleştirdiği Wellbeing araştırması buna tam olarak cevap veriyor. Dünya nüfusunun %98’ini temsil ettiği belirtilen bu araştırmada, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik seviyeden bağımsız olarak, dünyada yaşayan her bireyin genel bir iyilik hali yaşaması için temel gereklilikler saptanmış.
27 Mart 2021
görsel

En Doğru Sevgiliyi Bulma Meditasyonu

Nasıl mı? Meditasyon yaparak. Şaka bir yana bunun mümkün olmadığını düşünenler deneyince oldukça şaşırabilir... Neden derseniz, meditasyon sizi iç benliğinize götürür, öz-kaderinizle buluşturur. Tabii zamanlama ruha bağlıdır. Siz ne zaman tam olarak hazırsanız o zaman gelir en doğru kişi. Ama emin olun birbirinizi tam anlamıyla tamamlayarak, hayatı birlikte çok daha keyifli bir şekilde paylaşarak yaşayacağınız o şanslı kişiye, zihninizin mantık silsilesi sıralamalarına takılarak kavuşmanız büyük bir hayalden öteye gidemez. Ya da bunun için dünyanın en şanslı insanlarından biri olmanız lazım. Meditasyon her konuda yaptığınız yersiz endişe ve kaygılardan sizi uzaklaştırırken, otomatik olarak stres yönetimi yapar ve uzun vadede derin bir huzur haline kavuşmanızı sağlar.
10 Mart 2021
görsel

Zayıflatan ve Cilt Güzelleştiren Kutsal Sular

Bu yazımda size 3 Kutsal Su tarifi vereceğim!Bu suları her gün dönüşümlü olarak tüketmeyi yaşamınıza oturttuğunuz andan itibaren bedeninizdeki yağ hücreleri çözülmeye ve tahliye olmaya başlarken, eşzamanlı olarak cildiniz de her geçen gün daha fazla ışıl ışıl parlamaya başlayacak ve herkes size ne yaptığınızı soracak. Emin olabilirsiniz! Tecrübeyle sabittir.
28 Şubat 2021
görsel

Sevgili Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Vedik ilimler dünyada canlı veya cansız gibi görünen her oluşum gibi insanlarında 5 elementten oluştuğunu söyler. Bu elementler eter, hava, ateş, su ve topraktır. Eter boşluk elementi yani uzayın kendisidir. O olmadan diğer 4 element var olamaz. Zaten yaradılış felsefesi de aynı bu şekilde sıralanarak anlatılır Veda’larda... Bu öğretiye göre Ayurveda, yani hem koruyucu, hem de bütüncül bir tıp sistemi olan Yaşam Bilimine göre bu 5 element yaşamdaki 3 temel enerjiyi betimler. Bunlar;Hareket Dönüşüm /Transformasyonve  Koruma/ Stabilite'dir. Bu 3 temel enerji yaşamımızı yöneten majör enerjilerdir. Ve bu 3 enerji insan zihin ve bedeninde 3 ana bünye tipini, yani fıtratı temsil eder. Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan bu bünye tiplerine dosha denilip, 3 dosha Vata, Pitta ve Kapha olarak betimlenmektedir.
18 Şubat 2021
görsel

Genç Kalmanın Sırrı: Telomerler!

Gençler ve her daim genç kalmak isteyenler! Size harika haberlerim var...Hangimiz daima ışıl ışıl ve diri bir cilde, taş gibi fit ve enerjik bir vücuda ve daima neşe içinde dingin bir zihne sahip olmak istemez ki?Hepimiz!!!Peki bu mümkün mü?  Mümkünse ne derece?
31 Ocak 2021
görsel

Uykusuzluk için 25 İşe Yarayan Öneri

Geçen hafta yazdığım uyku ile ilgili yazımın devamı niteliğinde olan bu yazıma kısa bir özetle başlayacağım.Uyku Sadece Sağlığınız İçin Değil, Güzelliğinizin de Temel Taşlarından Biridir!
8 Ocak 2021
görsel

İnsanlık 2020’de Ne Öğrendi?

