2016'nın Tüm Dünyada Unutulmayacak Bir Yıl Olduğunun İspatı 44 Olay

248PAYLAŞIM

Geride bırakmak olduğumuz 2016 yılı ülkemizde olduğu kadar dünyada da çok önemli gelişmelere sahne oldu.  Tüm dünyada yaşanan  toplumsal olayları, sanat, bilim, spor alanında öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik.

44. 6 Ocak | Kuzey Kore: 'Hidrojen Bombası Denedik'

Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer tesisleri yakınında 5.1'lik bir deprem meydana geldiğini duyurdu ancak birkaç saat sonra Kuzey Kore'den yapılan açıklamada, "Başarılı bir hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdik" denildi. Bu adım, bölge ülkeleri ve ABD teyakkuza geçirdi.

Haberin detayları

43. 21 Ocak | Dünya Ekonomik Forumu'nun Bu Yılki Gündemi Yeni Nesil Sanayi Devrimi

Bu yıl 46'ncısı düzenlenen Davos zirvesi 40'ın üzerinde devlet başkanı ve başbakanın katılımıyla yeni bir rekor kırıldı. Mülteci krizinden işimizi elimizden alacak robotlara, çok geniş bir yelpazede tüm dünyayı yakından ilgilendiren konuların görüşüldüğü zirveye 2500 kişi katıldı. Türkiye'yi zirvede Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil etti.

Davos’un ana konusu ise ‘Dördüncü Sanayi Devrimi’ projesiydi. Üçüncü Sanayi Devrimi elektronik ve enformasyon teknolojisine dayanıyor. Dördüncü Sanayi Devrimi, diğer adıyla Endüstri 4.0 sürecinde vurgulanan şeyler ise, yapay zekâ, 3 boyutlu baskı, özdevingen (otonom) taşıma araçları, birbirleriyle konuşan makineler olarak karşımıza çıkıyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi ile birlikte, hesaplamalara göre, yeni ürünleri pazara sunma süresi yüzde 25 ile yüzde 50 arasında azalabilecek. Ayrıca mühendislik giderleri yüzde 30’a kadar düşebilecek ve en önemlisi yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanabilecek.

Haberin detayları

Davos Zirvesinden Notlarla 18 Maddede Gelecekte İnsanlığı Neler Bekliyor? - onedio.com
Davos Zirvesinden Notlarla 18 Maddede Gelecekte İnsanlığı Neler Bekliyor? - onedio.com

42. Ortadoğu'nun Yangın Yeri Suriye: 'Bir Nesil Suriyeli Çocuk Savaş Travmasıyla Yaşıyor'

Suriye’deki savaş 5,5 yılda binlerce çocuğun hayatını kararttı.  Mart 2011 ile Mart 2016 arasında Suriye’de 21 bin 623 çocuk hayatını kaybetti. 

Yardım kuruluşları Suriyeli çocukların savaş yüzünden ve mülteci olarak yaşadığı travmanın bir nesli ‘kayıp nesil’ haline getirdiği uyarısında bulunuyor. Bu çocukları travmadan kurtarmanın maliyetiyse çok büyük ve bunun için yeterli fon yok...

Uluslararası Af Örgütü'ne göre savaş sırasında her bir saatte 50 aile evlerini terk etti. Bu; YunanistanPortekiz ya da Belçika'nın nüfusuna eşit. 4.5 milyondan fazla kişi başka ülkelere gitti.

Halep'ten tahliye edilenlerin sayısı 50 bine ulaştı.

Sosyal Medyanın Konuştuğu Suriye Karikatürü: Kalırsan, Gidersen...

Sosyal medyada 'khalidalbaih' adlı kullanıcı tarafından paylaşılan bir karikatür gündeme oturdu. Suriye'deki durumu masaya yatıran ve 'Kalırsan, gidersen' başlığıyla paylaşılan karikatürde ülkedeki çocukların dramına dikkat çekiliyor.

41. 2 Şubat | Zika Virüsü İçin Küresel Acil Durum İlan Edildi

Hamile kadınlara bulaşması durumunda bebeklerin beyin gelişimini engelleyen ve kafalarının normalden küçük kalmasına yol açan Zika virüsü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından küresel acil durum ilan edilmesine neden oldu.

Ancak, bugüne dek 60 ülkede görülen ve hamile kadınlara bulaştığında bebeklerde mikrosefaliye yol açan virüs 19 Kasım'da Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel acil durumdan kaldırıldı.

Haberin detayları

40. 21 Mart | Obama'dan Küba'ya Tarihi Ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama, tarihi ziyaret için Küba'ya geldi. Obama, Küba’yı 88 yıl sonra ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Ziyaret öncesi iki ülke karşılıklı jestler yaptı. İki ülke arasında 48 yıl sonra posta servisi de yeniden başlatıldı. Ayrıca Obama, ziyaret öncesi Küba'ya yönelik bazı yaptırımları da kaldırdı.

