Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Burçak Yüce Profil Resmi

Burçak Yüce

Bilimce

icon

Hakkında

Fizik öğretmeni. Mesleğini 18 yıldır özel bir okulda sıradanlıktan uzak halde yürütüyor. Yaklaşık on yıldır yazıyor. Üç kitap ve iki proje kitabı var. Teolojiye sevdalı. Felsefeye takıntılı. Ressam. Sergilerde ve imza günlerinde sevenleriyle buluşmak en tatmin edici hobisi. Dizi izlemez, dize gelmez. Tv de kayda değer program izler. TRT Belgesel araştırma sorumlusu. Az uyur. Korku filmi forever... Anne ve kız evlat sahibi. Önceki hayatında kesin kediydi. Şakacı. Akıllı değil! Zeki. Güneşe aşık ve denize tutkulu.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Fiziğin Henüz Cevaplayamadığı 6 Soru

Büyük anlamlar yüklediğimiz hatta zaman zaman kutsadığımız bilim!Kimimiz yanlışlanamaz sanıyoruz kimimiz ise gerçekliğine tereddütsüz inanıyor, haddinden fazla önemsiyoruz.Bir bilim insanı olarak sözlerim belki garip geldi ama özellikle kuantum yani atom altı tanecikler dünyasını keşfetmeye başladığımızdan beri fizik ve küçümsediğimiz metafizik dünyasını eskisi gibi keskin hatlarla ayıramaz olduk.Neyse bu, yani fizik ve metafizik arasındaki ilişki başka bir yazımın konusu olacak. Ben konuyu dağıtmadan son birkaç örnekle bu kısmı tamamlıyorum.
17 Ocak, 22:55
görsel

Bu Dünya Gerçek mi Sanal mı?

Herkese merhaba.Geçtiğimiz hafta sosyal medyamda ufak çaplı bir anket yaptım. Soru şuydu:
3 Ocak, 10:21
görsel

Gerinme Neden Hoşumuza Gider?

Efendim, sabahları uyandığınızda ilk iş gerim gerim gerinin. İş yerinde masa başında, ayakta, akşam yatınca her koşulda ve aklınıza geldikçe devam edin.
21 Aralık 2021
görsel

5 Maddede Suyun Mistik Özellikleri

Ne özel bir madde.Tüm canlılığın var oluş vesilesi.Hem içinde olmayı hem içimizde olmasını severiz. Şifasını tüm bedenimizde hissederiz. Hele akıştaki bir suysa…Dere kenarları, o akıştaki serin suya ayakları daldırmak, kaynağından buz gibi sular içmek ne iyi gelir. Haydi, gelin bugün suyun mistik özelliklerine ve önemine farklı bir pencereden bakalım:
8 Aralık 2021
görsel

Ayol! Ne İşe Yarıyor Bu Ay?

4,5 milyardır yani canlılığın başlangıcından beri yörüngemizde dolanan uydumuz ay!
19 Kasım 2021
görsel

Mucize Adam Stephen Hawking’den 10 Öğüt

Öğütlerinin kıymetini bilmek için gelin öncelikle bu meşhur bilim insanını kısaca tanıyalım. (Hayatı hakkında bilgi sahibiyseniz yazımın sonundaki öğüt kısmına geçiniz.)Stephan Hawking bir biyolog olan anne ve babanın ilk çocuğu olarak 1942’de Oxford da doğdu. Meşhur fizikçilerin makûs talihi midir bilinmez o da lisede okurken vasat bir öğrenciydi. Yazısı fevkalade bozuk ve elinden bir iş gelmeyen sakar bir çocuktu. 17 yaşındayken Oxford Üniversitesi’ne babasının tıp tahsil etmesi arzusuna direnerek teorik fizik tahsil etmek üzere girdi ve okulu üç yılda hem de yüksek dereceyle bitirdi.Kendisi bu sakarlığın gitgide arttığını fark etmekteydi. Hatta ortada hiçbir görünür sebep yokken ve durup dururken birkaç kere de yere düşmüştü. Henüz 21 yaşındaki Hawking’in adelelerinin kontrolünü gitgide zayıflatan ve hiçbir çaresi de bulunmayan hastalığı ALS idi. Bu hastalığa yakalananlar genellikle bir ya da iki yıl yaşadıklarından doktorlar Hawking’e de pek şans tanımıyorlardı.Buna rağmen hastalığı hekimlerin tahmininden yavaş ilerledi. Hastalığına rağmen 1965 yılında bir üniversite öğrencisiyle evlendi. Bu evlilik onu üç evlat sahibi yaptı.Hawking 1966 yılında Cambridge Üniversitesi’ne atandı. 1977’de ise üniversitede Gravitasyon Fiziği profesörü oldu. 1979 yılında da Cambridge Üniversitesi’nin Lucasian kürsüsüne atandı.Hawking’in hayat hikâyesini yazanlar bu olayı hep: “Galileo Galilei’nin ölümünün tam 300. yıldönümünde doğmuş olan adam şimdi artık bir zamanlar Newton işgal etmiş olduğu kürsüyü işgal etmekteydi“ gibi barok bir cümleyle tasvir etmektedirler.
9 Kasım 2021
görsel