Hayat bir ders mi, eğlence mi, acılar mı, denge mi, dengesizliğin içinde dengeyi bulma sanatı mı yoksa bunların hepsinden bağımsız olarak sadece Gözlemci Farkındalığı kazanarak, yaşanması gereken eşsiz bir Deneyimler Merkezi mi?
5 Ocak 2021
görsel

Az Uyku Kilo Aldırır!

Çağımızın en büyük problemlerinden biri uykusuzluk...Danışanlarımdan o kadar çok duyuyorum ki bunu.Uykusuzluk için çare arayanlar bir yana, bir de az uyku ile yetindikleri için övünenler de var. Halbuki günde 6-8 saatten az uyku ile övünenlerin ileriki yaşlarda kendilerini bekleyen potansiyel fizyolojik ve zihinsel çöküşten haberleri olsaydı eminim bu konuya derhal el atarlardı.İşte bu yazımda size kaliteli bir uykunun nelere kadir olduğundan özetle en basit şekilde maddeler halinde toparlayarak bahsetmek istiyorum.
26 Aralık 2020
görsel

Maske ile Nefes Almanın En Doğru Püf Noktaları

Özellikle iş yerlerinde tüm gün maske takma zorunda olanlar akşama doğru yoğun bir baş ağrısı, ağız tadında bozulma ve burun mukozasında kuruma yaşadıkları için genel bir tatsızlık, bitkinlik ve duygu durum bozukluğu yaşıyorlar. Ağız nefesi kullanan kişilerde bu belirtilerin gelişmesi o kadar normal ki... Pandemide hepimiz maske ile yaşamaya alıştık. Biz alıştık da fizyolojimiz alışabildi mi acaba? Mümkün mü hiç bu kadar kısa sürede evrim? Böyle bir soruyu sorarken dahi bir kahkaha patlattım. Her zaman diyorum... Solunum Sistemi insanın sahip olduğu birincil detoks sistemidir. Karaciğeri, lenfatik drenaj sistemini, böbrekleri sonra konuşalım.
9 Aralık 2020
görsel

Mercedes "She’s Mercedes" Projesiyle Tüm Dünyada Kadınlara İlham Veriyor

Özellikle pandemi sürecinde wellbeing konusu tüm dünya tarafından şüphesiz önümüzdeki yılların en yükselen ve merak edilen konusu olarak zirveye oturdu.  Bu süreç ile birlikte wellbeing,  yani insanın fiziksel, zihinsel, ruhsal, sosyal, çevresel, finansal ve kariyer hayatındaki “Bütünsel İyi Olma Hâl”ini kapsayan bu çok önemli kavram global ölçekteki markalar tarafından da hızla kucaklanmaya başlandı. Sağlıkla ilgili üretim yapan, yapmayan tüm markalar hızla bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarını yönlendirirken,  özellikle global ölçekli markalar çok ilham verici Sosyal Sorumluluk projelerine imza atmaya başladılar. Peki neden? Çünkü son 9 aydır dünyada yaşam standartları hızla dönüşmeye, öncelikler sıralaması hem kişisel hem de kurumsal hayatta sil baştan yazılmaya başlandı. Artık herkesin önceliği önce sağlık!  Belki eskiden de böyle denirdi ama genelde bu söylem lafta kalırdı. Ama artık bu konuda tüm dünya zorunlu olarak birleşti ve tüm kişisel ve kurumsal planlar bu hedefe kitlendi.
27 Kasım 2020
görsel

Soğuk Su İçmek Zayıflatır mı?