Haber detayları

39. Avrupa'da Terör Saldırıları

Terör Fransa'yı ulusal gününde, hürriyet, eşitlik ve kardeşliği kutlarken vurdu... Nice’de, ülkenin en önemli ulusal bayramı 14 Temmuz Bastille Günü'nü kutlamaları sırasında bir kamyon kutlama yapan kalabalığın içine daldı. Saldırgan kamyonla 2 kilometre boyunca kalabalık içerisinde ilerledi, önüne geleni ezdi ve silahla etrafa ateş açtı. 

Paris Savcısı Francois Molins, saldırıda 10’u çocuk ve genç 84 kişinin hayatını kaybettiğini, 52’si ağır 202 yaralının olduğunu açıkladı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 22 Mart'ta 2 ayrı patlama sesi duyuldu. Devlet televizyonu havalimanındaki patlamanın sebebinin intihar saldırısı olduğunu açıkladı, savcılık bu bilgiyi doğruladı. Belçika medyasından yansıyan bilgilere göre 34 can kaybı var. Belçika Başbakanı Charles Michel 'Korktuğumuz başımıza geldi. Bugün Belçika için kara bir gün' dedi. Ülkede güvenlik alarmı seviyesi en yüksek düzey olan 4'e çıkarıldı ve 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Yılın son günlerinde bu defa Almanya'nın başkenti Berlin'den bir saldırı haberi geldi. 

19 Aralık'ta Türkiye saatiyle 22:14'te Almanya’nın başkenti Berlin’in turistik merkezlerinden Kurfuerstendamm’daki Noel pazarına giren çelik direk yüklü TIR, pazarın en yoğun olduğu saatlerde kalabalığın içine doğru girdi ve 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin ise yaralanmasına yol açtı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

38. 22 Şubat | Dünyada Son 5 Yılda Silahlanma Yüzde 14 Arttı, Türkiye 6. Sırada

Dünya genelindeki artan terör tehdidi ve bölgesel çatışmalar silah satışlarına da yansıdı. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), silah pazarının en iyi müşteri ve ihracatçı ülkelerini açıkladı. Rapora göre 6. sırada yer alan Türkiye’nin silah alımı, dünya toplam silah ticaretinin yüzde 3.4’üne tekabül ediyor.

Haberin detayları

37. 24 Mart | Ve ‘Bosna Kasabı’ Karaciç, Srebrenitsa Soykırımından Suçlu Bulundu

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosna Savaşı sırasında 11 ayrı suçtan yargılanan Sırp lider Radovan Karaciç'in Srebrenitsa'da işlenen soykırımdan suçlu bulundu. 11 ayrı suçla yargılanan Karaciç, toplam 10 suçtan hüküm giydi, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haber detayları

36. 26 Mart | The Independent Son Kez Baskıya Gitti

Yoluna dijitalde devam etme kararı alan İngiltere’nin en saygın gazetelerinden The Independent, son kez baskıya gitti.

Haber detayları

35. 29 Mart | FBI iPhone'un Şifresini Kırdı, Dava Sona Erdi

San Bernardino'da 2 Aralık'ta eşiyle beraber ofisine saldırı düzenleyerek 14 kişiyi öldüren Rizwan Farook'un iPhone'una erişebilmesi için dava açılmış, mahkeme Apple'ın tüm iPhoneları etkileyecek yeni bir yazılım geliştirmesi gerektiği hükmüne varmıştı.

Fakat mahkeme kararına itiraz eden Apple, kullanıcıların telefonuna erişim için şifre sistemini devre dışı bırakmanın 'tehlikeli bir emsal oluşturacağını' savunmuştu.

Tartışmalar devam ederken Apple'ın FBI'a karşı yargı mücadelesine Twitter, AirBnB, Ebay, LinkedIn, Reddit, AT&T, Intel, Amazon, Cisco, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla, Pinterest, Snapchat, WhatsApp ve Yahoo da bilirkişi raporuyla katıldı.

Bir süre sonra ise ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Apple'ın yardımı olmadan San Berdardino saldırganına ait iPhone'un şifresini kırabildiğini duyurdu ve Apple ile FBI arasındaki 'şifre davası' da sona erdi.