Bu Âlemler Çok Alemler

Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini…-Manly P. HallSözü çok hoşuma gider doğrusu.Gelişen teknoloji çevremizle ilgili farkındalıklarımızı hayli yükseltti.Misal mikroskop sayesinde vücutlarımızın derinlerine ve detaylarına daldıkça orada sonu görünmeyen bir evrenin saklı olduğunu gördük. Teleskobun keşfiyle de koca evrende zerre bile sayılamayacağımızı idrak ettik.
23 Ekim 2021
görsel

Bulut Tohumlama İle Yağmurumuzu Çalabilirler mi?

Son zamanlarda yapay yağmur yağdırma ile ilgili haberlere sıkça rastlıyoruz.
5 Ekim 2021
görsel

Einstein Hakkında Bilinmeyen 10 Şey!

Albert Einstein 1915 tarihinin kasım ayında Genel Görelilik Teorisini yayınlayarak evrenin nasıl işlediğine dair fikrimizi kökten değiştiren en önemli bilim insanlarından biridir. Bunu bilmeyenimiz yoktur. Gelin bugün sizle idolüm Einstein’ın bilinmeyen yönlerini konuşalım.Bu özelliklerini madde madde sıralayalım.İşte Einstein’ın hakkında pek bilinmeyen 10 şey:
20 Eylül 2021
görsel

Kuantum Dünyası! Bu Yazıdan Sonra Hayata Bakış Açın Değişecek- 2. Bölüm

Evet, ilk sorumuz neydi?Her şeyin yapıtaşı “belirsiz mi”?Aynen öyle. Bu görüşü çürütmek için sürüyle deneyler yapıldı ve yapılmakta ama sonuç değişmiyor.Atomaltı parçacıkların dünyası “süperpozisyonda”.
9 Eylül 2021
görsel

Yüz Yüze Eğitime Günler Kala Bilinmesi Gerekenler

Uzun süredir beklediğimiz günler nihayet geldi. Malum okullar 6 Eylül’den itibaren tüm kademelerde açılıyor. Hatta yapılan açıklamaya göre okul öncesi ve birinci sınıflara 1- 3 Eylül arasında uyum eğitimleri yapılacak. Hem bir öğretmen hem bir anne hem de bir veli olarak bayram sevinci yaşadığımı söyleyebilirim.
31 Ağustos 2021
görsel

Einstein Neden Dil Çıkardı?

Malum bu aralar herkes gibi ben de çok bunaldım. Rutin işler kafamı dağıtmaya yetmeyince oturdum bu resmi yaptım. Gayri ihtiyari Einstein’ı çizmemde bilinçaltımın etkisi yadsınamazdı.
23 Ağustos 2021
görsel

Paralel Evrenlerdeki Hayatlarımız

Haydi, bugün beraber ilginç dünyalara dalalım.Kiminde zengin, kiminde deli, kiminde engelli, kiminde sabıkalı, sevimli ya da suratsız, muzır, masum, belki günahkâr, mavi gözlü, İtalyan, Fransız, doktor veya ıssız bir dağda çoban olduğumuz, her birinde farklı olasılıkları barındıran evrenlerden bahsedelim.Bundan yıllar evvel henüz yirmili yaşlarındaki bilim insanı Hugh Everett birçoğu fizik bölümünü bitiren arkadaşlarıyla benzer bir sohbetteydi. Bu konular kuantum mekaniğinin ilgi alanı içine giriyor ve sohbet gelip paralel evrene ve süperpozisyona dayanıyordu. (Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse, süperpozisyon elektron gibi temel parçacıkların tek bir durumda bulunmaması yani ölçülene değin aynı anda birden fazla yerde, hızda ve yönde olma halidir. Bir parçacığın konumunu ve hızını aynı anda ölçemezsin.) Ancak bizim yaşadığımız makro evrende alışageldiğimiz üzere bir şey ya bir yerdeydi ya da başka bir yerde. Olasılık değil, kesinlik hâkimdi. Makro evrende mikro evrendeki gibi belirsizlik, süperpozisyon yoktu. Bu arada iyi ki de böyle çünkü makro evrende bir insanın süperpozisyonda olduğunu görsek aklımızı yitirebilirdik.
16 Ağustos 2021
görsel

