Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Ünal Güner Profil Resmi

Ünal Güner

Aydınlık İle Karanlığın Dansı

icon

Hakkında

İkiyi bir edebilmek için hayatı ve kendini okuma kursları düzenler. Kaderin Kodu kitabı ile hayatının efendisi olmayı, Güzellik Tohumu kitabı ile geleceği nasıl inşa edeceğini anlatır. Hayat aynasında aynını okur yazar.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Zaferlerimiz Olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolundaki en önemli zaferlerden birinin yıl dönümüdür 30 Ağustos.Canları pahasına, yaşadığımız toprakların özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşan yüce ruhlardan Allah razı olsun, yolları ışık dolsun.Yeni Zellanda, Avustralya, Hindistan, Mısır ve daha birçok devletin kandırılan gencecik çocukları, dünya insanlığını kurtaracaklarını zannederek üzerimize salınmışlardı. Ardından Yunanistan, İtalya, İngiltere, Amerika ve Fransa, topraklarımızı paylaşım hesapları yapıyorlardı. Bugün Irak ve Suriye’nin başına gelenlerin daha ötesi gibi…
2 Eylül 2021
görsel

Ruhuna Akanın Dünyası Kolaylaşır

Her biriniz hayatınızı güzelleştirmek, iyileştirmek tatlandırmak ve lezzetlendirmek istiyorsunuz. Gerek para, madde ile ilgili konularda olsun gerek sosyal ilişkilerde olsun hayatınızın çeşitli alanlarında şifalandırmak istediğiniz konular var. Fakat maddeye, dünyaya odaklanıp sadece o alanın içerisindeki bir şeyi çözmek istediğinizde çoğu zaman bunları çözemediğinizi hatta ilerlemeyi bırakın gerileme hallerini gördünüz. Ya da sadece o fiziki gibi görünen konuyu bedensel ve dünyasal bir konu zannederek, asıl sebebin kökenini görmezden gelerek iyileştirmeye çalıştınız. Bu iyileştirme çabalarıyla da durum katlana katlana artmaya devam etti. Sadece şunu ödeyelim de bitsin, bu konuyu çözelim de hallolsun, şuradan ayrılalım, bu kişiyle evlenelim…  Emin olun ki hayat sadece bunlardan ibaret değil. Çünkü her birimiz ruhsal ve maddesel iki tane sistemin birleşmiş bir bütünüyüz ve ikisi birbirini dengeliyor. Maddedeki konuları iyileştirdikçe ruhsal tarafınızı iyileştiriyorsunuz. Ruhsal tarafınıza özendikçe oranın işlerini kolaylaştırıp, orayla güzel bağlar kurarak içinizi güzelleştirdikçe de madde hayatıyla, dünyayla ve tüm maddesel sistemle aranızı iyileştiriyorsunuz.  Eğer babanla barışacaksan annenle, annenle barışacaksan babanla aranı iyileştireceksin. Eğer ruhunla ilgili yaşadığın zorluklar, problemler varsa, maddeyle, hayatla, kadınla, bedenle, dişiyle aranı iyileştireceksin. Ya da maddesel dünyayla, ekonominle, bedeninle, sağlığınla ilgili problemlerin varsa maneviyatla, ruhla, babayla, eril prensiple konularını çözüp iyileştireceksin.
15 Temmuz 2021
görsel

Gelecekte Neler Oldu?