Haberin detayları

6 Soruda Apple-FBI Tartışması: Güvenlik mi, Gizlilik mi? - onedio.com
6 Soruda Apple-FBI Tartışması: Güvenlik mi, Gizlilik mi? - onedio.com

34. 4 Nisan | Tarihin En Büyük Veri Sızıntısı: Panama Belgeleri

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait milyonlarca sayfalık dokümanın sızmasıyla, aralarında 12 lider ve 143 politikacının da olduğu binlerce kişinin offshore hesapları ortaya saçıldı.  Forbes'ın milyarderler listesinde bulunan 29 kişinin ismi belgelerde yer alıyor. 500'den fazla banka şaibeli küresel işlemlere aracılık etmiş. Belgelerde adı doğrudan geçen liderler, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, İzlanda Başbakanı Sigmundur Davio Gunnlaugsson ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko. Kayıtlarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşı Sergei Roldugin’in de adı geçiyor. Türkiye'den de 101 şirketin yer aldığı iddia edildi. Panama belgeleri bugüne dek gündeme oturmuş en büyük veri ifşası olan ‘WikiLeaks’i geride bıraktı ve  11.5 milyon sayfa ve 2.6 terabyte büyüklüğündeki belgelerin ortaya çıkması ile tarihin en büyük sızıntısı olarak kayıtlara geçti.

İzlanda'da "Panama Belgeleri"nde eşine ait denizaşırı şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Gunnlaugsson'un istifasını isteyen yüzlerce kişi, dün muhalefetin çağrısıyla protesto eylemi düzenlemişti. Protestoların ardından Devlet Başkanı ile görüşerek parlamentonun feshedilmesini isteyen Başbakan bu isteği reddedilince istifa etti.

33. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Obama'dan Hiroşima'ya Ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin 71 yıl önce atom bombası attığı Japonya'nın Hiroşima kentindeki anıtı ziyaret etti. Kerry, nükleer saldırının ardından kenti ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

27 Mayıs'ta G7 Zirvesi için Japonya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, aylardır beklenen Hiroşima ziyaretini gerçekleştirdi. ABD’nin 71 yıl önce atom bombası attığı ve 140 bin kişinin ölümüne yol açtığı Hiroşima’ya görevdeyken giden ilk ABD başkanı olan Obama, "71 yıl önce bulutsuz, parlak bir ağustos sabahı gökten ölüm yağdı ve tüm dünya sonsuza dek değişti" dedi. Obama, atılan atom bombaları konusunda özür dilemedi.

Faciadan 71 Yıl Sonra Hiroşima'yı Ziyaret Eden Obama'ya Mesaj Var: 'Asla Unutmayın' - onedio.com
Faciadan 71 Yıl Sonra Hiroşima'yı Ziyaret Eden Obama'ya Mesaj Var: 'Asla Unutmayın' - onedio.com

32. 12 Nisan | İngiltere'de Bakanlık 'Kedi Kadrosu' Açtı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bakanlık binasındaki fare nüfusunu azaltmak için, vergi mükellefine yük olmayacak bir kedinin kadroya alındığını duyurdu.

Haberin detayları

31. 27 Nisan | Venezuela'da Kamu Çalışanlarına Mesai İki Güne İndi, Sebep: 'Şiddetli Kuraklık'

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, şiddetli kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyesinin tarihi düşük seviyelere indiği ve elektrik krizinin baş gösterdiği ülkede devlet memurlarının en az 2 hafta süreyle sadece pazartesi ve salı günleri işe gideceğini duyurdu.

Haberin detayları

Venezuela Ekonomik Krizde: Bir Hamburger 170 Dolar! - onedio.com
Venezuela Ekonomik Krizde: Bir Hamburger 170 Dolar! - onedio.com

30. 4 Mayıs | Estonya'dan 'Online Fırsat': İnternet Üzerinden Oturum Hakkı

Dünyanın, ücretsiz interneti anayasal bir hak olarak tanıyan tek ülkesi olan ve hayatın hemen her alanında işlemlerin kağıt yerine internet üzerinden yürüdüğü Estonya, internet üzerinden yapılan işlemlere bir yenisini daha ekledi. 1.3 milyon nüfuslu Kuzey Avrupa ülkesi, bu uygulamayla birlikte  "dijital oturum" hakkı dağıtmaya başladı.

Haberin detayları

Parmak Kadar Boyu Var Türlü Türlü Huyu Var: 22 Maddeyle Estonya - onedio.com
Parmak Kadar Boyu Var Türlü Türlü Huyu Var: 22 Maddeyle Estonya - onedio.com

29. 18 Mayıs | Paris'te Çalışma Yasasına Büyük Tepki

Fransa'da hükümetin, anayasal yetkisini kullanarak parlamento oylaması olmaksızın çalışma yasasını reforme edeceğini açıklaması üzerine sendikalar, meslek örgütleri ve öğrenci birlikleri bir hafta sürecek greve başladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise tartışmalı Çalışma Yasası’ndan geri adım atmayacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı, polis ve göstericiler arasında çıkan olaylarda 87 kişinin gözaltına alındığını, biri Lyon’da ağır olmak üzere 11 polisin yaralandığını duyurdu.