Kuantum Dünyası! Bu Yazıdan Sonra Hayata Bakış Açın Değişecek

Düşüncelerimizle dünyayı yönetebilir miyiz?Yıllardır herkesin merak ettiği sorudur bu. Hollywood filmlerine az konu olmamıştır. Misal Transcendence (Evrim), Lucy, İnception ve tabi Matrix gibi filmler, bize düşünce gücüyle yönetebileceğimiz bir dünya vaat eder. Bu metafiziksel düşünce özellikle Secret kitabından sonra tekrar gündeme geldi.Kuantum dünyasındaki yeni gelişmeler de bu düşünceyi birazdan bahsedeceğim üzere atom altı boyutta sanki destekledi.Baştan şunu belirteyim, Anlatacaklarımı kavraması biraz zor ama kendinizi zorlayıp anlamaya çalışırsanız hayata bakış açınızın değişecek.Bilemiyorum, belki de bazılarınıza özellikle de bu alana gönül verenlere değineceğim dünyayı algılamak kolay gelecek.Ya da okudukça beyniniz yanacak…Yani belirsizlikler daha giriş kapısında başlıyor :)
11 Ağustos 2021
görsel

İstanbul Üzerine Yağan Küller ve Küllerimizden Doğma Vakti

Dehşet ve acı verici günlerin ardından gelir “küllerinden doğmak” vakti.Geçmişinle yüzleşmeyi, hatalarından dersler çıkarmayı gerektirir. İçindeki dehlizlerde unutulmaya yüz tutmuş farkındalığı, merhameti henüz kaybetmemiş insana ulaşıp gün yüzüne çıkarmayı bizlere hatırlatır.Şu sıralar ihtiyacımız olan en elzem şey.Biz de kolektif olarak hatırlamalıyız artık doğaya, tüm canlılığa duyarlılığımızı.Bu bizim özümüzde vardı.Siz bakmayın böyle etrafımızı yakıp yıktığımıza.İnsan, aslında muhteşem bir varlıktı. Yani o potansiyele sahipti diyelim.
7 Ağustos 2021
görsel

Yangın ve Doğal Afetlerin Zararını Nasıl En Aza İndiririz?

Genel olarak orman yangınların çıkış nedenlerini biliyoruz.İçlerinden bazıları yıldırım düşmesi, yüksek sıcaklık gibi doğal afetler olsa da yangınların çoğu yazık ki insan kaynaklı.
2 Ağustos 2021
görsel

Yozgat’tan Mars’a Uzanan Başarı Hikâyesi

Hayat beni şaşırtmaya devam ediyor.Kimine rahat batıyor, elinin altında başarıyı yakalamak için tüm imkânlar varken çalışmamak için mazeret üretiyor…Kimi de imkânsızlıkların içinden inatla kardelen misali çiçek açıyor.
29 Temmuz 2021
görsel

Peki Senin İsmin Ne?

İsmimizin üzerimizdeki etkilerini ve önemini bilenlerden misin?Çeşitli inanışlarda bile çocuğuna güzel manalı isimler seçmek anne ve babanın öncelikli vazifelerinden.Bilimsel olarak da ismimizin üzerimizde ciddi etkisi söz konusu.Hani “bir şeyi kırk kere dersen olur” derler ya!Düşünsenize hayat boyu belki de en çok duyduğunuz, muhatap olduğunuz kelime isminiz olacak.İşte bu sebepten ismimizin manası, frekansı üzerimizdeki enerjisi yadsınamaz.Çünkü ses bir enerji ve enerji de maddeyi yani maddi bedenimizi etkiliyor.Biliyorsunuz bu öyle bir enerji ki sesle bardak bile kırılabiliyor.Hayat boyu ismimizin taşıdığı o enerji bize yöneltiliyor.Kültürel olarak şaşırtıcı gelebilir lakin felsefi ve sosyolojik açıdan bakarsak bir bebeğin isminin doğar doğmaz konması bile belki de yanlış. Dede Korkut misali karakteri ve yetenekleri biraz gözlemlenip sonradan ismiyle karakterinin tezatlık teşkil etmemesi adına yetenekleri doğrultusunda konulması gerektiği kanısındayım.Ya da tam tersi ismini, çocuğumuzdan beklentimize yönelik koyup hayatı boyu o enerjiyi yollayarak mı etkilemeliyiz kaderini?
28 Temmuz 2021
görsel

