Görüş Bildir

Selda Bağcan Haberleri

Selda Bağcan ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Selda Bağcan ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Hikayesini Bilmeden Dinlediğimiz, Aslında Erdal Eren Anısına Bestelenen 11 Şarkı
Erdal Eren (25 Eylül 1964, Şebinkarahisar, Giresun - 13 Aralık 1980, Ankara), 12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve asılarak idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Parti'li Bakan Cengiz Gökçek'in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü. Erdal Eren, Suner'in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Erdal Eren, yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde infaz edildi.Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan'a, 'avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18'den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını'söyledi. İdam kararı verilen Erdal Eren'in 17 olan yaşı bir gün içinde 18 olarak büyütüldü ve sonrasında hemen idam edildi.Ağabeyi Erkan Eren, Erdal'ın Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi. Erdal'ın idam edildiği tarihte yaşının 18'den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal'ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi.
34. İstanbul Film Festivali Başladı
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on birinci kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali’nin 34’üncüsü, Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda başladı.Sunuculuğunu Cem Davran’ın üstlendiği 34. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde festivalin yarışmaları ve jüri üyeleri de tanıtıldı. 34. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması olmak üzere beş farklı kategoride 49 film yarışacak.İstanbul Film Festivali Açılış Töreni bu yıl sinema ve kültür sanat dünyasındaki kayıpların anıldığı bölümle devam etti. Türkiye’nin ilk kültür bakanı, İKSV Mütevelli Kurulu Başkanı Talat Halman ile dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından Yaşar Kemal de anılan isimler arasındaydı.5 isme Onur Ödülüİstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri”, Türkiye sinemasında yıllar boyu emek vermiş beş değerli isme verilecek. Festivalin ilk Onur Ödülü, filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, kaleme aldığı 60’tan fazla fotoroman, 500 bölümden fazla dizi senaryosu, yönettiği 40’a yakın filmle Türkiye’nin en üretken sinemacılarından; 60 yıllık kariyerinde Ah Güzel İstanbul, Hep O Şarkı, Dila Hanım, Vesikalı Yarim gibi unutulmaz yapıtları izleyiciyle buluşturan Safa Önal’a verildi. Önal ödülünü oyuncu Türkan Şoray’dan aldı.Safa Önal konuşmasında, “62 yıllık emeğime rağmen, işsiz olarak görünüyorum. Her gün filmlerim günde 5-6 kez yayınlanırken telif alamıyorum. 12 yıllık hukuki mücadelem devam ediyor, sonunda ben kazanacağım” dedi.Özgün tarzıyla yalnızca Anadolu rock müziğin yaratıcılarından olmakla kalmayıp, film müzikleriyle sinemaseverlerin kalbinde önemli bir yer edinen, 1962’den beri Çiçek Abbas’tan Selvi Boylum Al Yazmalım’a 180’den fazla filme ve 70’i aşkın dizi için şarkılar yapan, kurucusu olduğu Moğollar’ın yanı sıra Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Selda Bağcan’dan Derya Petek’e pek çok müzikal işbirliği gerçekleştiren Cahit Berkay, festivalin ikinci Onur Ödülü’nü aldı. Ödülü müzisyen Şebnem Ferah verdi. Cahit Berkay, ayrıca konuklara bir de sürpriz yaparak yaptığı film müziklerinden bir seçki sundu.
Türkülerimizde Geçen Birbirinden Vurucu 22 Söz
Türkülerimizde o kadar çok vurucu, o kadar güzel ve bir o kadar da insanın içini acıtan sözler var ki yaz yaz bitmez. Listedeki sözlerin bazılarını türküleri söyleyenlere göre bazılarını da sözlerin sahibine göre listeledik. Sizlerden de beğendiğiniz sözleri yazmanızı bekliyoruz.
Anadolu Rock Tarihindeki Efsane Şarkıların İllüstrasyonları
Anatolian Rock Revival Project, unutulmaya yakın veya çoktan akıldan çıkmış bazı Anadolu Rock şarkılarını hafızalardan hiç silmemek için yola çıkmış. Şimdilik sadece sosyal medyada aktif olarak yürütülen projenin Instagram ve Facebook hesaplarından haftada bir poster yayınlanıyor. Posterleri Youtube hesaplarından da şarkılarıyla birlikte paylaşıyorlar. Yaptığı farklı işlerle adını duyuran Fikr'et projenin başında yer alırken; farklı disiplinlerden birçok tasarımcı da şarkıların illüstrasyonları için çalışan isimler arasında.
Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay
Diyarbakır’daki HDP mitingi öncesinde miting alanında art arda iki patlama meydana geldi. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker meydana gelen iki patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 100'ün üzerinde yaralı olduğunu açıkladı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan meydana gelen patlamaların kaynağına ilişkin birinin 'tüp' diğerinin de 'kurulu' patlayıcı olduğunu söyledi. Doğan Haber Ajansı, olay yerinde yapılan ilk inceleme sonucunda piknik tüpü içinde yüzlerce bilye ve güçlendirilmiş patlayıcı kullanıldığını duyurdu.
Türk Müzik Tarihinden Yıllarca Dinlense Bile Eskimeyecek 18 Efsane Düet
Bazı düetler tahmin edilenin üzerinde bir patlama yaratır ve adeta bir efsane olur. Düeti yapan ikiliden birinin ismi aklımıza geldiğinde diğeri de gelir. 'Ne güzel düetleri vardı onların' diye bahsederiz kendilerinden. Sizler de yorumlarınızla kendiniz için efsaneleşmiş Türkçe düetleri bizlerle paylaşabilirsiniz. İşte Türk müzik tarihinden efsaneleşmiş 18 düet...
Çay Var İçersen, Müzik Var Dinlersen: İçinde Çay Geçen 25 Şarkı
Yalnızlığa dayanırım da, bir başınalığa asla.Yaşlanmak hoş değil duvarlara baka, baka.Bir dost göz arayışıyla.Saat tıkırtısıyla…Korkmam, geçinip gideriz biz mutlulukla.Ama; ‘’günün aydın, akşamın iyi olsun'’Diyen biri olmalı.Bir telefon sesi çalmalı ara sıra da olsa kulağımda.Yoksa, zor değil, hiç zor değil, demli çayı bardakta karıştırıp, bir başına yudumlamak doyasıya.Ama; ‘’ çaya kaç şeker alırsın ? ‘’Diye bir ses sormalı ya ara sıra…