Haberin detayları

Grev Dalgasının Sürdüğü Fransa’da İnternette En Çok Aranan Soru: Nasıl Benzin Çalarım? - onedio.com
Grev Dalgasının Sürdüğü Fransa’da İnternette En Çok Aranan Soru: Nasıl Benzin Çalarım? - onedio.com

28. 21. Yüzyılda Acı Tablo: 'Dünyada Modern Köle Sayısı 45 Milyon'

Merkezi Avustralya'da bulunan insan hakları grubu Walk Free Vakfı'nın hazırladığı Küresel Kölelik Endeksi'ne göre köleliğe mahkum doğmuş, seks işçiliği için kaçırılan, büyük borç sarmalına kıstırılmış ya da zorla çalıştırılan insanların sayısı 2014'te 35,8 milyonken bugün 45,8 milyona ulaştı.

Haberin detayları

27. 4 Haziran | Bir Efsane Daha Artık Aramızda Değil: Muhammed Ali Hayatını Kaybetti

Dünya boksunun efsane ismi Muhammed Ali, solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Haberin detayları

Tüm Zamanların En İyi Boksörü Muhammed Ali'den Alıntılanmış 22 Söz - onedio.com
Tüm Zamanların En İyi Boksörü Muhammed Ali'den Alıntılanmış 22 Söz - onedio.com

26. 12 Haziran | ABD Tarihinin En Kanlı Saldırısı: 50 Kişi Hayatını Kaybetti, IŞİD Üstlendi

ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe silahlı saldırı düzenlendi. Orlando Valiliği, saldırıda 50 kişinin öldüğünü, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kentte olağanüstü hal ilan edildi. Saldırı, ABD tarihinin en çok can kaybına yol açan silahlı saldırısı. ABD Başkanı Barack Obama, düzenlediği basın toplantısında saldırıyı 'terör eylemi' olarak niteledi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Haberin detayları

CIA Direktörü: 'Orlando Saldırısında Terör Örgütü Bağlantısı Yok' - onedio.com
CIA Direktörü: 'Orlando Saldırısında Terör Örgütü Bağlantısı Yok' - onedio.com

25. 17 Haziran | Kanada Milli Marşı Cinsiyetsizleşti!

Kanada, milli marşındaki 'oğulları' ifadesi 'hepimiz' olarak değiştirildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kabinesini kurarken gözettiği kadın-erkek bakan eşitliğine benzer bir uygulamayı, bu kez de ülkenin milli marşı "O Canada" üzerinde yaptı.

Haberin detayları

24. 23 Haziran | İngiltere'de Brexit Depremi: İngiltere AB'ye 'Hayır' Dedi, David Cameron İstifa Etti

Birleşik Krallık'ta yapılan referandumda seçmenler ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına karar verdi. 

Referandum sonucu yasal olarak bağlayıcı değil. İngiliz parlamentosunun da 28 üyeli AB'den çıkmak için gerekli yasaları geçirmesi gerekiyor. AB ile resmi Brexit müzakerelerinin en geç Mart ayı sonunda başlayacağını duyuruldu.

İngiltere Başbakanı David Cameron referandum sonrası canlı yayında yaptığı açıklamada görevinden ayrılacağını açıkladı. Referandumda 'ayrılalım' kampanyasını yürütenleri tebrik eden Cameron,  'Ülkemizin yeni rotasında dümende olmamın doğru olmayacağını düşünüyorum' dedi.

23. #BlackLivesMatter Hareketinin Devam Ettiği ABD'de Siyahlara Yönelik Polis Şiddeti Devam Ediyor

ABD'nin Louisiana eyaletinde siyah Amerikalı Alton Sterling'in polisin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetmesi, protestolara neden oldu. Gösterilerde siyahlar için adalet çağrısı yapıldı.

Ülke genelinde protestolar devam ederken Minnesota Eyaleti'nde de bir siyah adamın polis tarafından vurulması isyan dalgasını daha da arttırdı.

Yaşanan bu şiddet olaylarına sessiz kalmayan ünlüler de tepkilerini sosyal medyadan paylaştıkları mesajlarla gösterdi.

Ülkede geçtiğimiz yıl başından itibaren polisin öldürdüğü siyahların sayısı 202'yi buldu.

22. 8 Temmuz | Kutup Ayısı Arturo, 30 Mutsuz Yılın Ardından Hayvanat Bahçesinde Delirerek Öldü...

