Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Merve Aydın Profil Resmi

Merve Aydın

Merve'nin Dünyası

icon

Hakkında

Merve kimdir? Kitap Perisi, dost canlısı, hayvan aşığı, detaycı, Bakmayıp gören, yüksek farkındalık, şüpheci, kahve delisi, asi ruh.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Katharina Vestre: Bu Bir Bilim Kitabı, Ama Ağır Değil!

24 dile çevrilen Büyük Muamma: Doğmadan Önceki Hikâyen, KaplumbaA Kitap etiketiyle raflarda. Bilim insanı Katharina Vesterne’le, altı yaşında bir çocukken merak ettiği doğum hikâyemiz üzerine yazdığı bu kitabın hikâyesini konuştuk… “Hangi gün doğacağınıza kim karar veriyor? Karar veren anneniz mi yoksa siz misiniz?” Ne müthiş sorular değil mi? Bir bilim insanını peşinden sürükler. Katharina Vestre’yi de öyle sürüklemiş. Ilk kez altı yaşında bir çocukken annesi kardeşine hamile olunca merak ettiği bu konu, yıllar sonra biyoloji okurken tekrar aklına düşmüş ve şimdi yazdığı kitap 24 dile çevrildi. Büyük Muamma: Doğmadan Önceki Hikâyen, Türk okurla da KaplumbaA Kitap etiketiyle buluştu. Yazarımızın da dediği gibi, bu aslında bilimsel gerçekler üzerinden doğum hikâyemizi anlatan bir kitap ve anlamak için biyolojiye hâkim olmanız şart değil. Vestre, herkesin rahatça anlayabileceği ve sıkılmadan okuyacağı yalın bir dil kullanmış. Ve bize, bambaşka kapılar aralayıp kendi sesimizi duyuruyor…
12 Kasım 2021
görsel

Zorba'nın Santurundan Kazancakis'in Kalemine Dökülenler

Biri hayatı uzaktan seyreden bir “kâğıt faresi” diğeri kanun, kural tanımayan; karşılaştığı her duruma santurunu çalıp dans ederek tepki veren; dolu dolu yaşayan bir çılgın…
6 Kasım 2021
görsel

Roma’nın Zalim ve Sapık İmparatoru Caligula

Albert Camus 1938’de yazdığı Caligula’da şöyle der: “Caligula açıkça belirtir: Kişiler ölür ve onlar mutlu değildir. Roma’nın tek egemeni, sona değin us yolunu dener. Görülmemiş zırvalıklarla çevresine korku salar ve dalkavuklarının hançeri altında ölünceye değin olanaksızı yakalamaya çalışır.”
3 Kasım 2021
görsel

Bu Kitapta Bazı Kelimeler Yasaklı!

Seyfettin Araç ilk romanı Sevgili Yalnızlık’la edebiyat dünyamıza hızlı bir giriş yaptı.
9 Eylül 2021
görsel

Evvelotel-Saklı ve Ayfer Tunç’un Kurgu Dünyası

Terk edilmiş, kendini toplumdan soyutlamış, ihanet etmiş ya da kendisine ihanet edilmiş, kenarda kalmış insanların iç dünyalarında kopan fırtınaları okuyabilir misiniz? Ben okudum ve o kısacık öykülerle okuru aslında var olan ama yok sayılan bir dünyaya götüren Ayfer TUNÇ kalemi ile tanıştım.
15 Ağustos 2021
görsel

"Yeşimin ve Gölgenin Tanrıları"nda Maya Mitolojisi İzleri

Yakın zamanda Silvia Moreno-Garcia kaleminden orijinal adı Gods of Jade and Shadow olan, Türkiye’de İthaki Yayınları tarafından Yeşimin ve  Gölgenin Tanrıları adıyla basılan kitap 339 sayfalık mitoloji ve kurgunun iç içe geçtiği ancak kurgunun ön planda olduğu tatlı-sert ve oldukça akıcı bir haldedir.Şibalba’dan Orta Dünya’ya uzanan, mitolojik karakterlerle süslenmiş, biraz fantastik, biraz aşk, biraz macera, biraz ondan, biraz bundan... Evet, her şeyden biraz var kitapta.Kitaba başlarken çok fazla mitolojik yönünün ağır basacağını düşündüğümü, bu yüzden de beklentimin altında kaldığını itiraf etmeliyim. Ancak nihayetinde bu bir kurgu ve kurgu bazında değerlendirecek olursam “kolay ama başarılı” diyebilirim.
4 Temmuz 2021
görsel

