Vitrinde Hangi Kitaplar Var?

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Vitrinde Hangi Kitaplar Var?

Yazar : Yılmaz Odabaşı

Yayınevi : Nemesis Kitap

Tür : Şiir

Fiyat : 11 TL

Şair Yılmaz Odabaşı'nın "Feride"si 13. baskıda

Kitap Hakkında

İlk şiirleri Yeni Olgu, Edebiyat 81, Oluşum dergilerinde yayınlanan, Türkiye ve yurtdışında şiirleri ve edebiyatla ilgili yazılarıyla Yazko Somut, Yeni Sanat, (Yugoslavya'da Tan ve Birlik Gazeteleri, Çevren Dergisi), Günümüzde Kitaplar, Cumhuriyet Dergi, Yamaç, Yarın, Sanat Rehberi, Çağdaş Türk Dili, Yazılı Günler, Varlık, Gösteri, Edebiyat ve Eleştiri, Evrensel Kültür, Sonbahar, Şairin Atölyesi, Kitap Gazetesi, Ütopya, Öküz, Esmer vb. vd. pek çok dergide görünen Yılmaz Odabaşı'nın "Feride"si, herkesin yüreğine işleyen insanları, olayları, anları anlatıyor. Şiirleriyle okurun karşısında duran Odabaşı, okurlara cesaretle duygularını anlatmayı öğretiyor.

  • Kitap Adı : Siyah Sardunyalar

Yazar : Nilgün Şimşek

Yayınevi : Yitik Ülke Yayınları

Tür : Roman

Fiyat : 20 TL

İlk romanı ile Nilgün Şimşek, Mario Levi'den geçer not aldı

Kitap Hakkında

Yazar Nilgün Şimşek'in ilk romanı "Siyah Sardunyalar" romantik ve dramatik yapısı, yalın diliyle dikkat çekiyor. Nilgün Şimşek, okurunu uzun soluklu bir yolculuğa davet ederken aşkı, ayrılığı ve parçalanan hayatları anlatıyor. Bir kadının bakış açısından aşkın sarsıntıları ve yalnızlığını okura yansıtarak kalbini açan Şimşek, geçmişle yüzleşmek isteyen okurlar için birebir bir romanla çıkıyor insanların karşısına. Yazar Mario Levi'den de güzel yorumlar eşliğinde raflarda yerini alan "Siyah Sardunyalar", iç dünyasıyla savaş halindeki bir kadının aşkını ve sevebilme kapasitesini sorguluyor.

  • Kitap Adı : Vampirin Kültür Tarihi

Yazar : Gülay Er Pasin

Yayınevi : Ayrıntı Yayınları

Tür : Araştırma

Fiyat : 35 TL

Karanlığın kanlı canavarları vampirlerin politikacı, burjuvazi ve film yıldızına dönüşmelerini adım adım izleyin

Kitap Hakkında

"Vampirin Kültür Tarihi" ile Gülay Er Pasin, insanın en büyük korku ve arzularını yansıttığı bir fantastik karakteri ele alıyor. "Vampir", kültürü Babil'den kalan örneklere dayanan ve yüzyıllar boyunca güncel mitlerden beslenerek günümüze kadar ulaşan bir korku diyarı canavarıdır. Ölümsüzlüğü, yarattığı dehşet ve gücüyle insanın en büyük arzusu olan kontrol duygusunu tatmin ederken, kan emme ve öldürme içgüdüsü sebebiyle karanlığın lanetli yaratıklarından biri olarak dehşet saçar. Kültürel olarak pek çok sanat dalına girmiş ve ilham kaynağı olmuştır. Yüklenen pek çok imgeyi de sırtında taşıyan "vampirler"in, politikadan sanata, sosyal statüden dinsel sembollere kadar sembolize ettiği noktalar bu kitapta aydınlanıyor.

  • Kitap Adı : Örümcek Kral'ın Kızı

Yazar : Chibundu Onuzo

Çevirmen : İlke Haydaroğlu

Yayınevi : Final Kültür Sanat Yayınları

Tür : Roman

Fiyat : 14 TL

Nijerya'da geçen ama koca bir dünyayı gözler önüne seren bir aşk romanı

Kitap Hakkında

Klasik "zengin kız-fakir oğlan" öyküsü gibi görünen "Örümcek Kral'ın Kızı", aslında içinde derin sosyolojik açılımlar, psikolojik dramlar barındırıyor. Birbirine aşık olmaması gereken iki insanın aşkları için verdikleri mücadele kendilerini bile aşıyor. Nijerya'nın zorlu kentlerinden biri olan Lagos'ta geçen bu aşk öyküsü, günümüz modernizmine taş çıkarıyor. Yazar Chibundu Onuzo, "Örümcek Kral'ın Kızı" ile Dylan Thomas ve Desmond Elliott edebiyat ödüllerine aday gösterildi. İlk romanıyla büyük bir başarı kazanan yazar, toplumun ücra bir köşesinde yaşanan aşkın yanı sıra toplumun yozlaşmasını, yıpranmasını ve jenerasyonlar arası değişimi gözler önüne seriyor.