Son 23 yılını sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşan betondan bir alanda, Arjantin'in Mendoza Hayvanat Bahçesi'nde geçiren ve bu sebepten ötürü 'Dünyanın en mutsuz hayvanı' olarak anılan kutup ayısı Arturo, kan dolaşımı yetersizliğinden dolayı 30 yaşında hayatını kaybetti.

Arturo'nun hayatını kaybetmesinin ardından gündeme oturan 'hayvanat bahçelerinin yaşam hakkına aykırı' konusuna Arjantin mahkemelerince hayvanat bahçesine kapatılan bir şempanzenin cansız bir nesne olmadığına, 'insanların haklarına haiz' olduğuna karar vererek tarihi bir adım atıldı. Kararda, hayvanat bahçelerinin hayvanların doğal tabiatlarında yaşama hakkına aykırı olduğu da belirtildi.

Hayvan Esaretine Artık Bir Son Verilmeli: Dünyanın Gözü Önünde Öldürülen Hayvanlar - onedio.com
Hayvan Esaretine Artık Bir Son Verilmeli: Dünyanın Gözü Önünde Öldürülen Hayvanlar - onedio.com

21. 11 Temmuz | Terör ve Grevin Gölgesinde Fransa EURO 2016'nın Şampiyonu Portekiz!

EURO 2016 final maçında Portekiz ile ev sahibi Fransa karşılaştı. 90 dakikası 0-0 biten maçta Portekiz, 108. dakikada Eder ile golü buldu. Fransa'yı 1-0 mağlup eden Portekiz EURO 2016'nın şampiyonu oldu.

Turnuva ile ilgili tüm gelişmelere gözatmak için EURO 2016 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ancak çalışma reformu nedeniyle grevlerin ardı arkasının kesilmediği ülkede, protestolar turnuva boyunca devam etti ve terör saldırılarına karşı taraftarlara çeşitli uyarılar yapıldı.

20. 10 Ağustos | Hindistan'ın ‘Demir Leydi’si 16 Yıllık Açlık Grevini Bitirdi

Hindistan'da orduya tanınan özel yetkileri protesto etmek amacıyla yaklaşık 16 yıldır açlık grevi yapan Irom Şarmila'nın açlık grevine son verdiği ve kefaletle serbest bırakılacağı açıklandı.

Haberin detayları

19. 17 Ağustos | Dünyanın İlk Kuantum Uydusu Uzaya Gönderildi

Bilim insanları, kuantum mekaniği ile verilerin şebekeler içinde fotonlarla güvenli olarak taşındığını, verilerin aktarım esnasında ele geçirilemediğini veya kopyalanamadığını belirtiliyor. Çin'in uzaya gönderdiği uyduya M.Ö. 5. yüzyılda yaşan bilim insanı ve filozof Micius'un adı verildi.

Haberin detayları

18. 24 Ağustos | İtalya 6.2 ile Sarsıldı: 247 Kişi Hayatını Kaybetti

İtalya'nın orta bölgesinde bulunan Perugia kentinin güneyinde 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bölgede oldukça büyük tahribat yaratırken, yaşanan felakette 247 kişi hayatını kaybetti.

Haberin detayları

17. 26 Ağustos | Fransa'daki Yürürlüğe Girip Sonra Kaldırılan 'Burkini' Yasağı Kanunu Tartışmalara Sebep Oldu

Fransız Yüksek Mahkemesi'nden bu hafta çıkan yeni kanunla, ülkenin çeşitli kentlerinde bulunan 15 plajda Müslüman kadınların 'burkini' adı verilen plaj kıyafetini giyme hakları ellerinden alınmıştı. Hatta bu giysi ile plajda bulunan kadınlara 38 avroluk para cezası verileceği de açıklanmıştı.

Daha sonra yasakla ilgili bir gelişme yaşandı ve Fransa İnsan Hakları Ligi ve Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi’nin temel hakları ihlal ederek ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle yaptığı başvuruyu değerlendiren Yüksek İdare Mahkemesi 'burkini' yasağını uygulandığı bölgelerde durdurma kararı aldı.

Haberin detayları

İngiltere'de 'Burkini Yasağı'na Sosyal Deney - onedio.com
İngiltere'de 'Burkini Yasağı'na Sosyal Deney - onedio.com

16. 30 Ağustos | 94 ışık yılı mesafeden Dünya'ya gelen 'çok güçlü' sinyal

Dünyaya 94 ışık yıldızı uzaklıkta bulunan Güneş’e benzer bir yıldızın yakınlarından “çok güçlü” bir sinyal alındı. Rus teleskobunun yakaladığı sinyal üzerine ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları gözlerini bu yıldıza çevirdi.