Her canlının bir yolu bir çizgisi olduğu gibi, tabi ki dünyanın ve dünya üzerindeki her bir bölgenin, bir canı dolayısıyla da bir kaderi ve bir çizgisi var. Buraya doğmuş olan biz insanlar, öncelikle bu coğrafyanın kaderine tabiyiz.Küresel bir zaman var ki her şeyin olmuş ve bitmişliğini bize gösteriyor. Mutlak durumlar varmış gibi… Bu aslında olacağın kesinliğinden değil zamanın farklı bir esneklik kabiliyetinden kaynaklanıyor. Onun için biz şuur ve idrak hızımızı hızlandırabildiğimiz ölçüde geleceğe gidebilir, gelecekten ve geçmişten çeşitli olaylarla ilgili bilgiler alabiliriz.Önümüzdeki on yıl boyunca eşyanın gittikçe akıllandığını göreceğiz.Allah’ın suretinde yaratılmış halife olan insan, yaratıcısının kendisine verdiği özellik ve yetenekleri, kendisi de maddenin üzerine aktaracak. Kendi yaradılışındaki bilgiyi ve sırrı eşyalara yüklemeye çalışacak. Yani kullandığımız cihazlarımızdan tutun birçok eşyanın kumaşlarına kadar akıllanmalarını, nano teknolojik olarak eşyaların birbirleriyle haberleşmesi gibi birçok yenilikleri göreceğiz.Özellikle sağlık ve biyoloji alanında müthiş gelişmeler yapay organlardan tutun, organların kendini yenilemesine, özellikle kök hücre ile kişilerin neredeyse ölümsüz denecek şekilde gençleşmesine kadar birçok şeyi önümüzdeki kısa zaman içerisinde göreceğiz.Özellikle çok yakın bir zaman içerisinde Çin’de, bütün dünyadaki sosyal sistemleri değiştirebilecek bir buluş açıklanıyor olacak. Dünyadaki çoğu şeyi değiştirebilecek sınırsız hafızalı sistemler ile tanışacağız. Doğallık ve yapaylığın ortak kullanımlarını, insanın yarı makine yarı insan oluşunu, hastalıkların, sakatlıkların illa kök hücre ile doğal olarak değil, makinelerin devreye sokularak tedavi edilişlerini göreceğiz.Belli bir zaman sonra (on yıldan ileriki zamanlarda) tamamen hissedebilen, anıları olabilen, anılarını hatırlayabilen bilgisayarlarla tanışacağız. Bu da onların kendilerine gelecek kurması, ilerlemesi kendi aralarında haberleşerek bazı sistemleri meydana getirmesi demek olacak. Dünyaya çok gelişmiş çok ileri varlıklar doğmaya başladı. Algılamaları, idrak hızları, bilgiyi değerlendirmeleri, maddeyi kullanışları çok hızlı çocuklar dünyaya geliyor. Sizler, çocuklarınıza şimdi daha da özen gösterin. Onların birçoğu sizlerden çok daha ötede ve sizden çok daha fazla yapacakları şeyler var.
25 Haziran 2021
görsel

O An "Sevmek" Başlar

Çocukluğunuzda ailenizden bazı talepleriniz vardı.Bunlar; ilgi, dokunuş yiyecek ve en önemlisi sevgi talebiydi. Eğer seviliyorsanız onaylandığınızı; sevilmediğinizi hissediyorsanız ise onaylanmadığınızı düşünüyordunuz.Ya da anneniz, babanız, aile üyeleriniz sevgisini sizden daha çok başkasına gösteriyorsa, bu anne ve babanın birbirine gösterdiği sevgi de olabilir, belki de kendinizi bir sevgi eksikliğine maruz kalmış hissettiniz. Bu hissiyat da sizde onay alma ihtiyacını doğurdu.Onaylanma ihtiyacınız neticesinde ise belki kendinizden bile vazgeçerek, dışarının sizden istediği insanlar olmak üzere eylemlerde bulundunuz.
15 Haziran 2021
görsel

Bırakmak İle Vazgeçmenin Farkı Nedir?

Vazgeçmek, zorda kalarak gönülsüz bırakmak demektir. Bazen bir şeyi bırakmaya niyet edersin fakat buna gönlün yoktur, hazır değilsindir ve bırakman gerektiğini bilerek gözün arkada kalarak o şeyden vazgeçersin. Bırakmak gönüllü bir şekilde, fark ederek, karar vererek, netleşerek onunla bağı kesmektir.
4 Mayıs 2021
görsel

Sakinliği Deneyimlemek

Vurdumduymazlık, umursamazlık sakinlik değil içerideki telaşı bastırmak için kullanılan bazı negatif yöntemlerdir. Ertelemek, ötelemek ya da vurdumduymazlık ile değil, eminlikten kaynaklanan sakinlik hayatımızın içerisinde müthiş bir netleşme meydana getirir. Bu netlikle birlikte yönümüzü, nereye gideceğimizi ve gelecekle ilgili nasıl plan program yapacağımızı görebilmek mümkün olabiliyor.Bir çoğumuzun bulunduğumuz bu dönemde gelecek kaygıları olabilir, yarın ne yaşayacağımızın belirsizliği ile birlikte bazı  telaşlar yaşayabilir ya da herhangi bir sisteme herhangi bir kuruma öfke duyarak sakinliğimizi kaybedebiliriz. İnsanlar evlerine çekildiğinde aslında sakin sessiz bir alan içinde hayatlarına bakıyorlar ve sakin bir şekilde hayatlarını gözlemleme şansına sahip oluyorlar.Bu her birimiz için çok özel bir fırsat, yani bambaşka bir dünyaya doğmadan önce bu yeni dünyamızı yeniden organize edebilmek için açılan kapının içindeyiz. Bundan sonra olacakların hiçbir tanesi bildiğimiz gibi olmayacak. Dünya yepyeni bir hale, bir doğuma giderken eğer biz de kendi ebeliğimizle, kendimizi doğuracak bir şuurdaysak  yeninin içinde ilerleyebileceğiz. Diğer türlü bildikleri ile gitmeye çalışanlar daha fazla yorulup daha fazla çaba harcamak durumunda kalabilirler.
24 Nisan 2021
görsel

Zorundalıklardan Özgürleşilebilir mi?

