Görüş Bildir

Salvador Dali Haberleri

Salvador Dali ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Salvador Dali ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Sinemalarda Bu Hafta: Cemre Baysel'in Başrolünde Yer Aldığı 'Aşk Filmi'nden 'Atatürk 2'ye 13 Film Vizyonda!
Nisan ayının ortasına geldiğimizde sinema salonlarında yine birbirinden farklı türlerde kaliteli yapımlar seyirciyle buluşuyor. Uzun zamandır merakla beklenen, başrolünde Cemre Baysel ve İlhan Şen'in yer aldığı 'Aşk Filmi'nden 'Atatürk 2'ye kadar toplamda 13 film sinema salonlarında izleyiciyle buluşacak. Detaylarını merak ediyorsanız içeriğe buyurun. 👇
Alien Yetim Kaldı
1979 yapımı Yaratık (Alien) filmindeki 'uzaylı yaratığın' tasarımcısı Hans Rudolf Giger 74 yaşında öldü. İsviçreli sanatçı ve tasarımcının ölümü Gruyere'deki müzesinden duyuruldu. Giger, Ridley Scott'un yönetmeni olduğu bilim-kurgu başyapıtı Yaratık filmindeki 'ksenomorfik' yaratığını tasarlayarak Görsel Efekt dalında Oscar ödülü kazanmıştı. Giger'e akademi ödülü kazandıran bu tasarımın çıkış noktası, sanatçının Necronom IV adlı tablosuydu. Zürih'te mimari ve endüstriyel tasarım eğitimi alan Giger, insanları ve makinaları betimlediği düş ürünü eserleri 'biyomekanik' diye tanımladı. 1992 yapımı Yaratık 3 filminde de çalışan sanatçı, 1998 yılında kendi tablo ve heykelleriyle Salvador Dali, Dada ve Ernst Fuchs gibi ustaların eserlerini içeren koleksiyonunu sergilemek üzere, İsviçre'nin Gruyères kentinde müze açtı. Giger'in retrospektifi yakın zamanda İstanbul, Hamburg ve Moskova'da sergilenmişti.BBC Türkçe
Hangi Ressam Senin Ruh İkizin?
Duygularını dışavurup Dali mi olacaksın, yoksa Rönesans'a gidip mükemmel uyumu mu yakalayacaksın. Hangi ressam senin ruh ikizin diyoruz yani. Testi çöz, rengin hangi üstadıyla aynı kafa yapısına sahip olduğunu öğren!
Sanat Ne Anlatır? 6 Gizemli Yapıt ve Öyküleri - 3
Mitolojiye ilgi duyan hemen herkesin bildiği üzere tanrılar tanrısı Zeus, kadınlara olan düşkünlüğü ile bilinmektedir. Söylenmektedir ki, Sparta tanrıçası Leda'ya vurulan Zeus güzeller güzeli tanrıçayı elde etmek için, bembeyaz bir kuğu kılığına girerek ona sahip olmayı başarıyor. Ancak zamanlama manidar(!) Çünkü o gece aynı zamanda Leda'nın gerdek gecesidir. Leda ve müstakbel eşi, tanrının oynadığı bu oyundan habersiz 2 çocuk sahibi olurlar. Biri Pollux diğeri ise Truva'dan duyduğumuz Helen'dir.  Resim de gördüğümüz yumurta kabukları bu iki çocuğu temsil etmektedir. Dahi deli Dali o dönemlerde günceli yakalamanın ancak bilim ve teknoloji kuramlarını takip etmekten geçtiğine inanmaktaydı. Özellikle atom bilimine ve bombasına beslediği hayranlık kendi röportajlarında sık sık karşımıza çıkmaktadır. Resimde gördüğümüz kadın karısı olan Gala'dır. Resimde dikkat çeken noktaların başında hiç bir nesnenin bir birine temas etmemesidir. Tıpkı Atomlar gibi! Atom bilimine kafayı takan ressamımız, kusursuz bir bakış açısı ile mitolojik bir konuyu, atom bilimi ile harmanlayarak ortaya kendine has bir sanat eseri çıkarmayı başarmıştır.
Sanat Tarihine Damga Vurmuş, Gelmiş Geçmiş En Ünlü 80 Tablo
Bir resim bazen binlerce kelimeye eş değer, bazen de kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlamlar içermektedir. Yüzyıllardır zihinlerde iz bırakan ve bırakmaya da devam edecek, insana yeni bakış açıları kazandıran ünlü resimler arasından 80 tanesini sizler için derledik, belki gözden kaçırdığınız anlamları ve detayları vardır. Birçoğunu zaten biliyor olduğunuz eserleri gelin yeniden inceleyelim!
Ünlü Ressamları Konu Alan 11 Film
Yapım: 2002 Film, sanat tarihinin sıradışı insanlarından biri olan Frida Kahlo'nun hayatını anlatıyor. Frida'nın meşhur aşkı, bir kadın düşkünü olan Diego, Frida'ya 'kendini farklı kadınlarla birlikte olmaktan alıkoyamayacağını, ama özünde sadece O'nu seveceğini' söylemiş ve Frida tarafından anlayışla karşılanmıştır. Ancak zamanla ilişkileri problemli bir hal almaya başlar.