Haberin detayları

15. 2 Eylül | İktidarda Geçen 25 Yıl: Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov Hayatını Kaybetti

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov hayatını kaybetti. 27 yıldır Özbekistan'ı yöneten Kerimov, beyin kanaması nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

İslam Kerimov 25 yıl boyunca ülke siyasetinde tek söz sahibi oldu. Yönettiği ülkenin, “Özbekistan Kahramanı” ünvanı, “Müstakillik” ve “Emir Timur” nişanlarının sahibiydi.

Haberin detayları

14. 20 Eylül | İngiltere'de 'Artık Gıda' Satan Süpermarket Açıldı: Üstelik Fiyatı Müşteriler Belirliyor

İngiltere'de süpermarketlerin reyonlardan indirip çöpe attığı ancak hâlâ son kullanma tarihi geçmemiş gıdalar yeni açılan bir gıda marketinde tekrar satışa sunuldu. Üstelik ürünlerin fiyatını da müşteri belirliyor.

Haberin detayları

13. Gotcha! Pokemon Go Çılgınlığı Tüm Dünyayı Ele Geçirdi

6 Temmuz'da piyasaya sürülen Pokemon GO, kısa sürede dünya çapında bir fenomen haline geldi.  Kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bütün Android telefon kullanıcılarının %5.16'sı telefonlarına Pokemon GO yükledi. 

Oyunu oynayanların çok farklı olaylarla karşılaması ise bu büyük fenomeni dünya gündeminden uzun süre düşürmedi. 

Garip olaylar Amerika'da 19 yaşındaki bir genç kızın Pokemon Go oynadığı sırada nehirde bir ceset bulmasıyla başladı.

Daha sonra yine Amerika'da Pokemon GO oynarken oyunu kaydeden gencin önündeki gölcüğü fark etmeyip içine düşmesi haberi geldi.

Pokemon GO çılgınlığı, tüm dünyada olduğu gibi kısa sürede ülkemizde de etkisini gösterdi.

Suriyeli Çocukların 'Pokemon' Umudu: 'Buradayım... Gelin ve Beni de Kurtarın' - onedio.com
Suriyeli Çocukların 'Pokemon' Umudu: 'Buradayım... Gelin ve Beni de Kurtarın' - onedio.com

12. 27 Eylül | Meksika'da Doğan Bu Bebek Dünyada Bir İlk: 3 Kişinin DNA'sını Taşıyor

Dünyada ilk kez denenen bir teknikle, üç kişinin DNA'sına sahip olarak dünyaya gelen bebeğin sağlıklı olduğu açıklandı. Bu sayede bebeğin DNA'sının yüzde 0,1'i donöre ait oldu ve annenin çocuğa genetik hastalığını geçirmesi önlendi.

Haberin detayları

11. 26 Ekim | İzlanda'da Kadınlardan 14:38 Protestosu

İzlanda'da yapılan araştırmalar, ülkedeki kadınların erkeklerden yüzde 30 daha az ücret aldığını ortaya çıkardı. Bu fark İzlandalı kadınların emeklerinin saat 14.38’den sonra ücretlendirilmediği yani bedava çalıştıkları anlamına geliyor. Bu nedenle 26 Ekim pazartesi günü başkent Reykjavik’te bir araya gelen binlerce kadın, saat 14.38’de iş bırakarak ‘eşit işe eşit ücret’ talep etti.

Haberin detayları

10. 19 Ekim | Avrupa'da Yüksek Mahkeme Kararı: Çalışanların Yolda Geçirdiği Zaman Mesaiye Dâhil!

Avrupa'nın en yüksek hukuki mercii olan Avrupa Adalet Divanı; Avrupa Birliği içinde bulunan çalışanların hakları ile ilgili çok önemli yeni kanunları devreye soktu. Avrupa Birliği sınırları içinde, sabit bir ofisi olmayan çalışanlar artık işe gidip gelme sürelerini mesaiden sayabilecek. Ayrıca tüm çalışanlar için geçerli olan bir başka hükme göre personel; izin günlerinden önce veya izin süresi boyunca hasta olması durumunda daha fazla yıllık izin talep edebilecek. Avrupa'nın en büyük sendikası olan Unison'un desteklediği yeni yönergeler işveren birlikleri tarafından 'suistimale çok açık' olarak değerlendirildi.