Yeni Kitabım, Su’yun Yolculuğu

Bundan yaklaşık 4 yıl önce 8 sene işlettiğim butik bir mağazam vardı. Bir gün butiğimde huzurla sokağı izliyorken aklıma şu dizeler geldi;*Onun serüveni bir bilinmezlik içinde milyarlarca yıl öncesinden başladı…Birbirinden çok farklı özellikteki iki taneciğe artık uslanmasını “söyledi” Yaradan…Ne yak dedi ne de yan!Ak dedi gönülden gönüle arındır, ferahlat, yardım et senin gibi yolu bulsun beni arayanlar…Bana aksınlar, cennet bahçelerimdeki berrak nehirlere karışsınlar…
7 Temmuz 2021
görsel

Pentagon’dan UFO’larla İlgili Beklenen Açıklama Geldi

Değerli okurlarım bu yazımın UFO’larla ilgili ilk yazım olmadığını ve çocukluk yıllarımdan itibaren bu konulara düşkün olduğumu artık biliyorsunuz.
28 Haziran 2021
görsel

Enerji Emici Vampirler

Vampir deyince biraz ürktünüz değil mi?Hadi sizleri biraz daha korkutmayı sürdüreyim…Bu vampirlerden etrafımızda çokça var!Hatta aynaya bakın, eğer enerjinizin düşük olduğu bir anınızdaysanız birini hemen karşınızda göreceksiniz.Hepimiz zaman zaman saldırıya uğrayıp bu vampirlere dönüşebiliyoruz.Bu tehlikeden kendimizi koruyabileceğimiz, tedbir alabileceğimiz bildiğimiz bir yöntem de yok.Alacakaranlık filmindeki vampirler gibi kendini savunmanın spesifik bir zamanı da yok.Sarımsak filan da nafile, denedim kar etmiyor Gece gündüz fark etmiyor. Bu frekans emici vampirler birden karşımıza çıkıyor ve kendimize ancak yeten enerjimizi emip umarsızca yoluna gidiyor.Yani bu vampirler hem gerçek hem de oldukça tehlikeli.Düşman hem içeride hem de dışarıda.Stephen King’in yakın zamanda beyaz perdeye uyarlanmış filmini bilirsiniz. Doctor Sleep (Doctor Uyku)Filmde kan emer gibi insanların ruhunu emen, canlı kanlı insanları bir anda kurutan kötü insanlar vardı.Aslında bahsettiğim şey filmlere konu olan duruma benzer. Üstelik de dediğim gibi bilimsel ve gerçek!
24 Haziran 2021
görsel

Renklerin Üzerimizdeki Etkisi 2

Kendim de dâhil çoğu zaman renklerin önemini ve üzerimizdeki etkisini yadsıyoruz değil mi?Hâlbuki yaydıkları frekans farklılığından kaynaklı bizdeki yansımaları da farklı. Ama biz gerek kıyafet gerekse mobilya seçiminde genellikle uyumu ve beğenilerimizi kriter alıyoruz. Acaba binlerce firmanın bilimsel yolu tercih ettiği gibi seçimlerimizi daha mı bilinçli yapmalıyız?Benimki sadece bir öneri.Hatırlarsanız renklerle ilgili yazımın birinci bölümünde bazı renklerin (Kırmızı, beyaz, yeşil ve kahverengi) özelliklerine değinmiştim. Bugün diğer renklerle kaldığım yerden devam ediyorum.Siyaha torpil geçerek onunla başlıyorum. Tüm renkleri absorbe ettiğinden mi bilmem… Kendisini çok seviyorum
18 Haziran 2021
görsel

Deniz Salyası Size Son Uyarım!

