Uzak Doğu'nun Yemyeşil Harikası Matcha'nın Vücudumuza Mükemmel Faydaları Var!

-

Japon kültürünün köklü bir geleneği olan Matcha yeşil çayı en sağlıklı toz çaylardan biri.  Matcha çikolata, kek, şekerleme, kurabiye ve yeşil çay dondurması gibi çeşitli şekerleme ürünlerine lezzet katmak için kullanılır. Yeşil çayın daha koyu ve toz formu olan matcha çayının sağlığımıza birçok faydası var. Siz de doktorunuza danışarak çay halini tüketebilir ya da keklerinize pastalarınıza ekleyebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2, 3

1. İyi bir antioksidan.

Matcha çayının antioksidan gücünü değerlendiren bir araştırma çalışması, matcha çayında diğer yeşil çaylara kıyasla en yüksek miktarda epigallocatechin gallate (EGCG) bulunduğunu ortaya koydu. Bu madde son derece sağlıklı bir bileşen. Bu antioksidanlar, oksijensiz radikalleri arar ve zararlı etkilerini nötralize eder, böylece vücudu oksidatif stresle ilişkili rahatsızlıklar veya enflamasyonların oluşmasından korurlar.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Matcha çeşitli antioksidanlar, polifenoller, EGCG, L-theanine içerir ve bunlar topluca vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirir. Ayrıca çeşitli antijenlere karşı koruma sağlar.

3. Tip 2 diyabeti kontrol altına alabilir.

Matcha çayı, diyabetik bireylerde sağlıklı bir metabolizmanın korunması için değerli olabilir. Antioksidan bakımından zengin matcha, diyabetik bireylerde trigliserit, kolesterol ve hepatik glikoz içeriğini azaltmaya yardımcı olur. Matcha çayıyla birlikte uygulanan diyabetik konular üzerine yapılan bir araştırmada, bu besinin böbrek ve karaciğer hasarına karşı inhibitör etki gösterdiğini bulgulamış.

4. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir.

Matcha'da bulunan epigallocatechin gallate (EGCG)'nin uyguladığı bir diğer değerli eylem, kardiyovasküler sağlığın korunmasıdır. Bu maddenin matcha içindeki zenginliği, onu kolesterol seviyelerini düşük tutmak için güçlü bir iksir haline getirir.

5. Enerji verir.

Matcha, normal kahvede bulunan kafeinden farklı olan sağlıklı bir kafein formu içerir. Teofilin olarak bilinen bu eşsiz form kafein, herhangi bir yan etki olmadan enerji düzeyini artırır. Teofilin sayesinde enerjinin yavaş salınması, adrenal bezlerin fonksiyonelliğini desteklemeye yardımcı olur ve hormonal seviyeleri korur.

6. Vücutta detoks etkisi:

Çayda bulunan klorofil, vücudun temizlenme sürecindeki etkinliğini arttırır. Klorofil kanın temizlenmesine yardımcı olan mükemmel bir detoksifikatördür. Kan ve dokuların alkalinitesini korumaya yardımcı olur. Klorofil ayrıca zararlı toksinlerin kolon duvarlarıyla birleşmesini önlemede yardımcı olur ve onları vücuttan atar.

7. Rahatlama ve zihinsel uyarıyı sağlar.

Matcha çayı, vücuda sakinleştirici bir etki yaratmada harikadır diyebiliriz. Bu çayda bulunan benzersiz bir amino asit olan L-theanine, beyindeki alfa dalgalanmalarını artırmaya yardımcı olan anti-anksiyolitik özelliklere sahiptir. Bu alfa dalgalar, gevşemeyi teşvik eder ve tıpkı yoga tekniklerinde olduğu gibi derin bir zihinsel netlik ve uyanıklık hissi sağlar.

8. Enfeksiyonlara karşı koruyabiliyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, matcha çayı epigallocatechin gallate (EGCG) içerir ve bu da çeşitli bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı mücadelede etkilidir.

9. HIV virüsüne karşı koruma sağlayabilir.

Matcha'da bulunan epigallokatekin de HIV'in önlenmesinde etkilidir. Bununla birlikte, matcha çayı tüketimi de HIV hastalarının beynin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

10. Gastrointestinal bozuklukların tedavisinde yararlıdır.

Bu alandaki bir araştırma, matcha tüketiminin dışkı atılımını uyardığını ve vücudun zararlı kimyasal ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

11. Kanser riskini azaltır.

Matcha, kimyasal önleyici özelliklere sahip epigallocatechin gallate (EGCG) içeriğiyle kanseri önlemeye yardımcı olur. Çalışmalar, matcha çiçeğinde bulunan polifenollerin kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller ve mesane ve kolon kanseri gibi çeşitli kanserlerin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olur.

12. Hafızayı güçlendirip konsantrasyonu iyileştirebiliyor.

Macha'da bulunan L-Theanine'in bir etkisi dopamin ve serotonin üretimidir. Bu iki kimyasal, ruh halini arttırmak, hafızayı iyileştirmek ve daha iyi bir konsantrasyon sağlamak için kullanılır.

13. Yağ yakımını hızlandırabiliyor.

Macha çayının düzenli tüketilmesi metabolizmayı arttırabiliyor ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca piyasada bulunan birçok diyet yardımcısının aksine, matcha artmış nabız ve yüksek tansiyon gibi olumsuz yan etkilere neden olmuyor.

Matcha tozunu ve çayını çok farklı şekillerde kullanarak lezzetli şekilde tüketebilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Gerçekten muhteşem bir inovatif gıda ürünü. 10 gün boyunca nereye gitsem karşıma çıktı. Dondurma, çikolata, kahve, tatlı, kek, tuz, içecek herşeyin içinde vardı. Kesinlikle tavsiye ederim.

saffet-filiz

Çok pahalı olduğunu yazmayı unutmuşsunuz.

reshontheway

Japonya'da o kadar ucuzken burada bu kadar pahalı olması cidden çok ilginç.

saffet-filiz

Amerikada vs de pahalı japonya ezelden beri içiyor bunu.

breezy

icat çıkarmayın başımıza. sonra instada bunun fake versiyonlarını satıp insanların canına kastedicekler

helloevribadi

hea çakallar matcha çayı diye kına satarlar insanlara

sesse

tadan biri tadını tarif edebilir mi ? çok video seyrettim her şeye ekliyorlar merak ediyorum açıkçası

himura-battousai

bir cok sekilde ve yerinde de tatmis biri olarak, kendine has ve yogun bir tadi var. eger tatlandirmadan direk sicak su ile kullanilirsa yesil cayin bitter versiyonu gibi birsey oluyor (aci demek isterim ama biber acisi manasinda degil)

sesse

teşekkür ederim .Yeşil çay tadını sadece limonla sevebiliyorum.Sade şekilde tüketemem galiba .Ama diğer şekillerde denemeye değer

Başlıklar

ÇikolataDiyetJaponyaKanserUzak Doğuçaykek
Görüş Bildir