Haberin detayları

9. Matthew Kasırgası Haiti ve Amerika'da Yüzlerce Can Aldı

Son on yılın en büyük kasırgası olan Matthew,  en çok Haiti’de can kaybına neden oldu. Saatte 195 kilometre hıza ulaşan Matthew Kasırgası, Haiti’de en az 900 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'nin ardından ABD’nin doğu kıyılarına ulaşan kasırga, 15 tanesi Kuzey Carolina eyaletinden olmak üzere 27 kişinin daha hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Matthew Kasırgası'nın Vurduğu Haiti'de Yaşanan Dramı Gösteren Çok Çarpıcı 55 Fotoğraf - onedio.com
Matthew Kasırgası'nın Vurduğu Haiti'de Yaşanan Dramı Gösteren Çok Çarpıcı 55 Fotoğraf - onedio.com

8. 3 Kasım | Ürkütücü Bir Skandal: Güney Kore Lideri'nin Bir Medyum Tarafından Yönlendirildiği İddiası!

Yaklaşık bir haftadır Güney Kore lideri Park Geun-Hye'in 1974 yılında öldürülen annesinin ruhu ile konuşabildiğini iddia eden bir tarikat lideri ve kızı tarafından yıllarca yönetildiği, sadece kendisinin değil bütün ülkenin bu iki din taciri tarafından yönlendirildiği ortaya çıktı.

Park Geun-hye'nin 'gizemli arkadaşı'  Choi Soon-sil'in resmi bir görevi olmamasına rağmen ülke yönetimine müdahil olmasıyla ortaya çıkan skandalın ardından ülkede sular durulmadı. Yüz binlerce kişi Devlet Başkanı Park'ın istifası için haftalarca gösteri düzenledi.

Tüm bu protestolar sonucu 9 Aralık'ta  Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye hakkında görevden azil işleminin başlatılması için verilen önerge parlamentoda kabul edildi.

7. 9 Kasım | ABD'nin 45'inci Başkanı Donald Trump Oldu

ABD'nin 45'inci başkanı kim olacak sorusu aylar süren mücadelenin ardından cevap buldu. Delege sayısını 278'e çıkararak Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı yenen Cumhuriyetçi başkan adayı, ABD'nin 45. başkanı seçildi. Seçimi kazanmak için 538 seçici delegenin en az 270'ini almak gerekiyordu. Ayrıca Trump, ABD'de 60 yıl aradan sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk başkan oldu ve önemli bir sürprize imza attı.

Başkan seçilmesinin ardından yaptığı zafer konuşmasında Clinton'a hizmetinden dolayı teşekkür borcu olduğunu ifade eden Trump, "Şimdi bir araya gelip bu bölünmüşlüğün yaralarını sarmamız gerekiyor. Her vatandaşıma söz veriyorum" dedi ve ekledi: "Tüm Amerikalıların başkanı olacağım."

Ayrıca Amerikan Time dergisinin her yıl seçtiği 'Yılın Kişisi' Donald Trump olarak belirlendi.

6. 13 Kasım | 260 Binden Fazla Kişinin Öldüğü 52 Yıllık Savaş Kolombiya Hükümeti ile FARC Arasında İmzalananan Anlaşma ile Sona Erdi Ancak Referandumda Reddedildi...

Kolombiya'da FARC ile hükümet arasında 52 yıllık iç savaşı bitirmek için imzalanan barış anlaşması 2 Ekim'de yapılan referandumda reddedildi. Sandıktan yüzde 50.2 ile 'hayır' oyu çıktı. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, "Bu oylama, Kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim" dedi.

Ancak 13 Kasım'da Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, hükümet ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında yeni bir barış anlaşmasının imzalandığını duyurdu. Anlaşma gereği örgütün tüm mal varlığı, çatışmadan etkilenenlerin yararına kullanılmak üzere teslim edilecek.

Ülkede FARC ile hükümet arasında 52 yıl süren savaşta 260 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi kayboldu, 7 milyon kişi evsiz kaldı. Ve tüm bunlardan geriye birbirinden etkileyici 17 fotoğraf kaldı.

5. 16 Kasım | Oxford 2016'nın Kelimesini Açıkladı: Post-Truth

2016 yılının son çeyreğinde en sık kullanılan sözcüklerden biri haline gelen 'post-truth' kelimesi Oxford Üniversitesi'ne bağlı Oxford Dictionaries tarafından "2016'nın Uluslararası Kelimesi" unvanına layık görüldü...

Oxford Sözlükleri, bir sıfat olarak tanımladığı kalıp için; "tarafsız gerçeklerin kamuoyu fikrini etkilemede duygulara ve kişisel inançlara cazip gelen şeylerden çok daha az etkili olması durumuyla ilgili olan ya da bu anlama gelen" açıklamasına yer verildi. 

Haberin detayları

4. 26 Kasım | Bir Devir Daha Kapandı: Küba Devriminin Lideri Fidel Castro Aramızdan Ayrıldı

Küba Devlet Televizyonu, devrimin lideri Fidel Castro'nun 90 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. Ülkede 9 günlük ulusal yas ilan edildi.

Küba'yı yeniden halka veren lider olarak tanınan Castro, 1959 - 2008 yılları arasında ülke yönetiminde bulunmuştu.