Merhaba ben deniz;Yok, yanlış anlamayın bildiğiniz deniz.Hani yazın yüzdüğünüz, Gemileri yüzdürdüğünüz,Bütün mahsullerimden faydalandığınız deniz.Ahtapotu, midyesi, istiridyesi, kefali, hamsisi…Bak hamsi demişken tavası güzel olur, şöyle mısır ununa da bulayacaksın…Oh misss…
7 Haziran 2021
görsel

Malatyalı Feridun Balaban Amerika’da Birinci Oldu

Uluslararası yeni bir başarıya daha imza attık sevgili okurlarım.Yine ülkemizin pırıl pırıl bir genci bizleri gururlandırarak Amerika’dan birincilikle döndü. Üstelik kendisi henüz 17 yaşında.Evet, Malatya'da yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Feridun Balaban, okul laboratuvarında geliştirdiği projeyle Amerika'da düzenlenen Uluslarası Bilim ve Mühendislik Fuar'ında dünya birinciliği elde etti.
31 Mayıs 2021
görsel

Renklerin Üzerimizdeki Etkisi

“Renklerin üzerimizde ne etkisi olacak!” demeyin.Onların da yaydıkları farklı frekanslarla, tıpkı dinlerken bizi farklı ruh hallerine sokan müzik gibi etkiliyor buna inanın.Zaten bu gerçeği bir fizikçi olarak sadece ben değil uzmanlar da söylüyor.Renkler hayatımızın her köşesine etki ediyor. Araştırmalar da renklerin insanların psikolojisini ve fizyolojisini etkilediğini gösteriyor ki bu işin doğasında var. Yani maddesel olarak hepimiz enerjinin yoğunlaşmış halleriyiz. Renklerin de farklı enerjileri ve frekansları olduğundan enerjimizle etkileşmesi çok normal. Mesela sarı giydiğimizde karşımızdakinde geçicilik hissi uyandırıyoruz veya iş görüşmesine kazara kahverengi bir ceketle gidersek o da karşımızdakine güvensiz bir ifade yansıtmamıza neden oluyor.
26 Mayıs 2021
görsel

Kudüs Aynadır Görene

Aynaları hepimiz biliriz değil mi?Her gün en az bir kere karşısına geçer, zahiri görüntümüze bakarak kendimize çekidüzen verir, güne öyle hazırlanırız. Yeri gelir görüntümüzden hoşnut olur, zaman zaman da yılların yorgunluğunu taşıyan izlerimiz hüzünlendirir bizleri.Elbette aynaları sadece kendimizi görmek için kullanmayız. Optik aletlerin içlerinde de mevcuttur mesela. Gözle görülemeyecek küçüklükteki şeyleri incelememize olanak tanıyan mikroskoptaki aynalar, varlığından bihaber olduğumuz mikroskobik canlıları görmemizi sağlar. Veya yansıtmalı teleskoptaki aynalar cisimlerin büyüyen görüntülerinin gözümüze ulaşmasına yardımcı olarak uzayın derinliklerindeki yıldızları, gezegenleri, uyduları bizlere yakın eder. Peki, aynaların içyapısını, yansıtıcı özelliğini nasıl kazandığını merak ettik mi hiç?Bir aynanın yolculuğu üzerindeki camın mineralsiz su ile yıkanmasıyla başlar. Çünkü suyun üzerindeki ufacık bir mineral bile camın yüzeyine zarar vererek kalitesini düşürür. Sonra sırlama dediğimiz yöntemle camın arka yüzeyi ilk olarak birinci metal ardından ikinci metal olan gümüşle kaplanır. Sırlanarak yansıtma özelliği kazanan aynalar akabinde fırınlanır ve birkaç aşamanın ardından kesimi yapılarak karşımıza gelir.Şimdi Kudüs kelam edilirken aynaya ne hacet diyebilirsiniz.3 yıl önce Kudüs ziyaretim sonrası evime dönüp görünmeyeni görünür kılan aynaya ilk baktığım an karşımda bana bakan kişinin giderken son bir kez aynaya bakan kişiyle aynı siluette olmadığını fark etmiştim. Değişmiştim sanki; değiştirmişti beni kutsal toprakların havası, suyu, dağı, taşı, toprağı…Kudüs kendi naif haliyle ruhuma hitap ederek görünmeyeni ortaya çıkarmıştı sanki. Ya da ben öyle görmek, öyle inanmak istiyordum… Ziyaretimi çok geciktirmiş olduğumu ne yazık ki ancak oralara vardığımda anladım. Her günümü dolu dolu geçirmek istememdeki telaş sanıyorum biraz da bundan dolayıydı. Tel Aviv hava limanına iner inmez grubumuzla Yafa şehrine varmak üzere yola koyulduk. Vardığımızda önce alabildiğine uzanan bir sahil şeridine yaklaştık. Hz. Yunus peygamberin kavmini terk etme mecburiyetinde kalarak denize açıldığı sahili gördüğümü öğrenmekle hüzünlendim. Gökyüzünün ve denizin birbirine karışan maviliğinde yüzüme esen ılık rüzgârın mis kokusunu içime çekerken balina tarafından yutulan Yunus peygamberin pişmanlıkla Yaradan’dan affını isteyişindeki mahcubiyeti de çektim içime. Her dalga sesinde üzüldüm! Sonra affedilişi geldi aklıma, mutlu oldum bu sefer de. Nihayetinde tövbesi kabul edilmiş, onu yutan balina kendisini sağ salim kıyıya ulaştırmıştı. Güneş ötelerden göz kırparken bizler devam ettik sırlı yolculuğumuza. Devamında bizi daha nelerin beklediğini bilemeden…Yafa şehrini gezerken Osmanlı izlerini görmek evimizde hissettirdi. Ecdadımızın geçmişte buraları nasıl sahiplendiğini bıraktıkları eserlerle keşfettik. Şehri daha bir güzelleştiren camileri, çeşmeleri, saat kulelerini gördükçe göğsümüz kabardı. O eserlerle gelecek nesillere, bizlere verdikleri mesajları anlamaya gayret ettik. Her biri Osmanlının yüzyıllar boyu ayakta durabilme nedeniydi sanki. Biz, üzerimize emanet edilen bu mübarek şehre sahip çıktığımızda hayatımızdaki yansımaları da verdiğimiz değer ölçüsünde güzelleşiyordu. Yüzümüzü Kudüs’e döndükçe o da tüm güler yüzüyle, sıcacık selamlıyordu bizi.
17 Mayıs 2021
görsel

