Görüş Bildir

Hafize Gaye Erkan Haberleri

Hafize Gaye Erkan ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Hafize Gaye Erkan ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Köklü Tarihi ve Kurum Kültürüyle Bağımsız Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarihinde Başkanlar ve Karneleri
Merkez Bankası bir ülkenin ekonomisinin temel taşlarından biridir. Kanun ile belirlenen ilk görevi 'fiyat istikrarını sağlamak' olurken, ülkenin para biriminin arkasındaki güçtür. Kısaca Merkez Bankası paranın değerini korur, enflasyonla mücadele eder. Bağımsız bir yapısı olması gereken merkez bankasının kararlarını siyaset üstü bir şekilde vermesi gerekir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1931 yılında kurulmuştur. O günden bu güne bu önemli kurumu 26 başkan yönetirken, 27. Başkan da 3 Şubat 2024'ün ilk saatlerinde Fatih Karahan oldu. Bakalım kuruluştan bu yana Türküye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanları kimler olmuş ve nasıl yönetmişler? 👇Kaynak: TCMB
Mehmet Şimşek Koltukları Sallamaya Başladı: Merkez Bankası Başkanı Değişirse Aday Kim?
Mehmet Şimşek, ekonomi yönetiminin başına geçeceği konusunda gündemin en sıcak ismi olarak konuşuluyor. Şimşek, ekonominin dümenini söylenildiği şekilde eline alırsa, çalıştığı ekipte değişime gideceği de düşünülüyor. Değişimde başrol de enflasyonda sorumlu olduğu düşünülen Merkez Bankası'na veriliyor. Gelin, birlikte TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na ve yerine düşünülen alternatiflere bakalım, hem de içinde iddia edilen isimlere dahil olan 'kadın' merkez bankası başkanına gelen 'akıl almaz' yorumlar da var.
Hafize Gaye Erkan Kimdir? Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın Eğitim Hayatı ve Kariyeri
Hafize Gaye Erkan ABD'nin en genç finans profesörü unvanına sahip. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip olan Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığı görevinden affını istedi. Peki, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir? Hafize Gaye Erkan'ın eğitimi nedir? İşte, Hafize Gaye Erkan'ın eğitimi ve kariyer yaşamı hakkında merak edilenler...
Merkez Bankası Başkanı Olacağı Söylenen Hafize Gaye Erkan, Çalıştığı Bankayı Batırdı mı, Kurtardı mı?
Mehmet Şimşek'in yeni Hazine ve Maliye Bakanı olmasıyla ekonomi bürokrasisinde büyük değişiklikler bekleniyor. Şimşek, Nureddin Nebati'den görevi teslim alırken, 2021 yılından bu yana uygulanan ekonomi modelini üstü kapalı 'irrasyonel' olarak tanımlayınca uygulamada olan özellikle enflasyon konusunda ilk odak noktası olan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun akıbeti de merak edilmeye başlandı. Kavcıoğlu'nun yerine geleceği Kabine'den önce konuşulmaya başlanan ABD'de 'müthiş Türk kızı' olduğu söylenen bankacı Hafize Gaye Erkan, isminin etrafında da spekülasyonlar bitmiyor. 'Kim ne diyor?' sizler için derledik.
BİST 100 Endeksi Rasyonel Yükseldi, Dolar Epistemolojik Koptu: 5 Haziran'da Borsa'da En Çok Yükselen Hisseler
Mehmet Şimşek, hafta sonu görevinin başına geçti. Merkez Bankası için ABD'den geleceği söylenen Hafize Gaye Erkan'la da görüştüğü iddia edildi. Tüm bu gelişmeler piyasaların hoşuna gitti. Dolar da rasyonellik arasında, eski bakan Nebati'yi unutmadan heterodoks izleri silmek için epistemolojik kopmaya devam ediyor. Altın da kendi halinde yükselişine devam etti. 5 Haziran Pazartesi günü Borsa İstanbul'da yükselen ve düşen hisselerle varlık fiyatlamalarına buyurun birlikte bakalım.
TCMB'de Değişime Önceden Adapte Olan Medyanın, Dolardaki Yükselişle Kavcıoğlu'na Yüklenmesi Tartışma Yarattı
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ekonomide 'rasyonele dönüş' söylemleri Nureddin Nebati ile birlikte Türkiye Ekonomi Modeli'nin mimar ve kurmaylarından görülen Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'na gözlerin çevrilmesine neden oldu. Şimşek'in Kavcıoğlu ile çalışmak istemediği ve yerine ABD'de bankacılık yapmış olan Hafize Gaye Erkan'ı getirmek istediği, hatta kendisiyle görüştüğü uzun süredir en çok öne çıkan iddialar arasında yer alırken, iktidara yakın olarak görülen medyada da Merkez Bankası üzerinden ayrışma dikkat çekiyor.
Dolar Rekor Kırarken, Borsa ve Altın Coştu: 7 Haziran'da Borsa'da En Çok Yükselen Hisseler
Piyasalar güne dolarda rekorlar başlarken, Mehmet Şimşek de yemin ederek görevine başladı. Merkez Bankası için ABD'den geleceği söylenen Hafize Gaye Erkan'la ilgili henüz yeni bir gelişme olmazken, kurda gerçek anlamda 'serbest piyasa' kuralları geri mi döndü? sorusu gündemdeydi. Tüm bu gelişmeler hisse piyasalarının da hoşuna giderken, altın da ons olarak gerilese de yurt içinde dolarla yükselişini sürdürdü. 7 Haziran Çarşamba günü Borsa İstanbul'da yükselen ve düşen hisselerle varlık fiyatlamalarına buyurun birlikte bakalım.