Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Özlem Gökbel Profil Resmi

Özlem Gökbel

Abra Kadabra

icon

Hakkında

Sanat ve Leisure alanlarında İletişim Danışmanı, Editör, Hillsider Magazine Yönetmeni, Haberci, demedidemeyin.com Kurucusu, #demedidemeyinsohbetleri Moderatörü. Mesleki etiketler dışında ise; merak eden-soran-okuyan-yazan-işlevsellik takıntılı-düşüncesi üzerine düşünen daimi bir Öğrenci. Hayata katkı sağlama dürtüsüyle iyi, faydalı, takdir edilesi olana; uyanmamızı sağlayacak her şeye kanal olmaya çalışır durur 😊
icon

Tüm İçerikler

görsel

Tuhaf ama Gerçek: Dünya 2022’ye Mutlu Girmiş!

Gariptir, yeterince parametre olmasına rağmen ben de mutsuz değilim 😊 İçimde bir heyecan, cafcaflı bir hediye paketini açmadan önceki kıpır kıpırlık; ortalık yıkılıyor, millet feryat figan, görüyorum uzaktan ama sesleri bana ulaşmıyor; ben büyük bir portal kapısının gerisinde, mavi ağaçlarla çevrili pembe bir göl kenarında meditatif bir piknikteyim adeta…  Mutlu yıllar herkese 😊 Yani evet, böylesi bir duygunun rasyonelleştirilebilmesi için paralel evrenlere falan bir bakmak gerekir 😊 Ama valla böyle muzırca bir haller var işte üzerimde, hayır olsun 😊 Araştırmayı, soru sormayı seviyorum. İşim gereği çokça da haber ulaşıyor bana. İlgimi çeken bir konuya rastladım mı da başlıyorum kazmaya. Bu yazı da öyle çıktı. Bendeki bu anti-mutsuzluk halini merak edip, biraz da algıda seçicilik yapınca, ekranıma bazı araştırmalar düşmeye başladı. Bunlardan en dikkat çekeni BAREM’in Gallup International Association (GIA) ile gerçekleştirdiği Global Mutluluk Araştırması. Araştırma Ekim – Aralık 2021 aylarında, 45 ülkede 41.560 kişiyle görüşülerek tamamlanmış. Türkiye’de ise Kasım ve Aralık aylarında 1003 kişi ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle anket yapılmış. Çıkan sonuç bana göre şaşırtıcı. (Belki de anketin adı Anti-Mutsuzluk Araştırması olmalıydı 😊 “Mutsuz değilim, o zaman sanırım mutlu olmalıyım” demiş olabilir mi insanlar acaba soruları cevaplarken? Sonuçta kişi mutlu olmadığı anda mutsuz da olmak zorunda değil ya, haksız mıyım? Belki de #mutluluk kavramı değişiyor… Neyse, dağıtmayayım, sonra geleceğiz o konulara.)
7 Ocak, 16:10
görsel

#LOOKUP Güzel Kardeşim, Look Up!

Ben şahsen öyle yapıyorum. Sana da tavsiye ederim. Kişisel kanaatim de odur ki; #insan türü olarak başımıza ne gelmişse ve ne gelecekse #GÖK ten gelecek.Bugün ayak bastığımız ve bir gün içine karışacağımız toprak dahi, #gökyüzü'nden gelenle biliyor topraklığını. Can gökyüzünde. Sırlar gökyüzünde. UYANIŞ gökyüzünde!
29 Aralık 2021
görsel

Hangimiz "Göçmen" Değiliz?

Öyle değil mi ama? Ya soyumuz göçmendir, aile büyüklerimiz bir yerlerden daha iyi yaşamlar uğruna bu topraklara göçmüştür veya zorla gönderilmişlerdir ya da sizler/aileleriniz bu diyarları terk etmiş ve başka topraklarda daha huzurlu / daha adil / daha müreffeh hayatlara yelken açmışsınızdır. İkisi de değilse, büyük ihtimalle ruhunuz göçebedir. Ve de nihayetinde hepimiz o gün (!) geldiğinde bu yaşamdan göç edeceğizdir… #Göç; var oluşun kaderinde yazılı bazen kara, bazen ak, çoğunlukla gözyaşlarıyla dağılmış bir imza, fikrimce…    Annemin babasının ailesi Kafkasya’dan, anneanneminkiler de Cezayir’den gelmiş Türkiye topraklarına. Babamın büyükleri de çocuklara dadılık yapsın diye ‘çakır gözlü Sabriye Nine’yi Arnavutluk’tan gelen mültecilerden evlat edinmişler. Onlar ebediyete göç ettiklerinde ise küçüktüm ben, bugünkü bilincimle hikâyelerini kendi ağızlarından dinlemeyi çok isterdim, olmadı. Hassasım bu konuda, özellikle yurtlarını bırakmak zorunda kalıp, gönülsüzce, mecburiyetten göçenler, onların başlarına gelenler, Aylan Bebek gibi karaya vuranlar ya da mülteci kamplarında hayata küsenler konusunda… İnsanlığın değişmeyen yazgısı bu. Kasım ayı sonunda yayımlanan yazımda daha keskin, rakamlarla işlemiştim bu meseleyi. Bugünse sanatla bize aktarılan çarpıcı bir hikâye; multidisipliner sanatçı Serina Haratoka Tara’nın atalarının 157 yıl önce yaşadığı Çerkes Sürgünü’ne gerçek bir AĞIT niteliğinde ürettiği çarpıcı eseri üzerinden aktarmak istedim. Hatta sanatçının kendi sözleri, kendi duyguları ile…
21 Aralık 2021
görsel