NASA: "Dünya’ya Bir Gök Taşı Çarparsa Engelleyemeyiz"

Bilirsiniz bizim milletçe bir huyumuz vardır. Yumurta kapıya dayanmadan aksiyon sergilemeyiz. Şükür ki herkes bu konuda bize benzememiş. Misal yakın zamanda dünyamızı tehdit eden bir göktaşı henüz tespit edilmediği halde NASA tedbiri elden bırakmayarak şimdiden herhangi bir çarpışma olasılığına karşı simülasyon çalışmaları yapıyor.
11 Mayıs 2021
görsel

Başımıza Gökten Gübre Yağacak

Biliyorsunuz meteoroloji geçtiğimiz hafta özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illeri için alarm verdi. Nedeni Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımıydı.
4 Mayıs 2021
görsel

Onlar da Bir Zamanlar Çocuktu

Çocukları bir milletin geleceği olarak gören Büyük önder Atatürk bu ileri görüşüyle çocuklara duyduğu sonsuz güveni ve koşulsuz sevgini somutlaştırmak üzere 23 Nisan’ı yani Türk milletinin iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihi çocuklara armağan etmiştir.
23 Nisan 2021
görsel

UFO’lar Ufukta Göründü

ABD savunma bakanlığı Pentagon bizimle oyun mu oynuyor bilinmez ama bu aralar kendilerini UFO’ların varlığı ile ilgili sık sık açıklama yaparken buluyoruz. Bazen kameralara yakalanan görüntüleri bazen de zamanında askeri havacılıkta görev yapmış emekli bir savaş pilotunu referans göstererek bizi ikna etmeye çabalıyor gibiler.
17 Nisan 2021
görsel

İnsan Beyni Bilgisayarla Kablosuz İletişime Geçti

Bilim insanları uzun süredir üzerinde çalışılan projeyi hayata geçirdi. Bu öyle bir projeydi ki bir zamanlar ancak hayal edilebiliyor ve hatta bilim kurgu filmlerine konu oluyordu.Peki, ne oldu?
8 Nisan 2021
görsel

Einstein'ın 3 Önemli Mektubu

Bugün sizlere meşhur bilim insanı ve benim bir fizikçi olarak ayrıca ilgi duyduğum Einstein’ın üç önemli mektubundan bahsedeceğim. İlki Einstein’ın kişisel değil ama resmi mektubu. Yani bizzat yazmamış ama içeriğinden haberdar.
31 Mart 2021
görsel

21 Mart Badem Gözlü Melekler Günü

Gerçekten o güzel badem gözleriyle her biri melekler kadar masum değil mi?Bence bu masumiyetleri onları biz “normal” insanlardan ayıran ve onlara +1 puan kazandıran özelliklerinin başında geliyor.
21 Mart 2021
görsel

Bu Gaflar Yenilir Yutulur gibi Değil 3

Efendim geldik bilimsel gaflar yazımla ilgili son bölüme.Zamanında ne vahim gaflar yapılmış serinin önceki bölümlerde gördük. “Beşer şaşar, büyüklük bizde kalsın.” dedik, affettik. Madem bilimi zikrettik, o halde hemen bilimle ilgili yapılan gaflarla başlayalım isterim;
19 Mart 2021
görsel

Niçin Bilim ve Sanatta Kadınlar Azınlıkta?