Seks Sanattır

365 Gün kitabının yazarı Blanka Lipinska’nın dediği gibi her şey seks seks seks mi?-Hiç sanmıyorum.Ama daha önceleri sosyal medyada seks diye başlık atıp, eğer dikkatinizi çekebildiysem konumuz kadınlar ya da obezite diye yazılar çok görmüştüm. Ben de attığım başlıkla aynı şeyi yaptım. Eğer bir yerde bu sihirli kelime varsa herkes pür dikkat kesilebiliyor. Ben de bundan istifade ederek kendi çapımda minik bir araştırma yaptım.Kitaplarla ilgili biri olmam sebebiyle cinsellik içerikli birçok kitabı okumuşluğum var. Ama diğer kitaplardan farklı ne oldu da 365 Gün okunmanın dışında herkesin dilinde!Tüm dünyada ve ülkemizde bu kadar izlenme rekorları kırmasının sebebi ne?Ve kadınlar tarafından bu kadar ilgi niye görüyor?Öncelikle şunu söyleyebilirim ki kitap formundan senaryoya çevrilen ve yakında 2. bölümü Netflix’te izlenime sunulacak olan 365 Gün’ün, 3. bölümü de çekilecek. Bu konuda tüm bilgileri yazar sosyal medya hesabında da vermiş. Tüm kadınların ilgisini üzerine toplayan Michele Morrone yakışıklılığı bir yana, yazar kitabında bir kadının isteyebileceği her şeye sırasıyla öyle güzel yer vermiş ki kadın olup da bu filmin etkisinde kalmamak imkânsız.
14 Haziran 2021
görsel

Geceyarısı Çocukları - Salman Rushdie

Bazı kitaplar vardır hani bizi derinden sarsar, oturduğunuz yerde okyanus ötesi seyahatlere çıkarır ve hiç bilmediğiniz bir ülkelerin hiç tanımadığınız insanlarıyla, kültürüyle, yemekleriyle, gelenekleriyle, siyasetiyle, dahil oldukları savaşlarla tanıştırır.
1 Haziran 2021
görsel

Aslında Ne İstiyoruz?

Sürekli bir şeyin peşinden koşup duruyoruz; kimimiz bilginin, kimimiz paranın, kimimiz aşkın ya da başka şeylerin ama muhakkak bir şeylerin… Ve genellikle yetinmeyi bilmeyip hep her şeyin daha fazlasının peşindeyiz.
17 Mayıs 2021
görsel

Beyaz Giyme Söz Olur! Camdaki Kız Dizisindeki Bekaret Kontrolü Sahnesine Gerek Var mıydı?

Son yıllarda hiç duymadığımız kadar çok cinayet, tecavüz, istismar ve pedofili evlilik duyduk. Bunların büyük bir çoğunluğu kadına şiddet ve tecavüz iken kalan kısmı ise çocuklara istismar şeklinde, haber kaynaklarıyla ya da internet aracılığıyla bizlere duyuruldu. Her duyduğumuza elimiz ağzımızda aaa yeter artık dedik. Kimimiz sosyal medya hesaplarında yaşananlara tepki verdi. Kimimiz kurum ve kuruluşlara katıldı ve mağdur insanlara yardım etmenin yollarını aradı. Bazılarımız kampanyalar düzenledi. Yani içimizdeki insanlık olanlara isyan etti. Hepimizde bir şeyleri düzeltme, iyi hale getirme isteği istem dışı oldu. Çünkü gerçekten artık yeterdi!
24 Nisan 2021
görsel

Niyetin Aslında Enerjin

Niyetler bizi birbirimizden ayıran ya da birbirimize bağlayan ve bizi biz yapan en önemli görünmez özelliklerimizdir…Mesela, niyeti kadar severiz karşımızdaki insanı ve yine niyeti kadar kendimize yaklaşmasına izin verirken, olumsuz niyeti kadar da uzaklaşmasını isteriz.Peki bu niyetlerimizin kendine ait bir çekim yasasına hizmet ettiğini farkında mıyız?
9 Nisan 2021
görsel

Kitap Şimdi Daha İyi Dost!

İçerisinde bulunduğumuz şu zor günlerin, hiç şüphesiz en iyi dostu kitaplardı. Yıllardır kitapları yoldaş edinen herkes ne kadar doğru yolda olduğunu bu günlerde daha iyi idrak ettiler. Pandemi hepimize kitapların eşlik etmediği bir dünyanın var olamayacağını gösterdi. Duruma iyi tarafından bakmak gerekirse, bu farkındalıklar okuyucuyu tetiklediği gibi insanların içlerinde saklı kalmış yazar ruhunu da ortaya çıkardı. Virüs bizlere sormadan hepimizi evlere kapatırken, elimizde olmadan değişen hayatlarımızın en büyük kurtarıcılarından biri kitaplar ve Webinar platformları oldu.
27 Mart 2021