Yeni Yatırım Aracımız: Tuvalet Kağıdı

Senelerce yüksek matematik, istatistik vs. okumuş bir ekonometri mezunu olsam da ne rakamlarla uğraşmayı ne paradan bahsetmeyi ne de ekonominin o insanı sersem eden kanunlarıyla çevrili ormanına girmeyi oldum olası sevmedim. Elbette yaşamın akışı içinde şirket çıkarları doğrultusunda sağlam hesaplamalarla acımasız sözleşmeler ya da gönülsüzce detaylı bütçeler hazırlamışlığımız, sürüye uyup, çeşitli yatırımlarla kapitalist sistemin kurallarına göre oynamışlığımız da var ama para ve ekonomi mevzularıyla ilişkim hep mesafeli kaldı. Ben bir haberci dürtüsü ile insanın, sanatın, estetiğin -kimilerine göre pembe mürekkepli- dünyasında karınca kararınca süzüldüm. Zaten bu yüzden de diplomam mezuniyetimden beri aynı çekmecede huzur içinde dinleniyor 😊 İyi de artık soruyorum: Benim huzurum ne olacak? Hayatımız enflasyon girdapları, devalüasyon şokları, döviz krizleri, faiz dalgalanmaları ile geçti. Tokat üstüne tokat yedik, isyanımız aslan sütlü sofralarda buharlaştı, zihnimizin uyum becerilerini geliştirdik, motivasyonu yüksek tutup, kendi kanatlarımıza güvenip, hep olumlu düşünmeye çalıştık, çok şükür idare de ettik; eyvallah! Ama artık haykırmadan duramayacağım valla: Ey, sevgili Para Tanrısı! Seninle makul bir noktada uzlaşamaz mıyız artık?
9 Aralık 2021
görsel

Yeni Bir Hafta mı Yoksa Eskinin Tekrarı mı?

Bugün yeni bir hafta ve yepyeni bir ay başlıyor.
1 Aralık 2021
görsel

Kahve ve Karizma Üzerine

İtiraf ediyorum, Brad Pitt’i görene kadar hiç aklımda yoktu kahve üzerine yazmak. Beni gaza getiren De’Longhi kahve makinasının Brad Pitt’li yeni reklam filminin önüme düşmesidir. Yoksa Dünya Çocuk Hakları Günü, Felsefe Günü, yunus katliamları, Netflix ekonomisi vb. gibi bir sürü şey vardı aklımda yazmak istediğim. Filmi; bir kahve bağımlısı olduğum için değil de Brad Abi’nin hatırına izlediğimi fark ettikten sonra aklıma şu “kahve – karizma” bağlantısı düştü. Ve yeniden hatırladım ki; bu içecek baya baya gastronomik bir kimlik olarak hayatımızda geniş bir yer tutuyor. Bazı araştırmacılar ve hatta klinik psikolog ve bilim adamları da bu bağlantı üzerine çeşitli araştırmalar yapmışlar. Ama önce bana bu yazıyı bana yazdıran reklam filmine bir bakalım.
24 Kasım 2021
görsel

Dün Akşam Bayağı İyi Bir Kulübe Gittim!

“Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğine yön veremez!”                               K. Atatürk Başlık ve açılış cümlesi ne alaka dediniz değil mi? Haklısınız, tuhaf bir tezatlık var. Neden böyle yazdığımı anlatayım.Evet, hafta sonu iki gece üst üste aynı kulübe gittim. Dekor mükemmel, kostümler harika, ışık çok iyi, müzikler efsane, danslar hoş, solist nefes kesici idi! Tüm bunlara bayıldım ama eğlenemedim. Coşkuyla girdiğim kapıdan hüzünle çıktım. Oysa insanlar tüm dertlerinden uzaklaşmak, eğlenmek, hatta kendilerini kaybetmek için giderler kulüplere, öyle değil mi? Bense kendimi kaybetmek yerine Türkiye’min kenarları yıpranmış ve iyice sararmış siyah/beyaz fotoğrafını bu kez farklı bir çerçevede buldum. Baktım, hatırladım, iyi hissetmek isterdim, hissedemedim. Bu topraklarda insan fikri ve eylemiyle hasıl olmuş geçmişimizi bilmeden geleceğimize nasıl yön verebiliriz ki dedim, Atamız’ı anarak, tam da 10 Kasım yaklaşırken.
14 Kasım 2021
görsel

Kış Saati, Yaz Saati, Kaybettik Tümden Sıhhati…

Karanlık neden ürkütür? Kendi 3 boyutlu gerçekliğimizde çevremizde bildiğimiz her şey aynı şekilde varlığını sürdürüyor olmasına rağmen neden tedirgin olur insan? Musluk suyu aynı isteksizlikle akar, anahtar aynı aynanın önündedir, sokak kapısı gene içe doğru açılır, her gün yanından geçtiğin yalnız ağaç aynı mağrurlukla dikilmektedir, durak da yerli yerinde yolcusunu bekliyordur… Lakin senin için huzursuzdur. Bilinmeyenle el ele çıkarsın yola.
9 Kasım 2021
görsel

Abra Kadabra/ Sözün Sihri

Yanılmıyorsam, bu sözü ilk algılayışım ufacık bir çocukken kocaman bir heyecanla okuduğum Sihirbazlar Kralı Mandrake çizgi romanına dayanır. Ondan sonra da izlediğim filmlerde, nice akıl almaz illüzyonlar yapan sihirbazların gösterilerinde, pek çok yerde çıktı karşıma.
2 Kasım 2021