“Bırak bilim ve sanatta kadının neden geri kaldığına?Kadın insan olarak bile değer görmüyorken…” diyorsanız yazının sonunu bekleyin derim.Önce gelelim hayatın çoğu alanında neden yıllardır geri planda kaldığımıza?Tarihte erkek mesleği denilince, genellikle fiziksel ve psikolojik güç gerektiren işler akla gelir. İnşaat, sanayi, mühendislik, tıp gibi alanlar yüzyıllardır erkeklerle özdeşleşir.
8 Mart 2021
görsel

Bilim Ne Değildir?

“Bir şeyin ne olduğunu anlamak istiyorsan ne olmadığına bak!” felsefesinden yola çıkarak bu hafta arkadaşım Alper Bilgili’nin severek okuduğum hatta yazımın başlığı seçtiğim “Bilim ne değildir?” isimli kitabının üzerinden bilimin sınırlarını çizmek istiyorum.Başta ben bir doğa bilimi insanı olarak bilimin meşru sınırlarını belirlemek istiyorum çünkü Alper hocam gibi bilimin sessiz kalması gereken konularda zorla konuşturulmasının bilimi yıpratacağı ve uzun vadede toplum nezdinde itibarsızlaştırılabileceği endişesini taşıyorum.Öncelikle kendime soruyorum:
3 Mart 2021
görsel

Bu Gaflar Yenilir Yutulur Gibi Değil 2

Birinci bölümünü birkaç hafta önce köşemden paylaştığım ve keyifle okuduğunuz dönütlerini aldığım yazıma kaldığım yerden devam ediyorum. Bu şaşırtıcı gafların belki de en dikkat çekici ve absürt olanıyla başlıyorum;Bir doktorun sigarayla ilgili sarf ettiği şu sözlere bir bakalım,
28 Şubat 2021
görsel

Bu Gaflar Yenilir Yutulur Gibi Değil!

Benden tavsiye, siz siz olun büyük lokma yiyin ama büyük söz söylemeyin. İki kere düşünüp bir kere konuşun. Bunu en çok kendime söylüyorum. Efendim hayatta ne zaman büyük konuşsam tükürdüğümü bir güzel yaladım.Neyi kınadıysam çoğunu sırayla kendim yaptım.Bilim insanı hataları işte. Egomuz mu yüksek, ukala mıyız… Bilemiyorum ki.Zamanında ileri görüşten hayli yoksun bilim insanları ve mevki sahibi önemli kişiler biraz da çağın getirileriyle ve konjonktürüyle öyle gaflar yapmış ki! Yenilir yutulur cinsten değil.Hatta liste öyle kalabalık ki bu bilimsel gaflar yazımı üç bölüme ayıracağım. Hadi başlayalım;
27 Şubat 2021
görsel

Merhaba Ben Sevgililer Günü

14 Şubat’tır doğumum. Yüzyıllardır yaşatılıyorum. Kimi pek sevmez beni, önemsemez, görmezden gelir…Kimi de haddinden fazla kıymet verir.Her gerçek duygu gibi acıyla beslenirim. Doğumumun sancılı oluşu bu nedenledir.Her ölüm bir doğum, her doğum bir ölümdür.
14 Şubat 2021
görsel

Gülmek Yakışır ve Yakınlaştırır

Samimiyetsiz tebessümler, içten gülümsemeler, sinsi sırıtmalar ve şen kahkahalar… Duygu durumumuza ve çevresel faktörlere göre değişen istemli veya istemsiz tepkilerimizin dışa vurumu. Bir de gülmeye hazır olup olmama durumu.  (Burada yine Cem Yılmaz’ın kulaklarını çınlatacağım. Muhtemelen onca parayı verince salonda topluca ‘çok gülmeliyim’ moduna giriyoruz.) Basit bir refleks deyip geçmemeli. Allah muhafaza… Gülme hastalığı bile var!  Hatta gülmenin bir bilimi varmış. Gülme bilimi ve vücuttaki etkileri Gelotoloji olarak adlandırılıyormuş. Bu bilginin pratikte bir faydası var mı bilmem ama şu bir gerçek ki canlılar arasında insana özgü kılınan nadide eylemlerden birisi.
12 Şubat 2021
görsel

Hatıralarımızı Nasıl Hatırlıyoruz?

