Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihe Damgasını Vurmuş Kadınlardan Herkese İlham Verecek 23 Söz

 > 
15bPAYLAŞIM

Kadınların gücü biz kadınlara yeter de artar bile! Ne de olsa kadınları en iyi yine kadınlar anlar... Aralarında aktivist, feminist, yazar, şarkıcı ve aktrislerin bulunduğu listemizde; Jane Austen'dan Madonna'ya, Marilyn Monroe'dan Frida Kahlo'ya kadar birçok ünlü isme ait sözler var. Gelin hep birlikte bu özel kadınların aşka, erkeklere, kavgaya, hayata dair söyledikleri sözleri hatırlayalım.

1. Amelia Earhart

"En zoru harekete geçme kararıdır, geri kalanı ise sadece kararlılık meselesidir."

2. Maya Angelou

"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unuturlar ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmazlar."

3. Oprah Winfrey

"Sahip oldukların için şükredersen daha fazlası seni bulur. Sahip olamadıklarına odaklanırsan, zaten onlar da yetmemeye başlar."

4. Ayn Rand

"Soru kimin bana izin vereceği değil, kimin beni durduracağıdır."

5. Rosa Parks

"Birisi karar verdiği zaman, bu korkuyu azaltır."

6. Alice Walker

"Çoğu zaman insanlar güçlerinden, aslında güçleri olmadığını düşünerek vazgeçerler."

7. Audrey Hepburn

"Ben pembeye inanıyorum. Ben gülmenin en iyi kalori yakıcı olduğuna inanıyorum. Ben öpmeye ve çok öpmeye inanıyorum. Her şeyin ters gidiyor gibi göründüğü zamanlarda güçlü olmak gerektiğine inanıyorum. Ben mutlu kızların en güzel kızlar olduğuna inanıyorum. Yarının başka bir gün olduğuna inanıyorum ve mucizelere inanıyorum."

8. Eleanor Roosevelt

"Her gün sizi korkutan bir şey yapın."

9. Helen Keller

"Bir mutluluk kapısı kapandığında bir başkası açılır; ama kapanan kapının arkasından o kadar uzun süre baka kalırız ki başka bir kapının açıldığını görmeyiz."

10. Miuccia Prada

"Gerçekten derinlemesine birşey yapmanın tek yolu çok çalışmaktır. Ne zamanki yaptığınız ise aşık olur, onun çok güzel ve zengin olduğunu düşünürseniz işte o zaman tehlikedesiniz”

11. Coco Chanel

"Hayatımı şöyle keşfettim; sevmediğim herşeyi hafife alıyorum, nasıl olsa seveceğim bir zıttı vardır."

12. Marilyn Monroe

"Ben bencil, sabırsız ve biraz kendine güvensiz biriyim. Hatalar yapıyorum, kontrol dışına çıkıyorum ve bazen benimle uğraşmak zordur. Ama sen beni en kötü zamanımda idare edemiyorsan, en iyi zamanımda beni hak etmiyorsun"

13. Katharine Hepburn

"Kadın gibi değil erkek gibi yaşadım. Canım ne istiyorsa onu yaptım, kendimi geçindirecek kadar para kazandım ve yalnız kalmaktan korkmadım."

14. Margaret Sanger

"Kendi bedenine sahip olmayan ve bedenini kontrol edemeyen bir kadın özgür değildir. Ve hiçbir kadın bilinçli olarak anne olup olmamayı seçene kadar kendine özgürüm dememelidir."

15. Frida Kahlo

"Beni anlamadın demeyeceğim. Beni anladın. Zaten en dayanılmaz acı buydu. Sen beni anladın. Anladığın halde canımı yaktın."

16. Jane Austen

"Kadınlardan yalnızca birer hanımefendi gibi bahsetmenizden, onların aslında rasyonel varlıklar olduğunu anlamamanızdan nefret ediyorum. Hiçbirimiz hayatlarımız boyunca sakin sularda yüzmek istemeyiz."

17. Mae West

"Tanıştığım her erkek beni korumak istiyor, neyden korumak istediklerini anlamıyorum."

18. Susan B. Anthony

"Kadınların erkek korumasına ihtiyacı yoktur ama kendini korumayı öğrenmeye ihtiyacı vardır."

