Görüş Bildir

8 Mart Haberleri

8 Mart ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. 8 Mart ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Bugün Bir Kadını Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 13 Şey
Yüzyıllardır, milyonlarca erkeğin kafasını kurcalayan sorulardan birisi: 'kadınlar ne ister?'. Kimisi kadınların parayla mutlu olduğunu, kimisi sürekli bir çocuk gibi ilgi beklediğini, şımartılmak istediğini, kimisi ise kadınların ne yaparsa yapsın mutlu olmayacağından yakınır. Peki gerçekler neler? Kadınların mutlu olması için çok fazla çaba harcamanıza gerek yok. Şimdi sayacağım maddeler, her insanın sahip olması gereken ufak özellikler ve evet kadınlar bu kadar ufak şeylerle mutlu olabilir.
Yeni Başlayan Erkekler İçin 11 Adımda Feminizm Nedir? Ne Değildir?
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. 8 Mart 1857 yılında bir grev sırasında polisin saldırısı, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve ardından çıkan yangın sonunda direnen 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. Cenazelerine binlerce insan katıldı ve yıllar sonra 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı. O günden bugüne Feministler kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, toplum yaşamında uygulanan baskıların yok olması için mücadele ediyorlar. Bu içeriğimizde feminist örgütlerin hazırladığı ''feminizm ve feministler hakkındaki önyargıları ve gerçekleri'' derledik.
Kadının Çalışmak İçin Kocasından İzin Almasını Kanunen Zorunlu Tutan 18 Ülke
Başlığı George Orwell'in efsanevi cümlesine benzetecek olursak, insanlar eşittir, erkekler daha eşittir. Dünya Bankası'nın yakın zamanda gerçekleştirdiği çalışmada, 173 ülkeden 155 tanesinde, kadının çalışma koşullarını kısıtlayan en az 1 kanun maddesi olduğu görülmüş.  18 ülkede ise, kadınların işe girebilmek için kocalarından izin alması kanuni bir zorunluluk.
Fikir ve Eserleriyle Dünya Ekonomisini Değiştirip Baştan Şekillendirmiş 13 Muazzam Kadın
Ekonomist Justin Wolfers'ın, kısa süre önce kadın ekonomistlerin yanlarında erkek bir meslektaşları varken akademik tartışmalarda hep geri plana itildikleriyle ilgili yazısını takiben, Business Insider ve World Economic Forum ekonomi tarihini baştan aşağı şekillendiren kadın ekonomistleri derlemiş. Listede modern çağın ekonomistlerinin yanısıra, bu disiplinine kadın katılımının çok çok zor olduğu dönemlerden de pek çok tarihi figür bulunuyor.
'Bu Kadar Beceriksiz Adamlar Nasıl Lider Oluyor?' Sorusunun 15 Maddede Cevabı
Kadınların, iş dünyasındaki yönetim pozisyonlarında yeterince temsil edilmemesinin genel olarak 3 popüler açıklaması var: 1- Yetkin değiller; 2- İlgili değiller; 3- Hem ilgili hem de yetkinler, ancak görünmez duvarlarını kıramıyorlar: Yani basmakalıp önyargılara dayalı görünmez engelleri aşamıyorlar. Muhafazakarlar ve şovenistler bunlardan birinci şıkkı destekliyor; liberaller ve feministler üçüncüyü tercih ediyor; ortada bir yerlerde olanlarsa genelde ikinciye meylediyorlar. Peki ya bunların hiçbiri büyük resmi göremiyorsa?
Dünya Bir Ülke Olsa Başına Geçebilecek Kudrete Sahip 11 Çok Güçlü Kadın
Ekonomik güçleri, hakim oldukları alanlar, haber değerleri ve yarattıkları etki gibi kriterler baz alınarak oluşturulan Dünyanın En Güçlü 50 İnsanı sıralamasında kadınların yeri hiç yabana atılacak gibi değil. Kimisi ülkeleri, kimisi dünya devi şirketleri, kimisi inanılmaz servetleri, kimisi de hemen hemen dünyayı yönetiyor. Bu kadar erkek egemen bir gezegende mücadele veriyor olmaları da cabası...İşte yaşayan en güçlü 11 kadın:
İçimizi Açmayan İstatistiklerle Dünya Kadın Çalışanlarına Ne Kadar İyi Koşullar Sunuyor?
Dünya Ekonomi Forumu'nun her yıl yayınladığı Küresel Cinsiyet Ayrımı Raporu, kadınların yıllar geçtikçe iş yaşamında tırnaklarıyla kazıya kazıya önemli yollar kat ettiğini gösteriyor. 2006'dan bu yana dünya genelinde, çalışma hayatında kendine yer açan kadınların sayısı belirgin biçimde arttı; parlamentolarda da öyle. Ancak yine de mesleki cinsiyet eşitsizliği konusunda alınması gereken yol çok uzun. The Economist'in iş hayatındaki cinsiyet eşitsizliği konulu raporu hiç de iç açıcı değil.
Her Kadının Kendi Mutluluğu İçin Yapması Gereken 13 Şey
Günümüzde, İnternet'ten basına ve hatta sokaklara kadar her yerde  kadınların nasıl davranması, nasıl giyinmesi, nasıl konuşması gerektiğine dair söylemler duyuyoruz.Tüm bu söylenenlerden farklı olarak; bir kadının şahsi mutluluğu için neler yapması gerektiği yönündeki tavsiyeleri sizler için derledik.