Hafızanız iyi midir?Benim berbattır.Dün yediğim yemeği, yakın zamanda izlediğim filmi bile çabucak unuturum diyebilirim. Gerçi film konusunda pek şikâyetçi değilim. İzleyecek yeni ve güzel bir film yoksa önceden beğendiğim filmi hiç izlememişçesine tekrar izlemek fena olmuyor.
9 Şubat 2021
görsel

Akıllı mısın Yoksa Zeki mi?

Belki sana çok klişe bir konu gibi geldi...Peki, cevabını bu zamana değin kendine verebildin mi? Bir fizikçi olarak konuyu elbette fizikle ilişkilendirecek ve akıl ile zekâ arasındaki farkı iki meşhur bilim insanı üzerinden örnekleyeceğim. Sonra karar verirsin akıllı mı yoksa zeki misin?
1 Şubat 2021
görsel

Antifiriz Deyip Geçme!

Antifiriz.Bana niyeyse komik gelir bu kelime!Varlığı güldürür yokluğu süründürür diyebiliriz.Kış ayında motorunuza antifiriz koymayın bakalım neler oluyor?Motor bloğunuzdaki su donarak boruları çatlatıyor. Peki, ya yazın? Yaz ayında da çok namüsait bir zamanda birde bakmışsınız motor su kaynatıyor. Kalakaldınız mı yolda! Geçmiş olsun! Keşke antifiriz bakımını ihmal etmeseydiniz. Durduk yere onca masraf ve zaman kaybı durumu…
19 Ocak 2021
görsel

Güzelliğin Ölçeği “Altın Oran”

Haydi, kâğıdı, kalemi al eline,Güzelliğini altın oranla tasdikle.Şimdi bu konuyu bilimle ilişkilendirememiş olabilirsiniz. Güzel olup olmadığımıza da mı bilim karar veriyor? diye sorabilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız.
15 Ocak 2021
görsel

Yaşasın! Yaşlanıyoruz

Yanlış duymadınız.  Henüz kafayı da üşütmedim şükür. “Kırışmanın, sarkmanın, hantallaşmanın neyine sevinelim?” diyebiliriz. Peki, o halde mutlu olma nedenimi yine bilimi ve ille de fiziği işin içine katarak anlatayım. Üzerine biraz da felsefe yapayım. Bundan milyarlarca yıl önce nedenini bilemediğimiz bir sebepten mercimek büyüklüğünde bile diyemeyeceğimiz bir hacimden kâinatı oluşturan maddelerin tamamı fışkırdı. Düşünün, o kadar galaksi, gezegen, gök cismi aynı noktadaydı. Gerçekleşen olay daha aşina olduğunuz ismiyle “Big Bang” yani büyük patlamaydı. (Esasen bu bildiğiniz infilak edercesine bir patlama değil. Dediğim gibi fışkırma veyahut taşma ama yazının devamında genel kabul üzerinden gideceğim.)
6 Ocak 2021
görsel

Olasılıklar, Şans ve Laplace Şeytanı

Sence gerçekten şans diye bir şey var mı? Yani geleceği isabetle öngörebilirsen şans faktörü ortadan kalkar mı kalmaz mı?Şimdi sana konu ile ilgili şaşıracağın bir örnek vereceğim.
28 Aralık 2020
görsel

Hormonlarını Tanı Kendini Keşfet

Öncelikle herkese sevgiler… Bu platformda ilk yazımı şu an okuyarak çok doğru bir karar verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Hiçbir yazımda verdiğiniz kıymetli zamana pişman olmayacağınızın garantisini en baştan veriyorum. Bir kere her seferinde yeni şeyler öğreneceksiniz, birlikte öğreneceğiz. Hem öğrenecek hem eğleneceğiz. Daha ne olsun.Fizik öğretmeni olunca kuantum, determinizm, kara delik vs. ile etkili bir giriş yapayım derken ışık hızıyla bu düşüncemden vazgeçtim. Okurlarımın daha ilk günden gözün korkmasını istemedim. Gerçi ben o zor konuları da size öyle bir anlatacağım ki tadından yenmeyecek. Neyse…Biraz düşününce insanın önce kendini daha sonra evreni tanıyıp keşfetmesi gerektiğine karar verdim. Kendimizden kastım huyumuz, suyumuz, karakterimiz.
15 Aralık 2020