Kerry'den Ülkesinin 70 Yıl Önce Atom Bombası Attığı Hiroşima'ya Ziyaret

-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin 70 yıl önce atom bombası attığı Japonya'nın Hiroşima kentindeki anıtı ziyaret etti. Kerry, nükleer saldırının ardından kenti ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

G7 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı için Japonya'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nı ziyaret etti. Kerry, parkta bulunan müzedeki deftere, tüm dünyanın bu anıtı görmesi ve gücünü hissetmesi gerektiğini yazdı.

Kerry: 'Bu anıt, barışı sağlamak ve geleceğin inşası için dünyayı değiştirme çabalarımızı iki katına çıkarmamızı zorunlu kılıyor'

Savaşa ancak son çare olarak başvurulabileceğini belirten Kerry, "Bu anıt, sadece nükleer silah tehdidini sonlandırma zorunluluğumuzu değil, aynı zamanda tüm savaşlardan kaçınmaya kendimizi adamamız gerektiğini de acı bir şekilde hatırlatıyor. Bu anıt, barışı sağlamak ve geleceğin inşası için dünyayı değiştirme çabalarımızı iki katına çıkarmamızı zorunlu kılıyor" ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry kenti ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD'nin 6 Ağustos 1945'te Hiroşima'yı atom bombasıyla vurmasının ardından kenti ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili oldu. Anıtı, henüz hiçbir ABD Başkanı ziyaret etmedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD'nin Hiroşima üzerinde bıraktığı atom bombası 140 bin kişinin ölümüne yol açmıştı

45 Etkileyici Fotoğrafla Hiroşima ve Nagazaki'ye Atılan Atom Bombaları - onedio.com
45 Etkileyici Fotoğrafla Hiroşima ve Nagazaki'ye Atılan Atom Bombaları - onedio.com

İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD'nin Hiroşima üzerinde bıraktığı atom bombası, sene sonuna kadar 140 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bundan üç gün sonra Nagazaki'ye atılan atom bombası nedeniyle de 74 bin kişi hayatını kaybetmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriJaponya
Görüş Bildir