Hayatımızda kolaylıkların olmasını hepimiz arzu ederiz. Fakat bazen dik yokuşlar, engebeli yollar hayatımızda bize sunulmuş olabilir. Böyle zamanlarda da düz yoldaymış gibi gidebilmeyi isteriz. Bir taraftan biliriz, o dağın zirvesine gideceğiz ve orada buluşacaklarımız bize güzel tatlar verecek sunulanlar bize çok büyük mutluluklar verecek. Bu nedenle evet kimi zaman o dağın zirvesine çok emek sarf edeceğimiz yola gideriz.
10 Nisan 2021
görsel

Birbirimizin Halinden Anlamak

Eğer hayatı okuyamıyorsan, AN’ı okuyamıyorsan, uyanamıyorsun.Biz eğer bir duyguyu, düşünceyi, bir kişinin halini okuyamıyorsak o kişi ile ilgili herhangi bir tespitte de bulunamıyoruz. Hali, haletleri okuyabilmenin bilgisi çok önemli fakat bir diğer önemli durumda halleri okurken tarafsız bir şekilde okumak. Karşımızdaki insanları kendi renkli gözlüklerimizle okuyabiliyoruz. Gözlüğümüz pembeyse pembe, kırmızıysa kırmızı olarak kendi yanlı bakış açımızla görüp bir algılama içerisine girebiliyor, yorumlarımız ve tespitlerimiz de taraflı olabiliyoruz. İşte belki de beynin algılama sistemlerinin bu algı oyunlarıyla yönetilebilmesi, sizin belli yönlere yönlendirilebilmenizin algı mekanizması tam da burada yatıyor.Biz diyelim ki herhangi bir insana yardım yapacak mıyız, yapmayacak mıyız? Ya da bir insana yardım yapacaksak diyelim ki bir bilgi, fikir, şifa, maddi ya da duygusal herhangi bir hal ile çevremizdeki bir kişiye akacaksak bunun kuralı sistemi yasası ne olmalı? İşte empati kanunu sistemini biliyorsak bu alanları çok kolay bir şekilde yönlendiriyor olabileceğiz. Bir taraftan da empati kanunu başka, sempati kanununun başka şeyler olduğunun farkında olmamız iyidir. Ve bunların bizim üzerimizdeki etkileri bizim çeşitli duygular ve olaylar içerisinde yaşadıklarımızın etkilerini anlamak okumakta başka bir şey ve kendi içinde de derinlikleri var.
30 Mart 2021
görsel

Hayatla Barışmak İçin Annenle Helalleş

Hayat, doğa, kadın dişinin yaratım gücü ile hayat bulur canlılık kazanır.Bu dünyada her birimiz bir kadından doğduk o kadın bizim annemiz, o zaman önce şunu soralım.Kadın olmak ne demek?Kadın aslında çok şey ama diyelim ki kadın bir topraktır. Toprak ne yapar? Ona bir tohum ekildiğinde o tohumu alır önce üstünü örter, kapatır, kucaklar içine alır. İçindeki tohumu muhafaza eder korur ve ne zaman ki yaratım enerjisi ile buluşur o zaman o tohumu dönüştürerek bambaşka bir hale getirmek üzere canlandırır. Tohuma can verir.
28 Şubat 2021
görsel

Yaratım Gücün ile Tanış

Yoktan var edebilmek Yaradan’ın işidir. İnsan ve diğer varlıkların işi ise yoktan var edileni, o var olanın içerisinde var edebilme yeteneğini kullanabilmektir. En küçük bir tohumdan tutun herhangi bir canlıdan herhangi bir insana kadar her birimizin oluşturabilme yaratabilme güçleri vardır. Özellikle dünya üzerinde insanın ekstra hayal edebilme ve hayallerinin içerisinde de ruhunda maketlendirebildiği konu ve kavramları hayatında irade gücü ile seçebilme ve kendine çağırabilme yeteneği vardır. İşte bu insanı dünyada diğer canlılardan biraz daha farklı kılmaktadır. Bunu daha üstünlük olarak değil tekamülün bir yansıması olarak görmek uygundur. Tüm canlıların birliği esastır.  Peki biz burada bu yaratım gücünü nasıl kullanırız, nerelerde bundan fayda ya da faydasızlık elde edebiliriz? Korku, endişe dahil bir yaratımdır. Ya da öfke sevinç neşe ile de yaratılan çeşitli duygu ve düşüncelerle de oluşturulan hayatlar ve kaderler vardır.
19 Şubat 2021
görsel