  • Kitap Adı : Ermeni Matbaacılık Tarihi

Yazar : Teotig

Çevirmen : Sirvart Malhasyan

Yayınevi : Birzamanlar Yayıncılık

Tür : Tarih

Fiyat : 25 TL

Ermeni Matbaacılık Tarihi, Birzamanlar Yayıncılık'tan çıktı

Kitap Hakkında

Mesrob Maşdots tarafından 412de yaratılan Ermeni alfabesinin ve Meğabart Hagop tarafından 1512de başlatılan Ermeni matbaacılığının, Ermeni kültürünün oluşması ve gelişmesinde çok önemli etkileri olmuştur. Farklı bir alfabeye sahip olmaları, Ermenilerin komşu ve egemen kültürler içinde erimeden varlıklarını sürdürmelerine yardımcı oldu. Matbaa ise birbirinden uzakta yaşayan cemaatler arasında bağların korunmasını kolaylaştırdı. Alfabenin bulunuşunun 1500. ve ilk Ermeni matbaasının 400. yıldönümüne denk gelen 1912de hazırlanan bu kitapta, Venedikten İstanbula, Bostondan Vana, Kahireden Stockholme, 17 ülkenin 95 şehrinde kurulmuş 462 matbaa hakkında bilgi ve önemli Ermeni matbaacılarının biyografileri yer alıyor. Bazı Ermeni matbaacıların Osmanlı-Türk matbaasının kurucuları, geliştiricileri, yürütücüleri arasında yer almış olması ve Matbaa-i Amirede müdürlük yapan, farklı karakterlerdeki Osmanlıca harfleri matbaaya uyarlayan, bunların farklı puntolarda dökümünü yapan kişiler arasında Ermeni matbaacıların da bulunmuş olması, bu kitabın aynı zamanda Türk matbaacılık tarihine de ışık tutmasını sağlıyor.

  • Kitap Adı : Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz

Yazar : Der: Seval Şahin

Yayınevi : İletişim Yayınları

Tür : İnceleme - Eleştiri

Fiyat : 19,50 TL

Sevgi Soysal için yazıların derlendiği kitap "Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz", İletişim Yayınları'ndan çıktı

Kitap Hakkında

Sevgi Soysal, anlatımıyla kentleri, eviçlerini, yaşamı güzel kılan bir kalem; kimi okurun "âşık olduğu" kimi okurunsa "benim yazarım" diyecek kadar sahiplendiği, klasik olmayı fazlasıyla hak eden bir yazar. Bu yüzden onunla ilgili, onun edebiyatıyla ilgili her metin ve her iz kayıt altına alınacak birer belge niteliğinde. Seval Şahinin derlediği bu kitap da, 2011 yılının son aylarında düzenlenen "Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!" başlıklı sempozyumun katılımcılarının kaleme aldığı yazılarla birlikte "12 Martın 40. Yılında Sevgi Soysal" panelinde sunulan iki yazıyı bir araya getiriyor. Bu kitaptaki yazılar Sevgi Soysalın metinlerinin yeni okumaları için bir kapı aralıyor.

  • Kitap Adı : St. Petersburg'da Yasak Aşk

Yazar : Mishka Ben-David

Çevirmen : Nita Kurrant

Yayınevi : Koton Kitap Yayıncılık

Tür : Roman

Fiyat : 27 TL

"St. Petersburg'da Yasak Aşk", Koton Kitap Yayınları'ndan çıktı

Kitap Hakkında

Ülkesi İsrail’de yaptığı anlaşmanın sonucu olarak karmaşık, tehlikeli ve yalanlarla dolu bir hayata adımını atan bir Mossad ajanı, bir sabah uyandığında tüm geçmişini geride bırakarak sakin bir hayat sürmeye karar verir. Ancak işler o kadar da kolay olmayacaktır. Mishka Ben-David’in kaleminden çıkan duygu yüklü bir roman olan St. Petersburg’da Yasak Aşk ile bir ajanın iç dünyasına tanık olacak ve umutsuzca ayakta durmaya çalışan bu büyük aşka kendinizi kaptıracaksınız. St. Petersburg’da Yasak Aşk, Şubat ayında bir gizli ajanın aşkı için göze aldığı tehlikeleri gözler önüne sermeye ve karanlık zamanlarda ancak aşkın insana cesaret verebileceğini ispatlamaya geliyor. Casusluk romanları, kısa hikayeler ve araştırma yazılarıyla tanınan yazar Mishka Ben-David, çok satan 4 casus romanının ardından St. Petersburg’da Yasak Aşk romanıyla bir gizli ajanın aşkı için neleri göze alabileceğini anlatıyor. St. Petersburg’un ihtişamında gizlenmek için Kanadalı işadamı rolü oynayan bir gizli ajan ve yasak bir aşk, yazarın gerçekçi kalemiyle okuru hikâyenin tam içine çekiyor. Yasak aşk ve mutlu olma çabasının yanı sıra karşı koyulamayacak kadar güçlü bir örgütün engelini okurken siz de kendinizi imkânsız bir aşkın büyüsüne kaptıracaksınız. Kitapta anlatılan hikâyenin gerçek olup olmadığı ise gizemini koruyor. Yasak bir aşkın hikâyesiyle duygulanırken aynı zamanda sırlar ve yalanlarla dolu bir hayatın zorluklarını da hissedeceğiniz St. Petersburg’da Yasak Aşk Şubat ayından itibaren Türkiye’nin her yerinde okurla buluşuyor.

Kaynak: Milliyet Sanat

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AşkCasusİsrailKitapSavaşaşk
Görüş Bildir