19. Margaret Fuller

"Kadını sadece sevmek kaba bir hata çünkü kadınların varoluşunda hem doğruluk hem sevgi vardır. Dünyadaki enerjileri bu ikisinden oluşur."

20. Emmeline Pankhurst

“Kadınların başarılı olamayacağını düşünen sizlere şunu söylemek isterim: İngiliz hükümetini bu pozisyona getirmeyi başardık. Hükümet artık şu alternatifle yüzleşmek zorunda: Kadınlar artık ya öldürülecek, ya da oy kullanacak.”

21. Betty Friedan

"Hiçbir kadın mutfağın yerleri parlıyor diye orgazm olmaz."

22. Nawal El Saadawi

“Bana vahşi ve tehlikeli bir kadın olduğumu söylediler. Ben gerçekleri söylüyorum. Gerçekler de vahşi ve tehlikeli.”

23. Madonna

"Kızlar kot pantolon ve bot giyip saçlarını kısacık kestirebilirler çünkü erkek olmakta hiçbir sakınca yok. Ama bir erkek için kız gibi görünmek aşağılayıcı çünkü sizler kız olmanın aşağılayıcı olduğunu düşünüyorsunuz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmetygt.yoruk

Marie curie gibi bilim için ölen ilk kadın ı nasıl unutmuşlar

serdar-tekin1

buraya yalnızca aptal feministleri koymuşlar.

mehmetygt.yoruk

aynen gerçekten kadın lar için bişey yapanlar yok marilyn monroe nin kadın ları geçtim insanlığa bi faydası olduğunu düşünmüyorum

Gizli Kullanıcı

Audrey Hepburn'e hayranım.Hem güzelliği hem zarafeti hem fikirleri hem de oyunculuğu,herşeyiyle kusursuz biri bence.

serdar-tekin1

hahahaha kusura bakma sözleri geri aldım.kullandığın nick name ve 3 gündür beynimi siken feminist zırvaları beni bu sözleri yazmaya itti. :)

Gizli Kullanıcı

estağfurullah sorun yok ;)

kalemhane

Madonna'nın sözü de yabana atılır cinste değil.. Sahiden öyle.. O kadar ataerkil bir dünya ki; kadın gibi olmak bile aşağılanma sebebi ne yazık ki.. "Erkek gibi kadın" deyince kadını överiz, "karı gibi erkek" deyince erkeği gömeriz.. Cinsiyetinden dolayı değil de insanlığından dolayı yargılayacağımız günler de gelecektir elbet..

zor-bey1

sen ne diyon la değişik

kalemhane

Hiç..Öylesine.. Kendi kendime konuşuyorum işte.. Kendi kendime sesli konuşunca, "kendini göstermek isteyen biri illa ki zıplar" dedim; zıplayıverdin..

reynaarellano

Çok doğru. Şu an tam anlamıyla tüm toplumun yaşadığı hemen her türlü sorunun kaynağı bu noktada kilitleniyor. Bir kadın, erkek gibi davranabilir, ama bir erkek, kadın gibi davranırsa, kendini daha alt bir seviyeye, bir kadının seviyesine imdirmiş olur ki bı kabul edilemez. Bir erkek, duygusal olamaz mesela, bu kadınlara özgü bir şeydir. Ya da bir oğlanın odası pembe olamaz ve elbise giyemez. Çünkü renkler ve kumaş parçaları bile cinsiyete göre ayrılır. Ayrılmalıdır. Zira kadın ile erkek farklı canlılardır. Tüm bu düşünceler içimize o kadar işlemiş ki oğlanlar daha küçücük yaşlardan itibaren maskülen ve duygusuz, otoriter kimseler olmayı bir zorunluluk olarak öğreniyor. Sonra, neden şiddet bitmiyor? Sevgilim beni neden anlamıyor? Oğlum neden bu kadar asi? Her şey bu ayrımcılıkta bitiyor.

kalemhane

Reyna; işin vahim tarafı; o çocukları yetiştiren de kadınlar.. Kadınlar böyle büyütüyorlar..