“Soğuk su içmek zayıflatır mı?” efsanesine bir nokta koyalım burada. “Soğuk su içmek zayıflatır mı” sorusunun cevabı sindirim sisteminin genel işleyiş mekanizmaları göz önüne alındığında kesinlikle hayırdır!
21 Kasım 2020
görsel

Meditasyona Başlamak İçin 108 Neden

2020 yılı dünyada sağlığa bakış açısını tamamen değiştirdi... Bilim insanları sağlığa bütünsel olarak yaklaşılması gerektiği konusunda birleşti  ve batı tıbbından alınan tedavilerin yanında binlerce yıllık koruyucu tıp protokolleri de baş köşeye oturdu. Wellbeing, yani insanı etkileyen her alanda bütünsel bir iyilik ve denge hali mümkün mü? Evet, bu mümkün. Bunun özellikle sağlık alanında mümkün olduğunu bize epigenetik bilimi anlatıyor. Zihinsel ve Ruhsal sağlık ise sağlığın şüphesiz temeli... Peki zihinsel sağlık ve dinginliğin ilk anahtarı nedir biliyor musunuz?  Her gün 20-30 dk arası düzenli MEDİTASYON uygulaması.  Bilim dünyasının Strese Karşı Panzehir olarak adlandırdığı meditasyon teknolojisi düşünebilen her insanın uygulayabileceği en etkili koruyucu tıp protokollerinden olup,  meditasyon yapmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır. İşte meditasyona başlayarak, yaşamınızda genel  iyilik halinin hangi alanlarda yükseleceğini merak ediyorsanız, sizler için hazırladığım aşağıdaki maddelere bir göz atmanızı öneririm;
19 Kasım 2020
görsel

Deprem Korkusunu Yenmek için Ne Yapabilirsiniz?

Ne kadar empati yapmaya çalışsak da şu bir gerçek ki ateş düştüğü yeri yakar... Öncelikle dün yaşanan İzmir depreminde hayatlarını yitirenlere rahmet ve yaralılara da sonsuz şifalar diliyorum.  Dünya genelindeki dönüşümün hepimiz farkındayız. Pandemi, deprem, ekonomik kriz derken tüm dünyaca akıl sağlığını hızla yitiren bir gezegene dönüşmek üzereyiz. Ama bence çoğunluğun farkında olmadığı şey bu dünyada yaşamakta olan her bireyin birincil görevinin önce kendi akıl ve ruh sağlığını dengede tutmakla sorumlu olduğunu bilmektir.  Elbette yardıma ihtiyacı olan tüm insanlara, tüm canlılara elimizden geleni yapmak ile mükellefiz. Ama yardım etmek demek, tüm gün haberler karşısında oturup “Vah vahh” çekerek, bilinçaltının sürekli pasif stres hormonları tetiklemesine destek vermek ve etrafına sürekli bir acıma ve üzüntü enerjisi yaymak asla değildir.  Herkes kendi  etki alanında kalarak, önce etki alanında yer alan kişilere yardım eli uzatıp, nasıl daha iyi örnek olabilirim diye ilham verici davranışlarda bulunmalı. Korku ve Sevgi insanın duygu durumunu ve dolayısıyla seçim ve kararlarını  yöneten 2 ana enerji olduğuna göre en travmatik olaylarda dahi  korkunun girdabına kapılmadan, dengede kalmak , sevgide kalmak  için ne yapmalıyız?
31 Ekim 2020
görsel

Mutlu Olmanın Garanti Yolu: Wellbeing

Şüphesiz evrenin en büyük paradokslarından biri tabiatın sonsuz dengesizlikleri  içerisindeki dengesini çözmek olmalı... İnsanoğlu da tabiatın bir parçası olduğuna göre yüzyılımızda özellikle metropollerde yaşayanlar için dengeli, huzurlu, dingin ve neşe içinde bir zihne ve bunlar neticesinde gelen dengede bir fizik-beden-ruh sağlığına sahip olmak mümkün mü?Bu köşemde sizlere bunun ne kadar az çaba ile mümkün olabileceğinden bahsedeceğim.
27 Ekim 2020