Görüş Bildir
Haberler
Ebru Şinik Yazio: Zayıflatan Nefes Teknikleri

etiket Ebru Şinik Yazio: Zayıflatan Nefes Teknikleri

Ebru Şinik
20.05.2022 - 09:10 Son Güncelleme: 25.05.2022 - 10:27

Elbette her öğünde ölçüyü kaçırıp kaçırıp nefes tekniklerine yüklenerek zayıflayamazsınız. Fakat, metabolizma hızınız düşükse ve/veya sindirim sisteminizde düzensizlik varsa gündelik rutininize ekleyeceğiniz, yoga ilmine dayalı pranayama tekniklerinden olan ateş nefesleri ile zayıflama sürecinize ve ideal kilonuzu korumaya kesinlikle ciddi bir destek sağlayabilirsiniz. 

Ateş elementini tetikleyen nefes teknikleri ile metabolizmanızı hızlandırabilir, özellikle karın, bel ve çevresindeki yağ hücrelerini olarak bedeninizden tahliye etmeye büyük katkıda bulunabilirsiniz. Öğünlerinizi normal bir şekilde abartmadan ölçülü yediğiniz sürece, zayıflatan kadim nefes tekniklerinden ciddi fayda görürsünüz, aynı benim yıllardır deneyimlediğim gibi!

İçeriğin Devamı Aşağıda

Öncelikle nefes nedir, bütünsel sağlımızla direk ilişkisi var mıdır, ona bir bakalım:

Nefes alma ritmimiz sağlığımızın en önemli belirleyecilerindendir. Eğer hiç dikkat ettiyseniz hasta insanların sık sık ve kısa nefesler alıp verdiğini; hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı insanların ise daha uzun aralıklarla sakin nefes alıp verdiklerini fark edersiniz.  Nefes  alma ve verme işlemi gün boyunca farkındalığımızı vererek kontrol altında tutabileceğimiz bir mekanizma değildir. Nefes alma ve verme işlemi merkezi sinir sistemimiz tarafından, fiziksel bedenimizin kondisyonu ve zihinsel olarak bulunduğumuz duruma göre değişen, otomatik olarak gerçekleşen bir sistemdir.

Nefes alma ritmimizi belirleyen çok fazla etken olduğu halde başlıca akciğer, solunum yolları, kalp rahatsızlıkları ve ideal beden çok üzerinde kiloya sahip olma ile  stres kaynaklı oluşan anksiyete, panik atak ve depresyon belirtilerinin nefes alma ritmini bozduğunu söyleyebiliriz. Yani merkezi sinir sistemi dengede olmadığında nefesin ritmi de dengesini kaybeder.

Ayurveda nefesin zihnin aynası olduğunu söyleyerek, nefesin bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz arasındaki en kuvvetli ve hızlı köprü olduğunun üstünü çizer.  Nefes  bedenimizde serbestçe dolaşabildiğinde, kendimizi sağlıklı ve hayat dolu hissederiz. Nefes  engellendiğinde ise yorgunluk ve hastalıklar ortaya çıkar.

Eskiden ne sakinleştirici haplar ne de psikologlar vardı. Peki insanlarda psikosomatik rahatsızlıklar baş gösterdiğinde ne yapıyorlardı?

İşte insanoğlu binlerce yıldır fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedenlerinde dengeyi sağlamak ve korumak için nefes ve meditasyon tekniklerini kullanmakta.

Bu nefes teknikleri, çağımızda yeni  uygulanmaya başlanmış ve çok yanlış olan ağız kullanılarak uygulanan, hiçbir bilimsel alt yapısı olmayan uydurma  nefes terapi teknikleri değildir. 

Bunlar terminolojide Pranayama adıyla bilinen medikal "kadim nefes teknikleri" dir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
4
4
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rida

Bende de bir yöntem var söyleyeyim; Dolar 16 Enflasyon göklerde Asgari ücret 4.250 Zam üstüne zam Bunları söyleyince otomatik zayıflıyorsun :D :D