reynaarellano

Maalesef haklısın. Bu da yine aynı sebeplerden kaynaklanıyor. Ayrımcılık denen kısır döngü, kendi kendini besliyor.

zor-bey1

edebiyatın burada sökmez aslanım

kalemhane

Reyna Arellano ; atiye karşı güzel temenniler beslemekten başka elimizden ne gelir ki.. Ne diyelim o zaman : Cinsiyetlerden kurtulup, insan olmanın tadına varmak dileğiyle... //// Zor Bey; Öğüdün için teşekkür ederim.. Yol göstericiliğin ve nezaketin ile aydınlanmış oldum.. Böyle nazik insanların varlığı sebebiyle mutlu oluyorum.. Sayende mutlu oldum..Sağol, varol..

serdar-tekin1

aynı şeyi kadınlar da yapar.örneğin 2 kadın aralarında konuştuğunda ''kızım erkek gibisin ya'' dediğinde bil ki karşındakine iğrenç ve kabasın anlamında söylüyordur.madonnanın söyledikleri zırva tek taraflı tespit.insanlar karşılarındakine cinsiyetle ilgili benzetme yapıyorsa bu cinsiyetini değil bir özelliğini belirtmek için söylenmiş bir sözdür.örneğin 2 adam aralarında ''karı gibi adamsın.'' gibi sözlerle hitap ettinde buradan aşağılanan cinsiyet değil bu cinsiyetin erkeklerden bedenen daha zayıf olmasıyla ilgilidir.yukarıda kadınlar için verdiğim diğer örnekte ise kadınlar erkeğin cinsiyetini değil onun bir davranışını yakıştırmıştır.zira kadına göre erkekler de kabadır.yukarıda yazan sözlerin yüzde 80 i feminizm kokan ve hiçbir zeka unsuru barındırmayan saçmalıklar.kadınlara yegane tavsiyem tanrı aşkına bu aptalları örnek almayın.

kalemhane

Serdar, fikirlerini anlıyor ama seninle hemfikir olmadığım belirtmek istiyorum.. Gerçekler böyle değil ve kesinlikle kadınların aşağılandığı sözlerle dolu cümlelerimiz.. Haa kadınlar, erkekleri aşağılamıyorlar mı; tabii ki o da var.. Ama sanırım bu durum, yıllarca aşağılanmış kadınların atağa geçmesi gibi bir şey.. Yine de keşke senin dediğin gibi olsa idi..Bunu isterdim doğrusu..

serdar-tekin1

ben toplumların kadın-erkek diye sınıflandırılmasına karşıyım.benim sınıflandırmam yalnızca soy üzerinedir.ayrıca görüşüme göre ders verici nitelikte eylemlerin hepsi etik,ahlaki ve toplum yapısına uygun olmak zorundadır.anarşiyle bir şeyi kabul ettiremezsin.hiçbir zaman kadın düşmanı olmamama rağmen feminizm hareketinden nefret ediyorum.cinsiyetçi ve amacını aşmış bir hareket. biri bana taksimdeki istiklal caddesinde gördüğüm feminist eylemlerde yazan bu pankart yazısının amacını açıklasın. ''lilithin sürtükleriyiz.'' bu söz ile toplum ne öğrenecek? not:lilith, şeytanın cinsel anlamda kullandığı fahişesidir.

kalemhane

kadından ve erkekten çıkıp, "insana" ulaşman takdir edilecek bir durum.. Tebrik ederim.. Soy üzerine sınıflandırmadan kastının ne olduğunu tam olarak anlamadığım için yorum yapamayacağım.. Ama umarım bu soydan kasıt, etnik durum değildir.. Çünkü bu sınıflandırma, insanı günaha götürebilecek öğeleri barındırıyor.. Feminizm konusunda ise şimdilik haklısın ama biraz sabretmek lazım..Yeni bir hareket ve şuan erkek düşmanlığı üzerinden taban bulmaya çalışıyorlar.. İleride rayına oturacaktır illa ki.. Umudu kaybetmemek gerek.. O örnek verdiğin kişiler için ise dua etmekten başka elimizden ne gelir ki..!

sumy

Marilyn monroe demet akalın çakması olmuş biraz.d

yori

çok güzel sözler

Görüş Bildir