Fidel Castro 1976 yılından itibaren sürdürdüğü devlet başkanlığı görevini ise 2008 yılında kardeşi Raul Castro'ya devretmişti.

Haberin detayları

90 Yaşında Hayata Gözlerini Yuman Devrimci Lider Fidel Castro ve Sosyal Medyadan Tepkiler - onedio.com
90 Yaşında Hayata Gözlerini Yuman Devrimci Lider Fidel Castro ve Sosyal Medyadan Tepkiler - onedio.com

3. 29 Kasım | Final Maçına Giden Chapecoense Takımının Uçağı Düştü: 76 Kişi Hayatını Kaybetti

Bolivya'dan Kolombiya'ya giden yolcu uçağı 72 yolcu ve 9 mürettebatıyla Kolombiya'da düştü. Uçak, Brezilya'nın Chapecoense takımının futbolcularını da taşıyordu. ​Uçağın düşme nedenine ilişkin henüz resmi bir açıklama yok. Uçağın elektrik sistemindeki bir arıza nedeniyle düştüğü tahmin ediliyor. Kolombiya polisi, 5 kişinin sağ olarak kurtulduğunu, uçaktaki 76 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca Brezilya Hükümeti kaza nedeniyle ülkede 3 gün yas ilan etti.

Haberin detayları

Final Maçına Giderken Uçağı Düşen Takım Chapecoense, Son Saniye Golünü Önleyip Finale Çıkmıştı! - onedio.com
Final Maçına Giderken Uçağı Düşen Takım Chapecoense, Son Saniye Golünü Önleyip Finale Çıkmıştı! - onedio.com

2. 3 Aralık | Gana'da Sahte ABD Büyükelçiliği Açan Türklerin, Yıllarca Afrikalıları Dolandırdığı Ortaya Çıktı

Gana'da, yıllardır işletilen ve başvuranlara 6 bin dolar karşılığında ABD vizesi ve çeşitli belgeler sağlayan sahte ABD Büyükelçiliği ortaya çıkarıldı. Sahte elçilikte ABD'li gibi çalışanların ise Ganalılar’ın yanı sıra Türk vatandaşları olduğu anlaşıldı.

Peki, bu organize suç örgütü bu kadar uzun bir süre boyunca fark edilmeden bu işi yapmayı nasıl başardı?

1. 2016'yı Özetleyen Kare: Merkel Hariç Hepsi Gitti

Almanya’nın ev sahipliğini yaptığı 2015’teki G7 Liderler Zirvesi’nde çekilen bu fotoğraf ‘2016’nın özeti’ olarak yorumlandı. 

Zira fotoğrafta yer alan ABD Başkanı Barack ObamaFransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya Başbakanı Renzi ve eski İngiltere Başbakanı David Cameron ya istifa etti ya da görev süresinin sonuna geldi. Fotoğrafta olup siyasi kariyerini sürdürme ihtimali olan tek isimse Almanya Başbakanı Angela Merkel.

Haberin detayları

Peki Türkiye'de neler oldu?

Türkiye'nin En Berbat Yılı Olmaya Aday 2016'da Gündeme Damga Vuran 71 Olay - onedio.com
Türkiye'nin En Berbat Yılı Olmaya Aday 2016'da Gündeme Damga Vuran 71 Olay - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kutudakikeci

Merkel reyiz

ddean

Sadece bizim ülkede değil dünyanın her yerinde çok kötü bir yıldı her yerden ölüm fışkırıyor resmen yaşadığı icin şükrediyor insan :(

elestirmen98

fransa cumhurbaşkanı duruyor hala.

raheanne

"Eskiden oturduğun o mahalle var ya, orayı özlersin. Çocukluğunu özlersin, Senden gideni özlersin. Ölen yakınlarını özlersin. 'Artık işime yaramaz' deyip çöpe attığın, ya da birisine verdiğin oyuncakları özlersin... Geride bıraktığın insanları özlersin.. En kötüsü de ne biliyor musun ? Özlediklerinin hiç birisi geri gelmez.." - Sunay Akın. Geri gelmemek üzere hoşçakal 2016.. Senden hafızalarıma kazınan hiç ama hiç bir şeyi özlemeyeceğim. 2016'nın hükmünü yok sayıyorum (!) gelsin yeni aşklar, yeni umutlar, güzellikler, ve mutluluklarla birlikte 2017, hoş gel, hoş git 2017.. Tüm hristiyan bacılarımın yılbaşını kutlar, mutlu yıllar dilerim :=) "benim hristiyan bacılarıma saldırdılar ! " (!)

seelym

22. Olaya üzüldüm

Görüş Bildir