Duygularının Efendisi Olabilirsin

Duygu zenginliği duygularımızı biz yönlendirdiğimiz müddetçe faydamızadır. Oysa duygusallık varsa yani kontrol duyguların eline geçmiş ve duygular tarafından yönetilmeye başlandıysa işte o zaman biraz problemler çıkabilir. Duyguları geliştirdikçe, çoğalttıkça duygusallıktan özgürleşmeliyiz. Duygunun bir şahidi olmak, onu yönetmek, duygu selinin içinde kontrolsüz olarak akmak, duygusallıktır. İster pozitif olsun ister negatif, aşırıya giden duygu coşkuları duygusallığı doğurur. Gelişim yolundaki insan açısından kendinin sadece duygudan ibaret olmadığını öğrenmesi çok önemli bir farkındalık seviyesidir. Kendini ve duygularını ayıramayanlar duygusallığa mahkûm olurlar. Çünkü insan ne sadece düşüncedir ne bedendir ne de duygudur. Şu an kendine bir soru sor: “Ben neyim?” sonra ellerini uzatıp bak. Sen bu el misin? Parmaklar, tırnaklar... İstersen şimdi bir de gidip aynada yüzüne ve bedenine bakabilirsin. Ne kadar tanıdık ne kadar yabancı? Gerçekten bunlara bakıp, “Bu benim” diyebiliyor musun?  Sen, ne yaşadığın o duygularsın ne sadece et ve kemiksin. “Benim” diyebildiğin çok daha içeride ve içeriden, içeri ve dışarı bakabilen bir şey. Yani bedeni de duygu ve düşünceleri de kullanabilen bir şey. Öyleyse duygular senin üstünde değil sen duyguların ötesinde ve üstün olansın. Bunu fark edebildiğin ölçüde fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal özelliklerin sana hizmet eder.
15 Şubat 2021
görsel

Hayattan Tat Alarak Kendinle Buluş

Biz bu dünyaya şöyle bir karar ile geldik, bu dünyanın hayatın tadını alarak bu tatlarla kendimizi geliştirmek ve kendimizi fark etmek.Dünya gerçekten çok kıymetli bir yer, burada maddeyi, dünyayı çok daha derininden inceleyebilme, ona temas edebilme onun bilgisini alabilme ve burada tatlarla buluşabilme fırsatına sahibiz.Burada o çok şikayet edilen şeyler tamda buranın tadını almak ve dünya içerisinde dünya ile temas edebilmek için var ettiğimiz şeylerdir. Her birimizin dünya algılayışı, hayata ve her türlü kavrama bakışı ve hatta olaylardan alacağı lezzet ve tatlar farklı. Kendi potansiyelimiz ve şu ana kadar getirdiklerimiz ne ise o getirdiklerimizden yansıttıklarımızı seyredebiliyoruz. O kadar güzel bir sistem var ki her birimize kendi inancımızı ve seçimimizi gerçek olarak seyrettiriyor.
4 Şubat 2021
görsel

Dün ve Yarından Özgürleş

Hedef belirlemek çoğu kişi için çoğu zaman kolay değildir değil mi? Hedefi konusunda emin olamayan insan, toplumun ya da çevresinin ona dayattığı hedefe yönelir. Ve sevmediği bir işi yaptığı için, sevmediği ortamlarda bulunduğu için ya da hiçanlaşamadığı kişilerle birlikte olduğu için şikâyet halinde olur. Hayatın ve toplumun bir dayatması vardır. Bu dayatmaları kabul ettiğinde kurban rolünde olursun.
30 Ocak 2021
görsel

2021’i İnşa Ederken

2020 neler bıraktırıp neler kazandırdı?Çocukların “Annem babam benimle daha çok ilgilendi.” diye mutlu olduğu bu yıl, kimileri de şikayetçi oldu. Her bir realitenin bakış açısında farklı farklı değerlendirilip yorumlanırken acaba sen bu yılı nasıl karşıladın?Gidişatın, düzenin “durmasını ya da değişmesini” istediğin hiç olmuş muydu? Yoğun trafikten, dışarıda olmaktan, kendine zaman ayıramamak hiç şikayet etmiş miydin? Kalabalıklardan sıkılıp ev yemeklerine gömülmek istemiş miydin? Bu Ol’An durumun gerçekleşmesinde sekiz milyar da bir de olsa senin de onay imzan olabilir mi?
31 Aralık 2020
görsel

Sevgi Nedir?

Sevgi, insanın yüreğiyle ve derinlikleriyle ilgilidir. Bu dünyada bize en çok lezzet verecek haldir. Biz yiyip içtiklerimizden, görüp gözettiklerimizden daha fazla, sevgiyle beslenmeye ihtiyaç duyarız.
21 Aralık 2020
görsel

Yeni Dönem Açılıyor

Hayat aynasında kendini okuyabilen için yeni bir dönem başlar. Bu bizi hayatın ritmiyle buluşmaya götürür. Nedir bu ritim ve neden buluşmak için kimi kulaklarını kapatmaya çalışırken kiminin kalbi titreşir?
20 Aralık 2020