Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ruhsal Yolculuğa Çıkmamızı Sağlayacak Pek Fazla Bilinmeyen 15 Türkçe Saykodelik Şarkı

 > 
468PAYLAŞIM

'Saykodelik' müzik tarzı için pek çok şey söyleniyor, pek çok farklı şekilde tanımlanıyor. LSD ve meskalin gibi halüsinasyon gördüren uyuşturucuların etkisi altında yapılan rock müzik türüdür. 60'lı yıllarda LSD gibi halüsinojen maddelerin patlama yapmasıyla, dolaylı yoldan 'psychedelic müzik' ve alt dalı olan 'psychedelic rock' ortaya çıkmıştır. Psychedelic rock; blues-rock, progressive rock ve heavy metal aralarında bir köprü oluşturur. Kökleri daha çok batı müziğine dayansa da, melodilerinde hint müziği gibi etnik tarzlardan da özellikler taşır şeklinde tanımlanır.

Fakat; İnsanın duyusal algılarının arttığı ve çeşitlendiği yanılması uyandıran, dinlendiğinde olağan olmayan bilinç durumları yaratarak uyuşturucu bir etki bırakan müzik türü renk cümbüşü yaratan, zihinde daha önce farkında olunmayan kapılar açan, zihni harekete geçiren, farkındalığı artırıp değişik aşamalar arasında gezilmesini mümkün kılan müzik olarak bilinir. Bu bir uyuşturucu madde de olabilir, bir melodi de...

Genelde insanlara saçma gelen ama bambaşka frekanslarda yakalanabilecek atmosfer türü, metafiziği ve sürrealizmi birleştirebilmiş bir müzik türü olarak geçer. Türkiye’de de 70’li yıllarda pek çok örneğini gördüğümüz ve Barış Manço, Erkin Koray, Selda Bağcan gibi isimlerin deneysel veya yabancı gruplardan etkilenerek yaptığı şarkılar da vardır.

Bu içeriğimizde pek fazla bilinmeyen, en azından bir Barış Manço, Erkin Koray vb. isimler kadar bilinmeyen isimlerin 'Türkçe saykodelik' şarkılarını derledik...

1. 3 Ozan - Tanrı

2. Kobra - Gerçek

3. Erkut Taçkın - Gitmek Düştü Bana

4. Çığrışım - Salak

5. Sıla 4 - Gariban

6. Kardaşlar ve Fikret Hakan - Löberde & Dostun Gülü

7. Cahit Oben - Karakoyun

8. Bunalım - Taş Var Köpek Yok

9. Metin H. Alatlı - Mevlana Böyle Dedi

10. Zafer Dilek - Yekte

11. Guryeller - Dunya Son Bulsada

12. Sıfır Virgül Bir - Baş Aşağı Beş Yukarı

13. Kaz - Esin Avşar

14. Bunalım - Yollar

15. Osman İşmen Orkestrası - Azize Diskotekte

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
onur-psn

Onedio'nun belki de en sevdiğim başlığı bu.Beni Türk-Anatolian Psychedelic Rock ile tanıştırdığı için Onedio'ya teşekkür ediyorum.Kobra-Gerçek ve Sıla 4 gibi değeri anlaşılamamış bu mükemmel psyhedelic(saykedelik)grupları bizlere tanıttığınız için tekrardan teşekkür ediyorum.

m-tunahan-yildiz

Günümüzde müzik kirliliğinin arkasında kalmış olan muhteşem eserleri, siz de tadın diye ifşa ettik...

wastedgeneration

Saykodelik bize pek gitmemiş. bkz; enfes yabancı örnekler

hsynurk

Barış Manço - Trip nasıl unutulur....

heycansun

benim gözümde tüm zamanların en iyi rock parçalarından biri, bu listede olmaması üzdü.

macongol

hazırlayan ne demiş: "Bu içeriğimizde ise, pek fazla bilinmeyen, en azından bir Barış Manço, Erkin Koray vb isimler kadar bilinmeyen isimlerin Türkçe saykodelik şarkılarını derledik. " bi okusanız keşke

ayarsiz_kantar

Sabahın 6sında saykoya bağlamışken iyi gitmez dedim.Amaç beyni en verimli anında yakalayıp devreleri yakmak olmalı.Favorilere ekledim sonra sayko şeyedicem :)

Görüş Bildir